- x
BOSCH ve BUDERUS KOMBİ hakkında hertürlü sorunlarınız ve cevapları
792 Cevap74828 Görüntüleme18 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

169 Mesaj
28 Ağustos 2011; 5:53:14 

bosch ve buderus marka cihazlar hakındaki tüm sorularınıza burdan cevap bulabilirsiniz

2798 Mesaj
28 Ağustos 2011; 10:46:10 

quote:

Orijinalden alıntı: __KaNeMiCi__

bosch ve buderus marka cihazlar hakındaki tüm sorularınıza burdan cevap bulabilirsiniz

Buderus U062 24Kw kombi ile on/off ve RC 10 kumandalı kullanımları arasında sarfiyat farkı ne kadar olur? Malum RC 10 oda sıcaklığına göre modülasyon yaptırma özelliğine sahip; dolayısıyla set edilen oda sıcaklığına yaklaşıldığında daha düşük kapasite kullandırarak birim zamanda daha az gaz yaktırır. Modülasyonsuz on/off termostat ise aynı durumda, daha fazla kapasite kullanımı ile birim zamanda daha çok yaktırır. Kördüğüm tam da burada: Daha büyük kapasite kullanımı ile set sıcaklığına daha çabuk ulaşılır diyor mantık ve devam ediyor: Her iki kullanım arasında çok anlamlı bir fark olmayabilir? Tecrübelerinize de dayanarak ne söylersiniz?

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

169 Mesaj
28 Ağustos 2011; 11:14:58 

quote:

Orijinalden alıntı: memint

Buderus U062 24Kw kombi ile on/off ve RC 10 kumandalı kullanımları arasında sarfiyat farkı ne kadar olur? Malum RC 10 oda sıcaklığına göre modülasyon yaptırma özelliğine sahip; dolayısıyla set edilen oda sıcaklığına yaklaşıldığında daha düşük kapasite kullandırarak birim zamanda daha az gaz yaktırır. Modülasyonsuz on/off termostat ise aynı durumda, daha fazla kapasite kullanımı ile birim zamanda daha çok yaktırır. Kördüğüm tam da burada: Daha büyük kapasite kullanımı ile set sıcaklığına daha çabuk ulaşılır diyor mantık ve devam ediyor: Her iki kullanım arasında çok anlamlı bir fark olmayabilir? Tecrübelerinize de dayanarak ne söylersiniz?

RC 10 ile daha az yakar

2798 Mesaj
28 Ağustos 2011; 11:45:18 

Peki % kaç daha az yakar? Niçin?

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

169 Mesaj
4 Eylül 2011; 2:13:59 

quote:

Orijinalden alıntı: memint

Peki % kaç daha az yakar? Niçin?

mekanik termostadlar +- 1 derece gibi hassiyet ile çalışır, RC 10 oda termostadı ise 0,1 derece hassiyetle çalısır
Şöyleki ;
mekanik termostad da kombi üzerinden 70 derece ye ayarlarsanız istediğiniz oratm sıcaklıgına ulastırana kadar sürekli 70 derecelik su dolasır radyatörlerinizde ve soguduktan sonra da 70 derece seklınde devam eder

RC 10 da ise kombiüzerinden 70 dereceye ayar yapmıs olsanız bile oratam sıcaklıgı istenen degere yaklastıkca RC10 kombi nin alev boyunu kısacaktır ve ısınmıs ortam tekrar sogumaya basladıgında da tekrar o andaki ihtiyaca gore calıstıracaktır kombinizi

% olarak da 10 ila 15 arasında kullanın binanın fiziksel özelliklerine gore değişiklik gösterir

1566 Mesaj
21 Eylül 2011; 21:31:00 

quote:

Orijinalden alıntı: ahmetbayram

bende bir soru sorayım hocam
alman kalitesine güvendiğim için buderus marka kombi almaya karar verdim antepte oturuyorum
ev 240m2 10 yıllık bir bina güney-batı-kuzey yönlerine bakıyor.. petek boyu toplam 7 metre..
sizce hangi kombi veya hangi model alınırsa iyi olur alman malı olması şart..
yardımlarınızı bekliyorum
saygılar...

431 Mesaj
21 Eylül 2011; 23:09:09 

yaz konumunda sıcaksuya soğuk karıştırmadan ılık olarak kullanılırmı,yani 30 derecelerde falan (Sıcaksu ayarını 30 dereceye almak değil yanlız suyun sıcaklığı ılık şakilde olması)

169 Mesaj
22 Eylül 2011; 0:59:23 

quote:

Orijinalden alıntı: ahkbjk

bende bir soru sorayım hocam
alman kalitesine güvendiğim için buderus marka kombi almaya karar verdim antepte oturuyorum
ev 240m2 10 yıllık bir bina güney-batı-kuzey yönlerine bakıyor.. petek boyu toplam 7 metre..
sizce hangi kombi veya hangi model alınırsa iyi olur alman malı olması şart..
yardımlarınızı bekliyorum
saygılar...

buderus marka düşünürseniz
GB 072-24K dır cihaz sıcak su da 28 Kw olarak çalışır ısıtmada 24 Kw dır yoğuşmalı bir cihazdır
yada GB 112-29WT 25 litre boylerli modelini de incelemenizi oneririm yogusmalı bir cihazdır

Bosch marka düşünürseniz
ZWBR 35-3A modelini inceleyebilirsiniz yogusmalı bir cihazdır
yada ZWC 35-3MFA nodeline bakabilirsiniz normal bir cihazdır.

eivnizin tamamını kullandıgınızı ve antepin kış aylarında soguk oldugunu dusunerek kapasitesi yuksek cihazlar onerdim
detaylı bilgi verirseniz guncelleme yaparız saygılar...

169 Mesaj
22 Eylül 2011; 1:01:06 

quote:

Orijinalden alıntı: Kafkasdans

yaz konumunda sıcaksuya soğuk karıştırmadan ılık olarak kullanılırmı,yani 30 derecelerde falan (Sıcaksu ayarını 30 dereceye almak değil yanlız suyun sıcaklığı ılık şakilde olması)

hangi marka ve hangi model den bahsettiginizi belirtirseniz bilgi vermeye çalışırım

1566 Mesaj
22 Eylül 2011; 1:40:15 

quote:

GB 072-24K dır cihaz sıcak su da 28 Kw olarak çalışır ısıtmada 24 Kw dır yoğuşmalı bir cihazdır
yada GB 112-29WT 25 litre boylerli modelini de incelemenizi oneririm yogusmalı bir cihazdır

Bosch marka düşünürseniz

eivnizin tamamını kullandıgınızı ve antepin kış aylarında soguk oldugunu dusunerek kapasitesi yuksek cihazlar onerdim

bir adet pm

431 Mesaj
22 Eylül 2011; 8:38:25 

quote:

hangi marka ve hangi model den bahsettiginizi belirtirseniz bilgi vermeye çalışırım

model onemli değil 1000,1500 tl.lik cihazlarda

1566 Mesaj
25 Eylül 2011; 13:47:17 

quote:

Bosch marka düşünürseniz

hocam yoğuşmalı kombinin hermetik kombiden farkı nedir burada petek boyunu söylediğimde yoğuşmalı kullandığınıza değmez diyorlar..bilgilendirirseniz sevinirim

41 Mesaj
26 Eylül 2011; 21:41:36 

merhaba,
net 180m2 , arakat , kuzey cepheli , sıfır bir dairem var ve içini yaptırıyorum. yaklaşık 10.5 m2 petek boyu için hangi kombiyi önerirsiniz?

169 Mesaj
27 Eylül 2011; 21:20:18 

quote:

Orijinalden alıntı: epsilon2

merhaba,
net 180m2 , arakat , kuzey cepheli , sıfır bir dairem var ve içini yaptırıyorum. yaklaşık 10.5 m2 petek boyu için hangi kombiyi önerirsiniz?

binada mantolama var ve konvansiyonel kombi kullanacaksanız
bosch classic-plus ZWA 24-2AD
bosch classic-silver ZWA 24-3AP
bosch exclusive - ZWC 24-3 MFA
buderus U 042-24K
buderus U 052-24K
buderus U 062-24K
modellerine bakabilirsiniz
yoguşmalı cihaz kullanmak isterseniz
bosch clasic condense=ZWB 28-3C
buderus GB 022-24K
buderus GB 042-22K
buderus GB 072-24K
modellerine bakmanızı öneririm

38 Mesaj
28 Eylül 2011; 8:46:45 

Merhaba Bosch Classic Silver kombiye, TRZ 200 ile modülasyon yaptırabilirmiyim ?

1566 Mesaj
28 Eylül 2011; 9:28:15 

ahmet kardeşimizin tavsiyesi ile bosch classic condense ZWB 28-3C modelini almış bulunuyorum..bu modeli sorduğum bu işden anlayan kişiler mükemmel bi seçim yaptığımı söylediler..
ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum..
iyi forumlar

2798 Mesaj
28 Eylül 2011; 10:32:39 

quote:

Orijinalden alıntı: Dj Umut BENZES

Merhaba Bosch Classic Silver kombiye, TRZ 200 ile modülasyon yaptırabilirmiyim ?

Bu linke göre uyumlu olup modülasyon yaptırabilirsiniz.

18 Mesaj
7 Ekim 2011; 14:27:43 

quote:

İyi günler,
Buderus u052 24000K model kombiye en uygun oda termostatı hangisidir?Genellikle sabah erken çıkıp akşamları evde olduğumuz programlanabilen termostat düşünüyorum.Tavsiyeniz ne olur acaba?Ankara kışında kullanımı düşünerek termostat ayarının nasıl olmasını tavsiye edersiniz?Ayrıca kombide başlangıç ısısı 40 derece bunun daha aşağı çekilmesi gibi bir durum söz konusu olur mu?Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bdemiras -- 7 Ekim 2011; 14:29:58 >

169 Mesaj
7 Ekim 2011; 21:37:34 

quote:

Orijinalden alıntı: Dj Umut BENZES

evet yaptırabilirsiniz, gec cevap verdiğim için kusura bakmayın memint de cevap vermiş zaten

169 Mesaj
7 Ekim 2011; 21:39:45 

quote:

ahmet kardeşimizin tavsiyesi ile bosch classic condense ZWB 28-3C modelini almış bulunuyorum..bu modeli sorduğum bu işden anlayan kişiler mükemmel bi seçim yaptığımı söylediler..
ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum..
iyi forumlar

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın

169 Mesaj
7 Ekim 2011; 21:43:16 

quote:

Orijinalden alıntı: bdemiras

İyi günler,
Buderus u052 24000K model kombiye en uygun oda termostatı hangisidir?Genellikle sabah erken çıkıp akşamları evde olduğumuz programlanabilen termostat düşünüyorum.Tavsiyeniz ne olur acaba?Ankara kışında kullanımı düşünerek termostat ayarının nasıl olmasını tavsiye edersiniz?Ayrıca kombide başlangıç ısısı 40 derece bunun daha aşağı çekilmesi gibi bir durum söz konusu olur mu?Teşekkürler.

baslangıc ısısını daha fazla dusuremezsiniz malesef, programlı oda termostadı düşünüyorsanız RC 20 yada RC 35 kulanacaksınız
RC20 de sadece hazır programlar var yaklasık 20 tane size uygun bir hazır programı seçip kullanıyorsunuz
RC35 ise isteginiz gibi programlayabiliyorsunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetbayram -- 7 Ekim 2011; 21:44:07 >

34 Mesaj
20 Kasım 2011; 18:18:32 

arkadaşlar meraba

BUDERUS Logamax GB022 24K Konforplus Hermetik Yoğuşmalı Kombi (20640kcal/h) 24kw
BUDERUS Logamax GB042 22K EcoPlus Hermetik Yoğuşmalı Kombi (18748kcal/h) 21,8kw favorin bu yakıt bakımımdan 2.13 m3 göstiyor.
BOSCH Classic Condense Hermetik Yoğuşmalı Kombi (18576kcal/h) 21,6kw

bu 3 kombi arasında Hang,s,ni tavsiye edersiniz.
gb022 alamanyadan geldiğini.
gb042 ile boscH un manisada aynıo fabrikada üretildiğini duydum

bu 3 kombiden favorim az yakıt yakması sebebi lşe gb042, fakat manisada üretildiğinden bide uzman arkadaşların boscH ile aynı makina demesinden kararsız kaldım,

yardım edebilirmisiniz.
teşekkür ederim.

2 Mesaj
20 Kasım 2011; 20:05:45 

Bosch condens 2000 kombim 3 gün önce çalışmaya başladı . petekteki sular 55 dereceye musluk suyu da 50 dereceye ayarladım . fakat sorun şu kombim 3 gündür çalışmasına rağmen bi türlü evi ısıtmıyo petekteki su hiçbizaman 55 e çıkmadı ve musluk suyunuda bi türlü ısıtmıyor. oda termostatı evin ısısını 23 - 24 derece göstermesine rağmen ev buz gibi. makinadan dereceyi 70 e çıkarmama rağmen bi değişiklik olmadı petekler kendini zor ısıtıyo. sizce ayarlardamı bi problem var yoksa mekanik bi arızamı olabilir .?

4558 Mesaj
20 Kasım 2011; 23:30:30 

quote:

Orijinalden alıntı: gececi1972

arkadaşlar meraba

BUDERUS Logamax GB022 24K Konforplus Hermetik Yoğuşmalı Kombi (20640kcal/h) 24kw
BUDERUS Logamax GB042 22K EcoPlus Hermetik Yoğuşmalı Kombi (18748kcal/h) 21,8kw favorin bu yakıt bakımımdan 2.13 m3 göstiyor.
BOSCH Classic Condense Hermetik Yoğuşmalı Kombi (18576kcal/h) 21,6kw

bu 3 kombi arasında Hang,s,ni tavsiye edersiniz.
gb022 alamanyadan geldiğini.
gb042 ile boscH un manisada aynıo fabrikada üretildiğini duydum

bu 3 kombiden favorim az yakıt yakması sebebi lşe gb042, fakat manisada üretildiğinden bide uzman arkadaşların boscH ile aynı makina demesinden kararsız kaldım,

yardım edebilirmisiniz.
teşekkür ederim.

Doğru demişler. Bosch Classic Condense ile Buderus GB042 arasındaki tek fark genleşme tankı kapasitesidir. Diğer tüm özellikler, yakıt dahil aynıdır. Bosch, Buderus'u satın alan ana firma. Isısan-Buderus servisleri Bosch kombilere de hizmet veriyor. Bu nedenlerden dolayı önerim Bosch Classic Condense 'dir.

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

4558 Mesaj
20 Kasım 2011; 23:37:02 

quote:

Orijinalden alıntı: yumatu3535

Bosch condens 2000 kombim 3 gün önce çalışmaya başladı . petekteki sular 55 dereceye musluk suyu da 50 dereceye ayarladım . fakat sorun şu kombim 3 gündür çalışmasına rağmen bi türlü evi ısıtmıyo petekteki su hiçbizaman 55 e çıkmadı ve musluk suyunuda bi türlü ısıtmıyor. oda termostatı evin ısısını 23 - 24 derece göstermesine rağmen ev buz gibi. makinadan dereceyi 70 e çıkarmama rağmen bi değişiklik olmadı petekler kendini zor ısıtıyo. sizce ayarlardamı bi problem var yoksa mekanik bi arızamı olabilir .?

Kombi montajı yeni ise Firmaya haber verin baksınlar. Çeşitli nedenler olabilir. Musluktan akan su iyi ısıda ise ilk akla gelen dönüş suyu filtresinin tıkanmış olma ihtimalidir. Yani ilk bakılacak tesisatın sağlıklı olu olmadığıdır.
Kontrol ettikten sonra bilgi verirseniz, kendimizi de değerlendirmiş ve diğer arkadaşları aydınlatmış oluruz.

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

3 Mesaj
13 Aralık 2011; 14:52:16 

arkadaşlar bende üç aydır bosch condens 2000w yoğuşmalı kombi kullanıyorum .Kombinin çalışma sistemi güzel ama çok yakıyoır.Günde 12 - 13 metreküp doğalgaz yakıyor.Evime ısı yalıtım işlerini yaptırdım ancak faturalar bir türlü düşmüyor .Oda ter mostatı 22 cantigrat dereceye ayarlı hiç ayarlarıyla oynamıyoruz gece gündüz böyle yanıyor.Kombiden peteklere giden sıcak su 60 cantigrat derece de tasarruf saglamak için nasıl kullanmamamız gerektiğini açıkalya bilirseniz sevinirim teşekkürler

31 Mesaj
10 Şubat 2012; 16:45:16 

Merhaba;,

Abimin evinde Buderus U052 kombi var. Bu kombi son günlerde şöyle sorunlar çıkarıyor;

1- Kalorifer suyunu 60 dereceye ayarlıyorum. kombi ateşleme yapıyor ve 66 67 derecelere kadar suyu çıkarıp sönüyor. Daha sonra su sıcaklığı 35 36 derecelere kadar düşüyor ama alev yok..
kafasına göre arada bir alevleniyor ve tekrar 67 derece gibi bi sıcaklığa çıkarıp tekrar 35 lere düşüyor.. Bunun normali 55 gibi bir sıcaklığa düşünce tekrar yanması olmalı..
Bunun bir ayarı mı var yoksa bu bir arıza durumu mudur?

2- Özellikle uzak peteklerde olmak üzere peteklerin üstleri ılık altları tamamen soğuk. Pompa ayarını arttırmak istedim kombi kapağını açamadım bu modelin kapağı nasıl açılır ?

31 Mesaj
11 Şubat 2012; 19:46:34 

Arkadaşlar yok mu aranızda bu kombi hakkında yada bu arızayla ilgili bilgi sahibi olan?

47 Mesaj
27 Şubat 2012; 8:42:52 

buderusun fabrikasını bosch un satın aldığı va buderus kombi ile bosch kombinin birebir aynı olduğu eger buderus almayı düşünen varsa bosch alsın daha ucuz ve aynı ürün deniyor. fikri olan var mı?

169 Mesaj
27 Mayıs 2012; 22:19:16 

kombinizde bir problem yok, tesisat filtreniz tıkalı cıhaz suyu cabuk ısıtıyor ondan sonra salt zamanını bekliyor yanlıs hatırlamıyorsam 3 dk beklıyor olması lasım

1566 Mesaj
28 Mayıs 2012; 0:12:32 

quote:

Orijinalden alıntı: erkancop

buderusun fabrikasını bosch un satın aldığı va buderus kombi ile bosch kombinin birebir aynı olduğu eger buderus almayı düşünen varsa bosch alsın daha ucuz ve aynı ürün deniyor. fikri olan var mı?

aynen dediğiniz gibidir hocam, doğrudur. Fakat kombide teknik servis olayınıda düşünmek gerek. Buderusu bilmem ama bosch un teknik elemanlarından Allah razı olsun..
bosch kalitesine gelince; bosch (affınıza sığınarak söylüyorum) *oku paketlesin, alırım..
saygılar..

1104 Mesaj
14 Haziran 2012; 18:57:45 

135 metrekare ev hangi bosch kombi önerirsiniz ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

mm

173 Mesaj
4 Temmuz 2012; 23:17:10 

classic condense +FR10
konuyu açmışlar ama cevap veren yok bu nasıl iş

399 Mesaj
31 Ekim 2012; 16:31:41 

quote:

aynen dediğiniz gibidir hocam, doğrudur. Fakat kombide teknik servis olayınıda düşünmek gerek. Buderusu bilmem ama bosch un teknik elemanlarından Allah razı olsun..
bosch kalitesine gelince; bosch (affınıza sığınarak söylüyorum) *oku paketlesin, alırım..
saygılar..

bosch buderusu satın almıştır doğru fakat kalite anlamında herhangi bir değişme yok, bosch manisada üretilmektedir, buderusun parçaları ise Almanyada üretilmekte ve Türkiyede sadece montajı yapılmaktadır. Zaten 2002 ten beri bosch ve buderus ortaklığı vardı ancak 2007 de bosch hisselerin tamamını alarak buderusu bünyesine katmıştır. Ancak dediğim gibi teknolojik olarak buderus her zaman bir gömlek üstündür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ysk8919 -- 31 Ekim 2012; 16:32:56 >

"""Osmanlı Torunu"""

1566 Mesaj
31 Ekim 2012; 17:22:07 

Bosch un bazi modelleride almanyada uretilmektedir diger kismi da dediginiz gibi bursada..

223 Mesaj
1 Kasım 2012; 9:20:46 

Buderus logamax 002 modulasyonlu mu acaba ? ona gore termostat ını degıstırmek ıstıyorum. Eğer modulasyon yoksa siemens rde 10.1 alacagım uygun ise.

228 Mesaj
1 Kasım 2012; 12:22:02 

Arkadaşlar buderus gb 012 için yapılan otm p yi 1 günü 6 zaman dilimine nasıl bölüyorduk. şu anda 4. Zaman dilimine kadar acık. Fakat 5. Ve 6. Zaman dilimleri kapalı. Bu zaman dilimlerini hangi tuşlarla nasıl açıyorduk?

399 Mesaj
1 Kasım 2012; 15:10:56 

quote:

Orijinalden alıntı: ultimatetnctr

Arkadaşlar buderus gb 012 için yapılan otm p yi 1 günü 6 zaman dilimine nasıl bölüyorduk. şu anda 4. Zaman dilimine kadar acık. Fakat 5. Ve 6. Zaman dilimleri kapalı. Bu zaman dilimlerini hangi tuşlarla nasıl açıyorduk?

su konuyu inceleyin isterseniz, kullanım kılavuzunu indirin.

http://forum.donanimhaber.com/m_45144945/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ysk8919 -- 1 Kasım 2012; 15:11:46 >

"""Osmanlı Torunu"""

228 Mesaj
1 Kasım 2012; 15:15:29 

quote:

Orijinalden alıntı: ysk8919

su konuyu inceleyin isterseniz, kullanım kılavuzunu indirin.

http://forum.donanimhaber.com/m_45144945/tm.htm

Kullanım kılavuzu bende de var. Ancak klavuzda ne yazikki yazmıyor.

3 Mesaj
1 Kasım 2012; 18:55:56 

300 m2 tripleks evime kombi tavsiyesi lütfen. İzolasyonum yok, şu anda 60000 kcal Kozlusan otomatik kömürlü kazan kullanıyorum. Mevcut peteklerim 25m. Mümkünse Bosch tavsiyesi istiyorum. Tekirdağda oturuyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahramlif -- 1 Kasım 2012; 19:12:16 >

12 Mesaj
19 Kasım 2012; 11:51:10 

Arkadaşlar yeni ev aldım Brüt 150 m2 net 120-130 arası.Hatırladığım kadarıyla net ölçüler salon 30, yatak odası 24, oturma odası 15, çocuk odası 12, mutfak 16 m2 olması lazım.
Petekler müteahhitten ama kombiyi ben alacam ve buderus yoğuşmalı düşünüyorum önerileriniz olursa çok sevinirim.
Aklımda Buderus GB072-24k var bu ev için çokmu iddaalı daha uygun bi kombimi almalıyım?
Ev ara kat hem tavandan hemde dışardan ısı yalıtımlı sıfır bina.Cepheside Güney- Batı olması lazım.
odalarıda yoğuşmalı bir kombi için ne kadarlık petek ısıtır.İnternette verilen radyatör hesapları hep normal kombiler için o konu biraz kafamı karaştırdıda.

399 Mesaj
19 Kasım 2012; 14:27:24 

quote:

Orijinalden alıntı: hamid06

Arkadaşlar yeni ev aldım Brüt 150 m2 net 120-130 arası.Hatırladığım kadarıyla net ölçüler salon 30, yatak odası 24, oturma odası 15, çocuk odası 12, mutfak 16 m2 olması lazım.
Petekler müteahhitten ama kombiyi ben alacam ve buderus yoğuşmalı düşünüyorum önerileriniz olursa çok sevinirim.
Aklımda Buderus GB072-24k var bu ev için çokmu iddaalı daha uygun bi kombimi almalıyım?
Ev ara kat hem tavandan hemde dışardan ısı yalıtımlı sıfır bina.Cepheside Güney- Batı olması lazım.
odalarıda yoğuşmalı bir kombi için ne kadarlık petek ısıtır.İnternette verilen radyatör hesapları hep normal kombiler için o konu biraz kafamı karaştırdıda.

radyatörleriniz alüminyum olsaydı gb072 yle mükemmel bir uyum sağlardı ve yakıt tasarrufunuz da iyi olurdu, çünkü alüminyum radyatör sisteminde daha az su dolaşır. müteahhitin taktığı radyatörden hayır gelmez ama inşallah iyi bişey takmıştır. gb 072 düşünebilirsiniz tabiki ama gb012 yi de bi inceleyin isterseniz, 24.000 kcal, gb72 kadar yakıt tasarrufu sağlamaz ama fiyat olarak 1000 tl fark var zaten.

"""Osmanlı Torunu"""

399 Mesaj
19 Kasım 2012; 14:39:05 

quote:

Orijinalden alıntı: mahramlif

300 m2 tripleks evime kombi tavsiyesi lütfen. İzolasyonum yok, şu anda 60000 kcal Kozlusan otomatik kömürlü kazan kullanıyorum. Mevcut peteklerim 25m. Mümkünse Bosch tavsiyesi istiyorum. Tekirdağda oturuyorum.

kombi değil de kazan sistemi kurmanız gerekiyor beyefendi. bosh değil de buderus düşünün, hem kalite hem de ömür açısından bosh dan çok daha üstündür. maddi olarak sıkıntı olmazsa GB 162-65W önerebilirim.

"""Osmanlı Torunu"""

158 Mesaj
24 Kasım 2012; 19:14:08 

Selamlar,,
Arkadaşlar kış tam kendisini hissettirmeden kombi bakımı ile ilgili bilgi almak istiyorum.BUDERUS GB012 var bende ve çok memnunum.Elimden ufak tefek işler geliyorken bu kışlık bakım ve temizliği benim yapmam imkansız mı?Yani çok mu zor,yada bişeyleri mi bozarız..

12 Mesaj
13 Aralık 2012; 10:05:49 

quote:

Orijinalden alıntı: ysk8919

radyatörleriniz alüminyum olsaydı gb072 yle mükemmel bir uyum sağlardı ve yakıt tasarrufunuz da iyi olurdu, çünkü alüminyum radyatör sisteminde daha az su dolaşır. müteahhitin taktığı radyatörden hayır gelmez ama inşallah iyi bişey takmıştır. gb 072 düşünebilirsiniz tabiki ama gb012 yi de bi inceleyin isterseniz, 24.000 kcal, gb72 kadar yakıt tasarrufu sağlamaz ama fiyat olarak 1000 tl fark var zaten.

Muteahhit copa marka 7,5-8 mt petek takmış usta getirdim eve yoğuşmalı kombi gereksiz bu eve dedi kafamı karıştırdı... Su akışı az olacagından yoğuşmadan verim alamazsın dedi. İnternette yurt dışında 1+1 lere bile yoğuşmalı kombi şartı var yazıyor bizim ustalar petegin azsa gerek yok diyorlar ne yapmalıyım bi fikir verseniz...

1473 Mesaj
13 Aralık 2012; 11:47:14 

quote:

Muteahhit copa marka 7,5-8 mt petek takmış usta getirdim eve yoğuşmalı kombi gereksiz bu eve dedi kafamı karıştırdı... Su akışı az olacagından yoğuşmadan verim alamazsın dedi. İnternette yurt dışında 1+1 lere bile yoğuşmalı kombi şartı var yazıyor bizim ustalar petegin azsa gerek yok diyorlar ne yapmalıyım bi fikir verseniz...

Premix yoğuşmalı kombi her şartta tasarrufludur,, değildir diyen yalancıdır yada hiç satmamıştır yapmamıştır kullanmamıştır. Yoğuşmalı kombilerden verim almak için 55 derecede kullanmak gerekir bu şekilde %20 tasarruf edersiniz, zaten 60 dereceden fazlası yoğuşmalı-yoğuşmasız tüm kombilere ve tesisatınıza zarar verir.

Fakat diyelimki premix yoğuşmalı kombiyi 65-70 derecede kullandınız yinede %10 tasarruf edersiniz.

N-A-S-İ-H-A-T-L-E-R
Ey Oğul (İmam Gazali) http://www.youtube.com/watch?v=WpR1-_WfiDU
Dinle Ey Ali (Sacit Onan) http://www.ttnetmuzik.com.tr/album/Dinle_Ey_Ali/247543

399 Mesaj
13 Aralık 2012; 12:42:28 

quote:

ustanın dediğine bakmayın siz hocam, 80 m2 de bile yoğuşma yapabilir sistem, önemli olan dönüş suyu sıcaklığıdır. GB072 alın kafanız rahat etsin, kombinin ayarını maksimuma getirip(en az 60- 65 olmalı) rc-10 oda termostatıyla beraber oda sıcaklığını ayarlayarak kullanın. radyatörleriniz alüminyum veya en azından demir döküm plus olsaydı daha iyi olurdu sizin için ama yapacak bir şey yok, kopa en kötü markalardan biri.

"""Osmanlı Torunu"""

12 Mesaj
13 Aralık 2012; 13:11:29 

Teşekkürler olmazsa radyatörleride degiştiririm;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hamid06 -- 13 Aralık 2012; 13:11:53 >

175 Mesaj
25 Aralık 2012; 21:47:16 

BOSCH Classic Condense ZWB 28-3 C kombim ve TRZ 125 oda termostatım var,

kombinin ve termostatın ayarı kaç olmalıdır?

Seat Ibiza 2004 1.4 16V 100Hp
LG G2 32GB
Samsung LE-40C652
Panasonic Lumix FS10
WD 2,5" 500GB My Passport Essential

2798 Mesaj
26 Aralık 2012; 22:38:14 

Kombi ayarı 45-60C arası olsun. (Kılavuzda hangi kademelerin kaç dereceye karşılık geldiği yazılıdır.) Evinizin net ısıtma alanına göre petek boyunuz ne kadar uzunsa, kombiyi o oranda 45C'ye yakın ayarlayın. Bu arada tüm petekler açık olsun ve öylece kalsın. OT ise sizi üşütmeyecek en düşük sıcaklığa ayarlayın. Genellikle 21-22C gibi gibi sıcaklıklar yeterli olur. Fazladan seçeceğiniz her 1C %5-10 fazla tüketim demektir.

202 Mesaj
27 Aralık 2012; 13:51:47 

Selamlar..

Abimin bosch classic silver kombisi var..yine bosch marka rev 24 rf oda termostati var..kombide nereye nasil takilacagi konusunda yardim edebilecek arkadas olursa sevinirim..

Sadece kombide nereye takilacagi gerekli elektrik baglantisi v.s ben hallederim..

Simdiden tesekkurler

6601 Mesaj
30 Aralık 2012; 17:54:58 

aklı olan buderus almasın.

Belki de bu dünya başka bir gezegenin cehennemidir

128 Mesaj
2 Ocak 2013; 14:25:41 

Arkadaşlar evimizde 10 senedir çalışan ECA marka kombi artık kullanılmayacak şekilde arızalanmış. (Kombi heryerinden damla damla su çıkarıyor, kapalı olsa bile bu damlama devam ediyor.) Bizde kombinin artık ömrünü doldulduğu düşüncesiyle, BOSCH Condense 2000W 22016 kcal/h Yoğuşmalı Kombi almayı düşünüyoruz.

Fakat kombiyi alacağımız bosh bayisi 95mt ev için yoğuşmalı kombinin fark yaratmayacağını ve IGDAS'ında bu ev için yoğuşmalı kombiyi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Bazı okuduğum mesajlarda avrupa 1+1 evlere bile yoğuşmalı kombinin zorunlu olduğunu gördüm. Açıkçası kafam karıştı.

Ev 2.katta alttında boş dükkan var ve alt kısımdan izolasyon yok, 2 cephesi binalar ile kapalı sadece ön ve arka kısımları açık, buralardada izolasyon mevcut.

Bu ev için yoğuşmalı kombi uygunmudur değilmidir tecrübeli arkadaşlar yorumlayabilirmi lütfen. Kombi bozuk olduğu için en kısa sürede karar verir yeni kombiyi almak istiyoruz.

Birde benim almayı düşündüğüm BOSCH Condense 2000W 22016 kcal/h Yoğuşmalı Kombi'ye Modülasyonlu oda termostatı takılabiliyormu ? Bosh'un bu model ile uyumlu termostatı varmı ?

İlgili arkadaşların cevapları için şimdiden teşekkür ederim

Ekleme : Evdeki toplam petek uzunluğu 3.80mt

Peteklerde tesisatta 10 yıllık. Bu tesisatan uygun verim alabilmek için ayrıca bir işlem yapmaya gerek varmıdır ? (Temizlenmesi, değiştirilmesi vs)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RIDVANBAL -- 2 Ocak 2013; 14:31:25 >

2798 Mesaj
2 Ocak 2013; 21:38:24 

Sn RIDVANBAL,

Öncelikle yoğuşmalı kombilerin klasik kombilerden en önemli farkının, doğalgazın yanmasıyla oluşan su buharının gizli ısısını tekrar sisteme kazandırmak olduğunu belirteyim. Klasik kombilerde 80 ile 120C arasında sıcaklığa sahip su buharı olduğu gibi bacadan dışarı atılırken, yoğuşmalı kombiler bu atık ısıyı değerlendirerek, benzetecek olursak turbo motor gibi çalışırlar. Dolayısıyla verimleri de yüksektir. Bu verim farkı ısıtılacak alanın büyüklüğünden bağımsız olarak %15-20 düzeyinde olabilir. Özellikle güncel olan, premiks teknolojiye sahip yoğuşmalı kombiler ideal gaz/hava karışımını kesintisiz olarak sağlayabildikleri ve daha geniş ısı değiştirici (eşanjör) yüzeyine sahip oldukları için, sizin almayı düşündüğünüz BOSCH Condense 2000W kombinin de dahil olduğu eski nesil yoğuşmalı kombilerden daha avantajlıdır. Üstelik pek çok F/P premiks yoğuşmalı kombi almayı düşündüğünüz ürünle aynı fiyatta veya 100-200TL gibi az üstündedir.

Evinizde eski kombinizle genellikle 40-50C petek sıcaklığıyla ısınmanız mümkün olduysa, yeni alacağınız kombiyle de hemen hemen aynı sıcaklık ayarlarında ısınabileceksiniz demektir. Bu durum pratikte yoğuşmalı kombiyi sizin için rasyonel bir tercih haline getirir. Bosch bayisinin fark yaratmaz tezi bir yana, eğer markada ısrarcıysanız BOSCH Classic Condens (premiks yoğuşmalıdır) 1900-2000TL düzeyinde bir ürün ve forumda da kullanıcılarının memnun olduğu bir kombidir. O kadar çıkmak istemiyorsanız Ariston Genus Premium, ECA Confeo Premix, DD Nitromix arasından bölgenizdeki servis kalitesini de araştırarak tercih yapmanızı öneririm. Yani, eski nesil yoğuşmalı Bosch Condense 2000W yerine aynı veya yakın paraya, saydığım F/P premiks yoğuşmalı kombilerden birini almak daha isabetli olacaktır. Klasik kombilere göre eski nesil yoğuşmalı cihazların verim farkı %5-10 civarı olup premiks yoğuşmalı kombilerin sağladığı farkın yarısı kadardır.
Eğer petek boyu, 40-50C petek sıcaklığında evi ısıtmaya yetmiyorsa 1-2m ilave yapabilirsiniz. Ayrıca 10 yıllık petek ve tesisatınızı temizletmeniz ısınma verimini arttırır. IGDAŞ vb kuruluşlar mekanların hangi tip kombiyle ısıtılacağına karar vermezler, kombi tipi değiştiğinde proje değişikliği isterler sadece. Bayi belki bunu anlatmak istemiştir.

Son olarak almayı düşündüğünüz kombiyle uyumlu modülasyonlu oda termostatı Bosch TRZ-200 dür.
Kolay gelsin...

2 Mesaj
2 Ocak 2013; 21:39:12 

Hayırlı geceler arkadaşlar, bende Buderus'un Logamax U052-24 K modeli var, internetten kullanma kılavuzunu buldum, kirâcı olduğum için bende yok kılavuz falan, basınç göstergesi sürekli 1'in altında, gûyâ su doldurma donanımı var kombide, küçük, siyah bir vana diyelim, yalnız ben o vanayı çevirince kombi su sızdırmaya başlıyor, suyunu tamamlamak için yapıyoruz işlemi ama su sızdıryor hattâ akıtıyor, beni aydınlatırsanız sevinirim, saygılar...(Not: İlk kez kombi kullanıyorum, cehâletimi hoş-görün ve lûtfen ona göre cevap yazın)...

292 Mesaj
3 Ocak 2013; 15:25:45