Şimdi Ara

AMD, Optis firmasıyla birlikte raytracing tabanlı yeni bir render motoru geliştirecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
2.641
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• AMD ve Fransa merkezli Optis firması raytracing tabanlı, fiziksel anlamda daha yüksek gerçekçilik sunan yeni bir render motoru üzerinde çalışmaya başladıklarını açıkladı. İki firmanın birlikte geliştireceği yeni motor OpenCL odaklı olacak ve AMD'nin GPU teknolojisinden faydalanacak.

AMD'nin FirePro serisi profesyonel grafik kartlarıyla çalışacak olan yeni yazılım çözümü için ikili, fizik tabanlı ve gerçek zamanlı özgün bir render motoru geliştireceklerini ifade ederken, iş birliğinin üç yıllık bir dönemi kapsayacağı ifade edildi.

1989 yılında Toulon, Fransa'da kurulan ve objelerin gerçek zamanlı render edilebilmesi için yazılım çözümleri geliştiren Optis'in dünya genelinde en bilinen ürünü ise Speos.

Fizik tabanlı render aracı olan Speos, günümüzde CATIA V5, SolidWorks ve PTC Creo Elements/Pro gibi endüstriyel ortamlarda yaygın olarak kullanılan pek çok uygulamayla uyumlu bir şekilde kullanılabiliyor. 1600 çalışanı bulunan Optis'in müşterileri arasında otomotiv, havacılık ve elektronik gibi farklı iş kollarında iddialı isimler yer alıyor.

Optis işbirliği, Nvidia'nın ağırlığındaki profesyonel grafik pazarı için AMD'nin son dönemdeki en önemli adımlarından biri olarak yorumluyor. Profesyonel grafik kartları için geliştirilen yeni render motorunun Radeon serisi son kullanıcı odaklı kartlara uyarlanıp uyarlanmayacağını ise zaman gösterecek. 

• demekki pazar var adam yatırım yapıyor hem yazılım ayağı zaten donanım zaten üretiliyor amd
  • ATI'nin Yükselişi Nivida'nın Batışı Nividia'nın işi gittikçe zorlaşıyor...Böyle yüksek fiyatlı kart satmağa devam ederse batıcak...
  • gpu cpu yonga piyasasında roller yavaş yavaş değişiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: UzmaN345

ATInin Yükselişi Nividanın Batışı Nividianın işi gittikçe zorlaşıyor...Böyle yüksek fiyatlı kart satmağa devam ederse batıcak...

Satış rekorları kırarak batan bir firma mı? Geleceği çok iyi görüyorsunuz, ne diyeyim. Ben Nvidia veya AMD fanboyu değilim. Ancak ekran kartı önerirken hep AMD öneririm. Kendim de 5870 kullanıyorum. Önümüzdeki 3-5 ay içinde Nvidia'nın zora gireceğine emin olsam da şunu söylememde fayda olduğu kanaatindeyim: O iki firmadan biri batarsa, uluslararası piyasa diğerini yaşatmaz. Bu sebeple iki firma kartlarını çıkarmadan önce toplantılar yapar, kararlar alırlar.
  • quote:

ATI'nin Yükselişi Nivida'nın Batışı Nividia'nın işi gittikçe zorlaşıyor...Böyle yüksek fiyatlı kart satmağa devam ederse batıcak...

Bi şu Nvidia'yı batırmadığınız konu bu kalmıştı, tebrik ederim...

Bir render motoruyla mı batıracak Nvidia'yı? Gülerim buna, Nvidia GTX400'lerin demosu için bile ray-traycing yapan demo dağıttı.

Bilmeyip bilmiş gibi konuşmadan önce, Nvidia'nın CUDA'ya özel yazılımların kullanım alanlarına bir bakın derim...

http://www.nvidia.com/object/cuda_app_tesla.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chembond -- 17 Ağustos 2011; 22:37:30 >

• quote:

ATI'nin Yükselişi Nivida'nın Batışı Nividia'nın işi gittikçe zorlaşıyor...Böyle yüksek fiyatlı kart satmağa devam ederse batıcak...

Nvidia Quadro/Tesla ile profesyonel pazarın %90'ına sahip ne batması !
  • valla nvidia batar dememde, bir bomba patlatmayı bekliyor bence, amd yi derinden sarsacak, ama iki firmada yıkılmayacak, belki nvidia nın biraz satışları düşer o kadar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: theyapici

demekki pazar var adam yatırım yapıyor hem yazılım ayağı zaten donanım zaten üretiliyor amd

pazar tabii var rakip firma pazarın %93 üne sahipken pazar yok denemez. ama acı geçrk şu ki ortalık render motoru kaynıyor. yıllarca kök salmış render motorları varken kim amd nin bilmem ne zaman çıkaracağı motoru kullansın? nvidia sektör lideri autodesk le çok derin işbirliği içinde çalışıyor. bu sektörde amd nin iş yapması çok çok zor. en iddialı olduğu alanlarda bile nvidia ya pazar payı kaptırırken bu alanda bir motorla birşey yapa
    mazlar.
  • amd her geçen gün çıtayı yükseltiyor, nvidia ise çok sessiz kalıyor. bence nvidia için gelecek yıllarda tehlike çanları çalmaya başlayabilir.
  • AMD'nin bu gelişmelerine karşılık Nvidia sessizliğini koruyor. Fırtına öncesi sessizlik mi yaşanıyor acaba?
  • Nvidiayıda batırdınız ya helal olsun.İlla yorum yazılmak zorundamı
  • quote:

Orijinalden alıntı: zouzouni

AMDnin bu gelişmelerine karşılık Nvidia sessizliğini koruyor. Fırtına öncesi sessizlik mi yaşanıyor acaba?

Sessizlik ? Arkadaş sektörden bir gram haberiniz var mı çok merak ediyorum? DH anasayfasında yayınlanmadı diye nvidia sessiz mi sanıyorsunuz? Bilginiz yoksa konuşmayın arkadaş bu kadar basit.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yc#1

quote:

Nvidia Quadro/Tesla ile profesyonel pazarın %90'ına sahip ne batması !

Boşver bunları.

Bilen biliyor neyin ne olduğunu.

NVidia nın yazılım ayağı iyi olmasa özellikle 5 serisi sırasında çok ama çok fazla etkilenirdi.

Ama arkadaşın şu lafı doğru ( Gerçi ATİ demiş ama. ). AMD nin grafik bölümü yükseliyor. Pazar payını her alanda artırmaya bakıyor. Hazır öndeyken de 5 ve 6 serisi ile para topladı. ( Malum. 5870 6870 ten daha iyi bir kart. Ama nedense 6870 daha pahallı oluyor. Bunda tabi ülkemizin de katkısı var )

Ve kendisinden artık 7 serisi ile birlikte F/P artırmasını bekliyoruz. Zira orta seviyeyi öldürdü.

Paraları harcamaya başlayacak sanırım. Valla tavsiyem reklamı bırakıp icraatları ile bedava reklam yaptırması.

quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

pazar tabii var rakip firma pazarın %93 üne sahipken pazar yok denemez. ama acı geçrk şu ki ortalık render motoru kaynıyor. yıllarca kök salmış render motorları varken kim amd nin bilmem ne zaman çıkaracağı motoru kullansın? nvidia sektör lideri autodesk le çok derin işbirliği içinde çalışıyor. bu sektörde amd nin iş yapması çok çok zor. en iddialı olduğu alanlarda bile nvidia ya pazar payı kaptırırken bu alanda bir motorla birşey yapa
    mazlar.

O durum karşık biraz. Eğer cidden başarılı bi şey ortaya çıkar ise şartlar olduça değişir. Zira Prpfesyonel alan oldukça önemli. Her ne kadar geleneksel takılanlar olsa da ( Biz bu firma ile geldik bununla gideriz. Zaten işler tıkırında. Hiç ihale falan uğraşmayalım diyenler. ) çoğunluk hızlısını istiyor.

Zaten tek motor ile olacak iş değil. AMD yavaştan pazarda ben de varım arkadaş demek istiyor olan bu. Yanına destek çekmek istiyor. Malum profesyonel dünya yazılım konusunda destek olmadan olmaz. Yoksa bakınız yani profesyonel seri kartlar aslında HD4350 gibi kartlar nerede ise. Para eden yazılımları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 18 Ağustos 2011; 22:37:36 >

• Profesyonel alanda pek rekabet yok, pazarı nvidia domine ediyor... Böyle oluncada nvidia kartların fiyatları el yakıyor... Aslında AMD'nin pro kartları var ama nvidia software desteği nedeniyle tercih sebebi oluyor... Rekabet için bu alanda da 2. ve 3. firmaların boy göstermesi önemli... Ray tracing yukarda bir arkadaşın dediği gibi fermi serisi ile nvidia'nın ön plana çıkardığı profesyonel kartlarda kullanarak geliştirmeye çalıştığı bir teknoloji... AMD gene arkadan takibe devam ediyor... Mobil GPU alanında da gecikmiş olan AMD bence o konuya ağırlık verse çok gecikmeden treni yakalasa, hem kendisi hem kullanıcılar için daha iyi olur... Burdan AMD pro kartlar geliştirmesin anlamı çıkmasın ama tablet'lerin smartphone'ların bu kadar yaygınlaştığı ve popülerleştiği bir dönemde şu mobil cpu/gpu işine biraz daha fazla ağırlık vermesi daha iyi olur demek istiyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zeytinbey

Profesyonel alanda pek rekabet yok, pazarı nvidia domine ediyor... Böyle oluncada nvidia kartların fiyatları el yakıyor... Aslında AMD'nin pro kartları var ama nvidia software desteği nedeniyle tercih sebebi oluyor... Rekabet için bu alanda da 2. ve 3. firmaların boy göstermesi önemli... Ray tracing yukarda bir arkadaşın dediği gibi fermi serisi ile nvidia'nın ön plana çıkardığı profesyonel kartlarda kullanarak geliştirmeye çalıştığı bir teknoloji... AMD gene arkadan takibe devam ediyor... Mobil GPU alanında da gecikmiş olan AMD bence o konuya ağırlık verse çok gecikmeden treni yakalasa, hem kendisi hem kullanıcılar için daha iyi olur... Burdan AMD pro kartlar geliştirmesin anlamı çıkmasın ama tablet'lerin smartphone'ların bu kadar yaygınlaştığı ve popülerleştiği bir dönemde şu mobil cpu/gpu işine biraz daha fazla ağırlık vermesi daha iyi olur demek istiyorum...

AMD o pazara girmeyeceğini açıklamıştı.

Ayrıca AMD nin zaten bir ultramobil grafik bölümü vadı. Ama yanlış hatırlamıyorsan Qualcomm a satılmıştı. Adamlar da o bölüm ile şu an kasıp kavuruyor ortalığı. Hatta konsol kalitesi ( 1024*720/540p o kadar da kalite sayılmasa da. ) falan diye addalarda bulunuyor.

Onun dışında aslında AMD özellikle Notebook piyasasında çok iyi idi. Hatta yani bana kalırsa NVidia nın o pazarda ciddi ciddi kan kaybetmesi gerekirdi. Ama yok arkadaş ne oluyor anlamıyorum. NVidia gene pay artırıyor gene pay artırıyor. İlginç.

• quote:

Orijinalden alıntı: DigitalWorld

AMD o pazara girmeyeceğini açıklamıştı.

Ayrıca AMD nin zaten bir ultramobil grafik bölümü vadı. Ama yanlış hatırlamıyorsan Qualcomm a satılmıştı. Adamlar da o bölüm ile şu an kasıp kavuruyor ortalığı. Hatta konsol kalitesi ( 1024*720/540p o kadar da kalite sayılmasa da. ) falan diye addalarda bulunuyor.

Onun dışında aslında AMD özellikle Notebook piyasasında çok iyi idi. Hatta yani bana kalırsa NVidia nın o pazarda ciddi ciddi kan kaybetmesi gerekirdi. Ama yok arkadaş ne oluyor anlamıyorum. NVidia gene pay artırıyor gene pay artırıyor. İlginç.

Ben sanırım qualcomm satış haberini atlamışım... Ama trend sanki notebooklardan tabletlere kayıyor gibi, önce netbooklar çıktı, şimdi tabletler yaygınlaşıyor... Pil ömrü ile ilgili sorunların çözülmesi halinde zamanla ( 10-15 yıl içinde) notebookların yerini tabletlere bırakacağını düşünüyorum... Bu durumda AMD'nin mobil grafik bölümünü satışı bana yanlış bir hareket gibi geldi...tabi ki bunlar benim öngörülerim doğru çıkar çıkmaz bu sahada exper değilim... AMD notebook piyasasında asıl çıkışı bence apple'ın macbook'larında amd kullanmaya başlaması ile yaptı. özellikle profesyonel kullanımda tercih edilen macbook pro sayesinde bu pazarda payını artıracaktır...

• ayştaynlar gelmiş.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.