Şimdi Ara

Avensis uzun yol yakıt tüketimi izlenimlerim.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
4.844
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni aldığımız Avensis 1.6 elegant extra ile ilk uzun yolumuzu yaptık. Yakıt tüketimi takıldı kafama. Bodrum-Ankara-Malatya olmak üzere 1450 km yol yaptık. Ortalama tüketim 6.2 litre / 100km gibi bir rakam oldu. Arabada 4 kişi + bagaj vardı, ayrıca klima açıktı. 110'u aşmadık. Muğla-Denizli arasında ve Kayseri-Malatya arasında toplam 5-6 tane ağır rampa çıktık üçü 1800 rakımlı. Tüketim bana gayet iyi gözüktü. Sizin yorumlarınız nelerdir?

• cok iyi. babamin 1.6 100 bg otomatik focusta 10 litrenin altina dusemedik uzun yolda.sizin arac dizel gibi masallah:)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gerçekten mükemmel dizel gibi yakmış. Bu yeni avensisler şahane eskileri ile çok fark var(mış) hem yakıt hem performans yönünden. Eskisini birkaç gün kullanmıştım araba gitmiyordu sanki
  • Uzun yolda 10 litrede çok be hocam yanlış olmasın şehiriçi sarfiyat öledir??? Bendede astra g var uzun yolda 90 100 de 5.5 bazen 5 e doğru inen bir yakıt sarfiyatı ortalaması oluyor. Ecotech motorlar tutumlu biraz. benim bildiğim en az yakanıda civic önceki kasalardaki motor.benzını koklayan tarzdan
  • benm duyduğum çoğu avensisse göre çok çok iyi değerler elde etmişsiniz bu arada aracınız kaç kg boş ağırlığı ?
  • 1.6 avensislerin şehiriçinde nasıl yakıt tüketimi
  • 2007 golf tsi dsg ile 2 depo benzin(400 tl) 1500 km uzun yol yaptım 120 den yukarı sollamalar hariç çıkmadım yani 6 litre civarı yaktım , sizin araçta bence güsel yakmış normal bir değer
  • @askarsa
    Siz çok fazla yakmışsınız gibi geldi. Otomatik oluşundan diyeceğim ama o hacimdeki bir aracın uzun yolda 10 yakması normal değil.

@m3hm3tozc4n
    Bu kasa performans olarak fena değil diyebilirim. Ama yüklü iken sağlam bir rampa çıkıyorsanız ve klimada açıksa nefesi kesilebiliyor arabanın.

@Katip1
    Yanılmıyorsam 1410kg boş ağırlık. Tahminim yoldaki ağırlığımız 1750kg'den biraz fazladır.

@Mertcan.
    Aracı Ankara'dan alıp tatile gittik. Onun için şehir içi pek kullanamadık dönüşteki Ankara trafiği haricinde. 8.7 gibi bir değer gördüm ama tabi belirleyici değil bu rakam.

@serty23
    Bende tam hesap tutmadım 95-97 karışık aldığımız için ama 400-450TL arası birşey yaktık sanırsam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Full#Throttle -- 5 Eylül 2011; 14:06:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: askarsa

cok iyi. babamin 1.6 100 bg otomatik focusta 10 litrenin altina dusemedik uzun yolda.sizin arac dizel gibi masallah:)

Ben aynı araçla yüz kilometrede 6,1 lt benzin ortalaması ile 720 km yol yaptım. 10 litreyi görmek için bayaa hızlı gitmek lazım. Benim hızım da sürekli 90 ve üstü idi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Full#Throttle

@askarsa
    Siz çok fazla yakmışsınız gibi geldi. Otomatik oluşundan diyeceğim ama o hacimdeki bir aracın uzun yolda 10 yakması normal değil.

@m3hm3tozc4n
    Bu kasa performans olarak fena değil diyebilirim. Ama yüklü iken sağlam bir rampa çıkıyorsanız ve klimada açıksa nefesi kesilebiliyor arabanın.

@Katip1
    Yanılmıyorsam 1410kg boş ağırlık. Tahminim yoldaki ağırlığımız 1750kg'den biraz fazladır.

@Mertcan.
    Aracı Ankara'dan alıp tatile gittik. Onun için şehir içi pek kullanamadık dönüşteki Ankara trafiği haricinde. 8.7 gibi bir değer gördüm ama tabi belirleyici değil bu rakam.

@serty23
    Bende tam hesap tutmadım 95-97 karışık aldığımız için ama 400-450TL arası birşey yaktık sanırsam.

1700 küsür kg ile bu yatı tüketimi harika olmuş bence güle güle kullanın

• marifet gibi yazmışsında lpg li 1,4 2000 palio ile 20 tl gaz ile 111km gittim şehiriçi istanbul trafiğinde
  • quote:

Orijinalden alıntı: m3hm3tozc4n

Gerçekten mükemmel dizel gibi yakmış. Bu yeni avensisler şahane eskileri ile çok fark var(mış) hem yakıt hem performans yönünden. Eskisini birkaç gün kullanmıştım araba gitmiyordu sanki

Sanki gidince ne fark ediyor fazla benzin yakcak diye ayaklar 110 a sabit.

Dizel aldım açıyorum klimayı basıyorum gaza otobanda kafama göre 110'la da gidiyorum 180'le de yaktıgım en fazla 100 kmde 7 litre

Değermi?

Değer.
  • Avensis 1.6 elegant aracımı ilk aldığımda Ankara - Denizli arası 6.4 gibi bir değer gösteriyordu yakıt tüketimi. Aynı yoldaki tüketim şu an 5.7, 5-8 arasında değişiyor. Sanırım rodajla alakadar bir durum. Sabit 100 ile gidilse fabrika verisi olan 5.5 yakalanabilir belkide. Boş ağırlığı 1408 kg bir otomobil için bence harika değerler.
  • Son 1 ayda 75.08 lt benzin harcadım. Toplamda 319,35 TL maliyeti oldu. Yapılan km: 1175.3

Ortalama: 6.39 lt/100 km - 0.27 TL/km

Gidilen yollar: İzmir ş.içi, İzmir - Aydın - Denizli, Denizli ş.içi, Denizli - Alaşehir, Alaşehir ş.içi, Alaşehir - Denizli, Denizli - Alaşehir - İzmir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Respect_vti

quote:

Gerçekten mükemmel dizel gibi yakmış. Bu yeni avensisler şahane eskileri ile çok fark var(mış) hem yakıt hem performans yönünden. Eskisini birkaç gün kullanmıştım araba gitmiyordu sanki

Dizel aldım açıyorum klimayı basıyorum gaza otobanda kafama göre 110'la da gidiyorum 180'le de yaktıgım en fazla 100 kmde 7 litre

Değermi?

Değer.

Yalnız problem şurdaki; ayakları 110'a fazla benzin yakacak diye sabitlemedim. Arabada benden başka 3 kişide vardı. Kimsenin canını tehlikeye atmaya niyetim yok. Ne arabadakilerin ne de o yolda seyahat eden yüzlerce insanın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Full#Throttle -- 5 Eylül 2011; 20:29:51 >

• Karşılaştırma olması için:

İstanbul - Kocaeli - Bodrum - Marmaris - Ölüdeniz - Kemer - Antalya

Benzinli 1.5 2006 Nissan Almera Tekna Klima Açık 6.5-7lt
    Dizel 1.5 2004 Renault Megane 2 Authentique Klima Açık 4.7-5.5lt

İkisinde de aynı yol aynı güzergah aynı sürücü aynı saatler aynı doluluk oranı. 90-110km arası sürüş hızı. 2 kişi dolu bagaj ve arka koltuklar.
  • quote:

quote:

Değermi?

Değer.

Ekonomi yapılmak istenirse tam uyumlu Avensis'e LPG takılır ve filtre, kötü mazot, turbo, yağlama vb. bir çok sorun olmadan atmosferik motorun tadına varılır. Ve dizel araçtan çok daha az yakar. Ayrıca herkes bilir ki dizel araç gitmez gidiyor gibi hissettirir. Ve 120km/h den sonra performansı kademeli olarak düşer.

• quote:

quote:

quote:

Değermi?

Değer.

Ekonomi yapılmak istenirse tam uyumlu Avensis'e LPG takılır ve filtre, kötü mazot, turbo, yağlama vb. bir çok sorun olmadan atmosferik motorun tadına varılır. Ve dizel araçtan çok daha az yakar. Ayrıca herkes bilir ki dizel araç gitmez gidiyor gibi hissettirir. Ve 120km/h den sonra performansı kademeli olarak düşer.

Ne kötü mazot ne turbo ne yaglanma hiçbir sorun başıma gelmedi yıllardır. Bende zamanında atmosferik motor sevenlerdendim turbo motorları sevmezdim. (honda civic hb vti) Sonra dizel denemeye karar verdim aynı yolu yarı fiyatına gitmeye başlayınca tüm zevklerimi kenara atıp dizelle devam ettim.
    Kademeli olarak artıyor derken neyi kastettin acaba? Gitmezse otobanda 180 190 civarı hızla giderken orta şeritte 150 160 la giden honda peugeot reno vb. araçları nasıl geçiyorum? Öyleyse onlar da 90 la gidiyor saçma olmuş her araba gittiginide hissettirir durdugunu da. Dedigini anladım evet devir 2000 e geldiginde gaza yüklenirsem 240 tork anlık olarak 2. ve 3. viteste sırtını koltuga yapıştırır gibi oluyor (tabi bu honda'nın yanında bir hiç)
    Not: Hicbir atmosferik uzun yolda 4.2l gibi bir degere ulaşamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Respect_vti -- 5 Eylül 2011; 22:32:52 >

• Bu araba daha ne yapsın.
  • quote:

Şahsen tabakhanede çalışmadığım için 120'den sonra ne kadar düşeceği beni ilgilendirmiyor. Birçok kişiyi de ilgilendirmiyordur. Karayollarındaki hız limiti en fazla 130 kilometre. Onun da nerelerde olduğunu biliyordur herkes.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.