Şimdi Ara

HTC kendi içerisinde Android alternatifi bir mobil işletim sistemi geliştirme konusunu tartışıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
5.873
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • HTC kendi içerisinde Android alternatifi bir mobil işletim sistemi geliştirme konusunu tartışıyor

Akıllı telefon ve tablet pazarındaki büyük sıçrama Apple iOS ve Google Android işletim sistemlerinin piyasaya sürülmesinden sonra başladı. iOS kapalı bir sistem olduğu için sadece Apple modellerinde kullanılıyor. Android ise uygun donanımı üreten tüm firmalara açık bir işletim sistemi. Ancak son dönemlerde Apple ile yaşanan patent davaları firmaları kendi mobil işletim sistemlerini geliştirme arayışı içine sokuyor. Bunlardan birisi de HTC.

Focus Taiwan gazetesine verdiği demeçte HTC yönetim kurulu başkanı Cher Wang bir mobil işletim sistemi satın alma veya geliştirme konusunu uzun süredir şirket bünyesinde tartıştıklarını belirtti. HTC'nin, HP'nin donanım üretimini durdurduğu webOS işletim sistemini satın alacağı dedikoduları yayılmış ancak HP kesinlikle bir satışın söz konusu olmadığını belirtmişti.

Wang'a göre HTC Sense platformunu basit bir arayüz olmaktan çıkarıp bir uygulama ve hizmet paketine dönüştüren firmasının rakiplerinden daha iyi bir mobil işletim sistemi geliştirme potansiyeli mevcut. Son zamanlarda satın alınan Watch ve OnLive gibi hizmetlerle de bu potansiyel oldukça güçlü bir duruma geldi.

Buna rağmen Wang gerekli olmadıkça bir mobil işletim sistemi geliştirmenin uzun vadede başarılı olacağına inanmıyor. Mevcut sistemi geliştirmek şu an için en avantajlı olanı.

Akıllı telefon üreticileri için bir mobil işletim sistemine sahip olmak son dönemlerde fazlaca ilgi çekmeye başladı. Google-Motorola birleşmesi, Samsung'un Bada işletim sistemi, webOS platformu ilerleyen zamanda akıllı telefon üretimi-mobil işletim sistemi ikilisine sahip olmanın avantajını ortaya çıkarabilir.

• Google'ın Motorola'yı satın alması diğer üreticilerde endişeye yol açtı Samsung'un Bada'sı var HTC'nin kendine ait işletim sistemi yok bence yedekte olsa olmalı... Sony ve LG'de de yakında kendi işletim sistemlerini açıklayabilir (varmı bilmiyorum varsa geliştirirler)
  • Htc facebook sayfasına şakasına yazmıştım kendi işletim sistemini geliştirsin htc diye,htc'den çok farklı şeyler göreceksiniz gibi yorum gelmişti :D
  • sony ericssonun boyle bir hedefi var mi bilmiyorum ama lg sanki meego ya birseyler besliyor gibi...hatta intelin akilli telefonlara yonelik soc modelinin uzerine meego kurulu harika bi lg ptototipi vardi.meego gercekten stabil bir sistem ve cok akici.evet,android ios un belkide en buyuk rakibi ama uzun vadede bu patent davalarindan cok kan kaybedecege benziyor.zaten google yapti yapacagini ve yazilmla beraber donanim isinede el atti.patent davalarinin giderek kizisacaginin farkina varmis olmaliki boyle bir satin almaya gidildi.htc zaten androidle butunlesen bi marka,tabi alternatif bir os bulundurmali elinde,bunu webos u alarak degilde kendi icerisinde sifirdan bir sistem yaparak halledecegini dusunuyorum.bu konufa samsungu alkislamak gerekiyor,cunku bada gibi bi sistemkeri var ve yavasta olsa surekli iyilestirme cabasi icinde bu sistemi,belki ilk uce oynamiyordur ama kendisinin olmasi guzel bisi...
  • Androidde ztn tek htc.. digerleri düşünmekten aciz kopyala yapistir . Daha rahat bir "android" sadece htc yapabilir.
  • Şuan yalnız kaldı meego. HTC destek verip üstüne bir HTC Sense eklerse, piyasayı sallarlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: carnador

Şuan yalnız kaldı meego. HTC destek verip üstüne bir HTC Sense eklerse, piyasayı sallarlar.

İçimden geçenleri yazıya dökmüşsün, HTC'nin yazılımcıları iyi işler çıkartıyor, özellikle Sense arayüzlerinde görebiliyoruz bunu. İşletim sisteminde de iyi işler çıkaracaklardır, ama baştan yazmak yerine Meego'ya adam gibi destek verirlerse harika olur.
  • http://www.youtube.com/watch?v=WdifRfedt-4

İntelin moblin sistemiyle çalışan LG GW990 atom işlemcili ve multitasking konusunda süper 25.saniye den sonra bakın arka planda video devam ediyor..Bir nokıa ceosu nokia meego çalışmalarına devam ederken tüm üreticiler ile görüşüldüğünü ancak lg dışında diğer markaların ilgilenmediğini ifade etmişti..meego yakın zamanda da samsung la gündeme geldi umarım LG meego ya destek çıkar hem alternatif çok olursa rekabet sistemlerin gelişmesini sağlar ayrıca 21:9 ekran boyutunu seviyorum yatay olarak çok kullanışlı oluyor ve multimedya için güzel...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-B6C467102 -- 12 Eylül 2011; 17:32:03 >

• o iş tutmadığı yıllar önce denendi öğrenildi,yazılım işi yazılım üreticilerinde kalmalı,Nokia ikisini yapmaya kaltı bir zaman sonra elinde patladı...Apple bile donanımı ayrı ellerde yaptırıp sadece yazılım kısmıyla uğrasıyor....
  • Sıfırdan yazmak zor olur meego diyeceğim ama onuda samsungun alma ihtimali var,en iyi webos olur bence
  • @xxxx1
    hocam donanım üretmekle yazılım üretmek çok farklı şeyler..donanım üretmek için malzeme lazım daha fazla insan gücü ve fabrikalar lazım ancak yazılım üretmek için bu kadar şeye ihtiyacınız yok ..zaten hiçbir firma tamamen kendi donanımını üretmiyor hep alt markalar var ...
  • HTC'nin zaten kendine ait mobil işletim sistemi yok muydu? Ben mi yanlış hatırlıyorum?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

HTCnin zaten kendine ait mobil işletim sistemi yok muydu? Ben mi yanlış hatırlıyorum?

hocam yanlış değil ancak htc ye ait değil o sistem qualcomm tarafından yapılmış uygun fiyatlı modellerinde kullanma amacı vardı ancak androidle birlikte vazgeçti ... bakınız BREW MOBİLE ,HTC Smart
  • tutmaz htc bu saatten sonra çok çok zor işin.Ama imkansız da değil...
  • Sanmam. Android'in tutabilmesinin ardında mobil üreticiler değil Google vardı. Google'ın hali hazırda bulunan hizmetleri olmasaydı Android'de tutmazdı.
  • ortalık işletim sisteminden geçilmez oldu. android, ios, win mobile, bada, meego, web os. htc ve SE de yaparsa tam olur.
  • iyi niyet!
  • htc isletim sistemi yaparsa bu sefer hem android hemde ios dava acar :) her sirketin kendine ait isletim sistemi olmasi iyi bisey sirketler hem kendini guvenceye alir hemde rekabet ortami isletim sistemi ureticilerinin kaprislerini torpuler ve eksiklerin daha cabuk giderilmesi saglanir .. ama yinede sonradan gelme bu isletim sistemlerinin cokta basarili olacagini sanmiyorum cok yaratici bi fikirle gelmedikleri surece androidin bile bi cok firma tarafindan kullanildigi halde yayginlasmasi baya bi zaman aldi ote yandan herkesin bildigi eski isletim sistemi sybian os gelistirildigi halde ( azda olsa) yok oldu nerdeyse ... simdi piyasada 3 kuvvetli urun olacak windows, ios, android bunlardan siyrilmalarinin tek sansi kendi platformunda kuvvetli fiyat indirimi
  • HTC !!!

Gözünü seveyim , ne olursun

MEEGO'yu al.

Aaaaaaaaaaaaallllllll..
  • Android platformunun en iyi üreticilerinden biri iken bu statüsünü bırakması çok büyük hata olur. Ayrıca kullanıcı memnuniyetinin dip yapacağını da söyleyebilirim. Htc desire kullanıcısıyım bu telefonun çıktığı 1 sene olmuştu haziranda güncelleme yapamıyoruz diye duyuru yaptılar. Android'in 18 ay güncelleme verme şartını da bellek yetersiz diye geçiştirmeye çalıştılar. Eğer ki htc'nin yanından android kalitesi kalkarsa onları ne meego ne sense kurtaramaz. Eğer o kararı verirlerse, zaman, haklılığımı gösterecektir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.