Şimdi Ara

BOSCH ve BUDERUS KOMBİ hakkında hertürlü sorunlarınız ve cevapları (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.902
Cevap
69
Favori
317.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

quote:

Orijinalden alıntı: EFEBEY09

Öncelikle sizlere çok teşekkürler üstadlarım.

Daha önceleri bu konu ile ilgili hiçmi hiç bilgimiz yoktu. Yaptığınız bu açıklamalar doğrultusunda sistemi anladım, hatta çakışan bilgiler bile temizlendi. Sizlerin işi kombi ısıtma sistemleri mi?

Sizlere hayırlı ve bol kazançlı işler diliyorum.

quote:

Bir şey değil Sn @EFEBEY09...

Ben şahsen profesyonelce bir ilgi ile ama amatör bir son kullanıcı olarak buralardayım 3-4 yıldır..

Zannederim @hardcrss arkadaşımız da öyledir...

Yine de bol kazanç dilekleriniz için müteşekkirim..

ben 22 yaşında sıradan bir üniversite öğrencisiyim

Sıradan öğrenci böyleyse sıradışı olanlar nasıldır ki?

bu yaşta böyle sıradanlık Dostlar başına.

• quote:

Orijinalden alıntı: seyma1972

quote:

Bosch yetkili satıcısına ulaşamamak önemli değil, ilinizde montajını yapan ustayı bulduktan sonra karar verip classic condens almak kalır geriye...

Bosch classic condens Buderus GB042 ile hemen hemen aynıdır, .c.c nin genleşme tankı biraz ve fiyatı oldukça (300-400TL) düşüktür :)

http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-bosch-classic-condense-b1rdc2841h-fiyati,197434.html

DD nitromix ise biraz daha kompakt boy ve kilosuyla daha önemlisi uygun fiyatıyla iyi bir alternatif:

http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-demirdokum-nitromix-p-24-fiyati,407326.html

Buderus GB012 ise klasik kombilere göre en fazla %5 daha verimli olan eski nesil yoğuşmalı kategorisinden bir ürün, rasyonel bir tercih değil...
    On/off kumanda modülasyonlu olmayan hatta bazen dijital bile olmayan bir oda kumandası türü. Kombiyi istenen oda sıcaklığına göre çalıştırır/kapatır ama ince ayarları yoktur :) Hangi marka/model cihaz olduğunu yazarsanız daha net söyleriz...

bosch kombiyi netten veya ucuz buldugum bir yerden alırım evin hemen karşısında tesisatcı var onada en fazla 75 e taktırırım bunlarda sorun yok ama yetkili bir firmamın iğdasa başvurup mühendislik ücretini yatırması iğdastan yetkiliyi alıp eve getirip kontrol ettrip doğalgaz uygunluk belgesini alması gerekli. o belge olmadan servis kombiyi garantiye almıyormuş. o belgede yetkili firmalar tarafından başvurusu yapılarak alınıyormuş. edindiğim bilgiler bunlar .

istanbuldaysanız işin ehli olan birilerini tavsiye edebilirim

• ahmetbayram A kullanıcısına yanıt
    Usta merhabalar
    Acılısta su sesi biraz geliyor ve kesiliyor.
    Arızayı onarmak için Buderus yetkili servis geldi. Daha once (3 hafta önce) aynı servis bir parça (üç yalki içi) değiştirdi ama o gün petekler denemedik. (akılıma gelmedi) Şimdi servis ana kart arızalı olduğunu söyliyor. Kartı sökup goturdular, tamir oldu fakat kombi tekrar arızayı bildırıydı. Ana kart tekrar servise gitti ve tekrar olmadı. 24V surekli bobine geliyor diye kombi peteklere sıcak su gönderemiyor. Yeni kart piyasada yok olsa da 1400TL dan bahse ediyor (komik). Fakat bence incecik borular tıkanlı olduğunu düşünüyorum.

Kart serviste (suni kombide) çalışıyor ama bizde tık yok. Kombinin tamiri mümkün değil diyorlar. Usta bana geçiçi bir çozum getiriyor ve gidiyor. Bakın şimdi Peteklere ısıtıcağımız zamanda bu bobinden akım kesiyorum ve şıkır şıkır ısı veriyor.sıcak su kullanacağımız zamanda bobini çalıştırıyorum. Komik bir durum. Şimdi acil durumdayız Bu kombiye çozum bullamazsam yeni kombi alma kaçırılmaz bir durum olacak. Usta ne diyorsunuz????

• buderus kombi alırsak bayisinden fiyatına baca ve baglantı seti dahil mi?
  • seyma1972 S kullanıcısına yanıt
    Baca dahil, bağlantı seti hariç satılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zebza -- 20 Kasım 2013; 22:59:13 >
  • Daha önce konuya yazmıştım ama hala çözüme ulaşamadık. Bugün servisten geldiler tekrar. Baca düğmesine bastı. Haliyle cihaz suyu ısıttı peteklere verdi. 30 tl de kullanım hatası yüzünden ücret talep etti.
    Adamlar gittikten sonra cihaz tekrar soğumaya başladı. Kitapçığını buldum kombinin. Ayarlara girdim cihaz %100 çalışmıyormuş ayarladım cihaz ısındı petekler gayet güzel ısındı eskisinden daha iyi ısındı hatta. 2 saat civarı gayet güzel ısındı cihaz. Ardından duşa girdim çıktım. Petekler haliyle soğumuştu fakat tekrar ısıtmaya başlamadı. Bekledim baya tık yok. Baca düğmesine basıyorum ısınıyor sonra soğuyor tekrar. Şebeke kuyu. Basınç çok sık değişiyor ve basınç değişince cihazın ışığı yanmadan içinden bi takım sesler geliyor.. Sanırım pompa çalışıyor. Işık yanmadan sıcaklığı 42-43 göstersede pompa durana kadar ne sıcaklık düşüyor ne ışık yanıyor. Duruyor sonra. Bir süre sonra şebeke basıncı değişiyor mutfakta şofben var oradan kabarcık sesleri geliyor hemen kombi den de sesler geliyor ama ne ateşleme var ne sıcaklıkta bi değişme.. Sorun kombide bence ama ben bunu gelen elemanlara anlatamadım cihazınız sorunsuz su sıcaklığı iyi dediler.

Uzun oldu ama kafama çok takılıyor cihazı açtım açacam moralim baya bozuldu yardımcı olursanız ve okuduysanız teşekkür ederim arkadaşlar..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Emko64 E kullanıcısına yanıt
    Merhabalar

Cihazınızı kontrol etmek gerekli tamiri mümkün değil diye birşey yok
    herşey tamir edilir ama edilmesine değer mi önemli olan budur
    Daha uygun maliyetlere çözülür diye tahmin ediyyorum
    Farklı bir kaç sevis ile görüşüp sorununuzu anlatın yardımcı olacak birileri mutlaka çıkacaktır
  • ahkbjk kullanıcısına yanıt
    Anlatımınız biraz karışık olmuş, anlaşılır değil
    Anlatıklarınıza göre, sizin eve kombi ustasından önce su tesisatçısının girmesi gerekir. Şebeke basıncı değişiyorsa, sisteme su sayacından sonra basınç regülatörü (düzenleyicisi) takılması gerekebilir. İyi bir tesisatçı görsün, basıncı ve basınç değişikliği olup olmadığını ölçsün...
    Ayrıca hem kombi hem şofben ikisi de kullanım sıcak suyunda nasıl oluyor yani, farklı tesisatları var ve vanayı açınca şofben çalışıyor kapayınca kombi falan?...
  • merhaba

Bosch condence 2000 24 kw yoğuşmalı kombi kullanıyouzr fakat petekleri yakmadan sıcak su alamazmıyız ? Teşekkurler.
  • Sofben kombi takıldığından beri kullanılmıyor vanası kapalı.. Su arıtmadan şbeke basıncını görebiliyorum mesela.. Bakıyorum şebeke basıncı aniden yükselince kombiden bi takım sesler geliyor(aynı anda sofbenin olduğu borulardan da ses geliyor yani) ve çalışıyor ama ateşleme yok.. Farkındayım karışık oldu ama kusura bakmayın abiler..

Baca düğmesi çalıştığında petekler ısınıyorken normal kullanımda ısınmamasının sebebi ne olabilir??
    Birde şebeke basıncının değiştiği anda cihazın çalışması nedendir? Ne yapar?

Aklıma takılanlar bunlar benim yardımlarınız için çok çok teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: can_61

merhaba

Bosch condence 2000 24 kw yoğuşmalı kombi kullanıyouzr fakat petekleri yakmadan sıcak su alamazmıyız ? Teşekkurler.

alabilirsiniz. kalorifer isitmasini kapatip sicak su isitmasini acarsaniz olur

İyi bir su tesisatçısı gelsin ve kombi ile şofben arasında karışma var mı, basınç değişikliği ne düzeyde vs... bir baksın. Gerekirse şebeke suyunun daireye girdiği noktaya basınç düzenleyici taksın vesselam...

Baca düğmesi nedir, kalorifer devresi düğmesi olmasın? (yanında petek resmi olur genelde) Eğer öyleyse kaloriferi açınca petekler ısınır ama diğer düğmeyi (kullanım suyu)
    çevirip musluğu açınca peteklere sıcak su gidişi durur ve ısınmaz...
  • Radyatörün üzerindeki TRV'nin değerini arttırınca sıcak su akış sesi geliyor suyun dolaştığını duyuyorum... tabii bu devamlı olunca rahatsız ediyor sadece radyatörün birisinde var bu ses.. Hava yapmış mı olabilir ?
  • quote:

Radyatörün üzerindeki TRV'nin değerini arttırınca sıcak su akış sesi geliyor suyun dolaştığını duyuyorum... tabii bu devamlı olunca rahatsız ediyor sadece radyatörün birisinde var bu ses.. Hava yapmış mı olabilir ?

Aynı şey bendede oluyor ben tamamen kapatıyorum vanayı ertesi gün ilk açtığımda su sesi geliyor vanayı tekrar kapatıp açtığımda düzeliyor bi deneyin isterseniz belki sizin durumda aynıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: seconz

quote:

Radyatörün üzerindeki TRV'nin değerini arttırınca sıcak su akış sesi geliyor suyun dolaştığını duyuyorum... tabii bu devamlı olunca rahatsız ediyor sadece radyatörün birisinde var bu ses.. Hava yapmış mı olabilir ?

Aynı şey bendede oluyor ben tamamen kapatıyorum vanayı ertesi gün ilk açtığımda su sesi geliyor vanayı tekrar kapatıp açtığımda düzeliyor bi deneyin isterseniz belki sizin durumda aynıdır.

Aynen dedğiniz gibi, giriş vanasını tamamen açıp kapatıyorum bekletiyorum, çıkış vanasına da aynı şekilde birşeyler yapıyorum. ama ses kesilmedi maalesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahkbjk

Sofben kombi takıldığından beri kullanılmıyor vanası kapalı.. Su arıtmadan şbeke basıncını görebiliyorum mesela.. Bakıyorum şebeke basıncı aniden yükselince kombiden bi takım sesler geliyor(aynı anda sofbenin olduğu borulardan da ses geliyor yani) ve çalışıyor ama ateşleme yok.. Farkındayım karışık oldu ama kusura bakmayın abiler..

Baca düğmesi çalıştığında petekler ısınıyorken normal kullanımda ısınmamasının sebebi ne olabilir??
    Birde şebeke basıncının değiştiği anda cihazın çalışması nedendir? Ne yapar?

Aklıma takılanlar bunlar benim yardımlarınız için çok çok teşekkür ederim

Su basıncı arttığında cihazın devreye girip çalışmaması normaldir
    Bu durum ; cihazın anlık olarak devreye girmesine neden olur, dalgalanma durduğu için beklemeye devam eder
    sık sık oluyorsa rahatsız edici olabilir

• quote:

quote:

quote:

Aynen dedğiniz gibi, giriş vanasını tamamen açıp kapatıyorum bekletiyorum, çıkış vanasına da aynı şekilde birşeyler yapıyorum. ama ses kesilmedi maalesef.

Bu ses hele gece epeyce rahatsız ediyor.. HAVA yapmış olabilir mi ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bu ses hele gece epeyce rahatsız ediyor.. HAVA yapmış olabilir mi ?

Bak üstad ozaman peteğin havasını al eğer düzelmez ise sorun vanadadır onu değiştirmen gerek.

• hardcrss kullanıcısına yanıt
    Bugün öyle yaptım fakat bi süre sonra su tamamen soğudu gelip suyun derecesine baktım 30 larda idi sürekli düşüyordu yani. kaloriferi açıp denedim sıcaksu geldi. anlamış değilim valla.

Bir sorum daha olacak peteklerin üst tarafları sıcak alt tarafları soğuk bütün peteklerde böyle hepsininde havası alınmış olmasına rağmen.
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.