- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Araba patlatma Yapıyor
25 Cevap7868 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
31 Ağustos 2011; 20:39:18 

Arkadaşlara aracım 2000 model opel astra cd
tek nokta enjeksiyonlu brc lpg kiti var araç bazen güçlü bir şekilde!! paaattt!! diye ses çıkarıyor .Bu ses hava filtresinden geliyor sanırım çünkü aracı lpg ye aldığıumda 3000-4000 devir arasında bir yerde paaat diye ses çıkıyor bu 5-6 defa oldu bugün
sanırım aracın çekişinde de bir düşüş mevcut.

Daha önce araç lpg de iken boşa alınca özellikle klima açıkken stop ediyordu bunu lpg ustasına sordum ve hava filtresinin oraya giden radyatörün orda bir yerde bir boru var o takılı idi .Usta onu çıkardı hava almıyor o yüzden stop ediyor dedi.

Bu patlatmaya neden olan bu boruyu çıkarmamız mı ?
Yoksa ateşleme sisteminde mi bir arıza var ?

1733 Mesaj
31 Ağustos 2011; 20:45:39 

Arkadaşımın babasının arabasıda yapıyordu. 2.0 Tempra ..

Enjeksiyonlu arabaya normal lpg kit takılınca yapıyormuş... Sıralı takılması gerekiyormuş patlatma yapmaması için...

Uzaklaştırılmış
31 Ağustos 2011; 20:47:15 

aracınıza sıralı sistem lpg taktırırsanız düzelir.

774 Mesaj
31 Ağustos 2011; 20:49:44 

kendi arabamdan biliyorum ya buji daha da fazla olarak buji kablosundan kaynaklanıyor buji kablosunu değiştirip denemenizi öneririm

Uzaklaştırılmış
31 Ağustos 2011; 20:49:58 

Ya 2 aydır yapmıyordu ve ayrıca da şehir içi klima açık iken 20 kuruş yakıyor performansı benzin ile aynı sayılır ben fark edemiyorum aradaki farkı
Yine de 1500 tl verip sıralıya geçmeli miyim?Bu şekilde bu sorunu nasıl çözeriz ki?

3655 Mesaj
31 Ağustos 2011; 21:27:10 

Patlama derken kontagı çevirince pat edip çalışmasından mı bahsediyorsunuz ?

Ölüler sanıyor ki ;diriler hergün helva yiyor...

Uzaklaştırılmış
31 Ağustos 2011; 22:39:35 

quote:

Orijinalden alıntı: Fatih211

Patlama derken kontagı çevirince pat edip çalışmasından mı bahsediyorsunuz ?

hayır lpg de iken devir 3000-4000 aralığında bazen paat diye bir ses geliyor hava filtresinin olduğu yerden...biraz araştırdım sanırım bujiler ve buji kabloları değişecekmiş

2338 Mesaj
31 Ağustos 2011; 22:40:55 

Benzinle lpgyide karıştırırsa yapar.Saygılar.

6521 Mesaj
31 Ağustos 2011; 22:49:09 

eğer aracınızda eski tip tüp var ise, yani lpg emme manifoldundan alınan havaya karıştırılarak veriliyor ise muhtemelen henüz motorun içine girmeden manifold içinde patlıyor. bunun sebepleri ateşleme sisteminde sıkıntı olması olabilir, lpg ayarının bozulmuş olması olabilir. fakat aslını sorarsanız en önemli neden sıralı sistem yerine eski sistemin bu araçlara uygulanması. çok büyük çoğunluk bu sıkıntıyı çekiyor malesef, benim gibi bir kaç şanslı nasıl oluyorsa sıkıntısız yürütebiliyor arabayı (nazar değmesin ). bu patlama yüzünden yırtılan hava hortumları, patlayan filtreler falan olabiliyor bence siz aracınızı iyi bir lpg ustasına gösterin.

Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Bu memleket tarihte Türk'tü, o halde Türk'tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.

9 Mesaj
4 Eylül 2011; 15:18:53 

kıa shuma aracım da aynı sorun mevcut.patlama yüzünden filtre kapağı bile kırıldı.normal sistem lpg den dolayı yapıyor.ama daha yeni taktırdım.önceden böyle bir sorun yoktu.şimdi tekrar masraf edip sıralıya mı çevirmem gerekiyor.bunun başka bir çaresi yok mu.seyir halinde boşa alınca rolanti düşüyor gaza basınca patlama yapıp stop ediyor...

5752 Mesaj
4 Eylül 2011; 15:24:44 

İmkanınız varsa sirali sisteme çevirirseniz sorununuz gider.

Benim eski aracımda da olmuştu, 2005 yılları, o zamanlar imkanım yoktu, o sekilde kullanmaya devam etmiştim. distribütör, buji kabloları vs değişti ama sorun gecmemişti.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

12615 Mesaj
4 Eylül 2011; 15:30:25 

buji kablolarını değiştirmenizi öneririm büyük yüzdeli sorunun kaynağı oradan çıkıyor.

Uzaklaştırılmış
4 Eylül 2011; 16:11:45 

Aynı sorunu bende yaşadım. Buji kabloları değiştikten sonra sorun düzeldi.

9 Mesaj
4 Eylül 2011; 23:37:04 

bu hafta gidip buji kablolarını değiştireceğim inşallah düzelir.sıralı yaptırmak iyi olur ama normali daha yeni taktırdım bir daha o masrafa girmek istemiyorum...

2984 Mesaj
5 Eylül 2011; 0:41:00 

quote:

Orijinalden alıntı: talkingbrother

kendi arabamdan biliyorum ya buji daha da fazla olarak buji kablosundan kaynaklanıyor buji kablosunu değiştirip denemenizi öneririm

+1
Bunu yazmak için girdim.

İnci akü 82 amper -- Boss 3,5 farad kapasitör -- 2x 4 AWG Power cable -- Pionner DEH-X7550SD -- M acoustic msx 465 -- M Acoustic MSX 1000.1 Mono -- Kicker Comp 38 -- Pioneer TS-A 6995 S -- Pionner ts s20 --JBL GTO 6508C 16cm Mid

3096 Mesaj
5 Eylül 2011; 2:00:45 

bahsettiğiniz sey backfire olayıdır hava ile karısan gazın manifoldda yanması olayı bunun sebebide ateşleme sistemindeki sıkıntıdır aracınızın ateşleme sistemini kontrol ettirin

ben 2 sene enjeksiyonlu motoru olan araca düz sistem lpg ile bindim 1 kere bile backfire olmadı aracınızı bakımlı tutarsanız ve lpg sisteminin montajında hata yoksa hiçbir sorun olmaz

9 Mesaj
5 Eylül 2011; 23:53:20 

fred baker. teşekkür ederim.aracı sürekli bakım yaptırıyorum bujilere baktırdım bir sorun yok.lpg ustaları da bir sorun olmadığını söylüyor.ama nedenini bir türlü bulamadım.bu yüzden hava filtre kutusu kırıldı.bu şekilde binsem bir sorun olur mu...

185 Mesaj
6 Eylül 2011; 4:21:34 

bahsettiğiniz olay enjeksiyonlu araçlara eski tip lpg kiti takılmasından kaynaklanır genelde.

imkanınız varsa sıralı sistem bir lpg kiti taktırın.zira çok ciddi maddi hasarlara sebeb olabilir.aynı durum 90 model accord aracımda vardı,manifolda gelen havayı hortum içine saç bir perde koyarak azaltıp geçiçi bir süre kullanmıştım.en azından patlama kesilmişti.

5 Mesaj
31 Ekim 2011; 10:49:06 

öncelikle geçmiş olsun..bu patlama sorunu genel bir sorun oldu çıktı..kimi ateşleme bobinlerinin değişmesi gerek dedi,kimi bujileri değiştirdi filan..öncelikle sorunun ana kaynağına inmek lazım..ateşlenenin o kadar düşük seviyelerde olduğu durumlarda ,ki bu mümkün değil,ateşleme az da olsa bi yakıt patlaması ve oraya giden yakıtın yanması söz konusudur..
ateşleme de tabiki iyi olmalı ama herşeyden önce bir karışım sorunu var.benzin ve hava karışımı sorunu.bi kere bu karışım 5 hava 1 benzin oranını korumak lazım..lpg li araçlarda bu oran değişiklik gösterebilir.işte burda sorun yavaş yavaş kendini belirginleştirmeye başlıyor...benzin hava karışımı zengin olduğu zaman boğulma yapar.yanma odasındaki yoğunlukla birlikte aniden yanmalar başlar.bu yanmalar neticesinde ,daha doğrusu yanmamalar neticesinde ortaya çıkan yoğunluk kendini o odacıktan bi şekilde dışarıya itilmekte ve normal bir çıkışla çıkamayıp süpap aralarından yada sekmanlardan,yani en uygun çıkabileceği neresi varsa ordan kaçmaya çalışır..çünki uygun olan bir yanma şeklinde bir karışımda değildir..ve patlama sesi diye tabir ettiğimiz şekilde bir durumla karşı karşıya kalırız..sizin de aracınızda bu durumu gözlüyorum..aracınız,ya havayı fazla alıyor,yada az kalıyor..kesinlikle bu..!benzin ve hava karışımı..!yada lpg işte..hava alan bir hortumunuz var mı onu kontrol edin..idarelik yapılmaya çalışılan işlerde mutlaka bi hata olur.büyük denemelerden sonra konulan parçaların yerine farklı düzenekler koymakla belki bir yerleri rahatlatabilirsiniz ama mutlaka bir yerlere de zarar vereceğini unutmamak lazım..
sonuç: mutlaka diyorum,o kadar eminim,hava borularından..bazan kısaltılan boru bile sorun çıkarabiliyor..dönüşüm yollarının kısaltılması pek uygun sonuçlar doğurmayabilir.
umarım yardımcı olmuşumdur..

1447 Mesaj
31 Ekim 2011; 12:48:02 

manifoltda LPG kalıyor.biiken lpg nedeni ile yanma odası dışında patlama oluşuyor.ayrıca twinport motorlu benzinli opellrdede bu sorun arada bir oluyormuş.bence daha büyük sıkıntı olmadan atiker vb gibi bir sıralı sistem taktırın

DÜN:AMD PHENOM X3@X4 720 2.8@3.4 GHZ- GIGABYTE GA-MA790x-UD443 ANAKART- 2*2 1066MHZ CRUCIAL BALLISTIX TRACER RED EDITION RAM- 320 GB SAMSUNG SATAII HDD - POWERCOLOR HD4870 1 GB VGA-FSP 550w PSU*****BUGÜN:ACER 5740G İ3 330M+ATI HD5600M----PUNTO EVO 1.4 77HP DYNAMIC DULOGIC SKYDOM

38 Mesaj
13 Kasım 2011; 12:15:36 

bendede 2000 accent 1.3 var eski sistemden yapıyoralr dediler yeni sistem taktırdım hala soruna çözüm bulamadım bu seferde az sesli yapmaya başladı yardımcı olursanız sevinirim

13 Mesaj
24 Kasım 2012; 21:37:29 

Bende 1.6 rte 8 v megan var normal LPG düz Atiker var patlama yapıyordu bunun çözümü arkadasın biri yazmış yukarda öyle buji felan çözülmez bosuna masraf yapmayın çünkü benzinde gayet normal calisacaktir uzatmaya gerek yok motorla alakalı 101 lerde nerdeyse hepsinde bu LPG uygulamışlar ne patlama nede başka birsey haa illaki bu LPG devam dıyorsak benim çözümüm ne oldu hemde 7.99 tl ye po ya gidip yag katkısı alın olsun bitsin ;) çünkü benim arabada butun sensörler değişti nerdeyse buji kablo yag ktksi bence motor kaçırdığı icin patlama yapıyor dü en azından deneyin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

4760 Mesaj
24 Kasım 2012; 22:23:03 

vaybe araban atarlı desene... gider yapıyor sana = ) muhahahha

202 Mesaj
25 Kasım 2012; 10:53:32 

1.biryerden (gaz kelebeği contası yırtılmışsa veya debimetre contası falan yırtıksa yapar (başıma geldi)
2.bobinlerden biri tam ateşlemiyor olabilir

1996 Nissan Maxima 2.0 V6 155 Hp Limited (Manuel)

59 Mesaj
6 Mayıs 2013; 10:06:04 

Bahsi geçen araçlara sıralı sistem takılmadan uygulanan lpg lerde buradaki mikser montajı yapılırsa patlatma yapmaz.

0

http://www.propanturk.com/lpg-performans-mikseri/

522 Mesaj
6 Mayıs 2013; 10:18:45 

Hava filtresi kutusunda diyafram gibi basınca göre açılıp kapanan bi zımbırtı olması lazım. Onu bi kontrol edin sertleştiyse iptal ettirin.

Zengin karışım alıyorsa hem yakıt artar hem de bahsettiğiniz patlama sesini yapar, hava filtresinin ağzını bantlayarak kucultebilirsiniz. Ya da kelebekten ayar yaptirin ama o zaman benzinde kullanmak isteyince sorun yaşarsınız.

Bunlarla sorununuz cözülürse gaz ayarı ve rölanti ayarı yaptırın.

Bunlar çözmezse buji kablolarından başlayarak ateşleme sistemini kontrol ettirin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

---BEJ---
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.625