Şimdi Ara

Nvidia, Kal-El+ ve Grey platformlarını da hazırlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
3.431
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Nvidia tepe yöneticisi Jen-Hsun Huang, Citi Teknoloji Konferansı'nda şirketin yol haritasına dair önemli açıklamalarda bulundu. Kal-El kod adını taşıyan yeni nesil yongada sistem platformuyla dünyada ilk defa mobil cihazlara yönelik  4 çekirdekli  ARM platformunu pazara sunmaya hazırlanan Nvidia, 2012 ile birlikte ürün gamını çeşitlendirecek gibi görünüyor.

Jen-Hsun Huang tarafından gösterilen yol haritasına göre Nvidia, son çeyrekte pazara sunacağı Kal-El platformundan aylar sonra yani önümüzdeki yılın ilk aylarında Kal-El+ platformunu da pazara sunacak. Henüz Kal-El+ hakkında çok fazla detay bulunmuyor ancak  tahminler, 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Kal-El'in 28nm versiyonu veya Windows 8'li notebook'lara yönelik daha gelişmiş bir versiyon olacağı yönünde.

Aynı yol haritasına göre daha önce Noel döneminde çıkabileceği konuşulan Kal-El tabanlı akıllı telefonlar güncel planlamaya göre önümüzdeki yılın ilk çeyreği içerisinde sunulacak gibi görünüyor. Bu noktada Kal-El tabanlı telefonların CES 2012'de lanse edileceğini ve Mobil Dünya Kongresi 2012'yi takip eden süreçte kullanıcılarla buluşması bekleniyor.

Tegra cephesindeki bir diğer gelişme ise Grey kod adını taşıyor. Mobil iletişim yongaları geliştiren Icera firmasını satın alan Nvidia, önümüzdeki dönemde aynı Qualcomm gibi Tegra cephesinde aynı zamanda 3G/4G/LTE desteği sunan iletişim yongalarına sahip paketler de oluşturmayı planlıyor ki bu planın ilk aşaması ise Grey kod adlı model olacak.

Nvidia tepe yöneticisi tarafından gösterilen yol haritasındaki son gelişme ise ekran kartlarına yönelik. Kepler mimarisini temel alan yeni nesil GeForce ailesinin ilk çeyrekte çıkacağı bir kez daha doğrulanırken, aynı mimariyi temel alan Quadro ekran kartlarının ikinci çeyrekte, Tesla serisi profesyonel grafik çözümlerinin de üçüncü çeyrekte çıkacağı doğrulanmış oldu. 

• Hepsi tamam da 2. slayttaki Q1'in altında bulunan FY13'ü anlayamadım.
  • ARM son gaz yola devam windows 8 ile daha da popüler olacak,intel ve amd de mobil platform için can atıyor ama ellerini çabuk tutsunlar yoksa nvidia gibi üreticilerin mobil piyasadaki başarısına uzaktan bakmakla yetinecekler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: M@U

Hepsi tamam da 2. slayttaki Q1in altında bulunan FY13ü anlayamadım.

Şubat 13 tarihi olabilir

february
  • Ne zaman bu başlığı okusam el kaide diye okuyorum :D
  • @M@U, FY13 Fiscal Year 13 anlamına geliyor yani 2013 mali yılı.
  • 4 çekirdekte asphalt 6 grafikleri verecekse hiç çıkmasın. tek yaptıkları göz boyamak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ScAnMaN

quote:

Şubat 13 tarihi olabilir

february

Benim aklıma da o gelmişti. Ancak mesajı yazarken gördüm, @fx57 cevabını vermiş. Teşekkürler.

Aklıma geldi de... Acaba yeni nesil kartları en erken Şubat'ta mı görebiliriz? Malum Nvidia'nın mali çeyreği 1 ay geç başlayıp geç bitiyor. Buna göre Ocak ayı 2011'in son çeyreğine dahil oluyor. Yani yeni nesil kartların Nisan'a kadar yolu var, anlamını mı çıkarmalıyız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 12 Eylül 2011; 18:05:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hasanaygunoglu

4 çekirdekte asphalt 6 grafikleri verecekse hiç çıkmasın. tek yaptıkları göz boyamak.

Anca kaç çekirdekli olduklarını yazıyorlar sadece işlemci grafik çipinden hiç bahsetmiyorlar açıkca birde bu halleri ile konsolları yakalayacaklar
  • quote:

Orijinalden alıntı: realcem

Ne zaman bu başlığı okusam el kaide diye okuyorum :D

aynen. ben de ilk gördüğüm de öyle bir şey çağrıştı kafamda
  • quote:

FY yani Fiscal Year anlamında kullanılmış
  • quote:

Orijinalden alıntı: realcem

Ne zaman bu başlığı okusam el kaide diye okuyorum :D

:) +1
  • hala 40nm mi ? birde mobil işlemci olacak :S
  • Çekirdek konusundaki sidik yarışı sürüyor. Bu gidişle 2014 başında anca Dalvik emülatörü üzerinden çalışabilen Android yüklü 16 çekirdekli işlemciye sahip cihazlar göreceğiz. Ama kullanıcıların yarısından fazlası telefonu en çok Angry Birds ve Fruit Ninja ile zorlayacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lepanto

Çekirdek konusundaki sidik yarışı sürüyor. Bu gidişle 2014 başında anca Dalvik emülatörü üzerinden çalışabilen Android yüklü 16 çekirdekli işlemciye sahip cihazlar göreceğiz. Ama kullanıcıların yarısından fazlası telefonu en çok Angry Birds ve Fruit Ninja ile zorlayacak.

bizde 16x aa isteriz artık
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lepanto

Çekirdek konusundaki sidik yarışı sürüyor. Bu gidişle 2014 başında anca Dalvik emülatörü üzerinden çalışabilen Android yüklü 16 çekirdekli işlemciye sahip cihazlar göreceğiz. Ama kullanıcıların yarısından fazlası telefonu en çok Angry Birds ve Fruit Ninja ile zorlayacak.

Abartmayın.
    en fazla 6 ya da 8 çekirdeğe kadar çıkabilirler.sonrasının gereksiz olduğunu onlarda biliyor şuan önce 4 çekirdek çıkarıyım pazarın lideri oluyum derdindeler.yavaş yavaşta saat hızlarını arttirırlar
  • yavasmi gidiyolar nedir tee 2013 un ortalarina kadar bisi yok gibi ... ekran karti pazarinda da yuklendiler ust uste serilere simdide 2012 ye kadar yeni bisi yok .. bari amd 7000 serisini bu aralar cikarsada ugrasak bisiler bulsak :)
  • Fiscal year farklı ondan bir yıl geriye gideceksin miladi takvimde karşılığını bulmak için...
  • nvidia mobil platformlarda çok iyi geliyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.