Şimdi Ara

Tivibu Ev aboneleri için DSL modem ayarları

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
5
Favori
82.273
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Tivibu Ev üyesiyseniz, ve herhangi bir sebepten ötürü, Tivibu Ev kurulumu yapılırken STB ile kurulan Airties marka modemi kullanmak istemiyorsanız, aşağıda kendi modeminizde yapmanız gereken ayarların özetini bulabilirsiniz. Bana verilen Airties modem Xbox Live'da bütün ayar optimizasyonlarıma rağmen MTU problemi verip, konsolumun Live bağlantısını engellediği için, elimde bulunan önceden Superonline Fiber ile kullandığım Pirelli A226G'yi kullanma kararı aldım ve ayarların temel mantığını Airties modemi kurcalayarak öğrenip, uygulamasını A226G üzerinde deneme yanılma yöntemiyle epey bir uğraşıp başardım.

Kendi modeminizi kullanacaksanız, iki özelliğin desteklediğinden emin olmanız gerekiyor. Bu özellikler modeminizde yoksa, Tivibu Ev STB'sini modeminizle kullanamayacaksınız.

1) Birden fazla PVC desteği (Birden fazla WAN bağlantısını destekleyebilecek türden bir modem olmalı. Çoklu portlu modern bir modem/router bu koşulu sağlayacaktır. 2008-09 sonrası satın alınan herhangi bir modem bunu muhtemelen sağlar. Modemin kullanma kılavuzu veya üreticinin sitesinden bunu kontrol ediniz.)
    2) IGMP Multicast desteği (Tivibu Ev yayını standart protokolle broadcast edilmez, IGMP olarak broadcast edilir TTnet sunucusundan. O yüzden modeminizin IGMP broadcast'ini alıp dağıtabilmesi gerekiyor)

Yapmanız gereken ayarlar modemden modeme adım adım değişecektir, o yüzden şimdilik adım adım tarif etmeyeceğim, sadece yapmanız gereken ayarların özünü oluşturan parametreleri ve mantığını aktarıyorum:

1) Mevcut Airties modem ve Tivibu EV STB'sinin yanına gidip, STB'nin gücünü arkasındaki güç anahtarından kesin. Airties modemi de aynı şekilde kapatın, kendi modeminizi güce, telefon hattına ve ethernet üzerinden STB'ye bağlayın.
    2) Modem ayarlarında yapmanız gereken, Internet bağlantısını sağladığınız standart arabirim olan, TTnet kullanıcı adı ve şifrenizi tanımladığınız herkesin bildiği PPPoE 8/35 yanına, bir adet ETHoA 8/55 bağlantı açmak. Bu ETHoA bağlantının özellikleri kısaca VPI: 8 VCI: 55 Traffic Class: UBR ve Encapsulation: LLC. Kullanıcı adı vs sormamalı modeminiz bunun için size. Eğer soruyorsa boş bırakmayı deneyin, boş bırakmanızı kabul etmiyorsa, ETHoA tipi bağlantı değil, PPPoE veya PPPoA türü bağlantı kuruyorsunuz demektir, düzeltin.
    3) Yeni açtığınız ETHoA 8/55'i otomatik IP alacak şekilde ayarlayın. (Dikkat edin burada, kendi ağınızda DHCP server işlevi görmeyecek, onunla karıştırmayın, modem bu arabirim için TT DHCP'sinden IP alacak) Netice olarak ETHoA bağlantının TTnet'in sunucusundan 10.x.x.x bloğundan 255.255.240.0 subnet'i ile IP alabilmesi lazım. Bunu alabiliyorsa Tivibu Ev STB'sinin modem üzerinden kullanacağı bağlantı hazır demektir.
    4) Son olarak, STB'yi faal hale getirmeden önce, ETHoA bağlantının modem/router üzerindeki dağıtım ayarlarından IGMP seçeneğinin aktif olduğuna dikkat edin. Büyük bir ihtimalle IGMP ile başka ayar yapmanıza gerek kalmadan modeminiz otomatik dağıtım yapacaktır.

Buraya kadar geldikten sonra, modemin inceleme sayfasından ETHoA bağlantının aktif halde ve IP alabilmiş olduğunu kontrol edin. IP alamıyorsa, modeminizin DSL MAC ID'sini size TTnet tarafından verilen Airties modemin DSL MAC ID'sine çevirmeniz gerekebilir. Ben hala emin değilim TTnet'in Tivibu için modeme IP verirken modemin MAC ID'sini kontrol edip etmediğinden. Emin olamadığım için de, elimdeki A226G'nin DSL MAC ID'sini Airties modemin DSL MAC ID'si ile değiştirdim arabiriminden.

Bu noktadan sonra tek yapmanız gereken Tivibu STB'sinin arkasındaki güç anahtarını açmak. Ekrana Tivibu kurulumu gelecektir, sizin birşey yapmanıza gerek yok, 5 dakikayı bulabiliyor görüntü gelene kadar.

Hepsi bu kadar.

Şu anda Tivibu STB'mi Pirelli A226G modemimle kullanıyorum ve gayet memnunum. Airties'ın donanımsal özelliklerini bilmemekle birlikte, yazılımsal problemlerden ötürü yetersiz olduğunu söyleyebilirim Pirelli A226G'ye nazaran. TTnet'in yazılımsal kısıtlama ve özelleştirmeleri maalesef Airties modemi kullanılmaz hale getirmiş. Port yönlendirmesi ve MTU ayarlarının yapılmış olmasına rağmen hiçbir şekilde Xbox 360'ım ile Live'a bağlanmam mümkün olmamıştı. Şu an Pirelli ile hiçbir sorun yaşamıyorum.

(İleride talep olursa, elimdeki mevcut modemler ve imkanlar çerçevesinde modemler için ayrı ayrı adım adım anlatım eklemem söz konusu olabilir)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alpmighty -- 10 Eylül 2011; 21:58:32 >

• ARKADAŞLAR AİRTİES MODEMLER İÇİN AYARLARI YAZIYORUM AMA MODEM CİHAZINIZ İP TV DESTEKLEMESİ LAZIM BUNU AİRTİESİN SİTESİNDEN VEYA İNTERNETTEN BULABİLİRSİNİZ..

MODEMİN ARAYÜZÜNE GİRİN

İNTERNET SEKMESİNE TIKLAYIN

İNTERNET AYARLARINA TIKLAYIN

YENİ TIKLAYIN

İSMİNİ IPTV YAZIN BAĞLANTI ŞEKLİ DHCP VPI:8 VCI:55 YAZIN UBR KALSIN KAYDET DİYİN ÇIKIN BIRASI BU KADAR...

BİR ADIM DAHA KALIYOR

IGMP YAZAN YERİ BULUN.BURASI İP TVNİN KULLANACAĞI ALANI AÇAR BUNU ETKİNLEŞTİRMEDEN TİVİBU ÇALIŞMAZ..
    ETKİN DEMENİZ YETERLİ GERİSİNİ KARIŞTIRMAYIN..

TİVİBUNUZ HAYIRLI OLSUN...

NOT:TİVİBUYU MODEMİN PORTUNA DİREK BAĞLAYIN ARAYA ETHERNET TAKMAYIN..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratkurt677 -- 6 Şubat 2014; 16:26:28 >
  • Arkadaşlar DSL-N66U için ASUS'tan aşağıdaki maili aldım. Modemi sattığım için deneyemiyorum ama yeni firmware ile VDSL2'de IPTV desteğinin çalışması gerektiğini ifade ediyorlar. Birisi deneyip sonucu paylaşabilir mi?

quote:

Please download the beta firmware for VDSL IPTV from the following link.
    https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/55D0D0E11CFF4CE4916F912860E756C54

You will need to set WAN again. Please refer the following picture.
    Change "Service Unit" for internet and iptv setting.

After WAN setting finished, go to Advanced Settings -> LAN -> IPTV -> Choose IPTV STB Port.
    Then using this port to connect to your STB and see whether IPTV service work or not.

• quote:

Orijinalden alıntı: iyaan

Arkadaşlar DSL-N66U için ASUS'tan aşağıdaki maili aldım. Modemi sattığım için deneyemiyorum ama yeni firmware ile VDSL2'de IPTV desteğinin çalışması gerektiğini ifade ediyorlar. Birisi deneyip sonucu paylaşabilir mi?

quote:

After WAN setting finished, go to Advanced Settings -> LAN -> IPTV -> Choose IPTV STB Port.
    Then using this port to connect to your STB and see whether IPTV service work or not.

Arkadaşlar sorun çözüldü, linkteki firmware ile aşağıdaki ayarları yaparsanız TiviBu'nun tüm fonksiyonları çalışıyor. Firmware henüz beta aşamasında, diğer fonksiyonlarda herhangi bir sorun olup olmadığına bakmadım.

https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/FD344D34E13B4CA2B40EC6C55A5E4D844

• quote:

quote:

Arkadaşlar DSL-N66U için ASUS'tan aşağıdaki maili aldım. Modemi sattığım için deneyemiyorum ama yeni firmware ile VDSL2'de IPTV desteğinin çalışması gerektiğini ifade ediyorlar. Birisi deneyip sonucu paylaşabilir mi?

quote:

Arkadaşlar sorun çözüldü, linkteki firmware ile aşağıdaki ayarları yaparsanız TiviBu'nun tüm fonksiyonları çalışıyor. Firmware henüz beta aşamasında, diğer fonksiyonlarda herhangi bir sorun olup olmadığına bakmadım.

https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/FD344D34E13B4CA2B40EC6C55A5E4D844

Arkadaşlar Huawei Hg630a firmware yükleyince ttnetle hiçbir alakası kalmadı aletin, araştırarak sıfırdan fiberi ve tivibuyu kurdum, ancak seç izle çalıştıramadım.
    Acaba seç-izle özelliği için üçüncü bir bağlantı daha mı yaratmak gerekiyor? (birinci fiber, ikinci tivibu yayın)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.