Şimdi Ara

AMD'den üç yeni Fusion işlemci; C-60, E-300 ve E-450

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
0
Favori
24.627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Son kullanıcıların merakla beklediği Bulldozer tabanlı yeni FX işlemcileri için artık son hazırlıklarını yapan AMD, Fusion işlemci ailesini genişletmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde masaüstü sistemler için hazırladığı üç çekirdekli Fusion-A6 3500 işlemcisini kullanıma sunan şirket, detaylarını daha önceki haberlerimizde verdiğimiz Fusion  C-60, E-300 ve E-450 modellerini de bugün itibariyle endüstrinin beğenisine sunmuş oldu.

AMD'nin netbook'lar ve giriş seviyesindeki dizüstü bilgisayarlar için hazırladığı en hızlı Fusion işlemcisi olan çift çekirdekli E-450 modeli, Bobcat mimarisini temel alıyor ve TSMC'nin tesislerinde 40nm fabrikasyon süreciyle üretiliyor. Çalışma frekansı 1.65GHz olan ve entegre bellek kontrolcüsü üzerinden 1333MHz'e kadar çift kanal bellek desteği sunan yeni işlemci, 508MHz'de çalışan, 80x paralel işlemcili Radeon HD 6320 entegre grafik birimiyle gelirken, DirectX 11 desteği sunan bu birim, HD video hızlandırma da yapabiliyor.

AMD'den üç yeni Fusion işlemci; C-60, E-300 ve E-450

Fusion E-300 işlemcisi ise daha düşük çalışma frekansına sahip. Benzer şekilde çift çekirdekli yapıda olan işlemci, 1.3GHz'de görev yapıyor ve 488MHz'de çalışan Radeon HD 6310 entegre grafik birimi ile geliyor. Hem işlemci çekirdekleri hem de entegre grafik birimi için daha düşük çalışma frekansına sahip olan Fusion E-300 buna rağmen Fusion E-450 ile aynı ısıl tasarım gücünü sunuyor yani her iki işlemci de 18 Watt TDP değeri ile geliyorlar. Fusion C-60  ise yeni modellerin arasında en yavaş ancak aynı zamanda en az güç işlemci.

Standart olarak 1GHz'de çalışan ancak Turbo teknolojisi ile saat hızını 1.33GHz'e kadar yükseltebilen C-60 işlemcisinde, 276MHz'de çalışan ve yine Turbo teknolojisi ile hızını 400MHz'e kadar yükseltebilen Radeon HD 6290 entegre grafik birimine yer veriliyor. 18 Watt TDP değerine sahip olan diğer iki işlemcinin aksine ısıl tasarım gücü 9 Watt olan bu işlemci, Turbo desteğiyle de ayrılmayı başarıyor. Her üçü de HDMI 1.4a ve DisplayPort gibi görüntü arabirimlerine destek sunan yeni işlemcilerin OEM üreticilere sevkiyatının başladığı açıklandı.

• AMD bir ürünü garantiye almadan yeni şeyler denemekten bıkmadı bıkmayacak sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer atasözü sanırım onlara ifade etmiyor ;)
  • amd a8-3850 modelinden sonra
    daha iyisini beklerken !

bu resmen attan inipte
    eşeğe binmek misali !
  • quote:

Orijinalden alıntı: erencexor

amd a8-3850 modelinden sonra daha iyisini beklerken ! bu resmen attan inipte eşeğe binmek misali !

adamlar ürün gamını genişletiyor. kimse almak zorunda değil.
  • a8-3850 100w tüketiyo, bu işlemciler 9-18 watt harcıyo.
    Belliki farklı kategorilerde işlemciler
  • a8-3850 ile bu işlemcilerin hitap ettiği kesim farklı. O yüzden amde giriş seviyesi cihazlardaki işlemci portföyünü genişleterek pazardan daha fazla pay almaya çalışıyor ki bu aşamada yapılması gereken en doğru şey.

a8-3850 ve yeni işlemcilere ise muhtemelen 2-3 ay içerisinde yeni kardeşler gelecektir.
  • Bu işlemciler zaten Netook ve HTPC türü bilgisayarlar için düşünülmüş. a8-3850 türü masaüstü işlemcilerle karşılaştırmayınız. Bence E450 ile gayet güzel bir HTPC kurulabilir.
  • İntel'in Atom işlemcilerinin bittiğinin resmidir.
  • Intel Atom çift çekirdekler 8.5 W ile çalışırken ne bitmesi. Rakip bile değil.
  • Asla ve asla INTEL ıslemcıler gıbı olamaz AMD'nın ıslemcılerı, ne yaparlarsa yapsınlar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: invisible_jn

Intel Atom çift çekirdekler 8.5 W ile çalışırken ne bitmesi. Rakip bile değil.

Peki ya 945 çhipseti ne kadar güç çekiyor? Dahili gma950 çektiği gücün hakkını verebiliyor mu ? Fusion işlemcisinin içinde kuzey köprüsü ve dahili grafik işlemcisi var bunlarıda göz önüne alın.
    Performansa birşey demiyorum zaten internette bir sürü test var.
    Amd netbook seviyesine adam akıllı görüntü işlemcisi getirdi bence bu bile atom karşısında çok büyük bir koz.
  • quote:

Rakip bile değil mi?

Atom'un 1.8Ghz Dual Core olanı bile AMD Fusion 1.6 Ghz olanından yavaş. Yukarıda beğenilmeyen E450 nin Atom'un 2Ghz inden daha iyi olacağını söyleyebilirim.

Üstelik Netbooklarda kullanılacak olan bu işlemcileri A8-3850 gibi masaüstü bir işlemciyle karşılaştırılmasını da garip buldum.
    Bu araba ile kamyon aynıdır gibi bir şey.
  • fusion işlemcilerinde dikkatinizi çekerim bütünleşik grafik kartı var 18w tüketmesi çok normal ayrıca masa üstü işlemci ile kıyas yapanlar önce ikisi arasındaki farkı bi öğrenip gelsin bütünleşik grafik yongalı notebook işlemcisi demek note bookda da cf olabilecek demektir bunu unutmayın....
  • INTEL bu hamleye karşılık Atom işlemcisine nasıl ayar çekecek çok merak ediyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: gezgin

quote:

Peki ya 945 çhipseti ne kadar güç çekiyor? Dahili gma950 çektiği gücün hakkını verebiliyor mu ? Fusion işlemcisinin içinde kuzey köprüsü ve dahili grafik işlemcisi var bunlarıda göz önüne alın.
    Performansa birşey demiyorum zaten internette bir sürü test var.
    Amd netbook seviyesine adam akıllı görüntü işlemcisi getirdi bence bu bile atom karşısında çok büyük bir koz.

Neden? Netbook ile 11 kare crysis mi oynayacaksın Amaç daha uzun pil ömrü ve internet...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi invisible_jn -- 22 Ağustos 2011; 15:32:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

quote:

Rakip bile değil mi?

Atom'un 1.8Ghz Dual Core olanı bile AMD Fusion 1.6 Ghz olanından yavaş. Yukarıda beğenilmeyen E450 nin Atom'un 2Ghz inden daha iyi olacağını söyleyebilirim.

Üstelik Netbooklarda kullanılacak olan bu işlemcileri A8-3850 gibi masaüstü bir işlemciyle karşılaştırılmasını da garip buldum.
    Bu araba ile kamyon aynıdır gibi bir şey.

Performansları kafa kafaya ama güç tüketimi konusunda %30 avantajı var atomun.
  • artık netbook'larda oyun oynayabilecez
  • quote:

Orijinalden alıntı: crtasus

artık netbook'larda oyun oynayabilecez

Bunu diyorum işte 10 yıllık oyunları oynarsınız ne mutlu size
  • Core i9 işlemcileri görelim birde.. :)
  • quote:

Neden? Netbook ile 11 kare crysis mi oynayacaksın Amaç daha uzun pil ömrü ve internet...

He zaten ben netbooku crysis oynamak için kullanıyorum.
    Yani illeki crysise dokunduracaksınız. kaç kat güçlü kartlar kan ağlıyorken.
    Ama dediğin gibi amaç uzun pil ve internet. Hiç atom işlemcili netbookla internette gezdin mi bir flash içeriğiyle karşılaştığı zaman nasıl bir tepki verir bilir misin?
    Ben gezmedim ama 3ghz lik core2duo mun çektiği işkenceleri düşününce tahmin edebiliyorum.
    Flash için gpu hızlandırma diye birşey var ve bazı flash içerikleri hızlandırıyor. Atomun kan ağladığı yerde fusion rahat edecek veya yanımızda taşıyoruzya film izlemek istedik gpu hızlandırma sayesinde rahat bir şekilde kendi ekranından ya da hdmi çkışla fulhd televizyondan izle. Hadi oldu ya tatildekeyken sana icil bir iş çıktı fotoshop veya autocad te yapılacak bazı düzeltmeler kesinlikle atomla çok rahat edersin değilmi ?

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.