Şimdi Ara

Uydu destekli yönlendirme sistemi NavTurk ile Türkiye'de

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
0
Favori
19.856
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uydu destekli yönlendirme sistemleri, yurtdışında uzun bir süredir aktif olarak kullanılmaktalar. İster yaya ister araç içinde olun, sizi belirlediğiniz adrese doğru ve olabildiğince kısa yoldan ulaştırmayı amaç edinmiş bu sistemler artık ülkemiz kullanıcılarınında hizmetindeler. NavTurk isimli bir firma tarafından hazırlanan haritalar sayesinde ülkemizde de kullanılabilir olan sistem, 35 ilin sokak detaylarını ve 100 binin üzerinde itfaiye, eczane gibi bilindik yerin adres bilgilerini içeriyor.

NavTurk yol klavuzu ismi altında satılan sistem paketinden, harita bilgilerinin yüklü olduğu 128MB kapasiteye sahip SD kart, Yol görüntüleme ve uydudan konum bilgi almaya yarayan Mio 136 kod isimli konum belirleme cihazı, araç şarj cihazı ve araç içi kurulum kiti ile kullanım klavuzu çıkmakta.

Mio 136 , yurt dışında satılmakta olan bir çok uydu destekli yönlendirme cihazı gibi Pocket PC'den devşirme bir donanıma sahip. 3.5", 320x240 piksel çönürlükte 65 bin renk destekli dokunmatik ekrana, 32MB sistem belleğine, 300MHz hızında çalışan Intel PXA-255 işlemciye ve Microsoft WinCE.net işletim stemine sahip. 119 x 71 x 15 mm ölçülerinde ve 158 gram ağırlığındaki Mio 136'nın üretici WEB sitesinde, ayrıca cihazın MP3 çalabilme kabiliyetinin bulunduğundan da söz edilmekte. Fakat NavTurk bu konuda bir açıklama yapmamış durumda. Ürün, tümleşik olarak bulunan 1100mAh şarjlı pili sayesinde, istenirse araç dışında elde de kullanılabilmekte.

Aslına bakarsanız NavTurk'ün Türk kullanıcılara sağladığı elektronik bir yenilik yok. Zaten uydu destekli yönlendirme cihazları uzun bir süredir yurtdışında satılmaktalar. Bu sistem ile gelen şey Ülkemiz şehirlerinin detaylı haritaları oluyor. Tam olarak 35 ilin detaylı haritasını hazırlayan ve 100 binin üzerinde eczane, itfaiye, polis merkezleri gibi yeri kayıt altına almış olan NavTurk, kullanıcılara sürekli güncel harita sağlayabilmek içinde çalışmalarını sürdürmekte. Firma 2007 yılına kadar çıkacak bütün harita güncellemelerini kullanıcılara ücretsiz olarak sunma garantisi veriyor.

Daha sonra ki yıllarda yapılacak güncellemelerde ise firma belirli bir ücret talep edecek. Yanlız sistemin çalışmak için sürekli güncellemeye gerek duymadığını belirtmekte fayda var, yani eğer size yeterli geliyorsa haritanızı güncellemeden de sistemi kullanmaya devam edebiliyorsunuz. 900YTL ye temin edilebilecek NavTurk konum belirleme klavuzu, ülkemizde eksikliği hissedilen ve bir çok kullanıcının beklediği bir hizmeti başlatmış durumda.

Sayfanın Linki : http://www.navturk.com/

• Kargom yarın geliyor hayırlısıyla, cumartesi günü sipariş vermiştim anca geliyor, detaylı Navtürk incelemem çok yakında.
  • Aynı şekildeki bir sistem Kanada'da 130 USD iken Türkiye'deki fiyatı 900 YTL. Anlayın teknoloji dedikleri şeyi bize nasıl yutturmaya çalıştıklarını. Adamların 3-5 sene önce kullandığı şeyleri bize yeni yeni fahiş fiyatlardan sunuyorlar. Kimse kusura bakmasın ama bu yenilik değil rezilliktir.
  • Merhaba,
    Ürünlerin fiyatını bir çok şey belirleyebilir. Gereklilikleri, geliştirmek için harcanan para, sistem üzerindeki vergiler veya emsalsizlikleri gibi bir çok fiyat belirleyici etken vardır. Eğer ürün veya hizmet pahalıysa almama şansınız vardır. Seçenekler bir den fazla ise diğerini tercih etme şansınızda vardır.

Eğer NavTurk 900YTL ye bunu sağlamasaydı! 2000YTL de verseniz Türkiye'de kullanabileceğiniz bir sistem mevcutmuydu? Madem bu kadar ucuzdu niye bir den fazla hizmet sağlayıcı yok? Bence bu tip katı eleştiriler yapmadan önce biraz daha düşünmeliyiz. Ülkemizde ilkleri yapacak oldukça az firma var, bence bu cesareti bulmuş olan azınlığıda katı eleştirilerle yıldırmamak en iyisi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Speed-Step -- 29 Aralık 2005 23:42:18 >
  • iyide bu şey her arabaya göre ayrı ayrı çıkarılmazsa yani konsolda buna göre bi yer yapılmazsa iğrenç durur bence
  • quote:

Orjinalden alıntı: er9en

iyide bu şey her arabaya göre ayrı ayrı çıkarılmazsa yani konsolda buna göre bi yer yapılmazsa iğrenç durur bence

Ürünü ön cama monte etmeniz için tutacak pakete dahil edilmiş durumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Speed-Step -- 30 Aralık 2005 12:12:44 >
  • arkadaşlar bende var isteyen olursa garantili full kutulu 600 ytl isteyen olursa bana orhangun50@hotmail.com dan ulasabilir saygılar...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Speed-Step

quote:

Orjinalden alıntı: er9en

iyide bu şey her arabaya göre ayrı ayrı çıkarılmazsa yani konsolda buna göre bi yer yapılmazsa iğrenç durur bence

Ürünü en cama monte etmeniz için tutacak pakete dahil edilmiş durumda.

Tutacak pakete dahil edilmiş olabilir.
    Ama bence bu sistem geliştirilip otomobillerde fabrika çıkışı satın alınabilen ve genellikle 5-6,5-7" orjinal ekranlı sistemlerde çalışabilecek, yani software olarak satılabilecek hale getirilmeli...

Ayrıca pioneer, kenwood gibi markaların navigasyon sistemi entegre edilmiş ürünleri ile de uygun hale getirilmeli.

Ön cama monte edilen eğreti duran bir sistemdense daha büyük ekranlı sistemleri kesinlikle tercih ederim. Şu anki sistemin avantajı güvenlik, sök ve cebine koy götür, veya arabadan çıkar, başka bir arabada hemen kullanmaya devam et. Bu da bir seçenek. Ama benim tercihim büyük ekranlı, ön konsola entegre edilmiş sistemler.

Ayrıca Türkiye'ye gelen turistler de otomobillerinde bulunan sisteme Türkiye haritasının DVD'sini takıp rahatça dolaşabilirler.

Bence kısa zamanda bu ürünün software olarak satışına başlanmalı. Umarım software olarak satılınca telif haklarını koruyabilirler. Çünkü korsanlar bu projeye köstek olabilirler. Bu kadar emeğe yazık olmamalı.

• quote:

Merhaba,
    Ürünlerin fiyatını bir çok şey belirleyebilir. Gereklilikleri, geliştirmek için harcanan para, sistem üzerindeki vergiler veya emsalsizlikleri gibi bir çok fiyat belirleyici etken vardır. Eğer ürün veya hizmet pahalıysa almama şansınız vardır. Seçenekler bir den fazla ise diğerini tercih etme şansınızda vardır.

Eğer NavTurk 900YTL ye bunu sağlamasaydı! 2000YTL de verseniz Türkiye'de kullanabileceğiniz bir sistem mevcutmuydu? Madem bu kadar ucuzdu niye bir den fazla hizmet sağlayıcı yok? Bence bu tip katı eleştiriler yapmadan önce biraz daha düşünmeliyiz. Ülkemizde ilkleri yapacak oldukça az firma var, bence bu cesareti bulmuş olan azınlığıda katı eleştirilerle yıldırmamak en iyisi.

Benim tahminim ürünün fiyatının satışlar arttıkça kademeli olarak zamanla düşeceği.
    Çünkü proje aşaması maliyetlerini birim adet bazına yayınca daha düşük maliyetler ortaya çıkacak..

Ve umarım en kısa zamanda rakip bir proje gerçekleşir ve tek tabanca kalmazlar. Çünkü bir ürünün fiyatını belirlerken emsalsizlik de yazdığınız gibi oldukça etkili oluyor.

• şu an sadece 35 ilde ve sadece 1 sene harita güncellemesi veriyorlar.

2 sene sonra 81 ilde haritada olunca ne olacak harita için para verecez öylemi.valla bne acele etmem böyle konuda.hele bi çıksın o zaman bakarız.

peki satış yaparken diyolarmı harita güncelleme şu kadar diye.belirli ücret ne kadar.
  • daha neler duyacagiz bakalim hadi hayirlisi

600 ytl olsa neler yaparim ben şimdilik kendi yolumu kendim bulurum

ilerde yaslaninca belki
  • Bana kalırsa çok pahalı bir sistem,şöfor dediğin yolu da bilmesi gerekir.
    Daha uygun olursa alınabilir.
    Arabamın 2 .el fiyatı 7.5 milyar, bu sistem 900 YTL değmez bence
  • ben tüm aleti değil cd yada dvdsini bekliyorum , arabada navigasyon var ama TR'de çalışmıyor
    sanırım benim durumumda olan binlerce araç sahibi var TR'de....
  • quote:

Orjinalden alıntı: therapeute

ben tüm aleti değil cd yada dvdsini bekliyorum , arabada navigasyon var ama TR'de çalışmıyor

Aynen bende software i bekliyorum.Ayrıca güncellemelerin ne kadar olacağı da meçhul.Adamlar 1 sene sonra biz kapatıyoruz şirketi derse ne olacak?
  • Navigasyon cihazini ureten firmanin linki :

Mio.

Turkiyedeki GPS Aygitinin modeli bence eski bir model.. Sonucta NAVTURK un yaptigi software harita onemli, ileride mumkun olsa da bu softwware baska cihazlarda kullanilsa. Cunku linkteki urunlerden Mio 269+ ile NAVTURK tekini karsilastirirsaniz 269 daki bir cok ozellik ve teknoloji ileri.. Bir bilgi daha, Mio 269 ve full tum Avrupa haritasi 700 ytl civarina avrupada alinabilmekte, tabii haritalara turkiye dahil degil.

NAVTURK teki Mio 136 urunu amerikada satilan bir versiyon..Linki:

Mio 136

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BarCom -- 30 Aralık 2005 11:18:39 >

• bence 110, 155 ve 112 ler için ideal bir cihaz

taksiciler içinde bulunmaz nimet
  • faydalı bir eser
  • quote:

Orjinalden alıntı: therapeute

ben tüm aleti değil cd yada dvdsini bekliyorum , arabada navigasyon var ama TR'de çalışmıyor

cok dogru, benim arabamda da navigasyon hazir ve 6" lik ekranim da var ancak sadece software i satmadiklarindan kullanamiyorum.

acik soylemek gerekirse bir harita icin de dandik bir navigasyon aleti almam dogrusu hele hele ekrani oldukca kucukse !!

iyice ayaga ucuzlayinca bakariz...
  • quote:

Merhaba,

Sevgili Haber Editoru,

Emsalsizlikleri dediginiz software disinda bir sey degil bunun disinda software in de bir garantisi yok 1 sene sonra yeniden bizden para sizdirmaya calisacaklar.

Kati elestiri dediginiz sey, yuksek fiyata bu urunu satin almayi reddeden bir kullanici adayi oldugunu unutmayin. Dusunmeden yazmayin demissiniz ancak forumda arkadaslardan bir tanesi ayni hadisenin Usd 130 civarinda yurtdisinda oldugunu soylemis yanlis hatirlamiyorsam, hadi 2 kati olsun yine Usd 300 civarinda gezer, 900 milyon eder....

Usd 670 !!!!

Bu fiyat fahis degil mi !!!!!!

• Ürünü İzmir'den temin etmek isteyen arkadaşlar NavTurk Satış noktası İnterPC Bilgisayar Sistemlerine uğrayabilirler. :) (Yeşilyurt)

Tel: 0232 244 23 23 - 0232 245 38 35
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.