Şimdi Ara

BOSCH ve BUDERUS KOMBİ hakkında hertürlü sorunlarınız ve cevapları (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.901
Cevap
69
Favori
317.510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    cihazın parça arızası var değişmesi gerekiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahkbjk

quote:

Orijinalden alıntı: ahmetbayram

cihazınız da büyük ihtimal ile sorun yoktur
    bacasında veya yoğuşma giderinde sorun olabilir
    cihazın kontrol edilmesi gerekir
    kendinizin yapabilecek birşeyi olduğunu düşünmüyorum

Servis ile görüştüm tesistta problem olabileceğini cihazın herhngi bir problemi olmadığını söylediler..
    Telefonda bir iki şey tarif etti yaptım bunların sonucunda söylrdi bunları hocam..

Bu tesisat temizliğini nasıl yaparız dün biraz uğraştım ama sınuç çok farklı değil..
    Yoğuşma giderinde en ufan problemde hata kodu veriyorsu zaten

cihaz çalışmaya başladığında sıcak suya veya ısıtmaya alev aldığında yanan yeşil ışık sönüyor mu
    söylediğiniz şikayet olduğu zaman

• merhaba ahmet bey... babamlar yeni bir eve taşındılar. evde Bosch Classic Plus ZWA 24-2 AD Kombi var... kombinin kalorifer ısı kısmını 1 in altına düşürdüğümüzde komple sönüyor ve bir daha yanmıyor. anlatabildim mi bilmiyorum. yani, çevirmeli olan kalorifer ısı düğmesini 1 rakamının altına düşürdüğümüzde kombi sönüyor ve bir daha yanmıyor. tekrar yanması için1 veya daha üzeri bir konuma getirmemiz gerekiyor. 1 konumunda yaktığımızda ise yaklaşık 50 küsür derecede yanıyor ve ev çok sıcak oluyor. evsahibini arayıp sorduğumuzda "1 in altında yanmıyor, öyle kullanacaksınız, biz hep öyle kullanıyorduk" dedi. bu kombinin böyle bir özelliği mi var, yoksa kombi arızalı mı acaba? havaların daha da soğuduğu zamanlarda bu çok sorun olmayacaktır ama şu serin sonbahar günlerinde sorun teşkil ediyor bu durum... durumla alakalı bilgi rica ediyorum.
  • fixahmet F kullanıcısına yanıt
    Clasic plus 38, 40 derece gibi başlaması lasım
    daha çok sıcaklık veriyorsa yada kendi kendine yaz konumunda yanıyorsa sorun var demektir
    gearantili ise servs çağırın ön kartı değiştirsinler
    Pozisyon Gidiş Suyu Sıcaklığı
    1 yakl. 40°C
    2 yakl. 50°C
    3 yakl. 58°C
    4 yakl. 65°C
    5 yakl. 73°C
    6 yakl. 80°C
    max yakl. 82°C

Classic plus kalorifer devresi çevirmeli düğme kademelerinin karşılığı yukardaki gibi. Sizde muhtemelen sorun var, servise göstermeniz uygun olur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Pozisyon Gidiş Suyu Sıcaklığı
    1 yakl. 40°C
    2 yakl. 50°C
    3 yakl. 58°C
    4 yakl. 65°C
    5 yakl. 73°C
    6 yakl. 80°C
    max yakl. 82°C

Classic plus kalorifer devresi çevirmeli düğme kademelerinin karşılığı yukardaki gibi. Sizde muhtemelen sorun var, servise göstermeniz uygun olur...

quote:

Clasic plus 38, 40 derece gibi başlaması lasım
    daha çok sıcaklık veriyorsa yada kendi kendine yaz konumunda yanıyorsa sorun var demektir
    gearantili ise servs çağırın ön kartı değiştirsinler

çok özür dilerim. cahilliğime verin de, bu söylediğiniz dereceler yanmaya başladığı anda ki dereceler mi, yoksa su ısınıp söndüğü anda ki dereceler mi? kusura bakmayın, bu gibi konulardaki teknik bilgilerim biraz zayıftır da... yani şöyle sorayım, kombimizi 1 konumuna getirdik, 40 derecede yanmaya başlayıp, 50 derecede sönüyor ise biz kombiyi 40 da mı, 50 de mi yakmış oluyoruz... bahsettiğim kombi 40 derecede yanmaya başlıyor, 50 derecede ise sönüyor.

Yanmaya başladığı andaki dereceler bunlar. 40C derece ile ısınmaya başlayan su bir süre sonra 45-50C civarına gelir. Yanma durduktan sonra ise 35-40C civarına soğur. Bu normal çalışma tarzı olup tüm kombilerde durum üç aşağı beş yukarı böyledir.

Özür dileyecek bir şey yok, biz de durumu en başta detaylıca açıklayabilirdik, ihmal etmişiz...
    Çözüm ise kombiyi gündüz 4-5 (veya ihtiyaç olduğu kadar) saatliğine kapatmak, böylelikle fazla ısınmayı ve sarfiyatı engellemek olabilir. Kombi çalışırken diğerlerinden fazla ısınan oda varsa giriş (veya çıkış) peteğini kısın ve sürekli böyle kalsın...
  • quote:

quote:

quote:

Servis ile görüştüm tesistta problem olabileceğini cihazın herhngi bir problemi olmadığını söylediler..
    Telefonda bir iki şey tarif etti yaptım bunların sonucunda söylrdi bunları hocam..

Bu tesisat temizliğini nasıl yaparız dün biraz uğraştım ama sınuç çok farklı değil..

cihaz çalışmaya başladığında sıcak suya veya ısıtmaya alev aldığında yanan yeşil ışık sönüyor mu

Soruyu tam anlamadım ama hocam petek ısı ayar düğmesini eskiden bir tık yükselttiğimizde hemen yeşil ateşleme ışığı yanıp suyu ısıtırdı.. Şu an bu olay yok acaba düğmelerin olduğu ünite mi arızalandı ??

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Soruyu tam anlamadım ama hocam petek ısı ayar düğmesini eskiden bir tık yükselttiğimizde hemen yeşil ateşleme ışığı yanıp suyu ısıtırdı.. Şu an bu olay yok acaba düğmelerin olduğu ünite mi arızalandı ??

ısıtmaya actığınız zaman cihazı 1 veya 2 ye aldığınız da alev ışığı yeşil yanıyor mu ?

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

Yanmaya başladığı andaki dereceler bunlar. 40C derece ile ısınmaya başlayan su bir süre sonra 45-50C civarına gelir. Yanma durduktan sonra ise 35-40C civarına soğur. Bu normal çalışma tarzı olup tüm kombilerde durum üç aşağı beş yukarı böyledir.

Özür dileyecek bir şey yok, biz de durumu en başta detaylıca açıklayabilirdik, ihmal etmişiz...

ilgileriniz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim. fakat bosch gibi bir firmaya yakışmamış. ben neden o kadar para verip kombi alıp 30 -35 derecede yakamayayım ki. benim kendi evimde başka bir marka var. 25-30 da bile yakabiliyoruz...
    Bir şey değil Sn @fixahmet,

Bu ve diğer başka özelliklerinden dolayı Bosch classic plus, markanın teknik olarak en vasat kombisi. Malzeme kalitesi iyi olabilir ama faturayı düşürebilmek için kombiyi sürekli aç/kapa/kıs şeklinde veya oda termostatı ile kullanmak gerekir...

Evinizdeki ise classic plus cihazın tersine, minimum ısıl gücü düşük bir kombi olmalı(?)
  • Herkese hayırlı işler arkadaşlar.
    Daha önce sorduğum ve aldığım cevaplar ışığında kombimizi 3 gündür çalıştırmaya başladık İlk defa kullanıyoruz böyle bir sistemi.Şehir itibariyle gündüzleri soğuk değil.

BİRİNCİ GÜN;
    1- Akşam 18.00'da kombiyi 3 Konumuna getirdim 55 derecede çalıştırdım, salondaki peteğin birisinin termostatik vanasını 3 konumuna diğerini 4 konumuna getirdik. mutfak 2-3 arası,iki yatak odasını 2 derecesine getirdim banyo tamamen açık.
    2- yatma saatinde 23.00 gibi salondakileri tamamen kapattım. yatak odalarını 3'e getirdim. mutfak yine 2-3 arası banyo açık. sabah 07.00'e kadar bu şekilde ısındık.
    Kombimiz TOPLAM 5 m3 civarında gaz yaktı. Bu arda kombi BOSC classic

İKİNCİ GÜN;
    1- sabah 07.00'de salondaki iki radyatörü 2-3 arası çalıştırdım ve banyo devamlı açık.. diğer peteklerin hepsini kapattım..
    kombimiz akşam saat 18.00'e kadar toplam 3 m3 gaz yaktı.
    2- akşam ve gece BİRİNCİ GÜN gibi aynı sistem sabaha kadar 5 m3 yaktı.

Sizce bu şekildemi kullanmam gerekli yoksa başka öneriniz olabilir mi ? tasarruf ve daha çok verim elde edebilmek için..
    havalar tamamen soğumadı buralarda.
    Mesela radyatör peteklerinin derecelerini, kombinin çalışma ısısını gece gündüz değiştirmeli mi?

Nasıl bir taktik yapmam gerek

• EFEBEY09 E kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

Sistemi gündüz/akşam/gece farklı iç sıcaklıkları sabitleyerek çalıştırmak istiyorsanız, bunun en pratik/tasaruflu/konforlu yolu proğramlamalı oda kumandası kullanmaktır. Yoksa sabah-akşam termostatik vanaları aç/kapa yaparak kalorifercilik oynamanın sonu gelmez...

Kendinizi helak etmeyin ve Bosch TRZ 125 veya Siemens REV 24 (daha iyi) oda kumandası kullanın derim. Ayrıca kombi ısısını bu günlerde 2 veya 3. kademelerde kullanın. Evinizde ısı yalıtımı iyiyse gece kombiyi tamamen kapatıp sabah tekrar açarsınız. Gün içindeki ısı ihtiyaçlarına göre değişken bir proğramı şu saatte aç, iç sıcaklık ...olunca kapat, akşam oldu kombi kademesini 3'e al, içeri sıcak oldu tekrar 2'ye al, güneş çıktı kombiyi kapa...şeklinde bir işletmeyi kendiniz yapabilecekseniz oda kumandasına gerek yok ama değilse bırakın bu işleri oda kumandası (oda termostatı) yönetsin...Oda kumandası kullanırken kombi kademesini sezon başında ve sonunda 2-2,5, sezonda 3 (gerek olursa 3,5-4) yapmanız yeterli olur...

• merhaba;
    Şu Kalorifercilik oyunu beni gerçekten kopardı. Teşekkür ederim..

Üstadım; malumunuz bu işlerde yeni olunca yavaş yavaş öğreneceğiz inşallah. Kombi ve ısınma sistemimizi Bilinçli olarak kullanmak istiyoruz. Öğrenebildiğimiz kadar tabii ki.
    Sorup soruşturunca TRV iyi oluyor dedi çevremizdekiler. bütün radyatörlere TRV'yi taktırdık. 3 gündür kullanınca TRV'lerin hepsini de kontrol altında tutmak gerektiğini anladık, en azından kombi ile oynamıyorum. 3 kademeye getirdim, nasılsa TRV'ler var mantığıyla.
    Ancak akşam vakti salon kısmını gece vakti yatak oda kısmını sistematik bir şekilde takip edip Kalorifercilik oyununa dahil oluyorsunuz.

Programlı oda kumandasını sanırım salona takmak gerekecek, yada değişik odalara koyulabiliyor mu? bunu salona koyunca salonu idare edecek ama diğer odalara nasıl bir kazanım elde edebilirim. Dediğim gibi; gündüz vakti evde kimse olmayacak, akşam vakti salon ve mutfak kısmı gecede malum yatak odaları kısmı daha çok ısınması gerekli.

Bu çalışma prensiplerinde nasıl bir sistem önerirsiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: EFEBEY09

merhaba;
    Şu Kalorifercilik oyunu beni gerçekten kopardı. Teşekkür ederim..

Üstadım; malumunuz bu işlerde yeni olunca yavaş yavaş öğreneceğiz inşallah. Kombi ve ısınma sistemimizi Bilinçli olarak kullanmak istiyoruz. Öğrenebildiğimiz kadar tabii ki.
    Sorup soruşturunca TRV iyi oluyor dedi çevremizdekiler. bütün radyatörlere TRV'yi taktırdık. 3 gündür kullanınca TRV'lerin hepsini de kontrol altında tutmak gerektiğini anladık, en azından kombi ile oynamıyorum. 3 kademeye getirdim, nasılsa TRV'ler var mantığıyla.
    Ancak akşam vakti salon kısmını gece vakti yatak oda kısmını sistematik bir şekilde takip edip Kalorifercilik oyununa dahil oluyorsunuz.

Programlı oda kumandasını sanırım salona takmak gerekecek, yada değişik odalara koyulabiliyor mu? bunu salona koyunca salonu idare edecek ama diğer odalara nasıl bir kazanım elde edebilirim. Dediğim gibi; gündüz vakti evde kimse olmayacak, akşam vakti salon ve mutfak kısmı gecede malum yatak odaları kısmı daha çok ısınması gerekli.

Bu çalışma prensiplerinde nasıl bir sistem önerirsiniz?

öncelikle tüm peteklere trv takmanız yanlış olmuş.

oda termostatı ise evin genel derecesini yansıtan bir alana montajlanmalıdır. salona takılacak diye bir kural yoktur, böyle bir algı yanlıştır, çoğu zaman diğer odaların ısınmamasına sebeb olur.

genellikle koridor evin genel derecesini yansıtan alandır.

• Çok teşekkürler..
    Banyoda TRV yok sadece.
    Oda termostatını koridora takınca bana çok büyük fayda getiremeyecek diye düşünüyorum. Evin salonu kuzey yatak oda kısmı güney cepheli olunca koridor kuzeye yakın olsada orta kısımda yoğunlaşmakta.. koridoru 22 derece yaparsam salon pek 22 dereceye çıkamazken, diğer odalar 22 dereceyi fazlasıyla geçecek diye tahmin ediyorum buda benim için sağlıklı olmayacak üstadım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EFEBEY09 -- 14 Kasım 2013; 16:30:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EFEBEY09

Çok teşekkürler..
    Banyoda TRV yok sadece.
    Oda termostatını koridora takınca bana çok büyük fayda getiremeyecek diye düşünüyorum. Evin salonu kuzey yatak oda kısmı güney cepheli olunca koridor kuzeye yakın olsada orta kısımda yoğunlaşmakta.. koridoru 22 derece yaparsam salon pek 22 dereceye çıkamazken, diğer odalar 22 dereceyi fazlasıyla geçecek diye tahmin ediyorum buda benim için sağlıklı olmayacak üstadım..

termostatik vanalar varken diğer odalar 22 dereceyi geçemez ki?

siz öncelikle bir termometre ile odaların sıcaklıklarını birkaç gün ölçüp genel değerler çıkarın ve buna göre oda termostatını nereye montajlayacağınıza karar verin.

soğuk olan odaya takarsınız, o oda istenilen sıcaklığa gelene kadar kombi çalışır, diğer odalarda istenilen sıcaklığa geldiğinde termostatik vana peteğe su girişini kapatır tüm su oda termostatı olan odaya yönelir, çabuk ısınır. ayrıca oda termostatı takılan odadaki termostatik vanayı 5 konumuna getirin, ikisi aynı odada olmaz.

• EFEBEY09 E kullanıcısına yanıt
    "Kalorifercilik oyunu" DH forumdan öğrendiğim bir terim ve bu işler için cuk oturuyor. Vaktiyle ben de oynamıştım...

Malum TRV'nin kombi ısıtma kapasitesini tam anlamıyla yönetme (azaltma/sıfırlama/arttırma fonksiyonlarını ihtiyaca göre kullanmasını sağlama) gibi bir özelliği yok. Sadece bulundukları alandaki sıcaklığı sabitlerler. Bu işi de 7/24 yapabilmeleri için gerçekten ihtiyaç duyulan peteklere uygulanmış olmaları gerekir. Yani sözgelimi mevsim geçişlerinde 40-45C derecedeki kazan ısısıyla bir odadaki iç sıcaklık, güneş vb ek ısıl kazançları ile 24C oluyor ve bu sıcaklık da fazla geliyorsa ya da 22C olup bu bile fazla geliyorsa, işte bu durumlarda TRV gerekir. (Kış koşullarında ise 50-55C derece kombi ısısındaki oda sıcaklığı değerlerini esas almak doğrudur) Ama sezon başında kombiyi 50-55C'te yakıp odalar çok ısınıyor diye her odaya TRV almak/takmak/kullanmak bence anlamsız ve gereksiz harcamadır. Kombiden kazan sıcaklığını düşük seçerek yapılabilecek bir düzenlemeyi "isteyenin istediği odayı istediği sıcaklığa getirme özgürlüğü" adı altında gözü kapalı her peteğe TRV uygulaması ile yapmak bence konuya hakim olamamakla ilişkili olsa gerek...

Oda termostatı (daha doğrusu oda kumandası) ile TRV konacak alanlar, evin tüm petekleri açıkken kombi ısısının alanlara dağılımı ile buralarda istenen konfora göre belirlenmeli. Siz de öyle yapın ve tüm trv'leri tam açık halde 1-2 gün evinizdeki ısı dağılımını gözleyin, @hardcrss arkadaşımızın da belirttiği gibi elde termometre sabah-öğle-akşam-gece tüm alanların sıcaklıklarını ölçün ve yazın bir kenara. Diğerlerine göre sıcaklığı düşük alanlardan hangisini daha çok kullanıyorsanız oraya oda kumandası olur. Diğer daha çok ısınan alanlardan çok ısınmasını istemedikleriniz ile az kullanacağınız alanlara TRV uygulayın. Sizde zaten TRV olduğu için; TRV olur dediğim alanlardaki TRV'leri aktif olarak kullanın, istediğiniz kademeleri ayarlayın. Diğer alanlardaki TRV'leri ise eğer özel bir sıcaklık tercihi olacaksa kullanın. Bu arada oda kumandası konacak alanda TRV varsa mutlaka tam açık pozisyona getirin...

Oda kumandasında ısıtma proğramı yapacağınızda, gündüz ve uykuda olduğunuz saatler için ekonomik işletme olarak 18-19-20C, akşam ve haftasonları için 21-22-23C gibi değerler atamanız uygun olacaktır. Karar verirken üşümeyeceğiniz en düşük sıcaklıkları seçin. Ayrıca evde ayakta olduğunuz saatler ile evde olmadığınız ve gece saatleri için belirleyeceğiniz sıcaklıklar arasında 3-4C dereceden fazla fark olmamasına dikkat edin. Fark açılırsa geçiş saatlerinde kombi fazla gaz tüketecektir. Hatta ısı yalıtımı yetersizse 1-2C derece fark bile fazla olabilir...

Sıcaklıkları deneyerek konforunuzu bozmayacak en düşük işletmeyi bulmanız sizin için en gerçekçi çözüm olacaktır...

• 120 m bir evim var 6m petek var hangi modeli tavsiye edersiniz yogusmali kombi olur mu ankara Sincan da oturuyorum kuzeycephe evim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.