Şimdi Ara

Mobil internet tarayıcıları pazarında Apple hakimiyetini sürdürüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
4.504
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mobil internet tarayıcıları pazarında Apple hakimiyetini sürdürüyor

Son yıllarda büyük bir artışa sahne olan tablet ve akıllı telefon satışları internete sadece masaüstü sistemlerden bağlanma geleneğini de ortadan kaldırmış oldu. Tüketiciler masaüstü sistemler yerine elinde bulunan internete bağlı bir akıllı telefon veya tablet üzerinden anlık olarak sörf yapmayı tercih ediyor. Mobil internete duyulan ilgi arttıkça mobil tarayıcı pazarı da önem kazanmaya başladı.

Net Applications araştırma şirketi tarafından mobil tarayıcılarla ilgili yayınlanan Ağustos ayına ait son araştırma telefon modellerinin kullanımına göre mobil tarayıcı kullanımının direkt olarak etkilendiğini ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre Ağustos ayında mobil Safari kullananların oranı yüzde 53'e yükseldi. Ekim 2010 tarihinde yüzde 44 olan Safari kullanımı aradan geçen 10 ayda yüzde 9 artış gösterdi. İkinci sırada ise yüzde 20.77 ile Opera Mini geliyor. Gömülü Android tarayıcısı yüzde 15.73'lük bir paya sahip ve üçüncü sırada. Dördüncü Symbian tarayıcısı yüzde 5.8, beşinci BlackBerry tarayıcısı yüzde 2.9 oranına sahip. 

iOS Safari tarayıcısı mobil platformun Internet Explorer'ı olarak görülüyor. Fakat tersine olarak iOS cihazlarda Safari hariç başka bir internet tarayıcı Opera ve Skyfire haricinde yaygın kullanılmıyor. Ayrıca sistemin varsayılan tarayıcısı Safari olduğu için tüm uygulamalar buradan internete bağlanıyor.

Opera Mini tarayıcısı mobil platformlarda ve standart işletim sistemli telefonlarda da yaygın olarak kullanıldığı için ikinci sıraya yerleşiyor. 

Akıllı telefon pazarının lideri olmasına rağmen Android platformu üzerinde çok fazla mobil tarayıcı seçeneği olduğu için gömülü tarayıcıyı kullanma oranı daha düşük kalıyor.

İlerleyen aylarda yaygınlaşmaya bağlı olarak Android tarayıcısının Opera Mini'yi geçip ikinci sıraya oturması bekleniyor. Ancak lider yine Safari tarayıcısı olacak.

• Kutlamak lazım. Ancak Android'in listede yerini yükseltceği aşikar.
  • Çok büyük bir oran Safari kullanımı, Android'de ise toplamda %35 gibi bir oran var; demek ki Android kullanıcıları iOS kullanıcılarına göre daha az internet kullanıyor(kişi sayısı olarak).
  • flash olmayan bir tarayıcı ilginç hemde bu kadar kullanıcı garip.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OvernightSensation

flash olmayan bir tarayıcı ilginç hemde bu kadar kullanıcı garip.

Hersey flash degil. Takilip kalmissiniz bazi kaliplara ayni seyleri soyleyip duruyosunuz. Safari hem hizli hem stabil ve arayuzu sade. Baska ne ister bir mobil kullanici? Ayrica illa flash isterim diyenler puffin browser'ı denesin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Garip veya ilginç olan nedir?

İnternetiin en çok kullanıldığı mobil cihazlar iPhone ve iPad'dir. Dolayısıyla Safari'nin lider olması son derece doğal. iPhone veya iPad sahiplerinin flashı veya bluetooth'u veyahutta iTunes'e bağımlılığı sizin kadar sallamadığı gerçeğini bir türlü göremiyorsunuz. Hep kendi pencerenizden değerlendiriyorsunuz. Zaten siz de sırf bu saydığım sebeplerden dolayı başka cihazlar tercih etmiyor musunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

Garip veya ilginç olan nedir? İnternetiin en çok kullanıldığı mobil cihazlar iPhone ve iPaddir. Dolayısıyla Safarinin lider olması son derece doğal. iPhone veya iPad sahiplerinin flashı veya bluetoothu veyahutta iTunese bağımlılığı sizin kadar sallamadığı gerçeğini bir türlü göremiyorsunuz. Hep kendi pencerenizden değerlendiriyorsunuz. Zaten siz de sırf bu saydığım sebeplerden dolayı başka cihazlar tercih etmiyor musunuz?

ben apple'i tercih etmem niye mi kişileştirme 0 kişileştirmeye önem veriyorum ayrıca lanet olası bir programa da bağlı kalmak istemiyorum. ayrıca safarinin smooth olma olmayı da flash desteği olmamasıdır yani flash olsa o kadar stabil ve takılmadan mı calışacak inanıyormusunuz buna?
  • Keşke şu Opera'ya alternatifler çıksa.
  • quote:

quote:

Garip veya ilginç olan nedir? İnternetiin en çok kullanıldığı mobil cihazlar iPhone ve iPaddir. Dolayısıyla Safarinin lider olması son derece doğal. iPhone veya iPad sahiplerinin flashı veya bluetoothu veyahutta iTunese bağımlılığı sizin kadar sallamadığı gerçeğini bir türlü göremiyorsunuz. Hep kendi pencerenizden değerlendiriyorsunuz. Zaten siz de sırf bu saydığım sebeplerden dolayı başka cihazlar tercih etmiyor musunuz?

ben apple'i tercih etmem niye mi kişileştirme 0 kişileştirmeye önem veriyorum ayrıca lanet olası bir programa da bağlı kalmak istemiyorum. ayrıca safarinin smooth olma olmayı da flash desteği olmamasıdır yani flash olsa o kadar stabil ve takılmadan mı calışacak inanıyormusunuz buna?

Ben bahaneler ile ilgilenmiyorum. Flash ve bluetooth ile de ilgilenmiyorum. Ki bu yüzden iPhone kullanıyorum. Stabil olduğu için, yazılım desteği maksimum olduğu için. Appstore için, iTunes Store* için, kaliteli olduğu için vs. vs.

* Sanılanın aksine Apple'in Google'a asıl üstünlük kurduğu nokta Appstore değil iTunes Store'dir. Daha dorğusu iTunes Store'un devasa Podcasts, Books, Music, Movies, iTunes U (Yani akademik dökümanlar) arşivleridir.

• quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78 Garip veya ilginç olan nedir? İnternetiin en çok kullanıldığı mobil cihazlar iPhone ve iPaddir. Dolayısıyla Safarinin lider olması son derece doğal. iPhone veya iPad sahiplerinin flashı veya bluetoothu veyahutta iTunese bağımlılığı sizin kadar sallamadığı gerçeğini bir türlü göremiyorsunuz. Hep kendi pencerenizden değerlendiriyorsunuz. Zaten siz de sırf bu saydığım sebeplerden dolayı başka cihazlar tercih etmiyor musunuz?
    ben applei tercih etmem niye mi kişileştirme 0 kişileştirmeye önem veriyorum ayrıca lanet olası bir programa da bağlı kalmak istemiyorum. ayrıca safarinin smooth olma olmayı da flash desteği olmamasıdır yani flash olsa o kadar stabil ve takılmadan mı calışacak inanıyormusunuz buna?
    Ben bahaneler ile ilgilenmiyorum. Flash ve bluetooth ile de ilgilenmiyorum. Ki bu yüzden iPhone kullanıyorum. Stabil olduğu için, yazılım desteği maksimum olduğu için. Appstore için, iTunes Store* için, kaliteli olduğu için vs. vs. * Sanılanın aksine Applein Googlea asıl üstünlük kurduğu nokta Appstore değil iTunes Storedir. Daha dorğusu iTunes Storeun devasa Podcasts, Books, Music, Movies, iTunes U (Yani akademik dökümanlar) arşivleridir.

bugüne kadar iphone'u itunes yönünden savunan bir sizi gördüm saygı duyuyorum ama genelde çoğu kişi alıyorsa öncelik stabil sonraki artislik içindir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78 Garip veya ilginç olan nedir? İnternetiin en çok kullanıldığı mobil cihazlar iPhone ve iPaddir. Dolayısıyla Safarinin lider olması son derece doğal. iPhone veya iPad sahiplerinin flashı veya bluetoothu veyahutta iTunese bağımlılığı sizin kadar sallamadığı gerçeğini bir türlü göremiyorsunuz. Hep kendi pencerenizden değerlendiriyorsunuz. Zaten siz de sırf bu saydığım sebeplerden dolayı başka cihazlar tercih etmiyor musunuz?
    ben applei tercih etmem niye mi kişileştirme 0 kişileştirmeye önem veriyorum ayrıca lanet olası bir programa da bağlı kalmak istemiyorum. ayrıca safarinin smooth olma olmayı da flash desteği olmamasıdır yani flash olsa o kadar stabil ve takılmadan mı calışacak inanıyormusunuz buna?
    Ben bahaneler ile ilgilenmiyorum. Flash ve bluetooth ile de ilgilenmiyorum. Ki bu yüzden iPhone kullanıyorum. Stabil olduğu için, yazılım desteği maksimum olduğu için. Appstore için, iTunes Store* için, kaliteli olduğu için vs. vs. * Sanılanın aksine Applein Googlea asıl üstünlük kurduğu nokta Appstore değil iTunes Storedir. Daha dorğusu iTunes Storeun devasa Podcasts, Books, Music, Movies, iTunes U (Yani akademik dökümanlar) arşivleridir.

bugüne kadar iphone'u itunes yönünden savunan bir sizi gördüm saygı duyuyorum ama genelde çoğu kişi alıyorsa öncelik stabil sonraki artislik içindir.

Itunes kullanamayanlar zaten doğru dürüst bilgisayar kullanmayı bile beceremeyen kişiler. Tam bir platform. Önce bir kullanın, ondan sonra karar verin. Artistik için alanların yaş ortalaması 14-17 olması lazım. Telefonla artistik yapmak 20 sene önceydi.

• herkes bi flash destegidir tutturmus gidiyor flash in devri bitti artik herkes html5 e yoneliyor (adobe dahil) flash sitelerde gun gectikce azaliyor. ios kullanirken zaten eksikligini hissetmiyorsunuz cogu site mobil sayfalarini kullanima sunmus durumda ayrica hali hazirda sayfalardaki youtube videolarini fln acabiliyorsunuz. Ayrica flash destegi olanlarida goruyoruz video incelemelerini izlerseniz safarinin daha iyi bir web deneyimi sundugunu goreceksiniz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: myfranco

quote:

quote:

quote:

quote:

bugüne kadar iphoneu itunes yönünden savunan bir sizi gördüm saygı duyuyorum ama genelde çoğu kişi alıyorsa öncelik stabil sonraki artislik içindir.
    Itunes kullanamayanlar zaten doğru dürüst bilgisayar kullanmayı bile beceremeyen kişiler. Tam bir platform. Önce bir kullanın, ondan sonra karar verin. Artistik için alanların yaş ortalaması 14-17 olması lazım. Telefonla artistik yapmak 20 sene önceydi.

Bi müzik atmak için 40 takla atıyosun kardeşim bırak ya..

• operamı ios mu her neyse. hepsini kullandım. hiç biride beş para etmez. apple kendisiyle övünür. andorid ayakta kalmak için çabaların en büyüğünü gösterir. wp7 yi tek geçerim içine gömülü ie9 olması mango güncellemesi ile çok iyi. bu işler kısacası birazda telefon donanımına bakar. örnek olarak bir çok kişi ie9 bilgisayarlada takılıyo denildi bunu denildi. nedense bende takımlası için bir çok yolu denedim. 10 tane ie9 açtım 4 tanesinde flash açık diğerlerinde javalı programlar açıktı. hiç nedense takılma olmadı. sonra ie9 kitlenen arkadaşa soruyorsun donanım ne işte normal pentium işlemci 2 gb ram. eee taki kitlenir. neden bende kitlenmiyor. wp7 içinde ie9 kitlenir diyen olabilirde. bana göre onlar hikaye nokia ve htc resmi türkiyeye satıaş gelsin wp7 li hemen ilk gün alacağım. kısacaskı bana forumlarda yok ie9 takılıyo safari google chorome uçuyo diyenler palavra atmasın. donanım iyise tek bi kere tıklamaz. bendeki şu an notebook i5 2410M işlemci intel dahili ekran kartı 8 gb ddr3 1333 mhz ram 500 gb 7200 rpm dönüşlü hdd. zaten bu donanımda takılırsa ie9 hiç kullanmam. ama bi kere olsun 1 saniyelik donma bile görmedim. anketler yapılıyor android işte mobilde ele geçti falan filan. geçse ne yazar şirketin övündüğü bi andoird var bide google işte arama motoru başkada bişi göremiyorum ben.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Sizin bahsettiğiniz şey iTunes programı. Ben ise iTunes Store'dan bahsediyorum. İkisi farklı şeyler. Nokia'nın eski Ceo'su ve Bill Gates iTunes Store'un mükemmelliğini bizzat itiraf etmişler ve daha önce kendilerinin bu fikri hayata geçirmemiş olmalarını büyük bir yenildi olarak görmüşlerdir.

Ayrıca yine herkesin sandığının aksine iTunes dünyanın en iyi çalışan Suite programıdır. Siz bir de Kies kullanmayı deneyin, ya da Nokia PC Suite deneyin. Hele o Kies normal orjinal firmwareyi indirip kurmaktan aciz bir programdır. Kafasına eserse çalışır esmezse çalışmaz. iTunes sadece bir suite programı da değildir Kies veya diğer suite programları gibi. Aynı zamanda medya arşivleme işi de görür ki bunu dünyada en iyi yapabilen yazılımdır. En büyük sorunu ise görece zayıf PC lerde zorlayıcı olmasıdır.

Burada iTunes'den nefret edilmesinin asıl nedeni iPhone, iPad gibi mobil cihazların USB bellek olarak kullanılamamasıdır. Bunun da yegane nedeni tabii ki Apple'dir. Eğer Samsung'un veya Nokia'nın cihazları da USB bellek olarak kullanılamasa idi onlarda da veri transferi iTunes'den farklı olmayacaktı. Bu sefer onlara da sövecekti herkes.

Özet olarak millet Apple'ın seçimini iTunes'in suçu imiş gibi algılıyor ve böylesine mükemmele yakın tek medya yöneticisi ve suite programından nefret ediyor. Kısaca bilmemezlik...

• flasha takılmış bazıları,demek ki herşey flash değilmiş.eğer öyle olsaydı safari sürünüyordu.
    illada flash isteyenlerde iosa yükleyebilir alternatifler mevcut.
    ama benim hiç flash ile işim olmadı,safaride gayet hızlı.çok memnunum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: beytepeli06

flasha takılmış bazıları,demek ki herşey flash değilmiş.eğer öyle olsaydı safari sürünüyordu. illada flash isteyenlerde iosa yükleyebilir alternatifler mevcut. ama benim hiç flash ile işim olmadı,safaride gayet hızlı.çok memnunum.

yahu demek istediğim şu safari hızlı olması flash desteği yok ondan Flash yüklü gelsin o zaman aynı performansı alamazsınız ayrıca itunes store da itunes da insanı çileden çıkartmak için yapılmış bırakın şu güvenlik oyunları sanki başkasının telefonunu kullanıyorum.
  • quote:

....ayrıca itunes store da itunes da insanı çileden çıkartmak için yapılmış...

Duvara konuşuyoruz demek ki. Bill Gates ve Nokia eski Ceo'su sizin kadar bilmiyorlar bu işi. Cahiller işte!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erasmus78 -- 5 Eylül 2011; 16:16:48 >
  • Android Tarayıcının az çıkması doğal çünkü herkes başka tarayıcılar kullanıyor (mesala ben opera mobile kullanıyorum) sebebi ise operada sadece istediğim Flashı açarken kendi tarayıcısında sitedeki bütün eklentileri açıyor ve video; reklamlar yüzünden takılmaya başlıyor ayrıca kendi tarayıcısı smooth* değil.

* = animasyon eksiklikleri ve doğal olarak göze kötü görünmesi.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: OvernightSensation ....ayrıca itunes store da itunes da insanı çileden çıkartmak için yapılmış...
    Duvara konuşuyoruz demek ki. Bill Gates ve Nokia eski Ceosu sizin kadar bilmiyorlar bu işi. Cahiller işte!

yalnız itunes hakkında iyi şeyler diyene bakarmısın biri bill gates diğeri nokia ceosu :) neyse tamam ben bişe demiyorum ama şunu herkes biliyor apple çoktan ısırdılar artık parası olan dahi apple'a yönelmiyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.