Şimdi Ara

%40 özürlü raporu için

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
47.724
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selam %40 rapor için ilk dilekçeyi nereye vermek gerekir.

Teşekkürler

• Amacınızı öğrenebilirsem yardımcı olabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 207m

Amacınızı öğrenebilirsem yardımcı olabilirim.

Hocam belimden 2 defa ameliyat oldum. Şuan arabam var ama sağ ayağımda uyusukluk var. Kontrast MR larda sürekli sinyal kaybı var deniliyor (l4-l5).Uzun yola çıktıgımda (en fazla gittiğim80km) arabadan indiğimde yürüyüşüm değişiyor aksamaya başlıyorum.

TV de gördüm böyle birine %42 verilmiş. Bende alabilirmiyim diye sordum.
  • Tam teşekkürlü bir hastaneye başvurabilirsiniz.
    devlet hastaneside uygundur. Hastanelerin "sağlık kurulu" birimi ile irtibata geçebilirsiniz.
  • Devlet hastanesinden alabilirsiniz sadece. Engelli arac icin almak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir.
  • Arkadaşın dediği gibi devlet hastanesindeki "Sağlık Kuruluna" gideceksin. Rapor istediğine dair dilekçe vereceksin. Sana boş rapor kağıdı ve yanında yapılacak muayaneler listesi verecekler. Her bir muayanede rapora doktor yazacak ve kaşe vuracak. Tüm muayanesi bitirdikten sonra raporu aldığın yere teslim edeceksin. Sana heyeti için sıra numarası verecekler. Ne zaman yapılacak diye soruştur. Çünkü belli bir günlerde ve saatte heyeti yapılır. O heyete gideceksin ve doktorlarca rapora özür oranı belireyecekler ve imzayacaklar. Birkaç gün sonra raporu alabilirsin. Şimdiden kolay gelsin. Bu arada işitme engelliyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnergyBlue -- 3 Ekim 2011; 2:11:37 >
  • Engelli raporu almak için eksik bilgiler verilmekte. Öncelikle çalışıyorsanız iş yerinizden sevk gerekli. Sizi vergi dairesi sevk ediyor hastaneye. Hastaneye, "Ben engelli raporu almaya geldim." diye gidemezsiniz. Hastaneden çıkan rapor size verilmez, vergi dairesine gönderilir. Oradan da maliye ye gönderilir. Hastaneden %40 rapor alsanız dahi Maliye bakanlığındaki uzmanlar değerleri kontrol eder.

%40 veya 45 olan raporu düşürebilir Maliye. Daha sonra onaylayıp vergi dairesine gönderir. %40 engelli bir insan vergiden muaf olarak araç alamaz. Bunun için süren davalar var. Daha fazla bilgi için engelliler.biz sitesini ziyaret edebilirsiniz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stones_

Engelli raporu almak için eksik bilgiler verilmekte. Öncelikle çalışıyorsanız iş yerinizden sevk gerekli. Sizi vergi dairesi sevk ediyor hastaneye. Hastaneye, "Ben engelli raporu almaya geldim." diye gidemezsiniz. Hastaneden çıkan rapor size verilmez, vergi dairesine gönderilir. Oradan da maliye ye gönderilir. Hastaneden %40 rapor alsanız dahi Maliye bakanlığındaki uzmanlar değerleri kontrol eder.

%40 veya 45 olan raporu düşürebilir Maliye. Daha sonra onaylayıp vergi dairesine gönderir. %40 engelli bir insan vergiden muaf olarak araç alamaz. Bunun için süren davalar var. Daha fazla bilgi için engelliler.biz sitesini ziyaret edebilirsiniz..

Sizin söylemiş olduğunuz engelli raporu değil. Vergi indirimi ve muafiyeti ile ilgili bir konu. Rapor tabi ki hastaneden alınıyor. Hiç bir yerdende sevk almanıza gerek yok. Şu işleri öğrettiğiniz kişilerin ezbere konuşmadığını bilin lütfen. Toplam 3 engelliyiz ömrümüz bu işlerle geçiyor.

Engelliler sitesini önermişsin ama bence kendiniz biraz inceleyin anlarsınız belki.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/55000-kimler-arac-aliminda-vergi-avantajindan-yararlanabilir-sorusunun-cevabi-burada.html

http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/46422-malul-ve-engellilerin-arac-aliminda-otv-istisnasi-uygulamasinin-sartlari.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Styric -- 4 Ekim 2011; 13:11:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Styric

quote:

Engelli raporu almak için eksik bilgiler verilmekte. Öncelikle çalışıyorsanız iş yerinizden sevk gerekli. Sizi vergi dairesi sevk ediyor hastaneye. Hastaneye, "Ben engelli raporu almaya geldim." diye gidemezsiniz. Hastaneden çıkan rapor size verilmez, vergi dairesine gönderilir. Oradan da maliye ye gönderilir. Hastaneden %40 rapor alsanız dahi Maliye bakanlığındaki uzmanlar değerleri kontrol eder.

Sizin söylemiş olduğunuz engelli raporu değil. Vergi indirimi ve muafiyeti ile ilgili bir konu. Rapor tabi ki hastaneden alınıyor. Hiç bir yerdende sevk almanıza gerek yok. Şu işleri öğrettiğiniz kişilerin ezbere konuşmadığını bilin lütfen. Toplam 3 engelliyiz ömrümüz bu işlerle geçiyor.

Engelliler sitesini önermişsin ama bence kendiniz biraz inceleyin anlarsınız belki.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/55000-kimler-arac-aliminda-vergi-avantajindan-yararlanabilir-sorusunun-cevabi-burada.html

http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/46422-malul-ve-engellilerin-arac-aliminda-otv-istisnasi-uygulamasinin-sartlari.html

Ya arkadaşım, benimde %45 işitme engelli raporum var. Benim söylediğim nasıl engelli raporu değil? Ya ne raporu? Siz benim ömrümün nasıl geçtiğini biliyormusunuz ki, ezbere konuştuğumu var sayıyorsunuz?

Kendinizde link vermişsiniz ama çelişiyorsunuz. Konudaki, "Sol alt ekstremiteden sakat olmak" şartı ile diyor. Diğer yandan, vergi indirimli araç alabilmek için %90 raporu gerekir diyor.

Zaten %40-45 engelli raporu olan bir insan otomatik olarak vergiden muaftır. Bu durum 15 sene sonra malulen emekliliğine, maaşına 40-45 lira fazladan eklenmesine tabidir. Ayrıca kurumların engelli kadrosundan yararlanmasına olanak sağlar.

Konuyu açan kişinin raporu ne süretle almak istediği önemlidir. Bunu belirtmediğine göre ne sizin nede benim yazdıklarım ezbere değildir. Teorik olarak önce defterdarlığa gitmeniz ve onların sizi sevk etmesi gerek hastaneye. Ama kendiniz de bir devlet hastanesine başvurabilir ve "vergi indirimi için sağlık raporu" talep edebilirsiniz.

Konu otomobil bölümüne açıldığına göre vergiden muaf olmak için bu soruyu sorduğunu düşünüyorum ve ekliyorum %40 barajı ile vergiden muaf araç alınmaz. Yukarıdaki belirttiğim istisna.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stones -- 4 Ekim 2011; 18:04:26 >
  • quote:

quote:

quote:

Ya arkadaşım, benimde %45 işitme engelli raporum var. Benim söylediğim nasıl engelli raporu değil? Ya ne raporu? Siz benim ömrümün nasıl geçtiğini biliyormusunuz ki, ezbere konuştuğumu var sayıyorsunuz?

Kendinizde link vermişsiniz ama çelişiyorsunuz. Konudaki, "Sol alt ekstremiteden sakat olmak" şartı ile diyor. Diğer yandan, vergi indirimli araç alabilmek için %90 raporu gerekir diyor.

Zaten %40-45 engelli raporu olan bir insan otomatik olarak vergiden muaftır. Bu durum 15 sene sonra malulen emekliliğine, maaşına 40-45 lira fazladan eklenmesine tabidir. Ayrıca kurumların engelli kadrosundan yararlanmasına olanak sağlar.

Konuyu açan kişinin raporu ne süretle almak istediği önemlidir. Bunu belirtmediğine göre ne sizin nede benim yazdıklarım ezbere değildir. Teorik olarak önce defterdarlığa gitmeniz ve onların sizi sevk etmesi gerek hastaneye. Ama kendiniz de bir devlet hastanesine başvurabilir ve "vergi indirimi için sağlık raporu" talep edebilirsiniz.

Konu otomobil bölümüne açıldığına göre vergiden muaf olmak için bu soruyu sorduğunu düşünüyorum ve ekliyorum %40 barajı ile vergiden muaf araç alınmaz. Yukarıdaki belirttiğim istisna.

Öncelikle ezbere okuduğun çok açık bir şekilde ortada. Uzunlarında engel problemi olmayan, ayağında kolunda problem olmayan vergiden muaf bir araç alamaz. %90 ve üzeri raporu olan kişi ise 1.deree yakınları tarafından sürülecek şekilde alabilir sadece. Çünkü %90 raporlu birisi kendi sürme şansı olmayan kişidir. Anlata bildim mi ?

Ben alırım, çünkü bedensel bir engelliyim. Ama sen alamazsın çünkü bedensel bir engellin yok. Aracı süre bilmek için aparata, otomatik vitese vb. şeylere ihtiyacı olanlara indirim var sadece. Ve dedim gibi %90 ve üzeri ise 1. derece yakınları kullanabilir şeklinde bir araç verilir. Ayrıca ben kendim devlet hastanesine giderek aldığım " engelli raporu " ile ehliyetimi hem aracımı hemde vergi muafityetimi yaptım. Hemde askerliğimi. Öyle yıllar önce falan da değil. 1 yıl önce aldığım rapor ile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Styric -- 4 Ekim 2011; 18:43:09 >
  • Vergi avantajından yararlanabilmek için şu dört durumdan birine sahip olmak gerek:

1- Sol alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Otomatik vitesli araçları kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

2- Sağ alt ekstremiteden veya her iki alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Özel donanımlı araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

3- Sağ üst ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Vites kolu yükseltilmiş özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

4- Her ne sebeple olursa olsun %90 ve üzeri raporu bulunmak ve hiç bir şekilde sürücü belgesi alamayacak olmak (Bu durumda 3. dereceye kadar yakınların kullanabileceği araç satın alınabilir).

Zahmet edip heryeri okumamışsın ama bari koyulaştırdığım yerleri okuda uzlaşalım arkadaşım. Hadi sağlıcakla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Styric -- 4 Ekim 2011; 18:45:25 >
  • Ve alınan rapordaki % araç ve ehliyette hiç bir önem arz etmez. Sadece raporda yazan H ehliyeti alır ve bedensel sakatlık duruma göre belirlenen, otomatik vites, tertibat vb. Bir ibare olması araç alımında %37 ÖTV, %18 KDV, ve MTV'den muaf tutulmasına yeterlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Styric -- 4 Ekim 2011; 18:47:17 >
  • quote:

Arkadaşım tamam uzatmayalım isterseniz. Aynı şeyi konuşuyoruz ama neyi çabalıyorsunuz anlamadım.
  • Okumaya üşenmezsen kafandaki yanlış bilgilerden kurtulursun. Yok okumak beni dinlemek gibi bir niyetinde yoksa yanlış bilgi veriliyor diye de konuyu dağıtma.
  • quote:

Okumaya üşenmezsen kafandaki yanlış bilgilerden kurtulursun. Yok okumak beni dinlemek gibi bir niyetinde yoksa yanlış bilgi veriliyor diye de konuyu dağıtma.

Herkesin bildiği kendisine, sizi dinlemek mecburiyetinde miyim? Polemik olmasın kapatalım diyorum ama siz hala devam. Takıntınız var her halde? Yanlış verdiniz işte bilgileri bu bana göre. Benimki de size göre yanlış, kişi araştırır doğrusunu öğrenir.
  • Boşuna karışmış forum.Burdan gerekli bilgiyi kendiniz okuyarak öğrenebilrisinz.Emin olun daha sağlıklı olur :)

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=OYrzVXWwzCmWL0mQ&type=sirkuler

Ama yinede konuyu burda görüpte bilgi sahibi olmak isteyenler için kısaca özetliyeyim.

Sakatlık dereceniz %90 nın üzerinde ise aracı siz kullanmıyacak olsanız bile sizin için alınacak araçta %37 ötv indirimi uygulanır.
    Sakatlık dereceniz %90 altında ise(hernagi bir değer olabilir) aldığınız heyet raporunda "H sınıfı sürücü belgesi alabilir.Özel tertibatlı araç kullanabilir" yazıyorsa alacağınız araçta gerekli düzenlemleri yapıp(elden gaz fren vs) ötv den muaf olabiliyornuz.Ancak bu aracıda sizden başkası kullanamaz.Burda kısaca sakatlık derecenizden çok rahatsızlığınızın araç üzerinde değişilik yapılmanını gerektirip gerektirmediği önemli.Aldığınız araçta bir değişilik yaparak kullanamanız gerekiyorsa ötv den muaf tutuluyorsunuz.Linkte "Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı" diye bir bölüm var.Orada ayrıntıları bulabilirsiniz.

5 yıl içinde birdaha ötv indiriminden yararalanarak araç alamazsınız.

Bu arada bu indirimler 1.6 motor hacmini geçen araçlarda söz konusu değildir.

Son olarak şuan için sadece ötv indiirmi uygunalmaktadır ama geçenlerde gördüğüm bir haberde dava açan bir engelli atandaşın kdv yide geri aldığını söylüyordu.Bu bir emsal teşkil edeceği için kdv indirimide sözkonusu.Bu konuyu takip etmenizde fayda var ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Artemis_KaSTeL -- 7 Ekim 2011; 4:33:10 >
  • Kanser hastalarının bir kısmı için de

3065 sayılı KDVK nun istisnaları düzenleyen 17 maddesinin 4. fıkrasının (s) bendinde "Özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programları." KDV'den müstesna tutulmuştur. Tahakkuk etmiş ve alınmış olan verginin bu hüküm uyarınca iadesi gerekmektedir.

ile vergi iadesi gündemde . İlgilenenler için konuyu buradan takib edebilirsiniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=68507
  • quote:

Orijinalden alıntı: 207m

Amacınızı öğrenebilirsem yardımcı olabilirim.
    HOCAM BENİMLE İLETİŞİME GEÇERMİSİNİZ lütfen
    0538 629 22 30
    akbulutt_43@hotmail.com
  • 207m kullanıcısına yanıt
    LÜTFEN BENİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZ
    akbulutt_43@hotmail.com
    0538 629 22 30
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.