Şimdi Ara

Microsoft mobil cihaz kullanıcılarını izinsiz takip etmekle suçlanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
2.923
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Microsoft mobil cihaz kullanıcılarını izinsiz takip etmekle suçlanıyor

Teknoloji üreten firmalar hizmet verdiği ve ürün sunduğu kullanıcı kitlesi arttıkça özel hayatın ve gizliliğin ihlali davalarıyla daha sık karşılaşmak zorunda kalıyorlar.

Apple'a karşı iPhone kullanıcılarının lokasyon bilgilerini takip ettiği iddiasıyla sayısız dava açıldı ve bu davalar tazminatla sonuçlanmaya başladı. Şimdi ise Microsoft'un başı aynı konuda dertte.

ABD Seattle eyaletinde ismi açıklanmayan bir Windows Phone 7 kullanıcısı, Microsoft aleyhine yaptığı suç duyurusunda, kullanıcıların izni olmadan bulundukları konumun Windows Phone 7 akıllı telefonları tarafından takip edildiğini iddia etti. 

Takip eylemi görünüşte akıllı telefonların kameraları için bulunan yazılım tarafından yapılıyor. Bu yazılım marka gözetmeksizin her Windows Phone 7 cihazında bulunuyor.

Kamera yazılımı periyodik olarak konum takibi yapıyor ve elde ettiği verileri izinsiz olarak sanki kullanıcının özel iznine sahipmiş gibi Microsoft'a gönderiyor. Microsoft geçmişte bu takip olayının sadece kullanıcının iznine bağlı olarak yapıldığını açıklamıştı.

Suç duyurusunda bulunan kullanıcının bizzat kendisinin bu gizlilik ihlalini ortaya çıkardığı belirtiliyor. Davanın içeriğiyle ilgili net bilgiler yok. Ancak daha önce Apple'ın karşılaştığı gibi bu tür ihlaller genelde tazminatla sonuçlanıyor ve Microsoft da büyük tazminatlar ödemekle karşı karşıya kalabilir.

• sende mi brutus :))
  • android de aynı durumla karsı karsıya kalacak gibi
  • modern köleliğin ilk adımları...
  • telefonu kullanan çinlilerin haberi olur tazminat açarlarsa microsof harbiden micdı soft olur.
  • ya delinin biri bi kuyuya taş atmış o kadar...
    arada kullanıcı izni olduğu sürece adamın davayı kazanması imkansız...
  • wp7 diyenlere gelsin... microsoftun masaüstü oslarda bize uyguladığı fantezileri mobil hayattada isteyenlere gelsin.

"wp7 merak ediyom" diyenlere gelsin. kendinizi ms şefkatli kucağına bırakın.
  • Abicim bu kadar yatırım vs. ne için sanıyorsunuz. Modern kölelik diyor ya arkadaş, Bence aynen bunun için. Android dede aynı tartışma olmuştu, ios için davalar bile açıldı. Microsoft tada aynı haltlar ortaya çıkıyor. Aslında bir nevi kendimizi deşifre ve kontrol için cihaz satın alıyoruz. Bunlar tabiki TEORIi ve KURGU, ama bundan 50 yıl sonraki teknolojiyi ve bilginin nasıl kullanılacağını bilemeyiz.
  • Bir elektronik muhendisi olarak takip cihazi tasarliyacak olsam modern smartpholerdan daha mukemmelini dusunemezdim herhalde. on arka kameralar, sesi netlestirmek icin cift mikrofon, gps konum bilgisi, tum bilgileri almak icin wifi ve 3g data baglantisi ve takip edilen kisi tum iletisimini bu cihaz uzerinden gerceklestiriyor, hatta banka oslemlerini bile bu cihazla yapiyor. en guzelide insanlar bu cihazlari kendi istekleriyle surekli uzerlerinde tasiyorlar kendi elleriyle sarj edip calisir durumda tutuyorlar. modern kolelik diyen arkadaslar cok hakli. isteyen bir kurum hakkimizdaki tum bilgilere ulasabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

Bir elektronik muhendisi olarak takip cihazi tasarliyacak olsam modern smartpholerdan daha mukemmelini dusunemezdim herhalde. on arka kameralar, sesi netlestirmek icin cift mikrofon, gps konum bilgisi, tum bilgileri almak icin wifi ve 3g data baglantisi ve takip edilen kisi tum iletisimini bu cihaz uzerinden gerceklestiriyor, hatta banka oslemlerini bile bu cihazla yapiyor. en guzelide insanlar bu cihazlari kendi istekleriyle surekli uzerlerinde tasiyorlar kendi elleriyle sarj edip calisir durumda tutuyorlar. modern kolelik diyen arkadaslar cok hakli. isteyen bir kurum hakkimizdaki tum bilgilere ulasabilir.

Çok iyimser bir akadaşsın ,kurumlar diyosun , asıl kimseye bağlı olmayan şahısların eline geçmesi daha kötü değil mi ? Teknoloji arttıkça insanların paranoyası da ben dahil artıyo tabii bu işin birazcık içinde olanlar. Senin de dediğin gibi nasıl olsa ortada vericiden bol bişey yok bitane alıcı mı tasarlayamıyacak. Bunun da pan zehiri vardır da fırsatını kolluyolardır büyük paralara satmak için , hep böyle oldu. Neyse sonumuz hayır olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: aesahin

quote:

Bir elektronik muhendisi olarak takip cihazi tasarliyacak olsam modern smartpholerdan daha mukemmelini dusunemezdim herhalde. on arka kameralar, sesi netlestirmek icin cift mikrofon, gps konum bilgisi, tum bilgileri almak icin wifi ve 3g data baglantisi ve takip edilen kisi tum iletisimini bu cihaz uzerinden gerceklestiriyor, hatta banka oslemlerini bile bu cihazla yapiyor. en guzelide insanlar bu cihazlari kendi istekleriyle surekli uzerlerinde tasiyorlar kendi elleriyle sarj edip calisir durumda tutuyorlar. modern kolelik diyen arkadaslar cok hakli. isteyen bir kurum hakkimizdaki tum bilgilere ulasabilir.

Çok iyimser bir akadaşsın ,kurumlar diyosun , asıl kimseye bağlı olmayan şahısların eline geçmesi daha kötü değil mi ? Teknoloji arttıkça insanların paranoyası da ben dahil artıyo tabii bu işin birazcık içinde olanlar. Senin de dediğin gibi nasıl olsa ortada vericiden bol bişey yok bitane alıcı mı tasarlayamıyacak. Bunun da pan zehiri vardır da fırsatını kolluyolardır büyük paralara satmak için , hep böyle oldu. Neyse sonumuz hayır olsun.

iyimser falan degilim. Sahislar icin aliciya vericiye gerek yok. cihaza bir casus yazilim yukleme firsati bulsunlar yeter. herseyinnizi takip edip bunun mobil data masrafinida sizi odetirler.

Ama bunu malum kurumlar yaparsa isletim sisteminin hatta islemcinin icine gomulu casus yazilim koyarlar ki boyle bir yazilimi yeryuzunde kimsenin tespit etmesi mumkun olmaz. bilmem ne demek istedigimi anlatabildim mi.

windowsun dava edilen olayi kesinlikle cok yuseysel bir olaydir. derinde ne oldugunu adamlar aptalca bir hata yapkadillari surece bilmemiz mumkun degil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: aesahin

quote:

iyimser falan degilim. Sahislar icin aliciya vericiye gerek yok. cihaza bir casus yazilim yukleme firsati bulsunlar yeter. herseyinnizi takip edip bunun mobil data masrafinida sizi odetirler.

Ama bunu malum kurumlar yaparsa isletim sisteminin hatta islemcinin icine gomulu casus yazilim koyarlar ki boyle bir yazilimi yeryuzunde kimsenin tespit etmesi mumkun olmaz. bilmem ne demek istedigimi anlatabildim mi.

windowsun dava edilen olayi kesinlikle cok yuseysel bir olaydir. derinde ne oldugunu adamlar aptalca bir hata yapkadillari surece bilmemiz mumkun degil.

kötü bişey demedim zaten sana katıldığımı söylüyorum, ben anlatamadım kendimi, öyle ya da böyle kötü.

• Sonuç ne olacak acaba.
  • yeni telefonlar çıkmadan önce karalamaya çalışıyorlar, çamur at izi kalsın.
  • Modern kölelik mi? Güldürmeyin... Kölelik sisteminin temel amacı "kârı maksimize etmektir". Adam zaten sizin sırtınızdan it gibi kâr ediyor. Sizi köle edip napacak? Gerçek köleler Tayvan'da Gigabyte fabrikasında çalışıyor. Baba parası yiyen ya da ayda 1500-2000$ maaş alan kölelikten konuşmamalı. Konuşuyorsa da bilerek, düşünerek konuşmalı.

Gelelim Microsoft'a. Deveye boynun eğri demişler nerem doğru ki demiş. Atalarımız da sen eşek olursan sırtına semer vuran çok olur demiş. Demek ki bunların hepsi önceden söylenmiş şeyler. Fazla söze gerek yok. Apple'dan girer Microsoft'tan çıkarım şimdi. Konuşmayayım daha fazla...
  • @moondalina ticari oyunlar işte fazla irdelemye de gerek yok arkadaslar
    @thunderwatcher Kölelik konusunda aynı fikirdeyiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: thunderwatcher

Modern kölelik mi? Güldürmeyin... Kölelik sisteminin temel amacı "kârı maksimize etmektir". Adam zaten sizin sırtınızdan it gibi kâr ediyor. Sizi köle edip napacak? Gerçek köleler Tayvan'da Gigabyte fabrikasında çalışıyor. Baba parası yiyen ya da ayda 1500-2000$ maaş alan kölelikten konuşmamalı. Konuşuyorsa da bilerek, düşünerek konuşmalı.

Gelelim Microsoft'a. Deveye boynun eğri demişler nerem doğru ki demiş. Atalarımız da sen eşek olursan sırtına semer vuran çok olur demiş. Demek ki bunların hepsi önceden söylenmiş şeyler. Fazla söze gerek yok. Apple'dan girer Microsoft'tan çıkarım şimdi. Konuşmayayım daha fazla...

modern kölelik kavramını ben dile getirdim, bence olaya da cuk diye oturuyor. Komik birşey yok. Baba parası yemiyorum. iktisat, sosyoloji, marksizm, kapitalizm, anapara, artı değer, merkez bankaları ve bankacılık sistemi vs vs istediğiniz konu hakkında tartışalım...

Tayvan'da insani koşullara yakışmayan durumlarda çalışan işçiler, benim gibi orta kademede burjuva hayatı sürer bir ülkenin vatandaşlarının kölelelişip köleleşmediğini değiştirmiyor. Senden daha bilerek konuştuğu mu tahmin ediyorum, yine de iddia etmeyeyim. Çünkü yaşını işini kimliğini bilmediğim insanları bilmemekle suçlamak hoş bir davranış değil.

Şunu da söyleyebiliriz : İphone ile ilgili apple'a dava açan insanlar sırf parası için açmadılar heralde. Yani bir insanın konum bilgileri kimlik bilgileri vb verilerin kendi rızası dışında paylaşılması hakkında o insanın endişe etmesi normal bir davranıştır. Burada anormal ya da komik görüncek bir durum yok. Kaldı ki insanların kişisel açıklarını kullanıp siyasi yaşamını yıpratmak için ortaya atılan bir dolu video ya şahit olduk.

Demek ki işin bir miktar kölelik durumuda varmış, modern kölelik öbeğindeki modern sıfatı ise işte köleliğin türünün tayvanda çalışandan farklı olduğunu anlatmak için söylemiş olabilirim.

Şunu da eklemek isterim, karı maximum noktaya getirmenin yolları doğrudan olmak zorunda değil, dolaylı olarak da başka argümanlara ihtiyaç duyulabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 3 Eylül 2011; 17:29:40 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.