Şimdi Ara

Üniversiteye bu yıl başlayacaklar için KYK başvuruları başladı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
1
Favori
3.038
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2011-2012 öğretim yılında üniversitelerin hazırlık ve birinci sınıflarında okuyacak öğrencilerin yurt, burs, öğrenim ve katkı kredisi başvuru tarihi belli oldu.

Yurtkur Genel Müdürü Hasan Albayrak'ın yaptığı açıklamaya göre, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girerek yeni eğitim-öğretim yılında herhangi bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerinden yurtlarda barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyen öğrenciler başvurularını 19-28 Ağustos 2011 tarihleri arasında yapabilecek.

Başvurular, kurumun ''www.kyk.gov.tr'' internet adresinden alınacak.

YURT DIŞINDA EĞİTİME BAŞLAYACAKLARIN BAŞVURULARI

Ayrıca 2011-2012 öğretim yılında ilk defa yurt dışında bir yükseköğretim kurumuna girmeye hak kazanan öğrencilerin öğrenim kredisi ve burs başvurularıyla KKTC Lefke Avrupa Üniversitesinde ilk defa öğrenim görecek T.C. vatandaşı öğrencilerin yurt başvuruları da 19-28 Ağustos 2011 tarihleri arasında kurumun internet adresinden yapılacak.

Yurt, burs, öğrenim ve katkı kredisi başvuru sonuçları 4 Eylül 2011 Pazar günü kurumun internet adresinden duyurulacak. Yurtlarda asil listeden barınmaya hak kazanan öğrencilerin kayıtları ise 5-16 Eylül 2011 tarihleri arasında yapılacak.

2011-2012 öğretim yılı için yurtlar 12 Eylül 2011 tarihinde hizmete açılacak.

Kaynak

Haber metninde burs ve kredi sonuçlarının da 4 Eylül'de açıklanacağı söylenmiş. Ancak, bu tarihte, büyük ihtimal sadece yurt sonuçları (asil kazananlar) açıklanır. Asıl burs ve kredi sonuçları da aralık ayında açıklanabilir. Geçen yıl da böyle olmuştu.

Düzenleme: Başvuru dönemi başladı. Şimdiden hayırlı olsun. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 19 Ağustos 2011; 17:54:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: JıGsAw GaMe

kredi dedigi üni bitince ödenen oluyor galiba onun getirisi ne yıllık ve 4 yılı kapsıyormu yardımcı olurmusunuz

Evet, krediler geri ödenmek üzere verilen borçlardır.

İki tip kredi var: Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredisi.

Öğrenim Kredisi, bursun geri ödemeli sürümü olarak düşünülebilir. KYK tarafından Ziraat Bankası hesabına yatırılır, sen de elle çekersin ve istediğin gibi kullanırsın. Bu yıl ayda 240 TL'ydi, gelecek yıl da en az 250-260 TL olabilir. Bir öğrenciye burs çıkarsa çıkar, çıkmazsa Öğrenim Kredisi çıkar. Öğrenim Kredisi çıkarsa, 2011 Ocak'ından itibaren yaz-kış alırsın. Okulu uzatsan bile alırsın.

Katkı Kredisi de harç ücretinde büyük oranda indirim yapıyor. Ancak bundan vakıf üniversitesi öğrencileri ve ikinci öğretim öğrencileri yararlanamaz. Bu; KYK tarafından Ziraat Bankası hesabına yatırılıp, senin de elle çekip kullandığın bir para değil. KYK tarafından üniversite hesabına otomatik olarak yatırılır, indirim sağlanır. Senin özel bir şey yapmana gerek yok. Sen, sadece harç ücretinin küçük bir kısmını ödersin.

Bir öğrenci, çıkanlar ve kabulleri neticesinde, şu paketlerden birisini alabilir:

Sadece burs
    Burs + Katkı Kredisi
    Sadece Öğrenim Kredisi
    Öğrenim Kredisi + Katkı Kredisi
    Sadece Katkı Kredisi

Burs, Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredisi'nden kimlerin yararlanamayacağı şurada yazıyor:www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#burs

Bursun, Öğrenim Kredisi'nin ve Katkı Kredisi'nin hangi şartlarda kesildiği şurada yazıyor:www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#kesilme

Kredilerin nasıl geri ödendiği de şuralarda yazıyor:www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#odenme +www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#taksit

Bana geçen yıl Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredisi çıkmıştı. Başka hiçbir yerden burs çıkmadığı için ve ek paraya da ihtiyacım olduğu için, kabul etmek zorunda kaldım. İkisi beraber, 18200 TL'lik borç içeren senede imza attım. Katkı Kredisi nedeniyle de geçen dönem harç ücreti olarak 35,40 TL yatırmıştım.

• www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#ogrenim

"Öğrenim Kredisi'nden yararlanamayacak olan öğrenciler" kısmında şöyle bir madde mevcut: Kurumdan daha önce burs yada öğrenim kredisi almış olan öğrenciler

Ama benim de çok ayrıntılı bilgim yok. Bu madde, üniversiteyi bırakıp yeni bir üniversite kazananları da kapsıyor mu, bilmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gespenstfahrer

peki faiz var mı? 240 lira aylıktan 4 sene alırsak, 48x240 lira mı ödüyoruz geri yoksa ekstra ödemeler de var mı?

Faiz var. KYK'nın sitesinde TEFE'ye göre belirlendiği söyleniyor; ama bunun ne kadar gerçekçi olduğunu bilmiyorum.

www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#taksit
    www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#odenme

Buraları okuyabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: gollory

quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Orijinalden alıntı: PeterPetrelli

240 TLyi 4 yıl boyunca 12 ay mı veriyorlar? Senet imzalatıyorlar dedin biraz sakat iş gibi sanki.

Adı üstünde, "kredi" bu. Tabii ki de senet olacak. Bu, borç aldığını gösteren bir belge. Bankalar da kredi veriyor. :)

Ocak ayında ilk parayı alırsınız. Ocaktan itibaren de yaz-kış size ödeme yapılır. Hatta, Öğrenim Kredisi'ni, okulu ne kadar uzatırsanız uzatın, yine vermeye devam ediyorlar. (Tabii ki de bunları devlete geri ödemeniz şartıyla. )

dostum benim bildiğim okul uzamasını kapsamıyor yani 4 yıllık okulun 5.yılında ödemiyorlar diye biliyorum değişti mi ki o??

Ben, okulun uzatılması kapsamında da Öğrenim Kredisi alındığını biliyorum. Burs kesiliyor, burs da Öğrenim Kredisi'ne dönüştürülüyor.

www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#kesilme

Burada da Öğrenim Kredisi'nin, okulun uzaması durumunda kesildiğine dair bir şey yazmıyor. (Benzer bir madde var; ancak o da "okul değiştirmeyi" kapsıyor.)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: gollory

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: PeterPetrelli

240 TLyi 4 yıl boyunca 12 ay mı veriyorlar? Senet imzalatıyorlar dedin biraz sakat iş gibi sanki.

Adı üstünde, "kredi" bu. Tabii ki de senet olacak. Bu, borç aldığını gösteren bir belge. Bankalar da kredi veriyor. :)

Ocak ayında ilk parayı alırsınız. Ocaktan itibaren de yaz-kış size ödeme yapılır. Hatta, Öğrenim Kredisi'ni, okulu ne kadar uzatırsanız uzatın, yine vermeye devam ediyorlar. (Tabii ki de bunları devlete geri ödemeniz şartıyla. )

dostum benim bildiğim okul uzamasını kapsamıyor yani 4 yıllık okulun 5.yılında ödemiyorlar diye biliyorum değişti mi ki o??

Ben, okulun uzatılması kapsamında da Öğrenim Kredisi alındığını biliyorum. Burs kesiliyor, burs da Öğrenim Kredisi'ne dönüştürülüyor.

www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#kesilme

Burada da Öğrenim Kredisi'nin, okulun uzaması durumunda kesildiğine dair bir şey yazmıyor. (Benzer bir madde var; ancak o da "okul değiştirmeyi" kapsıyor.)

değişti o zaman eskiden uzatma durumunda uzayan yılları ödemiyorlardı...

• quote:

Orijinalden alıntı: inequable1

kredi alirken bi iki sene sonra iptal ettirip sadece aldigimiz bolumu odeme sansimiz varmi?? birde diyelimki krediye basvurduk ve cikti ama ben para problemimi hallettim ve seneti imzalamadim bu ileriki yillarda tekrar kredi almama engel teskil edermi?? telefondan bakiyorum ve fazla vaktim olmadigi icin mesajlarin hepsini okuyamadim onceki mesajlarda sorularimin cvplari var isede alintiyla fln yrdimci olursaniz sevinirim..

Krediyi istediğin zaman iptal edebilirsin ve sadece aldığın payın borcunu ödeyebilirsin.

Çıkan bir şeyi kabul etmek, imzalamak zorunda değilsin. Bu durumda bir sonraki başvuru dönemini bekleyebilirsin. Kabul edip imzalamadığın müddetçe engel teşkil etmez.

@AC DC
    Benim bu konuda maalesef bilgim yok. Bilen birisi yanıtlar umarım.

Sorularınızı, 2009'da KYK başvuruları için açılmış şu konuya da sorabilirsiniz:http://forum.donanimhaber.com/m_33757680/tm.htm

• quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Gregory House

hocam kıbrıs gelebilir büyük ihtimaL bana kykdan burs yada geri ödemeli kredi alabiiyor muyum ?

Yurt dışı olanakları hakkında benim de henüz yeterli bilgim maalesef yok.

Ama haber metnindeki ve KYK'nın sitesindeki şu açıklamalar, belki sana yardımcı olabilir.

Ayrıca 2011-2012 öğretim yılında ilk defa yurt dışında bir yükseköğretim kurumuna girmeye hak kazanan öğrencilerin öğrenim kredisi ve burs başvurularıyla KKTC Lefke Avrupa Üniversitesinde ilk defa öğrenim görecek T.C. vatandaşı öğrencilerin yurt başvuruları da 19-28 Ağustos 2011 tarihleri arasında kurumun internet adresinden yapılacak.

Şurada da yer alıyor:www.kyk.gov.tr/kyk/html/Haber/2011OsymBasvuruDuyuru.pdf

• quote:

Orijinalden alıntı: serenity19

katkı kredisi harç için olan krediydi dimi bir karışıklık olmasın ben sadece burs ve katkı kredisi için başvuracağım kesin çıkar mı katkı kredisi.

Evet, harç ücretinde büyük oranda indirim yapıyor.

Katkı Kredisi için engel olan durumlar, şurada listelenmiş:www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#katki

Bir de vakıf üniversitesi öğrencisi ya da ikinci öğretim programında okuyan bir öğrenci olmamanız gerekiyor.

Bu şartlar dışında, Katkı Kredisi kesinlikle çıkar.

• quote:

Orijinalden alıntı: boss__sro

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: boss__sro

İstanbul üniversitesi teknik MYO 2 yıllık 2. öğretim kazandım Yurttan faydalanabilir miyim ?

ve burs alabilir miyim ?

Bu 2 sorumu aydınlatır mısınız ?

Yurt için de, burs için de engel bir durum taşımıyorsun.

Peki bunu KYK nın sitesinden mi yapıcağım ?

Ve tek KYK dan mı burs alma olasılığım var ?

Yurt için önce üniversite ye mi başvurmalıyım?

Biraz fazla soru sordum galiba

Aslında biraz araştırsan yanıt bulabileceğini düşünüyorum. :) Ama böyle bir günde yanıt vereyim yine de.

KYK'nın resmî sitesinde bir başvuru formu yayınlanır. O başvuru formunu doldurup gönderiyorsun. Başka bir şey yapmana gerek yok.

www.kyk.gov.tr/kyk/html/default.php

KYK, başka bir özel kurumdan burs almana izin vermiyor. Ancak bu, başka bir özel kurumdan burs çıkmışken KYK'nın kesinlikle burs vermeyeceği anlamına gelmez. Maalesef bu biraz "şans" işi. Bana geçen yıl, TEV'in çıkmak üzereyken çıkmayan ve çıkmış ve alıyormuşum gibi gözüktüğüm İhtiyaç Bursu yüzünden, KYK'nın Başbakanlık Bursu da çıkmadı. :) Sonuç sayfasında da resmen başka bir kurumdan burs/kredi tahsil ettiğim yazıyordu. Ancak bunun için garanti veremiyorum. Çünkü birden fazla kurumdan burs alanlar da var. Ama KYK'nın, diğer özel kurumlara göre daha ciddi bir şekilde araştırdığı gerçek.

Başvuru dönemi bugün başladı, 28 Ağustos'a kadar. (28 Ağustos dahil) Bu başvuru formu; yurt başvurusunu da, burs/kredi başvurusunu da içeriyor. Sadece, KYK'nın resmî sitesinde yayınlanan o başvuru formunu dolduracaksın ve yollayacaksın. Başka bir şey yapmayacaksın.

• quote:

quote:

kredi alirken bi iki sene sonra iptal ettirip sadece aldigimiz bolumu odeme sansimiz varmi?? birde diyelimki krediye basvurduk ve cikti ama ben para problemimi hallettim ve seneti imzalamadim bu ileriki yillarda tekrar kredi almama engel teskil edermi?? telefondan bakiyorum ve fazla vaktim olmadigi icin mesajlarin hepsini okuyamadim onceki mesajlarda sorularimin cvplari var isede alintiyla fln yrdimci olursaniz sevinirim..

Krediyi istediğin zaman iptal edebilirsin ve sadece aldığın payın borcunu ödeyebilirsin.

Çıkan bir şeyi kabul etmek, imzalamak zorunda değilsin. Bu durumda bir sonraki başvuru dönemini bekleyebilirsin. Kabul edip imzalamadığın müddetçe engel teşkil etmez.

@AC DC

Sorularınızı, 2009'da KYK başvuruları için açılmış şu konuya da sorabilirsiniz:http://forum.donanimhaber.com/m_33757680/tm.htm

cevabın için teşekkür ederim..bi sorum daha olacak..bi arkadaşım şuan eve çıkmayı planlıyor ama henuz netlik kazanmadı..şimdi yurda başvursa ve yurt çıksa ama evde kaldığı için yurda kaydolmasa daha sonraki yıllarda yurda girmesini engellermi?? sorum pek düzgün olmadı sanırım ama soru anlaşılıyordur herhalde.. =)

• quote:

quote:

quote:

@AC DC

cevabın için teşekkür ederim..bi sorum daha olacak..bi arkadaşım şuan eve çıkmayı planlıyor ama henuz netlik kazanmadı..şimdi yurda başvursa ve yurt çıksa ama evde kaldığı için yurda kaydolmasa daha sonraki yıllarda yurda girmesini engellermi?? sorum pek düzgün olmadı sanırım ama soru anlaşılıyordur herhalde.. =)

Engellemez diye biliyorum.

Ama kesin bilgi için KYK'yı arayın.

• quote:

quote:

quote:

quote:

@AC DC

Engellemez diye biliyorum.

Ama kesin bilgi için KYK'yı arayın.

tşk ederim..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.