Şimdi Ara

BOSCH ve BUDERUS KOMBİ hakkında hertürlü sorunlarınız ve cevapları (40. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.901
Cevap
69
Favori
317.385
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ECA TİP 22 PKKP Oda sıcaklığı: 20C radyatör giriş: 50 C , çıkış: 40C verdiği ısı 714 kcal/metre. (0,83kw)

Formül 13. sayfanın altında. Formülde virgüllü üslü sayı kullanıldığı için bilimsel hesap makinesi gerekiyor. Google'a bilimsel hesap makinesi yazınca direk çıkıyor. Ben onu kullandım.

http://www.ecasanalmarket.com/images/Emas-panel-Radyator.pdf
  • Bir de özellikle ılıman illerimizde binaların tesisatında " 2 yanlış kuralı " çalışır:
    1. yanlış, özellikle ılıman-yarı ılıman illerde ısı kayıpları, çoğu alaylı tesisatçılarca gerçeğinin yaklaşık 2 katı hesaplanır. (M3 hacim başına 45-50kcal/h hesabıyla vb pratik formüllerle),
    2. yanlış, petek birim kapasite olarak genellikle 2000kcal/h alınır ve...
    ortaya 1 doğru çıkar; doğru hesaplamayla Q/1000 olan (bence ideal) yoğuşmalı petek metrajı formülü, 2 orantılı yanlış değerle yani 2Q/2000 ile yine aynı sonucu verir :)
    Birim ısıl değer olarak, 1400-1500 yerine DD üretim müdürlerinin/mühendislerinin önerdiği 1250kcal/h daha isabetli bence. Zira 70C yerine yaklaşık 57,5C petek sıcaklığına karşılık gelir ve 40C ile 57,5C aralığında petek sıcaklığı aralığı ile kesintisiz yoğuşma verimi sunar. Mekanın ısı kayıplarının olduğundan fazla hesaplanmaması şartıyla kesinlikle daha uygun tasarımlar sağlayabilir...
    24-28kW arasındaki cihazların kapasite kullanım farlılıkları olabilir, 1/4 ile 1/2 kapasite arasında, küçüğü 6-12kw aralığında mekik dokuyarak ısı talebini zor karşılarken büyüğü 7-14kw yaparak daha az zorlanıyor veya zorlanmadan çalışıyordur. Küçüğü 3/4 veya tam kapasitede (60-70-80C) çalıştırmak sarfiyata pik yaptıracağından düşünülmemiştir. Ne de olsa marifet 50-60C dereceyi geçmemek :)

• Aciklamaniz icin tesekkur ederim. Peki bosc ve buderusta 28kw isitma gucu olan modeller buderusu bilmiyorum ama bosch ta komfort condense var galiba ama 3500-4000 tl araliginda degisiyor. Baymak idee yeni cikmis ama bayaa iddali gibi. 35 lik baymak idee 30 kw isitma degerine sahip ve 7 yil garantili. Tavsiye edermisiniz...
    Yada yerli olmayan hangi markayi ve modeli tavsiye edersiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: jupiter001

Aciklamaniz icin tesekkur ederim. Peki bosc ve buderusta 28kw isitma gucu olan modeller buderusu bilmiyorum ama bosch ta komfort condense var galiba ama 3500-4000 tl araliginda degisiyor. Baymak idee yeni cikmis ama bayaa iddali gibi. 35 lik baymak idee 30 kw isitma degerine sahip ve 7 yil garantili. Tavsiye edermisiniz...
    Yada yerli olmayan hangi markayi ve modeli tavsiye edersiniz.

immergas vitrix 26 veya 35 iyi ve az yakan bir kombidir 2400-3000 arasında, ilk yazdığınız buderus ve bosch kombiler yerlidir, ddöküm %82 si vallant olmak üzere yerlidir (artık neresi yerliyse) ve şikayetsiz ucuz bir kombidir, baymağın nesi iddialı anlamadım, hollandada üretilen bir kombi, hollandanın nesi meşhur ki bu daha denenmeden meşhur olmuş, bakın ben 23 yıldır eski ve yeni demirdöküm bayisiyim, kendim Türkiyenin en eski doğalgaz işiyle uğraşan ısı mühendisi olarak, milletin saçma sapan yazdıklarına değil, işi iyi yapan ustaların elindeki mala bakarım, doğru monte edebilecek usta bulunursa, bakır montaj ve vanalarla demirdöküm 3 yıldır binlerce tecrübemde tık demedi ve dediğiniz markalarda dahil hepsinden %10-50 az yaktı, kendi binamda vaillant plus yoğuşmalıdan %20 viessman yoğuşmalıdan %40 az yaktığımdır, gerisi laf-ı güzar ve boşa para harcamak..

saygılar....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biray İzmir -- 17 Eylül 2014; 10:05:04 >

• İlginize teşekkür ederim...

• vitodens 100 26 kw
    buderus gb72 24 kw
    dd nitromix 28
    eca c premix 30
    baymak duo tec 28kw
    victrix 26 kw
    seradens 28kw

140 metrekare ve 11metre petekli ev için hangisini önerirsiniz sıralarmısınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: TAHNAL

vitodens 100 26 kw
    buderus gb72 24 kw
    dd nitromix 28
    eca c premix 30
    baymak duo tec 28kw
    victrix 26 kw
    seradens 28kw

140 metrekare ve 11metre petekli ev için hangisini önerirsiniz sıralarmısınız

Buderus GB072 ------------>24kw/30kw
    Viessmann vitodens 050 -->24kw/29kw
    İmmergas victrix 26------->26kw/26kw
    ECA confeo premix 30----->30kw/31kw
    DD nitromix 28 ------------>28kw/28kw

şeklinde ilk 5 cihazı sıralamak mümkün, diğer Baymak ve Alarko ürünleri de 4-5. sıradaki ürünlere muadil sayılır. Vitodens 050 nin sıcak su kapasitesi 100'den büyüktür.

Cihazların karşılarındaki rakamlar sırayla kalorifer ve kullanım suyu devreleri maks. kapasiteleridir.

• slm dostlar buderus kombi aldım ve yanında otm-p oda termostatı da aldım ama bu otm-p yi kullanmayı tam olarak bilen birisi varsa bana yardımcı olabilirmi??
  • Merhaba arkadaşlar bizim evde 2001 yılından beri kullandığımız Bosch marka kombi var modelini bilmiyorum ama artık suyu geç ısıtıyor.Bakım mı yaptırmak daha mantıklı yoksa yenisi ile değiştimek mi, değiştirisek istanbulda kuzey/güney cepheli 130m2 bi daireye hangi modeli almak daha mantıklı olur

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmetbayram

bosch ve buderus marka cihazlar hakındaki tüm sorularınıza burdan cevap bulabilirsiniz

hocam selamlar bende bosch condense tam yogusmalı kombi var. ben buna uygun bir termostat taktırmak istiyorum. hangisini tavsiye edersiniz ? ve nereden almalıyım ?
  • husock H kullanıcısına yanıt
    Classic condense kombiyi kastediyorsanız FR10 (modülasyonlu) veya FR100 (modülasyonlu proğramlı) öneririm. Bu kumandalarla parametre girerek modülasyon ayarları vb yapılabilir...
  • ahmetbayram A kullanıcısına yanıt
    Bosh condense 2000w kombim var.brüt 145 m2 net ısıtma alanı 130 m2 çatı dublekste oturacağım.alt kat 6 m. Petek üst kat 4m petek artı iki havlupan var.oda termostatı almak istiyorum.kablosuz tr21rf pahalı geldi.bunun yerine general ht 300 set termostat bu kombiye uyar mı?ya da trz200 alıp 30 m kablo ile odadan odaya dolaşacam.uygun yer bulunca sabitleyeceğim.hangi termostatı önerirsiniz.

• szgn123 S kullanıcısına yanıt
    TRZ200 alın sizin kombi için özel üretilmiştir doğru ayarlar ile en yüksek seviyede tasarrufu size sağlar.

Buderus GB012 + OTM-P OT = Bosch 2000W + TRZ200 OT
  • Zebza kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkürler.ev dubleks olduğu için trz200 ün kablolu olması beni düşündürüyor.fakat modülasyon yaptırması artısı.general ht 300 kablosuz ya da abr 320 bosh condrnse 2000w kombiye takılabilir mi?sonuçta kablosuz olan tr21rf de on off mantığıyla çalışıyor.saygılar.

• Buderus Logamax Plus GB 012-25K 180m2 dubleks evde yaklaşık 13m radyatör için yeterli midir? 5m'si üst katta radyatörlerin.
  • szgn123 S kullanıcısına yanıt
    Genelde on/off (aç/kapa) oda termostatları neredeyse tüm kombiler ile sorunsuz çalışıyor, kesin bilgiyi oda termostatını alacağınız yerden alabilirsiniz.
  • Merhaba,

Bosch Classic Condense kombim için FR100 oda termostatı aldım ve kurulumunu kendim yaptım. Bağlantıyı BUS aracılığıyla sağladım ve cihaz ilk çalıştırmada otomatik kurulumu düzgün şekilde tamamladı. Sorunum şu:

Kombi programa bağlı olarak ısıtma modunda istenilen derecede (fabrika ayarı 21 derecedeydi, değiştirmedim) evi ısıtıyor ancak ısıtma programı sonrasında gelen ekonomik işletme ya da don korumasında ısıtmayı kesmiyor. Şöyle ki cihaz programa göre saat 23:30 itibari ile don korumasına geçmeliydi ancak kombi ısıtmaya devam ediyor ve bu sefer 21 dereceyi de geçerek evin sıcaklığını 23 dereceye çıkarmış durumda. Ekranda don korumasına geçilmiş gözüküyor ancak kombi aralıklarla ısıtmaya devam ediyor.

Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Kurulumu kitapçığa göre yaptım. Başta da belirttiğim gibi BUS bağlantı var ve her şey otomatik ayarlandı.

Aklıma şu geliyor, acaba kombi için de servis menüsünden termostat için kodlama yapılacak mıydı? Hem kombi hem de termostat kitapçığını satır satır inceledim ancak böyle bir talimatla karşılaşmadım.

Yardımcı olursanız minnettar olurum.

Şimdiden teşekkürler.

• Merhaba
    Arkadaşlar yeni taşındığım evde daha önceden termostatız kullanilagelmiş buderus logamax u052 28k hermetik kombi var.

Bu kombiye rc 20 bağlamayı düşünüyorum. Sorularım şunlar

Rc20 kablosuz anladığım kadarıyla . Bununla irtibat kuracak haberleşeecek sistem kombi üzerinde zaten mevcut mu oluyor bu durumda ? Yoksa bu rc nin kombi içine takılan birde ana ünitesi mi var?

Kombi üzerine yapacağım bağlantıyı neresine hangi uçlara bağlayacağım?

Rc20 kendi çalışması için gerekli elektriği nereden alıyor ( pil yada şebeke beslemesi mi var )

Bununla ilgili bilgi verecek ya da ilgili link verecek arkadaşlara teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: ampuR

Merhaba,

Bosch Classic Condense kombim için FR100 oda termostatı aldım ve kurulumunu kendim yaptım. Bağlantıyı BUS aracılığıyla sağladım ve cihaz ilk çalıştırmada otomatik kurulumu düzgün şekilde tamamladı. Sorunum şu:

Kombi programa bağlı olarak ısıtma modunda istenilen derecede (fabrika ayarı 21 derecedeydi, değiştirmedim) evi ısıtıyor ancak ısıtma programı sonrasında gelen ekonomik işletme ya da don korumasında ısıtmayı kesmiyor. Şöyle ki cihaz programa göre saat 23:30 itibari ile don korumasına geçmeliydi ancak kombi ısıtmaya devam ediyor ve bu sefer 21 dereceyi de geçerek evin sıcaklığını 23 dereceye çıkarmış durumda. Ekranda don korumasına geçilmiş gözüküyor ancak kombi aralıklarla ısıtmaya devam ediyor.

Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Kurulumu kitapçığa göre yaptım. Başta da belirttiğim gibi BUS bağlantı var ve her şey otomatik ayarlandı.

Aklıma şu geliyor, acaba kombi için de servis menüsünden termostat için kodlama yapılacak mıydı? Hem kombi hem de termostat kitapçığını satır satır inceledim ancak böyle bir talimatla karşılaşmadım.

Yardımcı olursanız minnettar olurum.

Şimdiden teşekkürler.

Bu konuda bilgisi olan yok mu acaba?

Oda termostadı bağlı ve kombinin tüm bilgilerini seri numarasına kadar okuyabiliyor. Ancak ısıtmaya geçildiğinde kombi ile cihaz arasında iletişim yok gibi. Kombi kendi üzerindeki ayar kaç ise ona göre davranıyor. Oda termostatından bağımsız.

Classsiz Condense kombiye FR100 takılırken acaba HT 3 ünite üzerinden başka bir müdahale mi gerekiyordu acaba? Örneğin switch, jumper ayarı vs. gibi.

Tekrar teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: EPICA

Buderus Logamax Plus GB 012-25K 180m2 dubleks evde yaklaşık 13m radyatör için yeterli midir? 5m'si üst katta radyatörlerin.

Yardım lütfen.
  • 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.