Üniversiteye bu yıl başlayacaklar için KYK başvuruları başladı.
75 Cevap2601 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

5249 Mesaj
18 Ağustos 2011; 0:49:39 

2011-2012 öğretim yılında üniversitelerin hazırlık ve birinci sınıflarında okuyacak öğrencilerin yurt, burs, öğrenim ve katkı kredisi başvuru tarihi belli oldu.

Yurtkur Genel Müdürü Hasan Albayrak'ın yaptığı açıklamaya göre, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girerek yeni eğitim-öğretim yılında herhangi bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerinden yurtlarda barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyen öğrenciler başvurularını 19-28 Ağustos 2011 tarihleri arasında yapabilecek.

Başvurular, kurumun ''www.kyk.gov.tr'' internet adresinden alınacak.

YURT DIŞINDA EĞİTİME BAŞLAYACAKLARIN BAŞVURULARI

Ayrıca 2011-2012 öğretim yılında ilk defa yurt dışında bir yükseköğretim kurumuna girmeye hak kazanan öğrencilerin öğrenim kredisi ve burs başvurularıyla KKTC Lefke Avrupa Üniversitesinde ilk defa öğrenim görecek T.C. vatandaşı öğrencilerin yurt başvuruları da 19-28 Ağustos 2011 tarihleri arasında kurumun internet adresinden yapılacak.

Yurt, burs, öğrenim ve katkı kredisi başvuru sonuçları 4 Eylül 2011 Pazar günü kurumun internet adresinden duyurulacak. Yurtlarda asil listeden barınmaya hak kazanan öğrencilerin kayıtları ise 5-16 Eylül 2011 tarihleri arasında yapılacak.

2011-2012 öğretim yılı için yurtlar 12 Eylül 2011 tarihinde hizmete açılacak.

Kaynak

Haber metninde burs ve kredi sonuçlarının da 4 Eylül'de açıklanacağı söylenmiş. Ancak, bu tarihte, büyük ihtimal sadece yurt sonuçları (asil kazananlar) açıklanır. Asıl burs ve kredi sonuçları da aralık ayında açıklanabilir. Geçen yıl da böyle olmuştu.

Düzenleme: Başvuru dönemi başladı. Şimdiden hayırlı olsun. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :AlacaKaranlık: -- 19 Ağustos 2011; 17:54:40 >

146 Mesaj
18 Ağustos 2011; 0:54:46 

Haydi hayırlısı olsun

309 Mesaj
18 Ağustos 2011; 6:48:28 

kredi dedigi üni bitince ödenen oluyor galiba onun getirisi ne yıllık ve 4 yılı kapsıyormu yardımcı olurmusunuz

5249 Mesaj
18 Ağustos 2011; 11:05:57 

quote:

Orijinalden alıntı: JıGsAw GaMe

kredi dedigi üni bitince ödenen oluyor galiba onun getirisi ne yıllık ve 4 yılı kapsıyormu yardımcı olurmusunuz

Evet, krediler geri ödenmek üzere verilen borçlardır.

İki tip kredi var: Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredisi.

Öğrenim Kredisi, bursun geri ödemeli sürümü olarak düşünülebilir. KYK tarafından Ziraat Bankası hesabına yatırılır, sen de elle çekersin ve istediğin gibi kullanırsın. Bu yıl ayda 240 TL'ydi, gelecek yıl da en az 250-260 TL olabilir. Bir öğrenciye burs çıkarsa çıkar, çıkmazsa Öğrenim Kredisi çıkar. Öğrenim Kredisi çıkarsa, 2011 Ocak'ından itibaren yaz-kış alırsın. Okulu uzatsan bile alırsın.

Katkı Kredisi de harç ücretinde büyük oranda indirim yapıyor. Ancak bundan vakıf üniversitesi öğrencileri ve ikinci öğretim öğrencileri yararlanamaz. Bu; KYK tarafından Ziraat Bankası hesabına yatırılıp, senin de elle çekip kullandığın bir para değil. KYK tarafından üniversite hesabına otomatik olarak yatırılır, indirim sağlanır. Senin özel bir şey yapmana gerek yok. Sen, sadece harç ücretinin küçük bir kısmını ödersin.

Bir öğrenci, çıkanlar ve kabulleri neticesinde, şu paketlerden birisini alabilir:

Sadece burs
Burs + Katkı Kredisi
Sadece Öğrenim Kredisi
Öğrenim Kredisi + Katkı Kredisi
Sadece Katkı Kredisi

Burs, Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredisi'nden kimlerin yararlanamayacağı şurada yazıyor: www.kyk.gov.tr/kyk/html...rs/genel_bilgi.php#burs

Bursun, Öğrenim Kredisi'nin ve Katkı Kredisi'nin hangi şartlarda kesildiği şurada yazıyor: www.kyk.gov.tr/kyk/html...genel_bilgi.php#kesilme

Kredilerin nasıl geri ödendiği de şuralarda yazıyor: www.kyk.gov.tr/kyk/html.../genel_bilgi.php#odenme + www.kyk.gov.tr/kyk/html.../genel_bilgi.php#taksit

Bana geçen yıl Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredisi çıkmıştı. Başka hiçbir yerden burs çıkmadığı için ve ek paraya da ihtiyacım olduğu için, kabul etmek zorunda kaldım. İkisi beraber, 18200 TL'lik borç içeren senede imza attım. Katkı Kredisi nedeniyle de geçen dönem harç ücreti olarak 35,40 TL yatırmıştım.

5249 Mesaj
18 Ağustos 2011; 14:24:15 

1199 Mesaj
18 Ağustos 2011; 14:35:31 

quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

İki tip kredi var: Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredisi.

Öğrenim Kredisi, bursun geri ödemeli sürümü olarak düşünülebilir. KYK tarafından Ziraat Bankası hesabına yatırılır, sen de elle çekersin ve istediğin gibi kullanırsın. Bu yıl ayda 240 TL'ydi, gelecek yıl da en az 250-260 TL olabilir. Bir öğrenciye burs çıkarsa çıkar, çıkmazsa Öğrenim Kredisi çıkar. Öğrenim Kredisi çıkarsa, 2011 Ocak'ından itibaren yaz-kış alırsın. Okulu uzatsan bile alırsın.

Katkı Kredisi de harç ücretinde büyük oranda indirim yapıyor. Ancak bundan vakıf üniversitesi öğrencileri ve ikinci öğretim öğrencileri yararlanamaz. Bu; KYK tarafından Ziraat Bankası hesabına yatırılıp, senin de elle çekip kullandığın bir para değil. KYK tarafından üniversite hesabına otomatik olarak yatırılır, indirim sağlanır. Senin özel bir şey yapmana gerek yok. Sen, sadece harç ücretinin küçük bir kısmını ödersin.

diye başlayan ;

Bu mesajı kaç defa tekrar edeceksin ve kaç kez başka konulara yazacaksın. Merak ediyorum.

..
Millet okumuyor çünkü.. Herkesin derdi : Armut piş ağzıma düş...

AMD Athlon 64 X2 4600+ AM2(2400mhz-default)- ABIT FATAL1TY AN9 32X-200Gb.Seagate 7200*10 16Mb cache-Samsung Sata2 200gb 16mb cache-XFX 7600GT Extreme Edition(680/1880)-2*1 GB.CORSAIR Value Select DDR2 667-Thermaltake Mambo VNS2000-ENERMAX EG365AX-VD 350W PSU-BENQ 1650DVDRW-52X32X52 ASUS CDRW-AZTECH DSL 305EU

5249 Mesaj
18 Ağustos 2011; 14:38:07 

quote:

Orijinalden alıntı: Bodyguard_26

diye başlayan ;

Bu mesajı kaç defa tekrar edeceksin ve kaç kez başka konulara yazacaksın. Merak ediyorum.

..
Millet okumuyor çünkü.. Herkesin derdi : Armut piş ağzıma düş...

Ben şikayetçi değilim, yazarım. Üşendiğim vakit de kopyalayıp yapıştırırım.

:)

132 Mesaj
18 Ağustos 2011; 14:53:01 

bu katkı kredisi ne zaman çıkıyor? ne zaman belli oluyor? yani burs/kredi aralık gibi belli oluyorsa biz eylülün başında kayıt yapmaya gittiğimizde üniversiteye harç parasının hepsini yatıracakmıyız o dönemin? yoksa 2.dönemden itibarenmi 50 küsur tl yatırcaz harç olarak?

ayrıca bu harç + kayıt parası falan farklı şeylermi?

5249 Mesaj
18 Ağustos 2011; 14:59:12 

quote:

Orijinalden alıntı: k4n44t

bu katkı kredisi ne zaman çıkıyor? ne zaman belli oluyor? yani burs/kredi aralık gibi belli oluyorsa biz eylülün başında kayıt yapmaya gittiğimizde üniversiteye harç parasının hepsini yatıracakmıyız o dönemin? yoksa 2.dönemden itibarenmi 50 küsur tl yatırcaz harç olarak?

ayrıca bu harç + kayıt parası falan farklı şeylermi?

Burs/kredi sonuçları aralık ayında açıklanır.

Kayıt için söylediğin ilk dönemki harç ücretinin indirimli yatırılıp yatırılmayacağı da üniversiteden üniversiteye değişen bir şey. Örneğin; İTÜ'de indirimli yatırılmıyor, tam yatırılıyor. Benim Pamukkale Üniversitesinde, Anadolu Üniversitesinde okuyan birkaç arkadaşım da, Katkı Kredisi çıkmış gibi indirimli olarak yatırdıklarını söylemişlerdi. Eğer indirimli değil de tam yatırılacaksa, 2. dönem (bahar döneminde) indirim yapılmayan kısmı size iade edilir. 2. dönemki (bahar dönemindeki) harç ücretini de indirimli olarak yatırırsınız.

4176 Mesaj
18 Ağustos 2011; 15:09:53 

240 TLyi 4 yıl boyunca 12 ay mı veriyorlar? Senet imzalatıyorlar dedin biraz sakat iş gibi sanki.

Kim ki, kendinden bir canavar yaratır,o zaman insan olmanın acısından kurtulur.

5249 Mesaj
18 Ağustos 2011; 15:13:54 

quote:

Orijinalden alıntı: PeterPetrelli

240 TLyi 4 yıl boyunca 12 ay mı veriyorlar? Senet imzalatıyorlar dedin biraz sakat iş gibi sanki.

Adı üstünde, "kredi" bu. Tabii ki de senet olacak. Bu, borç aldığını gösteren bir belge. Bankalar da kredi veriyor. :)

Ocak ayında ilk parayı alırsınız. Ocaktan itibaren de yaz-kış size ödeme yapılır. Hatta, Öğrenim Kredisi'ni, okulu ne kadar uzatırsanız uzatın, yine vermeye devam ediyorlar. (Tabii ki de bunları devlete geri ödemeniz şartıyla. )

38 Mesaj
18 Ağustos 2011; 15:34:28 

Daha önce kredi çıkmış olanlara tekrar kredi şansı veriliyor mu arkadaşlar ?..Daha çıkmaz gibi yorumlar epey duyuyorum da bilgisi olan varsa aydınlatsın.

94 Mesaj
18 Ağustos 2011; 15:36:15 

Hocam öncelike bu konu açtığın ve bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.

Ben sadece Öğrenim Kredisine başvurmayı düşünüyorum. Fakat tarihlere baktım kafam karıştı. Benim girmeyi düşündüğüm okulun kayıt tarihleri 5-9eylül arası. Ben kayıt yaptırmadan KYK için başvurabilirmiyim? Ocakta ilk paramı alma işinide anlamadım. Başvuru kabul edildikten sonra ertesi ay çıkmıyormuydu kredi? Mesela 10 gün sonra başvurduk KYK diyelim 4 sene boyunca bi daha başvurmamıza gerek yok değilmi? 4 sene boyunca para gelicek bize yani?
Benim şuan Ziraat Bankasında hesabım yok. Açtırıyım mı hemen ? Çok soru sordum sanırım yardımcı olursan sevinirm

5249 Mesaj
18 Ağustos 2011; 15:40:51 

www.kyk.gov.tr/kyk/html...genel_bilgi.php#ogrenim

"Öğrenim Kredisi'nden yararlanamayacak olan öğrenciler" kısmında şöyle bir madde mevcut: Kurumdan daha önce burs yada öğrenim kredisi almış olan öğrenciler

Ama benim de çok ayrıntılı bilgim yok. Bu madde, üniversiteyi bırakıp yeni bir üniversite kazananları da kapsıyor mu, bilmiyorum.

5249 Mesaj
18 Ağustos 2011; 15:48:33 

quote:

Orijinalden alıntı: atatersbinenkovboy

Hocam öncelike bu konu açtığın ve bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.

Ben sadece Öğrenim Kredisine başvurmayı düşünüyorum. Fakat tarihlere baktım kafam karıştı. Benim girmeyi düşündüğüm okulun kayıt tarihleri 5-9eylül arası. Ben kayıt yaptırmadan KYK için başvurabilirmiyim? Ocakta ilk paramı alma işinide anlamadım. Başvuru kabul edildikten sonra ertesi ay çıkmıyormuydu kredi? Mesela 10 gün sonra başvurduk KYK diyelim 4 sene boyunca bi daha başvurmamıza gerek yok değilmi? 4 sene boyunca para gelicek bize yani?
Benim şuan Ziraat Bankasında hesabım yok. Açtırıyım mı hemen ? Çok soru sordum sanırım yardımcı olursan sevinirm

"5-9 Eylül" sadece senin okulun için değil ki. Tüm Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC için geçerli bir şey. Kazandığınız üniversite de her fakülteye belli bir günün belli bir zaman dilimini atayabilir. Örneğin; X Üniversitesi Y Fakültesi için, üniversite tarafından, 6 Eylül 2011 tarihi ve saat 11.00 - 13.00 arası atanabilir. Bunlar, daha sonra, kazandığınız üniversitenin resmî sitesinde duyrulacak şeyler.

Sonuç olarak; sen, zaten üniversite kaydı yaptırmadan KYK başvurunu hâlletmiş olacaksın. :)

Burs/kredi sonuçları aralık ayında açıklanır. Ocakta da (10 Ocak) ilk parayı alırsınız. Haber metninde 4 Eylül 2011 denildiğine bakmayın, bu tarihte sadece yurt sonuçları açıklanabilir.

Çıkan bir şeyi kabul ettikten sonra, imzaladıktan sonra ve almaya başladıktan sonra, kesilme şartlarını sağlamadıkça ve siz iptal etmedikçe bir daha başvuru yapmanız, yenilemeniz gerekmez. Bu kesilme şartlarını sağlamadığınız ve siz iptal etmediğiniz müddetçe yaz-kış alırsınız. Bu; burs için de, Öğrenim Kredisi için de geçerli bir şey. Katkı Kredisi de her dönem alırsınız.

Okulu uzatmanız, yani eğitim hayatınız için 4 (hazırlık sınıfı dahilse 5) yılı aşmanız durumunda, maalesef bursunuz kesilir ve Öğrenim Kredisi'ne dönüşür. Öğrenim Kredisi'ni de, okulu uzatsanız da almaya devam edersiniz.

Eğer çıkan şeyi almayı kabul ederseniz ve imzalarsanız, Ziraat Bankası hesabını KYK sizin adınıza zaten açacak. Hatta şubat gibi de bankamatik kartınız gelecek.

25 Mesaj
18 Ağustos 2011; 16:26:36 

ordaki şartlara uyuyorsak öğrenim kredisini kesin olarak veriliyormu kontenjan falan var mı

1199 Mesaj
18 Ağustos 2011; 16:43:30 

quote:

Orijinalden alıntı: OsFe

ordaki şartlara uyuyorsak öğrenim kredisini kesin olarak veriliyormu kontenjan falan var mı

Kontenjan yok.

AMD Athlon 64 X2 4600+ AM2(2400mhz-default)- ABIT FATAL1TY AN9 32X-200Gb.Seagate 7200*10 16Mb cache-Samsung Sata2 200gb 16mb cache-XFX 7600GT Extreme Edition(680/1880)-2*1 GB.CORSAIR Value Select DDR2 667-Thermaltake Mambo VNS2000-ENERMAX EG365AX-VD 350W PSU-BENQ 1650DVDRW-52X32X52 ASUS CDRW-AZTECH DSL 305EU

241 Mesaj
18 Ağustos 2011; 16:48:21 

peki faiz var mı? 240 lira aylıktan 4 sene alırsak, 48x240 lira mı ödüyoruz geri yoksa ekstra ödemeler de var mı?

HD6870 // FX6100 3.3GHz @ 4.0GHz // 4GB 1666 DDR3 // 700w psu // Ducky DK9008S Shine Mekanik Klavye //A4 Tech X7 mouse

94 Mesaj
18 Ağustos 2011; 16:48:54 

quote:

"5-9 Eylül" sadece senin okulun için değil ki. Tüm Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC için geçerli bir şey. Kazandığınız üniversite de her fakülteye belli bir günün belli bir zaman dilimini atayabilir. Örneğin; X Üniversitesi Y Fakültesi için, üniversite tarafından, 6 Eylül 2011 tarihi ve saat 11.00 - 13.00 arası atanabilir. Bunlar, daha sonra, kazandığınız üniversitenin resmî sitesinde duyrulacak şeyler.

Sonuç olarak; sen, zaten üniversite kaydı yaptırmadan KYK başvurunu hâlletmiş olacaksın. :)

Burs/kredi sonuçları aralık ayında açıklanır. Ocakta da (10 Ocak) ilk parayı alırsınız. Haber metninde 4 Eylül 2011 denildiğine bakmayın, bu tarihte sadece yurt sonuçları açıklanabilir.

Çıkan bir şeyi kabul ettikten sonra, imzaladıktan sonra ve almaya başladıktan sonra, kesilme şartlarını sağlamadıkça ve siz iptal etmedikçe bir daha başvuru yapmanız, yenilemeniz gerekmez. Bu kesilme şartlarını sağlamadığınız ve siz iptal etmediğiniz müddetçe yaz-kış alırsınız. Bu; burs için de, Öğrenim Kredisi için de geçerli bir şey. Katkı Kredisi de her dönem alırsınız.

Okulu uzatmanız, yani eğitim hayatınız için 4 (hazırlık sınıfı dahilse 5) yılı aşmanız durumunda, maalesef bursunuz kesilir ve Öğrenim Kredisi'ne dönüşür. Öğrenim Kredisi'ni de, okulu uzatsanız da almaya devam edersiniz.

Eğer çıkan şeyi almayı kabul ederseniz ve imzalarsanız, Ziraat Bankası hesabını KYK sizin adınıza zaten açacak. Hatta şubat gibi de bankamatik kartınız gelecek.

hocam, çok teşekkür ederim çok ayrıntılı yazmışsın çok sağol

5249 Mesaj
18 Ağustos 2011; 16:49:09 

quote:

Orijinalden alıntı: OsFe

Kontenjan yok. Burs çıkmazsa, Öğrenim Kredisi'nden yararlanamayacak öğrencilerin sahip olduğu o durumların hiçbirini taşımıyorsanız, Öğrenim Kredisi kesin çıkar.

Eskiden bu kredi de herkese verilmiyormuş. Ama artık, bu şartlar çerçevesinde, burs çıkmayan herkese doğrudan verebiliyorlar. Tabii ki bunun bir "borç" olduğunu unutmayın.

5249 Mesaj
18 Ağustos 2011; 16:52:48 

quote:

Orijinalden alıntı: gespenstfahrer

peki faiz var mı? 240 lira aylıktan 4 sene alırsak, 48x240 lira mı ödüyoruz geri yoksa ekstra ödemeler de var mı?

Faiz var. KYK'nın sitesinde TEFE'ye göre belirlendiği söyleniyor; ama bunun ne kadar gerçekçi olduğunu bilmiyorum.

www.kyk.gov.tr/kyk/html.../genel_bilgi.php#taksit
www.kyk.gov.tr/kyk/html.../genel_bilgi.php#odenme

Buraları okuyabilirsin.

241 Mesaj
18 Ağustos 2011; 16:57:49 

birde kredi aldığımızda illa 4 yıl mı almalıyız? 1 sene alsak bıraksak oluyor mu?

HD6870 // FX6100 3.3GHz @ 4.0GHz // 4GB 1666 DDR3 // 700w psu // Ducky DK9008S Shine Mekanik Klavye //A4 Tech X7 mouse

5249 Mesaj
18 Ağustos 2011; 16:59:28 

quote:

Orijinalden alıntı: gespenstfahrer

birde kredi aldığımızda illa 4 yıl mı almalıyız? 1 sene alsak bıraksak oluyor mu?

İstediğin zaman iptal edebilir, almayı bırakabilirsin.

241 Mesaj
18 Ağustos 2011; 17:09:30 

quote:

sağolasın sen de kyk nın online temsilcisi gibi çalışıyorsun

512 Mesaj
18 Ağustos 2011; 17:43:58 

quote:

Adı üstünde, "kredi" bu. Tabii ki de senet olacak. Bu, borç aldığını gösteren bir belge. Bankalar da kredi veriyor. :)

Ocak ayında ilk parayı alırsınız. Ocaktan itibaren de yaz-kış size ödeme yapılır. Hatta, Öğrenim Kredisi'ni, okulu ne kadar uzatırsanız uzatın, yine vermeye devam ediyorlar. (Tabii ki de bunları devlete geri ödemeniz şartıyla. )

dostum benim bildiğim okul uzamasını kapsamıyor yani 4 yıllık okulun 5.yılında ödemiyorlar diye biliyorum değişti mi ki o??

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Ağustos 2011; 17:48:20 

quote:

Dostum yurtdışında(mesela almanyada) okuyacak olanlara verilecek mi bu kredi? Yurtdışı ibaresi var da... Bir de nasıl sistemde görünecek ki ilgili üniversiteden aldığımız kabul vesaire? Prosedür nasıl olacak?

5249 Mesaj
18 Ağustos 2011; 17:51:29 

quote:

Orijinalden alıntı: gollory

dostum benim bildiğim okul uzamasını kapsamıyor yani 4 yıllık okulun 5.yılında ödemiyorlar diye biliyorum değişti mi ki o??

Ben, okulun uzatılması kapsamında da Öğrenim Kredisi alındığını biliyorum. Burs kesiliyor, burs da Öğrenim Kredisi'ne dönüştürülüyor.

www.kyk.gov.tr/kyk/html...genel_bilgi.php#kesilme

Burada da Öğrenim Kredisi'nin, okulun uzaması durumunda kesildiğine dair bir şey yazmıyor. (Benzer bir madde var; ancak o da "okul değiştirmeyi" kapsıyor.)

5249 Mesaj
18 Ağustos 2011; 17:53:32 

quote:

Orijinalden alıntı: Hitler's Mein Kampf

Dostum yurtdışında(mesela almanyada) okuyacak olanlara verilecek mi bu kredi? Yurtdışı ibaresi var da... Bir de nasıl sistemde görünecek ki ilgili üniversiteden aldığımız kabul vesaire? Prosedür nasıl olacak?

Maalesef yurt dışı hususunda yeterli bilgim yok.

512 Mesaj
18 Ağustos 2011; 18:12:20 

quote:

Ben, okulun uzatılması kapsamında da Öğrenim Kredisi alındığını biliyorum. Burs kesiliyor, burs da Öğrenim Kredisi'ne dönüştürülüyor.

www.kyk.gov.tr/kyk/html...genel_bilgi.php#kesilme

Burada da Öğrenim Kredisi'nin, okulun uzaması durumunda kesildiğine dair bir şey yazmıyor. (Benzer bir madde var; ancak o da "okul değiştirmeyi" kapsıyor.)

değişti o zaman eskiden uzatma durumunda uzayan yılları ödemiyorlardı...

43 Mesaj
18 Ağustos 2011; 18:22:04 

merhaba ben kyk sitesinde gezinirken birşey kafama takıldı.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi gereken işlemler için, önce siteden başvuru yapıp sonra gerekli yerden bu evrakı alıp KYK nın burda bulunan binasına gidip elden mi vermem gerekiyor?

Güneşe tapan kardan adam

5249 Mesaj
18 Ağustos 2011; 18:31:57 

quote:

Orijinalden alıntı: 3rN

merhaba ben kyk sitesinde gezinirken birşey kafama takıldı.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi gereken işlemler için, önce siteden başvuru yapıp sonra gerekli yerden bu evrakı alıp KYK nın burda bulunan binasına gidip elden mi vermem gerekiyor?

Bu bir öncelik belgesi. Eğer annen-baban boşandıysa veya annen ve baban vefat ettiyse, sana KYK yurtları ilk yerleştirmelerde çıkar. Yani asil kazanırsın.

Öncelik ispat belgelerini de yurt kaydı sırasında istiyorlar. Yani kazandığın yurda vermen gerekiyor.

Uzaklaştırılmış
18 Ağustos 2011; 18:42:44 

quote:

Maalesef yurt dışı hususunda yeterli bilgim yok.

Bu başvurular online yapılıyor. Yani online olarak giriş yapınca sistemde bir üniversite kazandıysan kredi alabiliyorsun değil mi? Ama ya peki yurtdışındaysak nasıl online başvuru yapcaz ki? Kyk müdürü şöyle demişti;

Önümüzdeki haftadan itibaren çalışmalarımıza başlıyoruz. İlk etapta Londra, KKTC, Kazakistan, Kırgızistan ve Almanya'da yapacağımız incelemeler neticesinde, buradaki öğrencilerimizi tespit edeceğiz ve bu bağlamda bu çocuklarımıza burs, öğrenim kredisi ve yurt imkanlarını sağlamaya çalışacağız. Dünyanın neresinde olursa olsun eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenci varsa YURTKUR bu gencimizin imdadına yetişecektir'' diye konuştu.

Acaba kyk bürolarına falan mı gidip başvuru yapacağz?

5249 Mesaj
18 Ağustos 2011; 18:50:02 

quote:

Orijinalden alıntı: Hitler's Mein Kampf

Bu başvurular online yapılıyor. Yani online olarak giriş yapınca sistemde bir üniversite kazandıysan kredi alabiliyorsun değil mi? Ama ya peki yurtdışındaysak nasıl online başvuru yapcaz ki? Kyk müdürü şöyle demişti;

Önümüzdeki haftadan itibaren çalışmalarımıza başlıyoruz. İlk etapta Londra, KKTC, Kazakistan, Kırgızistan ve Almanya'da yapacağımız incelemeler neticesinde, buradaki öğrencilerimizi tespit edeceğiz ve bu bağlamda bu çocuklarımıza burs, öğrenim kredisi ve yurt imkanlarını sağlamaya çalışacağız. Dünyanın neresinde olursa olsun eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenci varsa YURTKUR bu gencimizin imdadına yetişecektir'' diye konuştu.

Acaba kyk bürolarına falan mı gidip başvuru yapacağz?

Türkiye'deki başvurular için, sadece KYK'nın resmî sitesinde yayınlanacak olan başvuru formunun yeterli olduğunu söyleyebilirim. Bu formu dolduruyorsun, gönderiyorsun. Sonra sonuçları bekliyorsun. Bu başvuru formu; yurt başvurusunu da, burs/kredi başvurusunu da içeriyor.

Haber metninde yurt dışındakiler için de KYK'nın sitesi üzerinden başvuru olabileceği yazmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :AlacaKaranlık: -- 18 Ağustos 2011; 19:46:42 >

12 Mesaj
18 Ağustos 2011; 19:34:08 

bi sonraki yıl için takip

43 Mesaj
18 Ağustos 2011; 23:36:11 

quote:

Bu bir öncelik belgesi. Eğer annen-baban boşandıysa veya annen ve baban vefat ettiyse, sana KYK yurtları ilk yerleştirmelerde çıkar. Yani asil kazanırsın.

Öncelik ispat belgelerini de yurt kaydı sırasında istiyorlar. Yani kazandığın yurda vermen gerekiyor.

teşekkür ederim.

Güneşe tapan kardan adam

27 Mesaj
19 Ağustos 2011; 2:47:48 

kredi alirken bi iki sene sonra iptal ettirip sadece aldigimiz bolumu odeme sansimiz varmi?? birde diyelimki krediye basvurduk ve cikti ama ben para problemimi hallettim ve seneti imzalamadim bu ileriki yillarda tekrar kredi almama engel teskil edermi?? telefondan bakiyorum ve fazla vaktim olmadigi icin mesajlarin hepsini okuyamadim onceki mesajlarda sorularimin cvplari var isede alintiyla fln yrdimci olursaniz sevinirim..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

3039 Mesaj
19 Ağustos 2011; 4:25:13 

Benim de bir sorum var.

Bu yıl yerleştim yani şu an 2. sınıfa geçtim.
Kredi çıktı ve geçen ay eve kağıt geldi krediniz bursa çevirilmiştir diye. Şimdi ben seneye tekrar öss gireceğim. Bir yere yerleşirsem bursum kesilir mi ? Hazırlıktan başlayacağım çünkü.

[size=1

5249 Mesaj
19 Ağustos 2011; 10:57:07 

quote:

Orijinalden alıntı: inequable1

kredi alirken bi iki sene sonra iptal ettirip sadece aldigimiz bolumu odeme sansimiz varmi?? birde diyelimki krediye basvurduk ve cikti ama ben para problemimi hallettim ve seneti imzalamadim bu ileriki yillarda tekrar kredi almama engel teskil edermi?? telefondan bakiyorum ve fazla vaktim olmadigi icin mesajlarin hepsini okuyamadim onceki mesajlarda sorularimin cvplari var isede alintiyla fln yrdimci olursaniz sevinirim..

Krediyi istediğin zaman iptal edebilirsin ve sadece aldığın payın borcunu ödeyebilirsin.

Çıkan bir şeyi kabul etmek, imzalamak zorunda değilsin. Bu durumda bir sonraki başvuru dönemini bekleyebilirsin. Kabul edip imzalamadığın müddetçe engel teşkil etmez.

@AC DC
Benim bu konuda maalesef bilgim yok. Bilen birisi yanıtlar umarım.

Sorularınızı, 2009'da KYK başvuruları için açılmış şu konuya da sorabilirsiniz: http://forum.donanimhaber.com/m_33757680/tm.htm

20 Mesaj
19 Ağustos 2011; 11:09:19 

Sadedce burs alma şansımız yok mu öğrenim kredisi zorunlu mu ?

5249 Mesaj
19 Ağustos 2011; 11:15:11 

quote:

Orijinalden alıntı: zozores

Sadedce burs alma şansımız yok mu öğrenim kredisi zorunlu mu ?

Başvuru formundaki seçeneklerin hepsini net hatırlayamıyorum. Ara sınıflar için olan başvuru dönemi de geçti, şu an bakabileceğimiz bir başvuru formu örneği de yok.

Şunu söyleyeyim: "Burs, Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredisi" diye bir seçeneğin olduğunu biliyorum. Bunu seçmenizi öneririm. Bu seçeneğin sonucunda şunlardan birisi olabilir:

Sadece burs çıkabilir.
Burs ve Katkı Kredisi çıkabilir.
Sadece Öğrenim Kredisi çıkabilir.
Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredisi çıkabilir.

Diyelim ki sana burs çıkmadı, kredi(ler) çıktı. Kredi almak istemiyorsan, kabul etmeyebilirsin ve senet imzalamayabilirsin. Neticede hiçbir şey almazsın ve bir sonraki başvuru dönemini beklersin.

"Sadece burs" isteğine yönelik bir seçenek olsa bile, bu bursun çıkma garantisi zaten yok. :) Kredi çıktığında da istemiyorsanız, almak zorunda değilsiniz.

132 Mesaj
19 Ağustos 2011; 11:24:45 

bizim puanlar vs. yazıcakmı kykya başvururken. ben şimdi baktım. yazmıyor öğrenim bilgileri-aldığım puan-kazandığım üniversite vs. yazmıyor ya

5249 Mesaj
19 Ağustos 2011; 11:26:03 

quote:

Orijinalden alıntı: k4n44t

bizim puanlar vs. yazıcakmı kykya başvururken. ben şimdi baktım. yazmıyor öğrenim bilgileri-aldığım puan-kazandığım üniversite vs. yazmıyor ya

Başvuru formunda üniversite, bölüm ve ÖSYM bilgileriniz otomatik olarak doldurulmuş olacak.

Uzaklaştırılmış
19 Ağustos 2011; 11:33:25 

bu ne perhiz bu ne lahana turşusu okul 19unda başlıyor zaten biz o vakit aralığında nerede yatıp kalkacaz kalacak yerimiz yok ki

5249 Mesaj
19 Ağustos 2011; 11:34:58 

quote:

Orijinalden alıntı: oys14

bu ne perhiz bu ne lahana turşusu okul 19unda başlıyor zaten biz o vakit aralığında nerede yatıp kalkacaz kalacak yerimiz yok ki

Yurtlar 12 Eylül'de açılıyor.

Tabii, sana ilk yurt yerleştirmelerinde yurt çıkarsa, yani asil kazanırsan...

Uzaklaştırılmış
19 Ağustos 2011; 11:38:27 

ağustos diyormuş aya dikkat etmedim ben özür dilerim doğru o zaman

132 Mesaj
19 Ağustos 2011; 11:40:47 

quote:

Başvuru formunda üniversite, bölüm ve ÖSYM bilgileriniz otomatik olarak doldurulmuş olacak.

sağolun üstadım

306 Mesaj
19 Ağustos 2011; 11:52:25 

bu başvuruyu erken yapanın yurttaki yedek sırası geç yapana göre daha mi başlarda olurki yoksa tamamen şansa mi bağlı acaba

5249 Mesaj
19 Ağustos 2011; 11:56:55 

quote:

Orijinalden alıntı: güdümlü anne terliği

bu başvuruyu erken yapanın yurttaki yedek sırası geç yapana göre daha mi başlarda olurki yoksa tamamen şansa mi bağlı acaba

Ne zaman başvurduğunuzun önemi yok. Yedek liste buna göre belirlenmiyor.

A kişisinin hiçbir özel durumu olmasın. B kişisinin de babası şehit olsun.

A kişisi bu gece başvuru yapsın. B kişisi de son günün son saati içinde başvurmuş olsun. 4 Eylül'de; A kişisi yedek listeye kalabilirken, B kişisi yurt kazanabilir.

481 Mesaj
19 Ağustos 2011; 11:58:25 

hocam kıbrıs gelebilir büyük ihtimaL bana kykdan burs yada geri ödemeli kredi alabiiyor muyum ?

5249 Mesaj
19 Ağustos 2011; 12:01:50 

quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Gregory House

hocam kıbrıs gelebilir büyük ihtimaL bana kykdan burs yada geri ödemeli kredi alabiiyor muyum ?

Yurt dışı olanakları hakkında benim de henüz yeterli bilgim maalesef yok.

Ama haber metnindeki ve KYK'nın sitesindeki şu açıklamalar, belki sana yardımcı olabilir.

Ayrıca 2011-2012 öğretim yılında ilk defa yurt dışında bir yükseköğretim kurumuna girmeye hak kazanan öğrencilerin öğrenim kredisi ve burs başvurularıyla KKTC Lefke Avrupa Üniversitesinde ilk defa öğrenim görecek T.C. vatandaşı öğrencilerin yurt başvuruları da 19-28 Ağustos 2011 tarihleri arasında kurumun internet adresinden yapılacak.

Şurada da yer alıyor: www.kyk.gov.tr/kyk/html...11OsymBasvuruDuyuru.pdf

530 Mesaj
19 Ağustos 2011; 12:04:31 

erken başvurunun avantajı var mı?

5249 Mesaj
19 Ağustos 2011; 12:06:01 

quote:

Orijinalden alıntı: Vip_Emre

erken başvurunun avantajı var mı?

Hayır.

306 Mesaj
19 Ağustos 2011; 12:12:11 

quote:

Ne zaman başvurduğunuzun önemi yok. Yedek liste buna göre belirlenmiyor.

A kişisinin hiçbir özel durumu olmasın. B kişisinin de babası şehit olsun.

A kişisi bu gece başvuru yapsın. B kişisi de son günün son saati içinde başvurmuş olsun. 4 Eylül'de; A kişisi yedek listeye kalabilirken, B kişisi yurt kazanabilir.

o tür değilde mesela herhangi bir önceliği olmayan aynı il aynı üniversiteden(aynı yurt çıkma ihtimali için) 2 kişi düşünelim. Birisi bugün birisi 5 gün sonra yapsa bu ikiside yedeğe kalsa ilk başvuran daha mi avantajlı olur ki.. Yada şöyle soruyum yedek sırası tamamen rasgele mi belirlenir ki yoksa sistem başvuranların sırasına göre mi ayarlar kaçıncı yedek olduğumuzu (belki de önemsiz saçma bir soru oldu ama eğer bir imkan varsa yedekte az beklememiz için yapmak lazım :)

edit : üstteki cevabı şimdi gördüm galiba benim sorunun cevabı da o..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi güdümlü anne terliği -- 19 Ağustos 2011; 12:13:43 >

5249 Mesaj
19 Ağustos 2011; 12:14:55 

quote:

Orijinalden alıntı: güdümlü anne terliği

o tür değilde mesela herhangi bir önceliği olmayan aynı il aynı üniversiteden(aynı yurt çıkma ihtimali için) 2 kişi düşünelim. Birisi bugün birisi 5 gün sonra yapsa bu ikiside yedeğe kalsa ilk başvuran daha mi avantajlı olur ki.. Yada şöyle soruyum yedek sırası tamamen rasgele mi belirlenir ki yoksa sistem başvuranların sırasına göre mi ayarlar kaçıncı yedek olduğumuzu (belki de önemsiz saçma bir soru oldu ama eğer bir imkan varsa yedekte az beklememiz için yapmak lazım :)

Yedek listenin nasıl belirlendiğini net olarak ben de bilmiyorum; ama başvuru zamanına göre olmadığı kesin. :) Erken başvurup yedek listenin arkasına düşen arkadaşlarım da vardı.

İhtiyaca, ÖSYM başarısına ve gelinen ilin uzaklığına bakıyor olabilirler. Aynı ilde oturup önceliği olmayanları çok arkaya atıyorlar mesela.

Sonuç olarak; ne zaman başvurduğunuzun önemi yok. Bütün başvurular, başvuru dönemi bittikten sonra ayrıca değerlendiriliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :AlacaKaranlık: -- 19 Ağustos 2011; 12:15:29 >

306 Mesaj
19 Ağustos 2011; 12:19:01 

quote:

Yedek listenin nasıl belirlendiğini net olarak ben de bilmiyorum; ama başvuru zamanına göre olmadığı kesin. :) Erken başvurup yedek listenin arkasına düşen arkadaşlarım da vardı.

İhtiyaca, ÖSYM başarısına ve gelinen ilin uzaklığına bakıyor olabilirler. Aynı ilde oturup önceliği olmayanları çok arkaya atıyorlar mesela.

Sonuç olarak; ne zaman başvurduğunuzun önemi yok. Bütün başvurular, başvuru dönemi bittikten sonra ayrıca değerlendiriliyor.

teşekkürler eğitim-sınavlar bölümünün demirbaşı :)

10 Mesaj
19 Ağustos 2011; 13:09:30 

katkı kredisi harç için olan krediydi dimi bir karışıklık olmasın ben sadece burs ve katkı kredisi için başvuracağım kesin çıkar mı katkı kredisi.

ha birde babamın üstüne sadece 1 ev ve 1 araba var çıkmama olasılığı varmı.