Şimdi Ara

Kyk Başvuru Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
777
Cevap
1
Favori
47.033
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tc ve Baba adını girdikten sonra bir takım bilgiler çıkıyor. fakat yurt,burs,öğrenim kredisi istemiyorum butonunda sadece karşılıksız burs ve yurt istiyorum seçeneği yok , yani öğrenim kredisi (karşılıklı burs) istemiyorum ben , tam olarak detaylı anlatabilicek var mı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Sheldorz

Benim yurt konusunda bir sorum var.
    Yurt başvurusunda ben yarı özel yarı devlet yurduna başvurmak istiyorum. ama öyle bir seçenek yok.

''Yurt istiyorum '' seçeneğinde 5 şık var

İstemiyorum
    sadece genel yurtlara
    sadece yüksek ücretli yurtlara
    öncelikli genel yurtlara
    öncelikli yüksek ücretli yurtlara

yazıyor...

Yarı özel yarı devlet yüksek ücretli yurt mu demek oluyor? Birde ben ''öncelikli'' yüksek ücretli yurtlara dersem ve yarı özel çıkmazsa devlet mi çıkar?

"Yarı özel" nedir?

KYK yurtları iki tip: genel yurtlar, yüksek ücretli yurtlar.

Bunları daha önce araştırmadıysanız, araştırmanızı öneririm.

www.kyk.gov.tr/web/OSYM_Bsv_2011/basvuruGirisAnaSayfa.do#

Yurtlar:www.kyk.gov.tr/web/OSYM_Bsv_2011/document/20112012yurtlar.pdf

Önceliği yüksek ücretli yurtlara verdiğini belirten seçeneği seçersen, öncelikli olarak bu yurtlara yerleştirilmeye çalışılırsın. Sana, sonuçları 4 Eylül'de açıklanacak olan ilk yurt yerleştirmelerinde yurt çıkarsa, yüksek ücretli yurdun çıkma olasılığı daha yüksek olur. Bu olmazsa, bir genel yurt çıkabilir. Hiçbiri çıkmazsa, yani asil kazanamazsan, zaten yedek listeye kalıyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Yurt başvurusunda ben yarı özel yarı devlet yurduna başvurmak istiyorum. ama öyle bir seçenek yok.

İstemiyorum
    sadece genel yurtlara
    öncelikli genel yurtlara

yazıyor...

Yarı özel yarı devlet yüksek ücretli yurt mu demek oluyor? Birde ben ''öncelikli'' yüksek ücretli yurtlara dersem ve yarı özel çıkmazsa devlet mi çıkar?

"Yarı özel" nedir?

Önceliği yüksek ücretli yurtlara verdiğini belirten seçeneği seçersen, öncelikli olarak bu yurtlara yerleştirilmeye çalışılırsın. Sana, sonuçları 4 Eylül'de açıklanacak olan ilk yurt yerleştirmelerinde yurt çıkarsa, yüksek ücretli yurdun çıkma olasılığı daha yüksek olur. Bu olmazsa, bir genel yurt çıkabilir. Hiçbiri çıkmazsa, yani asil kazanamazsan, zaten yedek listeye kalıyorsun.

Genel yurtlarda ranzalar çift katlıdır.wc-banyo ortaktır.
    Yarı özel yurtlarda ise odalar 4 kişilik olup yataklar teker teker yerleştirilmiştir.her doada wc-banyo vardır
    fiyat farkları 25-30 tl falan sanırım çok değil.

ama benim anlamadığım yarı özelin yüksek ücretli olarak geçip geçmediği..Devletin özel yurdu yok bildiğim kadarıyla. özel yurtlara da bu formdan başvurulmuyor demi?

ayrıca size bir sorum daha olucak kusura bakmayın.
    öğrenim kredisi ile katkı kredisi arasındaki fark nedir?

• quote:

quote:

quote:

İstemiyorum
    sadece genel yurtlara
    öncelikli genel yurtlara

yazıyor...

"Yarı özel" nedir?

Genel yurtlarda ranzalar çift katlıdır.wc-banyo ortaktır.
    Yarı özel yurtlarda ise odalar 4 kişilik olup yataklar teker teker yerleştirilmiştir.her doada wc-banyo vardır
    fiyat farkları 25-30 tl falan sanırım çok değil.

ama benim anlamadığım yarı özelin yüksek ücretli olarak geçip geçmediği..Devletin özel yurdu yok bildiğim kadarıyla. özel yurtlara da bu formdan başvurulmuyor demi?

ayrıca size bir sorum daha olucak kusura bakmayın.
    öğrenim kredisi ile katkı kredisi arasındaki fark nedir?

• Bu "özel" ve "yarı özel" terimlerini nereden çıkardın? Ben de bunu merak ediyorum. KYK'nın sitesinde, bir yerde mi yazıyor?

KYK başvuru formu aracılığıyla başvurulan yurtlar sadece devlet yurtlarıdır. Bu devlet yurtları da (KYK yurtları da) "genel yurt" ve "yüksek ücretli yurt" olmak üzere iki tür. Sen hangisini daha çok istiyorsun veya hangisini istiyorsun? Bu önemli.

Aylık ücretler; genel yurtlar için en son 99 TL'ydi, yüksek ücretli yurtlar için de yurttan yurda değişir ve 100-200 TL arasındadır. Şuradaki tabloda yer alıyor:www.kyk.gov.tr/kyk/html/yurt/genel_bilgi.php#yuno

Özel/yarı özel yurtların bu formla bir ilgisi yok.

• Öğrenim Kredisi: Bursun geri ödemeli sürümü olarak düşün. Her ay borç olarak verilen bir harçlık olarak düşün. Bu yıl ayda 240 TL'ydi, gelecek yıl da (sizin için) en az 250-260 TL olabilir. Bu, KYK tarafından Ziraat Bankası hesabına yatırılır ve siz de elle çekip istediğiniz gibi kullanırsınız. Burs ve Öğrenim Kredisi aynı anda çıkmaz, alınmaz.

Katkı Kredisi: Harç ücretinde büyük oranda indirim sağlıyor. Siz de harcın küçük bir kısmını ödüyorsunuz. Bu dönemlik yatırılır. Ayrıca bu, KYK tarafından Ziraat Bankası hesabına yatırılan ve sizin de elle çekip kullandığınız bir ödeme değil. KYK, üniversite hesabınıza otomatik olarak yatırıyor ve indirimi otomatik olarak sağlıyor. Katkı Kredisi, vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilere ve ikinci öğretim programlarında okuyan öğrencilere verilmez. Bir öğrenci hem ya burs ya da Öğrenim Kredisi hem de Katkı Kredisi alabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: 7Ronaldo

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

alacakaranlık hacım , yurt,kredi ve yurt istiyorum bölümündeki yan kutucuklarını boş bırakıyorum bir şey seçmeden. Yani burs ve yurt istiyorum anlamına geliyor değil mi yoksa yurt kısmında sadece genel yurt kısmını mı işaretliyeyim. kafa allak bulak

"Ne istiyorsun kardeşim sen?" diye sormadım değil içimden.

Burs istiyor musun? Öğrenim Kredisi istiyor musun? Katkı Kredisi istiyor musun? Yüksek ücretli yurt istiyor musun? Genel yurt istiyor musun? Yüksek ücretli yurt mu daha çok istersin, genel yurt mu daha çok istersin?

Bu soruların yanıtını verirsen, sevinirim.

Hacım karşılıksız yani borçsuz burs ve devlet yurdu istiyorum. hangi seçenekleri seçicem :)

Sadece burs isteğine yönelik bir seçenek yok. Oradaki seçenekler, gördüğün gibi, şöyle:

İstemiyorum.
    Burs ve Öğrenim Kredisi
    Katkı Kredisi
    Burs, Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredisi

Bu "burs" içeren seçeneklerden birini seçmen durumunda, şöyle bir şey olur: Burs çıkarsa çıkar. Eğer çıkmazsa, Öğrenim Kredisi çıkar. Diyelim ki kredi çıktı ve sen de kredi almak istemiyorsun. İstemediğin bir şeyi, çıksa bile kabul etmek, imzalamak ve almak zorunda değilsin.

"Devlet yurdu" genel bir ifade. Bunlar da "genel yurtlar" ve "yüksek ücretli yurtlar" olmak üzere iki tip. Sen hangisini istiyorsun veya hangisini daha çok istiyorsun?

burs olayını anladım , devlet yurtlarında hiç bir bilgim yok hangi seçeneği seçmem yararıma olur sence ? (tuhaf bir soru oldu ama )

Nereyi kazandın?

Bilecik Üniversitesi * Coğrafya İ.Ö

Yüksek ücretli yurtlar, aylık ücretleri ve depozito ücretleriyle birlikte, şuradaki listede mevcut:www.kyk.gov.tr/kyk/html/yurt/genel_bilgi.php#yuno

Bu listeye göre zaten Bilecik'te yüksek ücretli yurt yok. :)

O zaman, yurt isteğine dair menüden de "Sadece genel yurtlara" seçeneğini seçeceksin.

• quote:

Orijinalden alıntı: seco4

arkadaşlar ben 2008 de lsieden mezun oldum kredi,burs ve katkı kredisi hiçbirindan faydalanamıyomuyum??

Liseden hangi yıl mezun olduğunun önemi yok.

Ekleme:www.kyk.gov.tr/web/OSYM_Bsv_2011/basvuruGirisAnaSayfa.do#

Burada kimlerin burstan, Öğrenim Kredisi'nden ve Katkı Kredisi'nden yararlanamadığı yazıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 19 Ağustos 2011; 20:20:52 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

alacakaranlık hacım , yurt,kredi ve yurt istiyorum bölümündeki yan kutucuklarını boş bırakıyorum bir şey seçmeden. Yani burs ve yurt istiyorum anlamına geliyor değil mi yoksa yurt kısmında sadece genel yurt kısmını mı işaretliyeyim. kafa allak bulak

"Ne istiyorsun kardeşim sen?" diye sormadım değil içimden.

Burs istiyor musun? Öğrenim Kredisi istiyor musun? Katkı Kredisi istiyor musun? Yüksek ücretli yurt istiyor musun? Genel yurt istiyor musun? Yüksek ücretli yurt mu daha çok istersin, genel yurt mu daha çok istersin?

Bu soruların yanıtını verirsen, sevinirim.

Hacım karşılıksız yani borçsuz burs ve devlet yurdu istiyorum. hangi seçenekleri seçicem :)

Sadece burs isteğine yönelik bir seçenek yok. Oradaki seçenekler, gördüğün gibi, şöyle:

İstemiyorum.
    Burs ve Öğrenim Kredisi
    Katkı Kredisi
    Burs, Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredisi

Bu "burs" içeren seçeneklerden birini seçmen durumunda, şöyle bir şey olur: Burs çıkarsa çıkar. Eğer çıkmazsa, Öğrenim Kredisi çıkar. Diyelim ki kredi çıktı ve sen de kredi almak istemiyorsun. İstemediğin bir şeyi, çıksa bile kabul etmek, imzalamak ve almak zorunda değilsin.

"Devlet yurdu" genel bir ifade. Bunlar da "genel yurtlar" ve "yüksek ücretli yurtlar" olmak üzere iki tip. Sen hangisini istiyorsun veya hangisini daha çok istiyorsun?

burs olayını anladım , devlet yurtlarında hiç bir bilgim yok hangi seçeneği seçmem yararıma olur sence ? (tuhaf bir soru oldu ama )

Nereyi kazandın?

Bilecik Üniversitesi * Coğrafya İ.Ö

Yüksek ücretli yurtlar, aylık ücretleri ve depozito ücretleriyle birlikte, şuradaki listede mevcut:www.kyk.gov.tr/kyk/html/yurt/genel_bilgi.php#yuno

Bu listeye göre zaten Bilecik'te yüksek ücretli yurt yok. :)

O zaman, yurt isteğine dair menüden de "Sadece genel yurtlara" seçeneğini seçeceksin.

çok teşekkür ederim hocam , pdrci olucak adammışsın vallahi :) Başka sorularım oldumu sorarım

• quote:

Orijinalden alıntı: ruhöküzü

arkadaşlar bursun krediye dönmesi gibi bir durum sözkonusu mu? yani bursum kesildi diyelim bana haber vermeden direkt krediye dönme gibi bir durum oluyor mu, yoksa bana mı soruyorlar krediye dönecek bursunuz kabul ediyor musunuz diye?

www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#kesilme
    www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#basarisiz

• quote:

quote:

arkadaşlar bursun krediye dönmesi gibi bir durum sözkonusu mu? yani bursum kesildi diyelim bana haber vermeden direkt krediye dönme gibi bir durum oluyor mu, yoksa bana mı soruyorlar krediye dönecek bursunuz kabul ediyor musunuz diye?

biliyorum dostum baktım daha önce siteye zaten orda burslarının kesildiği tarihten itibaren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir demişler de neye göre verilebilir, ben istemiyorum kredi falan burs kesilirse öyle kalsın diyebiliyor muyum onu soruyorum.

• quote:

quote:

quote:

biliyorum dostum baktım daha önce siteye zaten orda burslarının kesildiği tarihten itibaren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir demişler de neye göre verilebilir, ben istemiyorum kredi falan burs kesilirse öyle kalsın diyebiliyor muyum onu soruyorum.

Net bilgim yok; ama sanırım şuradaki şartları söylüyor:www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#ogrenim

• quote:

Orijinalden alıntı: DigitalFortress

Benim de anlamadığım bir sorun var. Yurt önceliklerinde yüksek ücretli yurtlara öncelik genel yurtlara öncelik falan filan var. Şimdi yüksek ücretlilere öncelik verirsek genel yurdun çıkma şansı var mı ? Yani onu da tercih etmiş sayılıyor muyuz ? Ayrıca @:AlacaKaranlık: hocamın verdiği linkte yüksek ücretli yerlerin isimleri ve fiyatları vardı. Kütahya'yı aradım ama bulamadım. Sanırım orada yüksek ücretli bir yurt yok. Fakat önceliği yüksek ücrete verirsek ne olacak? Ayrıca genel yurtların bulunduğu bir liste de var mı acaba ?

Kütahya'da yüksek ücretli yurt yoksa, sen de önceliği yüksek ücretli yurtlara verirsen, bir şey etkilemez. "Sadece genel yurtlara" ile eşdeğer etkiye sahip olur. Çıkarsa seni genel yurda verirler.

Şuradaki haritada sanırım genel yurtlar var:www.kyk.gov.tr/kyk/harita/index.html

• quote:

Orijinalden alıntı: can_214

Alacakaranlık kardeşim bana da yardımcı olur msun şimdi kenarda dört seçenek çıktı öncelikli normal yurtlar öncelikli yüksek ücretli yurtlar falan diye bunların arasındaki fark nedir yüksek ücretli olunca tek kişilik odalar mı oluyo?

"Sadece" seçeneklerini seçersen, seni sadece o tip yurtlara yerleştirmeye çalışırlar.

"Öncelikle" seçeneklerini seçersen, seni daha çok, öncelikle o tip yurtlara yerleştirmeye çalışırlar. Ama bu, öteki yurtların çıkma olasılığının olmadığı anlamına gelmiyor.

Yüksek ücretli yurtların aylık ücretleri 100-200 TL arasında ve yurttan yurda değişir. Şuradaki tabloda listesi mevcut:www.kyk.gov.tr/kyk/html/yurt/genel_bilgi.php#yuno

Genel yurtların aylık ücretleri de 99 TL.

Yüksek ücretli yurtlar her yerde yok, yukarıda listesi mevcut. Genel yurtlar ise 81 ilde vardır, büyük illerde ise birden çok sayıda mevcut.

Yüksek ücretli yurtların olanakları, genel yurtlarınkilere göre daha iyi. Odalar en fazla 4 kişiliktir. Banyo ve tuvalet odanın içinde olur. Ranza sistemi yoktur. Odalarda buzdolabı ve televizyon vardır. Daha az kişi kalır. Daha temizdir.

• quote:

quote:

Benim de anlamadığım bir sorun var. Yurt önceliklerinde yüksek ücretli yurtlara öncelik genel yurtlara öncelik falan filan var. Şimdi yüksek ücretlilere öncelik verirsek genel yurdun çıkma şansı var mı ? Yani onu da tercih etmiş sayılıyor muyuz ? Ayrıca @:AlacaKaranlık: hocamın verdiği linkte yüksek ücretli yerlerin isimleri ve fiyatları vardı. Kütahya'yı aradım ama bulamadım. Sanırım orada yüksek ücretli bir yurt yok. Fakat önceliği yüksek ücrete verirsek ne olacak? Ayrıca genel yurtların bulunduğu bir liste de var mı acaba ?

Kütahya'da yüksek ücretli yurt yoksa, sen de önceliği yüksek ücretli yurtlara verirsen, bir şey etkilemez. "Sadece genel yurtlara" ile eşdeğer etkiye sahip olur. Çıkarsa seni genel yurda verirler.

Şuradaki haritada sanırım genel yurtlar var:www.kyk.gov.tr/kyk/harita/index.html

Kütahya gibi bir şehirde yüksek ücretli nasıl olmaz hayret neyse kız arkadaşım artık 8 kişilik odalara talim etmek zorunda

• quote:

quote:

quote:

Kütahya gibi bir şehirde yüksek ücretli nasıl olmaz hayret neyse kız arkadaşım artık 8 kişilik odalara talim etmek zorunda

Varmış hocam yahu. Ben de bakmadan, senin anlattıklarına göre söyledim.

Bir Merkez ilçesinde, bir de Simav'da karma yurt var.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Varmış hocam yahu. Ben de bakmadan, senin anlattıklarına göre söyledim.

Bir Merkez ilçesinde, bir de Simav'da karma yurt var.

Hadiii karma yurt mu Oldu mu şimdi bu ya. Ama ne yapalım artık yollamamazlık olmaz dimi

• quote:

quote:

quote:

Kütahya Zafer Tepe Yurdu (Kız-Erkek)-KÜTAHYA var hocam yüksek ücretli yurtlar kampüs içinde.

• quote:

Orijinalden alıntı: benbatu

Sadece babası vefat edenlerin bir önceliği var mı listeden seçilecek ?

Ben önceden sadece birinin vefat etmesinin yeterli olduğunu biliyordum. Ama ikisinin de vefat etmesi gerekiyormuş.

Kesin bilgiler için de mutlaka KYK'yla iletişime geçmenizi öneririm. Sonuçta, forumda herkesin verdiği bilgiler kesin ve doğru olmayabilir.

www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#burs

İki sayfanın da en altında iletişim bilgileri mevcut.

• quote:

Orijinalden alıntı: _EngiN_

quote:

quote:

quote:

Kütahya Zafer Tepe Yurdu (Kız-Erkek)-KÜTAHYA var hocam yüksek ücretli yurtlar kampüs içinde.

Eyvallah hocam ama işte kız erkek olması düşündürüyor

• quote:

Orijinalden alıntı: smd

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar benim babam vefat etti; önceliğe sahip olmam gerekmiyor mu? Öncelik listesinde anne ve babası vefat etmiş diyor. Seçtiğimde annemi de vefat etmiş sayıyıor.

Aynı şekilde benim de annem vefat etti. Ben de onu seçsem bu sefer yalancı durumunda düşmüş olacağım. E nasıl olacak o iş şimdi ? Önceliği yok desek altta da anne ölü baba sağ yazıyor. Nasıl bir çelişkidir anlamadım

O alttaki sorular öncelik adına sorulmuyor.

Sadece burs çıkma şansını arttırabilir; ama "öncelik" değil.

"14.Özel ve Özür Durumunuz:"
    Buradakiler öncelik tanımıyor mu ? Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam KYK'nın sitesinde ayrı ayrı vefat etmiş yazıyordu.

Son mesajınızı da gördüm de; peki Anne sağ baba ölüyü seçtiğimizde artı şansım olur mu ?

Bunu zamanında öğrenmiş olduğum konuyu üşenmeyip aradım, buldum.

http://forum.donanimhaber.com/m_51390854/mpage_1/f_/key_oncelik//tm.htm#51390854

"Öncelik" sahibi olmazsın; ama şansının arttırabileceğini söyleyebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 19 Ağustos 2011; 23:20:03 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar benim babam vefat etti; önceliğe sahip olmam gerekmiyor mu? Öncelik listesinde anne ve babası vefat etmiş diyor. Seçtiğimde annemi de vefat etmiş sayıyıor.

Aynı şekilde benim de annem vefat etti. Ben de onu seçsem bu sefer yalancı durumunda düşmüş olacağım. E nasıl olacak o iş şimdi ? Önceliği yok desek altta da anne ölü baba sağ yazıyor. Nasıl bir çelişkidir anlamadım

O alttaki sorular öncelik adına sorulmuyor.

Sadece burs çıkma şansını arttırabilir; ama "öncelik" değil.

"14.Özel ve Özür Durumunuz:"
    Buradakiler öncelik tanımıyor mu ? Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam KYK'nın sitesinde ayrı ayrı vefat etmiş yazıyordu.

Son mesajınızı da gördüm de; peki Anne sağ baba ölüyü seçtiğimizde artı şansım olur mu ?

Bunu zamanında öğrenmiş olduğum konuyu üşenmeyip aradım, buldum.

http://forum.donanimhaber.com/m_51390854/mpage_1/f_/key_oncelik//tm.htm#51390854

"Öncelik" sahibi olmazsın; ama şansının arttırabileceğini söyleyebiliriz.

Önceliği arttırıyorsa da iyi sanırım.
    Ama zaten anne ve babasını kaybeden biri ne durumdadır bilemiyorum. Allah göstermesin, birinin eksikliği yetiyor zaten.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.