Şimdi Ara

Microsoft BUILD katılımcılarına ARM tabanlı Windows 8 tabletleri dağıtmaya hazırlanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
3.635
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Microsoft BUILD katılımcılarına ARM tabanlı Windows 8 tabletleri dağıtmaya hazırlanıyor

Microsoft için mobil alanda Windows Phone 7 işletim sistemi ne kadar önemliyse tablet pazarında da yeni işletim sistemi Wndows 8 o derece önem taşıyor. İlk kez CES 2011 tüketici elektroniği fuarında duyurulan ARM mimarisi taşıyan işlemcilerde de artık Windows 8'in çalışabilecek olması durumu bu alanda bir dönüm noktası sayılabilir.

Microsoft'un uzun süredir merak edilen işletim sistemi Windows 8 için gelecek ay düzenlenecek BUILD konferansında gösterişli bir tanıtım yapması bekleniyor. Katılımcıların Windows 8 işletim sistemi taşıyan masaüstü platformlar ve tabletleri yakından inceleme imkanı olacak. Ancak Microsoft'un daha farklı bir sürprizi olabilir. 

Geçtiğimiz Perşembe günü Yeni Zelanda'da Tech-Ed konferansına katılan Microsoft mühensidleri Jeff Johnson ve Patrick Hevesi "En Son Windows Tabletleri" oturumunda adı bilinmeyen 4 çekirdekli bir Windows tableti katılımcılara yüzeysel olarak gösterdi. 

Fazla ayrıntıya girilmeyen bu tablet hakkında diğer bir Microsoft çalışanı Alan Burchill blogunda bir yazı yayınladı ve bunun gelecek Microsoft etkinliğinde katılımcılara dağıtılacak 4 çekirdekli bir Windows 8 tableti olduğunu belirterek kafalardaki soru işaretini artırdı. Blog yazısı hemen yayından kaldırıldı ancak ZDNet sitesi ayrıntıyı hemen tespit etti.

Etkinlik katılımcılarına tablet hediye etme adetini ilk başlatan Google, 2011 I/O geliştirici konferansında 5000 katılımcıya Android Honeycomb yüklü özel üretim Samsung Galaxy 10.1 modelini hediye etmişti.

Microsoft'un da BUILD konferansında katılımcılara Windows 8'in tüm özelliklerinden faydalanan 4 çekirdekli bir tablet dağıtacağı ihtimali de böylece kesimleşmiş oldu.

• intelin dandik atom işlemcilerinden kurturuluruz artık. keşke piyasada arm işlemcilerini ve anakartlarını bulup kendi pcmizi toplasak. bir kaç sene içersinde buda olcaktır. intelin vay haline diyeyim ben...
  • quote:

Orijinalden alıntı: OBA INC

intelin dandik atom işlemcilerinden kurturuluruz artık. keşke piyasada arm işlemcilerini ve anakartlarını bulup kendi pcmizi toplasak. bir kaç sene içersinde buda olcaktır. intelin vay haline diyeyim ben...

Belki giriş seviyesi için dediğiniz netbook hatta notebooklar için doğru olabilir fakat ARM söz konusuysa yine all-in-one yani hepsi bir arada sistemler söz konusu olacaktır, aynı çip üzerinde hem CPU hem GPU hem ses kartı vs. yani yongada sistem şeklinde çözümler olacaktır bu özellikleriyle belki Atom işlemciler hatta Fusion işlemciler geçilebilir fakat üst seviyede bir İntel yada AMD işlemcili üst seviyede bir AMD yada Nvidia ekran kartlı bir sistemi ARM işlemcilerle geçmek çok zor olacaktır kaldıki ARM paltformu için çıkacak olan Windows 8 x86(PC) ile aynı olmayacak yani x86 geri dönük uyumluluk sağlarken ARM versiyonu geriye dönük uyumluluk sağlamayacak yani bir Windows 8 tableti bir PC olarak kullanmak mümkün olmayacak örneğin tablete klavye fare bağlayıp COD serisini bu tabletler üzerinede oynayamayacaksınız çünkü bu Windows 8'in ARM paltformu için geliştirilen yeniden tasarlanmış bir sürümü olacak.Eğer geriye dönük uyumluluk sağlasaydı tabletler için Windows 8 büyük umut vaad ediyordu fakat şu haliyle Windows Phone 7'den farkı olmayacaktır...

• quote:

Orijinalden alıntı: Pardus Linux

quote:

intelin dandik atom işlemcilerinden kurturuluruz artık. keşke piyasada arm işlemcilerini ve anakartlarını bulup kendi pcmizi toplasak. bir kaç sene içersinde buda olcaktır. intelin vay haline diyeyim ben...

Belki giriş seviyesi için dediğiniz netbook hatta notebooklar için doğru olabilir fakat ARM söz konusuysa yine all-in-one yani hepsi bir arada sistemler söz konusu olacaktır, aynı çip üzerinde hem CPU hem GPU hem ses kartı vs. yani yongada sistem şeklinde çözümler olacaktır bu özellikleriyle belki Atom işlemciler hatta Fusion işlemciler geçilebilir fakat üst seviyede bir İntel yada AMD işlemcili üst seviyede bir AMD yada Nvidia ekran kartlı bir sistemi ARM işlemcilerle geçmek çok zor olacaktır kaldıki ARM paltformu için çıkacak olan Windows 8 x86(PC) ile aynı olmayacak yani x86 geri dönük uyumluluk sağlarken ARM versiyonu geriye dönük uyumluluk sağlamayacak yani bir Windows 8 tableti bir PC olarak kullanmak mümkün olmayacak örneğin tablete klavye fare bağlayıp COD serisini bu tabletler üzerinede oynayamayacaksınız çünkü bu Windows 8'in ARM paltformu için geliştirilen yeniden tasarlanmış bir sürümü olacak.Eğer geriye dönük uyumluluk sağlasaydı tabletler için Windows 8 büyük umut vaad ediyordu fakat şu haliyle Windows Phone 7'den farkı olmayacaktır...

İlk önce tabiki giriş seviyesi etkilencektir ancak ARM nin kısa sürede ciddi performans beklentileri var. 5 sene içersinde üst seviye x86 işlemcileriyle yarışmasını bekliyorum.

W8 in uyumluluk sıkıntısı ilk başta olacaktır ama bir çok firma kısa sürede ARM versiyonlarını çıkaracaktır. Apple'ı örnek alabilir MS. IBM işlemcilerden sorunsuz geçmişti. En azından benim hiç bir sıkıntım olmadı. Bir kaç sene sürer belki bazı sıkıntılar ama dediğim gibi kısa sürede firmalar pazarda yer edinebilmek adına boş bırakmıcaktır.

• quote:

quote:

quote:

İlk önce tabiki giriş seviyesi etkilencektir ancak ARM nin kısa sürede ciddi performans beklentileri var. 5 sene içersinde üst seviye x86 işlemcileriyle yarışmasını bekliyorum.

W8 in uyumluluk sıkıntısı ilk başta olacaktır ama bir çok firma kısa sürede ARM versiyonlarını çıkaracaktır. Apple'ı örnek alabilir MS. IBM işlemcilerden sorunsuz geçmişti. En azından benim hiç bir sıkıntım olmadı. Bir kaç sene sürer belki bazı sıkıntılar ama dediğim gibi kısa sürede firmalar pazarda yer edinebilmek adına boş bırakmıcaktır.

İyide ARM tuttu diyelim bu İnteli yada AMD'yi batırmaz çünkü her ARM lisanlayan firma üretiminide yapabiliyor olduda iş sizin söylediğiniz noktaya kadar geldi diyelim İntel ve AMD pazarı boş bırakmaz ARM ile yola devam eder.Tabi bu ihtimalin geçekleşme olsılığı sizinkinin gerçekleşmesine bağlı yani şuan için biraz zor.Üstelik Apple'ı örnek vermişsiniz yalnız yanıldığınız bir nokta var Mac OS uygulamaları iOS'a port edilmedi tam tersne iOS remen kendi ekolünü oluşturdu ve Mac OS için yazılmış uygulama ve oyun sayısını geçti yani Microsoft'un ve Windows'un durumu çok farklı burada...

• Arm'nin performansına laf edenler Cortex-A15 mimarisinden haberi yok galiba çekirdek başına 5 kat fazla performansa sahip. Dört çekirdekli Cortex-A15 kullanan cihazlar ile arm'de performans sıkıntısı ortadan kesinlikle kalkacaktır.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

İyide ARM tuttu diyelim bu İnteli yada AMD'yi batırmaz çünkü her ARM lisanlayan firma üretiminide yapabiliyor olduda iş sizin söylediğiniz noktaya kadar geldi diyelim İntel ve AMD pazarı boş bırakmaz ARM ile yola devam eder.Tabi bu ihtimalin geçekleşme olsılığı sizinkinin gerçekleşmesine bağlı yani şuan için biraz zor.Üstelik Apple'ı örnek vermişsiniz yalnız yanıldığınız bir nokta var Mac OS uygulamaları iOS'a port edilmedi tam tersne iOS remen kendi ekolünü oluşturdu ve Mac OS için yazılmış uygulama ve oyun sayısını geçti yani Microsoft'un ve Windows'un durumu çok farklı burada...

Apple'ın 2005 te IBM'in PowerPC mimarisinden Intelin x86 işlemcilerine geçmesini kastetmiştim. O dönem bir çok yazılım PowerPC için geliştirildiyse bile ben sorunsuz x86 mimarisinde kullandım buna antivirus gibi kritik öneme sahip yazılımlarda dahil. Apple kendi kullanıcısını mağdur etmeden geçmişti. MS de aynısını yapabilir isterse ancak sanırım "tamamen duygusal" sebeblerden dolayı sıcak bakmıyorlar.

Bundan yıllar önce Apple PowerPC mimarisini överken vurgu yaptığı nokta şuydu. x86 mimarisi 80li yılların ihtiyaçları gözönüne alınarak tasarlandı ve sıkıntılarını PC kullanıcıları çekiyor oysa bizim kullandığımız işlemciler günümüz ihtiyaçlarına göre tasarlandı şeklinde idi. x86 mimarisi gerçekten günümüz ihyiaçlarını karşılamıyor. PiSi kullanıcıları belki farkında değil ancak bu mimarinin artık bırakılması gerek. Intel şimdiye kadar hep köstek oldu. Her türlü yeniliğe kendisi karşı çıktı. Bilgisayar dünyası 90lı yıllarda 64bit mimarisini kullanırken x86 kullanıcıları hala büyük çoğunluğu 32bit kullanıyorlar. Enerji verimliliği desen öyle bir şey yok. TPD değerini düşürcem diye performans yerlerde sürünüyor Atomlarda. ULV serileride çok farklı değil aslında. Intel şuanda sektör için kanserin kendisidir. Benim beklentim x86 tabanlı işlemcilerin bitmesidir. AMD ve Intel hatta Via nın ARM tabanlı çözümler geliştirmesinin sakıncası yok tabiki.

• 5 kat abartı olmuş ama baya fazla a9 a göre. 4 çekirdekli a9, 2 çekirdekli a15in ancak %70 kadar performans veriyormuş. ortalama 2.5 kat falan işte. oda uygulamasına göre değişir.
    haa şu var uzun vadede işler değişebilir ama a15 le zor. intelde boş durmayacak 2015 gibi çıkan atomlar phenom2 den hızlı olacak diyo herifler. e yeni teknolojkiler geliştirmede adamların üstüne yok. yok 3d transistördü karbon nanotüpüydü optik işlemciydi falan derken giden enerjiyide iyice düşürecekler.
    velhasıl intel gibi bir firmayı hafife almayın derim.
  • inteli hafife almak degilde arm i cok ciddiye almissiniz. evet telefon icin olabilir belki ama is oyuna grafige ve server olaylarina gelince armin esamesi bile okunmaz. bu arada atomu beyenmiyorsujuz fakat kullanmis oldugum intel atom 1.6 lik islemci ile gayet guzel win 7 enterprise oldukca iyi calisiyor. belki iyi oyun oynamayack ama internet filim muzik konulrinda cok iyi
  • X86'dan ARM'a yazılım port edilecektir bir sene içinde gerekli SDK'de çıkar.
    Önemli olan 4 çekirdekli arm'da win8'in hızlı çalışması.
    İzlediğim bir iki video'da tablette win8 çalışıyordu eğer arm sistemse onlar, ios'la honeycomb'un vay haline diyeyim ben şimdiden.
  • win 7 de tabletler manyak calisiyor du ya hemen win 8 e gecirekde tabletler iyice ölsün
  • o konferansa bende gitmek istiyorum o zaman yahuu.. beleş tablet..
  • Arm son kullanici icin bir nimet durumunda. Rekabet ne derece artarsa son kullanici o derece mutlu olacak her zamanki gibi.

Halla halla nasil olduda atom islemcilerr phenm 2 seviyesinde performans vaadiyle duyuldu :) eli opulesi arm...

Intel, amd, nvidia firma farketmez. Her firma once kendini sonra musterisini dusunur. Buda dogaldir. Rekabet artinca yinekendini dusundugunden teknoloji gelisimi hizlanir. Ellerinde teknolojiyi bekletme olayi biter. Atak ustune ataklar olur. Ve rekabet bizim yuzumuzu guldurur.

Ama sunu unutmayin. Bunu hic bir firma bizim icin yapmaz. Bu firmalar kamu firmasi degil dimi :) ozel sirketlerrden bahsediyoruz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.