Şimdi Ara

Yeni İbiza için en iyi LPG, Ankara

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
3
Favori
16.339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2010 model Seat İbiza 1.4 85hp aracım için bir kaç haftadır hangi LPG markası taktırmam gerektiği hakkında araştırma yapmaktayım. Bir çok forum okudum ve seat marka araç sahibi ile görüştüm ve aracıma taktırmam gereken LPG kiti hakkında karar verdim. Bu aşamadan sonra ise çok daha önemli olan "en iyi işçilik" ve "müşteri memnuniyeti"ni sağlayacak şekilde gerek internetteni gerekse eş-dosttan tavsiyeler aldım.

Aslında piyasadaki çoğu LPG kiti (araca uyumlu olması koşulu ile) bir seçenektir. hepsi de belli derecede memnuniyet sağlamaktadır. LPG kiti uygulamasında en önemli etken marka değil, işçiliktir. Marka, ikinci sırada gelir.

LPG kiti hakkında BRC markasında karar kıldım. Hali hazırda önceki arabamda (2001 ford focus sedan) BRC vardı ve son derecede memnundum. Hem işçiliği iyi yapılmış, hem de çok ekonomikti (LPG 2TL civarında iken şehir içi 20 TL'ye 110-120 km yol gidiyor, sonra benzine geçiyordu, yani km 16-17kr. civarı). Ayrıca diğer aracımızda da (Skoda Octavia) BRC kiti takılı ve şimdiye kadar sadece ufak bir sıkıntı çıkarttı. O da ustadan kaynaklı idi. Sonradan sorunuzum çözüldü.

Yeni ibiza için Ankara'da en iyi LPG bayi - ustası - firması hangisi olur diye yaptığım araştırmada çok sayıda iyi firma öneren oldu. Fakat bunlardan en çok övgünün MOCAN OTOGAZ isimli firma tarafından aldığını tespit ettim. Mocan dışında 2A mühendislikten de yüksek memnuniyet olduğunu gördüm. Yine de MOCAN'ı tercih etmemdeki temel gerekçe, telefondaki kibarlıkları, ilgi dolu yaklaşımları ve en önemlisi geçtiğimiz yıllarda "sorunusuz bayi ödülü" almış olmaları oldu. Bunun dışında, şikayetimvar.com adresinde 2A mühendislik ile ilgili yapılan şikayetler sonrasında sorunların çözüldüğünü anladım. Benim açımdan tercih MOCAN otogaz dön. oldu. 2-A da seçilebilirdir.

LPG kiti aracıma yarın takılacak. 1600TL fiyat aldım. Yarından sonra, yapılan işçilik, sunulan hizmet, müşteriye yaklaşım, müşteri memnuiyeti vs. hakkında daha detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

Bunun dışında, aracın cari LPG tüketim bilgilerini de paylaşacağım. Bu sayede Yeni Seat İbizanın LPG performansını da sizlere sunmuş olacağım. Umarım İbiza'da BRC'den, BRC'de ise MOCAN Otogazdan memnun kalırız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhakik86 -- 16 Temmuz 2013; 13:57:48 >

• Tekrar merhaba!

27 Ağustos'ta Mocan Otogaz da 2010 model Seat yeni ibiza aracıma lpg taktırmıştım. O günden bu güne iyice gözlemledim aracı.

Öncelikle, performans kaybı yok, kesinlikle! Hatta gaz daha ucuz olduğu için daha rahat basıyorsunuz gaza :) Aracın kalkışı özellikle, çok çok iyi, lpg'de de devam etti bu.

Devir saatinde titreme görülebilir yeni LPG takılan araçlarda, fakat zerre titreme olmadı aracımda.

Çalışması felan gayet normal, eskisinden hiç bir farkı yok.

Gelelim yakıt tüketimine:

Opet'ten alıyorum gazı, ankara fiyatına bu tarih itibariyle bakılabilir.

73TL'ye depo doluyor (simit depo)... 393 km yol gittim, benzine attı, hemen opetten,aynı pompadan doldurdum depoyu, yine 73'e doldu.

Bence gayet hesaplı.

Şunu da iddia ediyorum, aracımı 2500 devirde vites değiştirip, gereksiz gaza basmasam, daha fazla km giderim. Ama ben genelde 3000 devirde değiştiriyorum ve bazen de yüksek devirde kullanıyorum. Klima felan da çalıştırdım ara ara...

Stepneyi depoma koydum, şehir içinde ihtiyaç olmaz sanırım. Bagajım da bomboş kaldı...

Velhasıl kelam, performans iyi, tüketim süper... Ustalıktan da markadan da memnunum.

• Merhaba arkadaşlar, LPG'yi taktıralı neredeyse 1 sene oldu. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım çok şükür.

Malum LPG fiyatları bir arttı bir azaltı, sadece LPG fiyatına bağlı olarak ortalama yakıt tüketimini yazmam mantıklı değil.

O halde, aracımın kaç km.de kaç litre lpg tükettiğini belirteceğim.

1 senelik hesaplamalarım (her gaz aldığımda tüketimi hesapladım 1 sene boyunca), 100 km.de ortalama 8 litre LPG tükettiğini gösterdi.

Vites geçişlerini 3000-4000bin devir arasında yapıyorum, bakımlarını zamanında yaptırıyorum aracın. Klimayı da ihtiyaç duydukça çalıştırıyorum.

Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: muhakik86

Merhaba arkadaşlar, LPG'yi taktıralı neredeyse 1 sene oldu. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım çok şükür.

Malum LPG fiyatları bir arttı bir azaltı, sadece LPG fiyatına bağlı olarak ortalama yakıt tüketimini yazmam mantıklı değil.

1 senelik hesaplamalarım (her gaz aldığımda tüketimi hesapladım 1 sene boyunca), 100 km.de ortalama 8 litre LPG tükettiğini gösterdi.

Vites geçişlerini 3000-4000bin devir arasında yapıyorum, bakımlarını zamanında yaptırıyorum aracın. Klimayı da ihtiyaç duydukça çalıştırıyorum.

Saygılar.

1 yılda kaç kilometre yaptınız hocam ?? amorti etti mi ??

• quote:

Merhaba arkadaşlar, LPG'yi taktıralı neredeyse 1 sene oldu. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım çok şükür.

Saygılar.

hocam hiç motor arıza ışığı yandı mı?

ben de 2009 model seat ibiza var 1.6 105hp olan modeli, ben de LPG taktırmak istiyorum ancak, konuştuğum ustalar Prins kit hariç, Brc de dahil diğer markaların ''motor arıza ışığı'' şimdi olmasa bile ileride yana bileceğini söylediler, ama Prins te kesinlikle böyle bir durum olmaz dediler...

o yüzden merak ediyorum bu konuda bir sıkıntı yaşadın mı?

• Konustugunuz ustalar ya ısı bılmıyor ya da tıcarı kaygı ıle yanlıs bılgı vermısler sıze.Lpg donusumu sonrası arıza lambasının yanmasının temel nedenı yakıt karısım oranlarının yanlıs olmasıdır.Lpg ayarı fakır ayarlanmıssa P0171 , zengın ayarlanmıssa 0172 karısım hatası verecektır.Dogru kalıbrasyon yapılmıs sıstemlerde bu nedenlerden dolayı arıza lambası yanmaz.BRC plug and drıve lpg kalıbrasyonunu maksımum %5 hata ıle yapar, hata oranı fazlaysa programlamayı yarıda keser bastan yapar, kalan %5 lık hata payı ıse OBD cıhazı kullanılarak ya da yol ayarı yapılarak 0 yakına ındırılır.Boyle bır ıslemden sonra arıza lambanız kesınlıkle yanmaz.BRC olarak arıza lambasının yanmayacagını garantı edıyoruz.Tıcarı kaygıyla yanlıs bılgı veren fırmalara ıtımat etmeyınız.Selamlar...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • öncelikle merhaba
    meceraya gerek yok orjinal italyan KİTMTM sıralı otogaz sistemlerinde kesinlikle arıza ışıgı yanmaz OBD soket baglatısı ile arcınız kesinlikle performanstan düşmez gönül rahıtlıgı ile kulanırsınız

ecoDrive, KitMTM tarafından geliştirilen yeni LPG dönüşüm sistemidir. M.T.M.S.r.l.'nin sequent sistemlerindeki uzun yıllar süren tecrübeleri değerlendirilip geliştirilerek gerek doğalgaz gerekse LPG dönüşümlerinde kullanılmak üzere bu yeni sistem hayata geçirilmiştir.

ecoDrive LPG Sistemi; basınç regülatörü, filtre, gerçek LPG enjektörleri (M.T.M. ve Keihin), basınç ve ısı sensörleri, kararlı ve hassas ECU’yu içeren gelişmiş bileşenlerden oluşmaktadır.

ecoDrive yazılımındaki en önemli yenilik; yakıt dozajının mükemmel bir şekilde ayarlanmasını sağlayan ve araçta en iyi neticeye en kısa sürede ulaşılmasını garanti eden yeni yönetim algoritmalarıdır.

Aracın orjinal OBD sistemi ile iletişim kurabilen ecoDrive, motorun benzindeki tüm işlevlerini kontol ederek aynı değerlerin LPG sistemine aktarılmasına olanak tanımaktadır. iyigünler.

• Arkadaslar Merhaba,

Uzun arastirmalar ve ozellikle bu forumda yazilanlari iyice inceleme sonucunda yeni aldigim 2011 model Seat İbiza Sport Tourer 1.4 araca Mocan Otogazda BRC Lpg taktirmaya bugun karar verdim ve suan takiliyor:) basinda bekliyorum.

LPG takildiktan sonra yakit tuketimi ve digrr konularda bilgi verecegkm. Ama izlenim olarak Mocan musteri memnuniyeti, iscilik olarak diger yerlere gore olumlu anlamda fark ettigini gordum.

Ayrica LPG taktirmaya karar kildigim gun gelip gorusme yaptim. Geldigimde 2 tane seat(exeo ve ibiza) BRC ve 5 tane Skoda Fabia araca BRC takildigini gorunce gonul rahatlogiyla BRC taktirmaya karar verdim. Simdilik bu kadar araci kontrol edeyim:)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mgencoglu

Arkadaslar Merhaba,

Uzun arastirmalar ve ozellikle bu forumda yazilanlari iyice inceleme sonucunda yeni aldigim 2011 model Seat İbiza Sport Tourer 1.4 araca Mocan Otogazda BRC Lpg taktirmaya bugun karar verdim ve suan takiliyor:) basinda bekliyorum.

LPG takildiktan sonra yakit tuketimi ve digrr konularda bilgi verecegkm. Ama izlenim olarak Mocan musteri memnuniyeti, iscilik olarak diger yerlere gore olumlu anlamda fark ettigini gordum.

Ayrica LPG taktirmaya karar kildigim gun gelip gorusme yaptim. Geldigimde 2 tane seat(exeo ve ibiza) BRC ve 5 tane Skoda Fabia araca BRC takildigini gorunce gonul rahatlogiyla BRC taktirmaya karar verdim. Simdilik bu kadar araci kontrol edeyim:)

Merhaba dostum aynı model aynı araçtan ben de yeni aldım. Yarın lpg taktıracağım brcden memnun musun? Yakıt tüketimi ş.içi ve ş.dışı nasıl?

• Gecikmeli olacak cevabım, kusura bakmayın lütfen... Şu an aracım 61000 km civarında, şu an Ankara'da lpg 2.30-2.50 TL arasında değişiyor. Hiç bir sıkıntı yaşamadım LPG'de, Gaziantep-Ankara arasında, Mersin-Ankara arasında benzinde en son kaça bastıysam LPG'de de onu bastım. Çoktan amorti etmiştir kendini
  • quote:

Orijinalden alıntı: chiller

quote:

Saygılar.

hocam hiç motor arıza ışığı yandı mı?

ben de 2009 model seat ibiza var 1.6 105hp olan modeli, ben de LPG taktırmak istiyorum ancak, konuştuğum ustalar Prins kit hariç, Brc de dahil diğer markaların ''motor arıza ışığı'' şimdi olmasa bile ileride yana bileceğini söylediler, ama Prins te kesinlikle böyle bir durum olmaz dediler...

o yüzden merak ediyorum bu konuda bir sıkıntı yaşadın mı?

Kesinlikle hiç bir arıza ışığı yanmadı. Belki ustadan ustaya değişiyordur öyle bir durum. En iyisi, internette araştırıp, sağa sola sorarak iyi bir ustaya montaj yaptırmak.
    İyi ki BRC taktırdım, Prinse o kadar para vermeye acırım acıkçası. Ben mocan otogazdan da brc kitten de memnunum.

• Şu hususu da paylaşmak isterim ki yakıt tüketimini hesaplarken dikkate alınsın.
    Her ne kadar aracı şehir içi kullanıyor olsam da, genellikle haftada bir kaç defa batıkentten kızılaya giderken kullanıyorum. Malum, istanbul yolu akıcı olduğu için şehir dışı gibi düşünülebilir. Ama bir noktada trafiğe giriyorsunuz ve şehir içi tüketim sayılmalıdır. 2013 Mart ayı içinde 2.20-TL/litre'den LPG aldım 50TL'ye, 260 km yol yaptım bu şekilde şehir içinde.

Şehir içinde genellikle aracı 3000-4000 devir arasında kullanıyorum. Motor maşallah saat gibi... Şehir dışında da, otobansa hele, yol da müsaitse, Allah ne verdiyse basıyorum, ona rağmen çok fazla yakmıyor, tüketim verilerini net olarak geçtiğimiz yıl burada paylaşmıştım, hala aynı... Aynı kalması için de periyodik olarak lpg'nin de kontrol edilmesi, filtrenin değiştirilmesi gerekir.

Ben de Hyundai İX35 almayı planlıyorum aracımı satıp, ya da başka bir şey, alacağım araç benzinli olursa, en önemli kıstas LPG ile sorunsuz uyumlu olması olacak.

Saygılar.

• quote:

Şu hususu da paylaşmak isterim ki yakıt tüketimini hesaplarken dikkate alınsın.
    Her ne kadar aracı şehir içi kullanıyor olsam da, genellikle haftada bir kaç defa batıkentten kızılaya giderken kullanıyorum. Malum, istanbul yolu akıcı olduğu için şehir dışı gibi düşünülebilir. Ama bir noktada trafiğe giriyorsunuz ve şehir içi tüketim sayılmalıdır. 2013 Mart ayı içinde 2.20-TL/litre'den LPG aldım 50TL'ye, 260 km yol yaptım bu şekilde şehir içinde.

Şehir içinde genellikle aracı 3000-4000 devir arasında kullanıyorum. Motor maşallah saat gibi... Şehir dışında da, otobansa hele, yol da müsaitse, Allah ne verdiyse basıyorum, ona rağmen çok fazla yakmıyor, tüketim verilerini net olarak geçtiğimiz yıl burada paylaşmıştım, hala aynı... Aynı kalması için de periyodik olarak lpg'nin de kontrol edilmesi, filtrenin değiştirilmesi gerekir.

Ben de Hyundai İX35 almayı planlıyorum aracımı satıp, ya da başka bir şey, alacağım araç benzinli olursa, en önemli kıstas LPG ile sorunsuz uyumlu olması olacak.

Saygılar.

Kardes Ben de Ibiza mi alali 9 ay oldu. LPG kiti taktirmayi dusunuyorum.
    Senin yazdiklarin gercekten cok faydali oldu ama aklima takilan bir kac soru var cevaplarsan sevinirim.
    1.si konustugum bir arkadasin Ibiza sinda atiker var ve cok memnun oldugunu ve isik yanma probleminin olmadigini soyledi. BRC Atiker e gore daha mi iyi?
    2.si araba garantisiyle ilgi bir sorun yasadin mi? cunku simdi bana LPG ile ilgili problem olursa garantiye girmez diyor servis. sen hic LPG ile ilgili arabanda problem yasadin mi veya yasayan gordun mu?
    3.su ise 50 bin 60 bin km lerde araban rolanti de calisirken hic tekleme yaptigi yani duzensiz calistigi oldu mu? veya kirmizi isikta durdugunda arabanin motoru sondu mu?
    Tesekkurler

• Çok geç oldu cevap için kusura bakma, uzak kaldık biraz forumdan.
    Yazdıklarının hiç birisini yaşamadım, araç şu an 69.000 km'de ve hiç ama hiç bir sıkıntım yok. LPG'de kullanırken hala canavar.. Başka marka alma BRC al, bir de usta önemli montaja, araştır ona göre bir ustaya taktır.
  • ibiza aracıma lpg düşünüyorum ama kararsızım...benzinde ortalama 30-32 kuruş yakıyor aracım...lpg simit tank taktırsam stepne olmayacak ama...diğer türlü de bagajda bişey kalmayacak
  • kartalca60 K kullanıcısına yanıt
    Hiç tereddüt etmeden simit tank taktırın, yoksa pişman olursunuz. Ben stepneyi bodruma koymuştum, 2 sene hiç bir şey olmadı. Velev ki lastik patladı, sigortanın ayrı kaskonun ayrı, yılda 2-3 adetten fazla bedava çekici hizmeti var. Siz lastik değiştirene kadar çekici gelir en yakın yere götürür. Tabi ki bu en kötü ihtimal.

Kararsız kalmayın, her türlü karda olursunuz. Tabi ki kar durumu, yılda kaç km yaptığınıza da bağlı.
  • muhakik86 M kullanıcısına yanıt
    yılda ortalama 12-15bin olur tahminimce...lpg olunca aracın garantisi de bozuluyor dedi servis...stepne bodrumda olunca bilmiyorum işte acil durumda çekici filan olmazsa sıkıntı olabilir stepnesiz arac
    Lpg takıldıktan sonra piston kolu kıran 2 farklı arac gördüm. ikiside VW 1.4 85ps motorluydu.
    biri 2012 model ve Doğuş yetkili servise gittiğinde lpg takılınca motorunuzun garantisi biter dediler

sözde Lpg markasıda motora garanti veriyormuşmuşmuş adını vermiyim çok yaygın bi italyan marka
    Lpg ciye gitti.... onlarda piston koluna biz karışmayız dediler hemde montajdan 3-4 ay sonraydı
    mecbur cebinden yaptırdı olan adamın 2-3 bin tl sine oldu.

tam motor garantisi veren varsa ekstradan git 300 tl daha ver. tam garanti yoksa bulaşma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Navigasyonkolik -- 9 Kasım 2013; 2:23:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Navigasyonkolik

Lpg takıldıktan sonra piston kolu kıran 2 farklı arac gördüm. ikiside VW 1.4 85ps motorluydu.
    biri 2012 model ve Doğuş yetkili servise gittiğinde lpg takılınca motorunuzun garantisi biter dediler

sözde Lpg markasıda motora garanti veriyormuşmuşmuş adını vermiyim çok yaygın bi italyan marka
    Lpg ciye gitti.... onlarda piston koluna biz karışmayız dediler hemde montajdan 3-4 ay sonraydı
    mecbur cebinden yaptırdı olan adamın 2-3 bin tl sine oldu.

tam motor garantisi veren varsa ekstradan git 300 tl daha ver. tam garanti yoksa bulaşma

tam garanti verselerde yine sıkıntı çıkarırlar bence...lpg bagajıda küçülteceği için kararsızım...simit tank stepneyi devre dışı bırakıyor

stepneyi çok dert ederseniz, piyasada ince stepneler satılıyor lastik çapına uygun olarak. 200-300TL, ondan alırsınız.
    Şans bu, bende 2 sene hiç stepne lazım olmadı. Bir defa vida girdi lastiğe, gittim lastikçiye yaptırdım, sadece havası azcık inmişti. Ama lpg olacaksa bagajı küçültmeyin, stepne yerine yaptırın, benim önerim tabi.

Garanti konusuna gelince, doğru marka ve ustayı bulursanız, garantiyi dert etmeyin derim. Zaten sadece motorun lpg ile ilgili kısmı çıkar garantiden. Benim aracın 1 senesi dolmamıştı ve ben taktırdım lpg'yi.

12-15bin km için lpg iyi olur bence. en az %40-50 arası tasarruf edersiniz yakıtta. Tüketim verilerini yazdım zaten...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.