Şimdi Ara

Symbian Belle işletim sistemli ve 1 GHz işlemcili Nokia 600, 700 ve 701 tanıtıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
185
Cevap
1
Favori
26.969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uluslararası Veri Merkezi'nin (IDC), 2011 yılının ikinci çeyreği için yayınladığı rapora göre dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi konumundaki Nokia firması, kısa süre önce 24 Ağustos tarihinde önemli bir etkinlik düzenleyeceğini açıklamıştı. Bugün düzenlenen etkinlik kapsamında Finlandiya merkezli cep telefonu üreticisi Nokia, 600, 700 ve 701 olarak isimlendirdiği, Symbian Belle işletim sistemli, birbirinden yeni modellerinin lansmanını gerçekleştirdi. Şimdi hep beraber Nokia 600, 700 ve 701'in teknik bilgilerine ve tasarımlarına kısaca bir göz gezdirelim. 

Nokia 600

Symbian Belle işletim sistemli ve 1 GHz işlemcili Nokia 600, 700 ve 701 tanıtıldı

111 mm uzunluğunda, 53 mm genişliğinde, 13 mm kalınlığında ve sadece 100 gram ağırlığında sade tasarıma sahip Nokia 600, 1 GHz saat hızında çalışan ARM11 işlemciden ve 512 MB RAM'den güç alıyor; Symbian Belle işletim sistemini kullanıyor. Dört band GSM (850, 900, 1800, 1900 MHz) şebekesi ile kullanıcılara hızlı internet bağlantısı olanağı sağlayan HSPA (HSDPA: 14.4 Mbps, HSUPA: 5.76 Mbps) alt yapısını destekleyen akıllı telefonda, 3.2-inç boyutunda ve 360 x 640 piksel çözünürlüğünde dokunmatik kapasitif ekrana, 2 GB dahili flash belleğe yer verildiğini görmekteyiz. Kapasitenin yetersiz kaldığı durumlarda 32 GB'a kadar microSD kartlar yardımınıza koşuyor. Nokia 600 ile beraber 2 GB'lık microSD kart hediye edildiğini ekleyelim.

Günümüzde standart haline gelen Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0 ve GPS / aGPS bağlantılarıyla donatılan akıllı telefonda, 5 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraf çekebilen dijital kamera konumlandırılmış. LED flaşlı kamera aynı zamanda 1280 x 720 piksel çözünürlüğünde saniyede 30 kare video kaydı yapabiliyor.

3.5 mm kulaklık girişine, X1-00 ile benzer şekilde 106 phon'luk ses çıkış gücüne, RDS'li FM radyoya ve NFC (Near-Field Communications) desteğine sahip Nokia 600'ün 1200 mAh'lik bataryası, GSM şebekesi göz önünde bulundurulduğunda 550 saate varan bekleme, 15 saate varan konuşma süresi vadediyor. Nokia 600'ün, dört farklı seçeneğiyle, vergiler hariç 180 Euro'dan satışa sunulması bekleniyor.

Nokia 700

Nokia tarafından ''Dünyanın en küçük akıllı telefonu'' olarak lanse edilen 700, 110 mm uzunluğunda, 50 mm genişliğinde, 9.7 mm kalınlığında ve 96 gram ağırlığında dizayn edilmiş. 1 GHz saat hızında çalışan ARM11 işlemci ile 512 MB RAM'in gücünü arkasına alan 700, Symbian Belle işletim sistemiyle geliyor.

Dört band GSM (850, 900, 1800, 1900 MHz) şebekesi ile HSPA (HSDPA: 14.4 Mbps, HSUPA: 5.76 Mbps) alt yapısı desteği sunan 700'de, 3.2-inç boyutunda ve 360 x 640 piksel çözünürlüğünde dokunmatik kapasitif AMOLED ekran (ClearBlack) ile 2 GB dahili kullanıcı belleği bulunuyor. Kapasite microSD kartlar aracılığıyla 32 GB'a kadar yükseltilebiliyor. Ekranda darbe ve çizilmelere karşı Corning Gorilla Glass kullanılmış.

Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, Bluetooth 3.0 üçlüsüne ev sahipliği yapan 700'de, 5 megapiksel çözünürlüğünde kamera, loş mekanlarda çekim için LED flaş, 1280 x 720 @ 30 FPS video kaydı, RDS'li FM radyo, 3.5 mm kulaklık girişi, NFC (Near-Field Communications) desteği ve 1080 mAh batarya bulunuyor. Son olarak 465 saate varan bekleme, 7.1 saate varan konuşma süresine sahip telefonda PVC, RFR ve BFR gibi çevreye zararlı materyaller kullanılmadığının altı çiziliyor. Nokia 700, geri dönüşümlü plastik ve metallerden üretilmiş.

Nokia 700'ün birbirinden farklı renk seçenekleriyle vergiler hariç 270 Euro'dan teknoloji meraklılarıyla buluşması bekleniyor.

Nokia 701

Finlandiya'nın mobil iletişim devi Nokia'nın bugün sergilediği son akıllı telefon ise 701 oldu. 701 ise Nokia tarafından ''Dünyanın en parlak ekranlı telefonu'' olarak lanse edildi.

Symbian Belle işletim sistemli, 1 GHz ARM11 işlemcili ve 512 MB RAM'li Nokia 701, 600 ve 700 modelleriyle aynı şekilde dört band GSM (850, 900, 1800, 1900 MHz) şebekesi ve HSPA (HSDPA: 14.4 Mbps, HSUPA: 5.76 Mbps) alt yapısı desteğiyle geliyor.

3.5-inç boyutunda ve 360 x 640 piksel çözünürlüğünde dokunmatik kapasitif IPS ekrana (Corning Gorilla Glass), 8 GB dahili flash belleğe sahip 701'in kapasitesi tahmin edebileceğiniz üzere 32 GB'lık microSD kartlar vasıtasıyla 40 GB'a kadar arttırılabiliyor.

Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0, GPS ve NFC (Near-Field Communications) gibi güncel teknolojileri bünyesinde barındıran Nokia 701'in arka yüzünde 8 megapiksel kamera, ön yüzünde ise görüntülü konuşma için VGA kamera konumlandırılmış. 720p video kaydedebilen 8 megapiksellik kameraya loş mekanlarda çekim için çift LED flaş eşlik ediyor.

Dilediğiniz kulaklığı rahatça kullanabilmeniz için 3.5 mm jak girişine, RDS'li FM radyoya ve çift mikrofon donanımına sahip Nokia 701'de, 1300 mAh batarya mevcut. Firmanın belirttiğine göre batarya 504 saate kadar bekleme, 17 saate kadar konuşma süresi sağlıyor.

Nokia 701'in, farklı renk alternatifleriyle vergiler hariç 290 Euro'dan satılması planlanıyor. Akıllı telefonların üçü de 2011 yılının üçüncü çeyreğinde boy gösterecek. 

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    Nokia 600, 700, 701
    Nokia 600, 700, 701
    Nokia 600, 700, 701
    Nokia 600, 700, 701
    Nokia 600, 700, 701
    Nokia 600, 700, 701
    Nokia 600, 700, 701
    Nokia 600, 700, 701
    Nokia 600, 700, 701
    Nokia 600, 700, 701
    Nokia 600, 700, 701
    Nokia 600, 700, 701
    Nokia 600, 700, 701

• cihazlar güzel fakat hala symbian
  • symbian
  • Editörler böyle hazırlamazlardı diye düşünüyordum ki notu gördüm içim rahatladı.
  • Nokia'nın Symbian Belle işletim sistemli 600, 700 ve 701 modelleriyle ilgili bilgileri hemen paylaşmak adına telefonların özelliklerini kısaca özet geçmiştim. Şu anda gereken düzenlemelerle uğraşıyorum, merak etmeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ..Knight.. -- 25 Ağustos 2011; 18:15:49 >
  • symbian

yazık kendi kendini batırdı nokia

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • artık 1 ghz işlemci varya heryere onu kullanır eskiden 680 mhz işlemcinin üstüne cıkmazlardı bundan sonrada 1 ghz üstüne cıkmazlar...
  • Nokia çöküşü durdurmak için hiçbirşey yapmıyor ortada kanayan yara var symbian ve ovi ve noka hala bu yaraya tuz döküyor
  • Yine mi bamya? 1 GHz işlemci ile milletin gözünü boyamaktan başka bir şey yapmıyorlar. 1 GHz olması sizi yanıltmasın hepsi ARM 11.
  • nokia 700 tip olarak nokia 701'in daha üst versiyonu gibi durmasına rağmen 701 daha iyi özelliklere sahip. bence çok ters olmuş.
  • gene fixed focus kamera. 701 in bilgilerini bulamadim ama 700 ve 600de sabit focus var. 300liralik cakma cin mali telefonlarin 3mp kameralarinda bile autofocus varken fixed focusdaki bu israr nedir anlamis degilim. autofocusu kendi kafalarina gore sadece belli bir segmente mi ait olabilcegini dusunuyorlar acaba.

nokia eskidende boyle yapardi. ihtiyac duyulan 2-3dolarlik ozellikleri sirf segmentlere ayirmak icin ayri ayri cihazlara koyardi. nokia fanlari gene kizacak ama cok sukur nokia tekelinden kurtulduk. yoksa bu n600, n700e nokia yapmis teknolojiyi ileri tasimis diye agzimiz acik bakacaktir. bide bu sert rekabette cikardiklari urunler. rekabet olmasa nerde olurdu merak etmiyor degilim.

• Dğer konuya yazdığım kendi mesajım,

quote:

Orijinalden alıntı: Al PaC

Yine özellikleri birbirine dağıtılmış garip cihazlar geldi Nokia dan. Clear Black yuvarlatılmış köşeli Gorilla Glass AMOLED i 700 e koymuş IPS-LCD yi 701 e koymuş. 600 de düz TFT var. Aralarında aşırı bir donanım farkı olmamasına rağmen 35 gr var. 701 zaten C7 nin aynısı olmuş. Yine malesef bütün cihazlar sabit odaklı kameraya sahip. Eski tip ARM 11 1.0Ghz işlemciye sahipler. Nokia 500 e farkla hepsinde 3D hızlandırıcı var.

Netice olarak işletim sistemi değişmiş, bir iki makyajla aynı cihazların(C7, C6-01) piyasaya sürülmesi olmuş. İlk jenerasyon cihazlara da Belle geleceğini göz önünde bulundurursak gerçekten anlamsız. 3D destekli eski tip 1ghz işlemci fark yaratır mı... Pek zannetmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Al PaC -- 24 Ağustos 2011; 17:22:32 >

• Nokia hala insanları kandırmaya çalışıyor ama nafile..

İnsanlar artık kurtuldu nokia'nın saçma politikasından..Android , İOS piyasaya yön veren lider işletim sistemi oldular.

Blackberry OS kendi çekirdek müşteri kitlesiyle devam ediyor.

MeeGO sağlam geliyor ama nokia gene harcıyacak gibi böylesine güzel işletim sistemini..

Nokia batmaya mahkum fakat Türkiye ve 3.dünya ülkelerine elde kalan işe yaramaz telefonları, çok üstün ve kaliteli gibi göstermeye devam ederse, belli kitleler hariç müşteri potansiyeli daha da düşecektir.
  • Nokia 701 bildiginiz c 7 nin aynisi sanki tek fark işletim sistemi ve 1 ghz islemci 512 mb rom.... Bu arada Nokia 3. sırada ve windowsla birsey yapamazsa 4.liğe 5. Liğe dogru gider

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Black Code -- 24 Ağustos 2011; 17:20:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sugar_klavyeci

Yine mi bamya? 1 GHz işlemci ile milletin gözünü boyamaktan başka bir şey yapmıyorlar. 1 GHz olması sizi yanıltmasın hepsi ARM 11.

evet arm 11 mis. piyasada gozden dustu, imaj falan kalmadi hala donanimda insanlari nasil kandirsam, nerden calsam derdinde. her yerde carsaf carsaf 1ghz yaziyor, insanlarin gozune sokuyor ama arm11 1ghz. diger telefonlardaki cotex a8in asa yukari %60 i gucunde. yani 1ghz arm11, 600kusur mhz cotex a8 e denk. artik n8 deki 680mhz arm11 in halini siz dusunun. bide cift cekirdek olan devirde n8 bu gune kadar amiral gemisiydi. allah bunlara akil versin diyorum
  • Türkiyede telefon alan arkadaşlarıma sorduğumda hangisini alacaksın derim nokia der. nie diorum kaliteli diyor.ben dedim işlemci ram düşük telefon yavaş dedim interntte gezemessin dedim.bizim arkadaş dedi olm telefon sağlam dedi yere düşüo bişi olmuo çarpıon bisi olmuo dio işlemci olsa ne olmasa ne dedi bende o zmn git nokia 3310 al dedim üstünden buldozer gecse sağlam kalır dedim yok dio yeni model alcam dedi yavaş dedim yooo dedi gayet hızlı dedi mesajlara falan hızlı girio dedi ondan sonra anladımki bizim Türk millet telefon deyince aklına nokia gelio e nokia gelincede o kalın ağır ve bi okadarda tuğla gibi parçalanmaz telefon gelio ne arkadaşlarım vardı eskiden n95 in kral olduğu zamanlarda telefonu alıp sadece konusmak ve mesajlaşmak için kullanan vardı halbuki eskiden o telefona cep pc si denirdi...Anlaşılan o ki Türk telefonu sadece hızlı olsun android olsun fark etmez son model olsun isterse işletim sistemi olmasın sonucta nokia yha....

• symbian belle su an n8 in arm11 680mhz islemcisinde alfa surum olmasina ragmen son derece basarili sekilde calisiyor orta segmentte androide iyi bir alternatif olacagina inanilabilir. Symbian belle ile iyi bir donus yakalayacak diye dusunuyorum ben. Zaman gosterir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Silver_Code

Türkiyede telefon alan arkadaşlarıma sorduğumda hangisini alacaksın derim nokia der. nie diorum kaliteli diyor.ben dedim işlemci ram düşük telefon yavaş dedim interntte gezemessin dedim.bizim arkadaş dedi olm telefon sağlam dedi yere düşüo bişi olmuo çarpıon bisi olmuo dio işlemci olsa ne olmasa ne dedi bende o zmn git nokia 3310 al dedim üstünden buldozer gecse sağlam kalır dedim yok dio yeni model alcam dedi yavaş dedim yooo dedi gayet hızlı dedi mesajlara falan hızlı girio dedi ondan sonra anladımki bizim Türk millet telefon deyince aklına nokia gelio e nokia gelincede o kalın ağır ve bi okadarda tuğla gibi parçalanmaz telefon gelio ne arkadaşlarım vardı eskiden n95 in kral olduğu zamanlarda telefonu alıp sadece konusmak ve mesajlaşmak için kullanan vardı halbuki eskiden o telefona cep pc si denirdi...Anlaşılan o ki Türk telefonu sadece hızlı olsun android olsun fark etmez son model olsun isterse işletim sistemi olmasın sonucta nokia yha....

Ablamda bu şekilde alacaktıki son anda müdahale ile Android 2.23 işletim sistemli bi telefon aldık.

• quote:

Orijinalden alıntı: Silver_Code

Türkiyede telefon alan arkadaşlarıma sorduğumda hangisini alacaksın derim nokia der. nie diorum kaliteli diyor.ben dedim işlemci ram düşük telefon yavaş dedim interntte gezemessin dedim.bizim arkadaş dedi olm telefon sağlam dedi yere düşüo bişi olmuo çarpıon bisi olmuo dio işlemci olsa ne olmasa ne dedi bende o zmn git nokia 3310 al dedim üstünden buldozer gecse sağlam kalır dedim yok dio yeni model alcam dedi yavaş dedim yooo dedi gayet hızlı dedi mesajlara falan hızlı girio dedi ondan sonra anladımki bizim Türk millet telefon deyince aklına nokia gelio e nokia gelincede o kalın ağır ve bi okadarda tuğla gibi parçalanmaz telefon gelio ne arkadaşlarım vardı eskiden n95 in kral olduğu zamanlarda telefonu alıp sadece konusmak ve mesajlaşmak için kullanan vardı halbuki eskiden o telefona cep pc si denirdi...Anlaşılan o ki Türk telefonu sadece hızlı olsun android olsun fark etmez son model olsun isterse işletim sistemi olmasın sonucta nokia yha....

dayanikli saglam demiyorlarmi bide deli oluyorum. tamam 3310 tam efsaneydi. o kasayla uzerinden araba gecse bir sey olmazdi ama bugunun standardinda tugla kadar olunca o kadar saglamlik olsun yani. gercek saglamlik kalite onu hafifken saglam yapilmekki 8210un ne oldugunu kullananlar bilir. hemen hepsinde iletken bandin kaymasiyla ekrani gidiyordu. tam bir faciaydi. hele n95. ucuz plastik yumagi. daha birinci senesinde tus takiminin kaplamalari eridi, arka kapagi tutan igne kalinligindaki plastik kancalar kirildi, kizaginin yerine oturmayip cingir cingir oynamasindan bahsetmiyorum bile. arka kapagin kirilmasinin nedenide yazilim kitlendiginde duzeltmek icin pili cikartma zorunlulugu. hemen herkezde olan bir durumdu. artik arka kapak yedek parcalari tekno marketlerde satilir hale gelmisti. n95den kurtulana kadar 2 kere kapak degistirdim. bumu saglamlik.

• fiyatlarına bakılırsa orta sınıf için gayet uygun gibiler. işletim sistemi de gayet güzel olmuş Belle ile. Tanıtım videolarını izlemeden pek çok kişinin yorum yaptığı da aşikar ya neyse alıştık artık Şahsi görüşüm nokia'nın asıl dönüşü wp7'li telefonları ile olacak.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.