- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Çamaşır Makinesi Arızası.. Kazandan ses geliyor.
Bu konudaki kullanıcılar:
 
21
Cevap
22276
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


415 Mesaj
17 Ağustos 2011; 19:36:06 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Makineyi kullanmaya başlayalı 1 ay daha olmadı. Toplam belki 25-30 kez yıkama yapmışımdır. Ama bugün ilginç bir şekilde makineden ses geldi ve koşarak gittim banyoya. Küt Küt diye kazan makineye vuruyor. Makine banyoda makine dolabının içinde. Çok fazla yer değiştirme gibi bir şansım yok. Sağa sola oynattım neyse ses gitti gibi oldu.

Ses tam sıkmaya başlayacağı sırada oluyor. Mesela ilk yaptığında o evreyi geçti sonra ses tekrarlamadı. 1000 devirde sıktı yine ses olmadı. Normal bitirdi. Çamaşırları aldık içinden. Eşime söyledim birde çok az çamaşırla deneyelim, yani 7 kg lık makine. ve Programın desteklemesine rağmen 3-4 kg lık çamaşır anca vardır. (Kuru hali mi 7kg olacak yaş hali mi diye düşünmeye de başladım bu arada.) 20 tane boxer 10 tane çorap yani. Neyse attık başladı çalışmaya...

Tekrar bir ses küt küt küt.... Tam sıkmaya başladığı o durumda oluyor. Servisi Bir önceki çamaşırı yıkarken aradım, sinirlerimi bozdular "yok kullanıcı hatası olursa 30 tl servis ücreti alırlarmış..." gelmeyin demiştim. Tekrar aradım artık dedim gelin... Yarın gelecekler.

Acaba ne olabilir arkadaşlar, ustalar? Sinirlerim bozuldu. Sıfır makine. Hotpoint Aqualtis. Kullanıcı hatası diyorlar. 2 kişilik çamaşırlar. Hiç yüklenmedik makineye. Anlamış değilim. Hemen yok kullanıcı hatası muhabbetini açıyorlar artık olağan arızaları da kabullenmeyecek bunlar...
_____________________________2674 Mesaj
17 Ağustos 2011; 20:36:52 

çok anlamam ama. Kazanı tutan amörtisörler vardır. Yani amörtisörlerde sorun olabilir.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________

"Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir."
1002 Mesaj
17 Ağustos 2011; 20:46:57 

aynı sorun bizdede oldu.kazanın altındaki sallanmayı önleyen amortisörler patlamıştır veya kazanı havada asılı tutan yaylar veya yayların takıldığı delikler kopmuştur.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________415 Mesaj
17 Ağustos 2011; 20:54:20 

Peki bu makine bu kadar akıllı bir makinemidir ki "Tam ses çıkarmaya başlayınca biraz vurdu sonra durdu." Yani acaba kırdı attı mı bi yerleri? Yoksa makine elektronik olduğu için bunu anlayan bir program mı var da "Birşeylerin mekanik anlamda yolunda gitmediğini" anlayıp durdurdu makineyi? Sonra dikkat ettim 3-4 dk. bekledi tekrar başladı su aldı tekrar tam döndürmeye başlıyordu bu defa baktım makine bi sağ yaptı bi sol yaptı tak tuk güm falan derken ben kapattım artık. İçindeki çamaşırlarda öyle az ki yarın geldiklerinde göstereceğim. Çok dikkat ediyorum çünkü çamaşır miktarına falan. Bu kadar çamaşırdan eğer 7 kg lık makine çalışmıyorsa at gitsin makineyi.

_____________________________5980 Mesaj
17 Ağustos 2011; 21:59:06 

Yük dengeleme sistemi vardır yeni nesil çamaşır makinalarında. Sıkmaya geçmeden önce 4-5 kere yavaş ama çamaşırların tambura yapışacağı kadar hızda döndürür dikkat ederseniz. O esnada makina tamburun sallantısına göre çamaşırın bir tarafta birikip birikmediğini ölçer, ağır ağır döndürerek tüm tambura eşit yaymaya çalışır çamaşırı.
_____________________________

Hazar Karabay Blog | DIY Audio Türkiye - Forum


 
2836 Mesaj
17 Ağustos 2011; 22:58:28 

bir ihtimalde üretim hatası ile rulmanlara sul almış ve ses rulmanlardan geliyor diyebilirdim ama sıkıntı rulmanlarda olsa sesi sürekli yapması gerekir ara sıra değil.cihazı çalışır halde görmeden birşey söylemek zor
_____________________________124 Mesaj
18 Ağustos 2011; 1:57:39 

Benzer bir arıza bizim makinada da meydana gelmişti , taki sorunun rezistans ta olduğunu anlayana kadar. Rezistanslar kazanın altına takılıyor makinelerde ve kazanla (iç kazan )rezistans arasında çok az bir boşluk kalıyor,ve zamanla ısındıkça rezistansın şekli bozuluyor ve sürtmeye başlıyor ardından belirttiğiniz şekilde sesler çıkıyor. Ama amortisör sorunu v.b. olabilir görmeden bir şey söylemek zor.
_____________________________627 Mesaj
18 Ağustos 2011; 8:48:01 

Zemin düz değil ise makinenin yere basan ayakları dengesizdir ve o sebepten sıkmaya geçtiğinde ilk seferte ses çıkarıp sallanması bile normaldir. Ayak ayarlarını kontrol edin yada ettirin. Daha yeni diyorsunuz servis çağırın bi kontrol etsinler...
_____________________________415 Mesaj
18 Ağustos 2011; 13:44:11 

Arkadaşlar servisi çağırdım. Geldi, baktık bu sefer olmadı. Neyse şimdisi önemli.

Aqualtislerde yıkamanın hangi evrede olduğunu gösteren resimler var. O evrede iken led yanıyor. Neyse ben sıkma diye düşündüğüm için servis elemanına sıkma evresinde oluyor dedim. Geldiğinde direk sıkma evresine aldı ve çalıştırdı. Hiç bir problem olmadı. Neyse gitti.

Ben tekrar 3kg çamaşır attım, sonra çalıştırdım. Yıkama evresine geldi bir sağa bir sola döndürdü, yavaş yavaş normal yıkamayı yaptı 5-6 dk. sonra devirli dönmeye çalışıyor makine, hemde içinde su varken, sanki sıkacak gibi bir hal alıyor ama içinde su ve deterjan varken bunu yapıyor, işte tam bu evrede KÜT KÜT KÜT KÜT.... Makine epey hasar görmüştür eminim. Öyle böyle vurmuyor yani. LED ler yıkama evresini gösteriyor. Programdan olabilir dedim belki, başka bir programda denedim hiç bir değişiklik yok. Bi yerler kırılmış bence. Ne olabilir anlamadım. Telefonla burdaki servisi aradım, o da pek anlamadı. :D Varsa önerileriniz söyleyim ki sorun erken çözülsün? Şimdiden teşekkürler.

_____________________________2674 Mesaj
18 Ağustos 2011; 14:12:10 

amörtisörlerdendir sorun< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________

"Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir."
415 Mesaj
18 Ağustos 2011; 16:48:12 

Servis ikinci kez geldi. Sagolsun ilgilendi. Ama ne yazık ki sorunu çözemedik. İlginç gerçekten. Garip bir sorun.

Arka kapağı açıp kartı değişip program yükledi. Büyük ihtimalle karttandır dedi ama olmadı.

Sorun şu arkadaşlar. HOTPOINT kullanan varmı bilmiyorum. Pamuklu programına getiriyorsunuz. Makine başlıyor yıkamaya. Su alıyor, 10 dk bir sağa bir sola döndürüyor su ve deterjanla falan. Neyse, makine ilginç bir şekilde 10 dk yıkadıktan sonra "SANKİ DEVİRLİ DÖNMEYE ÇALIŞIRCASINA" bir hamlesi oluyor. İçinde su var çamaşır var. Bunu neden yapıyor anlamıyorum. Program gereği yapıyor desem tamam. Kartı da değişti, programı da yeni yükledi... 2 defa bir sağa yapıyor bir sola yapıyor ama devirli dönmeye çalışıyor, ama sadece 3-4 sn. sürüyor bu.. Sonra bunu başarıyor. Helal olsun diyorsun tabi. :D Ardından 2 dk. gibi bir zaman bekliyor su ile birlikte çamaşırlar, sonra sanki "AZ ÖNCE İYİ DÖNDÜREMEDİM BU KEZ DÖNDÜRECEĞİM" der gibi bir devirleniyor, sonrası malum... KÜT KÜT KÜT... bİLMEM ANLATABİLDİM Mİ?

Şimdi 2 gündür yarıda kalan çamaşırlarımı sadece sıkma programında 800 devirde sıktırdım. Hiç bir şey olmadı. Saat gibi çalışıyor maşallah. Ama yıkamada KÜt KÜT KÜT... Bunun bir mantıksal açıklaması olmalı elbette. Ahhh aqualtis yaktın beni. İş çıkarttın başıma.
_____________________________ 
1 Mesaj
19 Ağustos 2011; 3:30:39 

abi ben eskiden yapıyordum o işi çamaşır makinesinin kanını bilirim
makinenin amörtisorleri ve rulmanları değişecek
sadece amörtisörler veya sadece rulmanları değişirse biri diğerini tekrar bozar
zaten problemde bu yüzden çözülmüyo amörtisör rulmanları bozuyor fazla sarsıntıdan dolayı
dediklerim yapıldıktan sonra arıza devam ederse kazan fabrika çıkışlı hatalı üretim demektir!!
_____________________________2674 Mesaj
19 Ağustos 2011; 3:55:25 

kaliteli rulman taktırsın. Kalitelisinin üstüne 300 400 kg yük biniyor birşey olmuyor :)< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________

"Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir."
348 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
wordstoxic
20 Ağustos 2011; 19:35:43 

ben sadece tek bir cevap veriyorum rezistans senin kazanına değiyor. yazdığın sorunun aynısını bende yaşadım.
_____________________________7600 Mesaj
20 Ağustos 2011; 21:12:45 

Makineninizin amortisörlerinde yada rulmanında bir problem var gibi görünüyor.

Bu arada makineyi neden Siemens almadın?

_____________________________415 Mesaj
20 Ağustos 2011; 23:55:10 

Valla Makine gitti test edeceklermiş. Ardından bana bildirecekler sonucu. Ama dikiş tutmaz gibi geliyor bana. Sorunun ne olduğunu fabrikaya soracaklarmış. Yazılımdan bahsediyordu gelen eleman. Yazılımda bu kısımda bu kadar hızlı döndürmemesi lazım diyor. Valla neden siemens almadım bilmiyorum, ücret ödemesini geri yapsınlar tekrar hotpoint aqualtis alırım. Bu iş biraz şans işi. Birçok arkadaşım var kullanıyorlar taş gibi makine. O kadar araştırıp aldım aslında yine geldi beni buldu her zaman ki gibi.
_____________________________1002 Mesaj
22 Ağustos 2011; 2:04:25 

gerçekten bu işler kısmet meselesi en iyisi diye alırsın elinde kalır,adam en kötü diye bilineni yıllarca kullanır.ablam bosh almıştı sıfır makine yandı çalışırken Allah tan evdeydik fişini çektik ya olmasaydık? yine yıllar önce bir arkadaşla birlikte aynı yerden aynı model bosh marka jeneratör aldık,ve aynı anda kullanmaya başladık.bizimkinin iki sene sonra bitti motoru sekman attılar.adam yıllarca kullandı hemde bizim kadar yağına suyuna dikkat etmez.bu arada "niye siemens almadın" lafıda laf değil yani.sanki siemens bozulmaz< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________415 Mesaj
31 Ağustos 2011; 17:55:16 

Makine için aradım, yapılmış. Sorun motor takosu (sanırım takometresi anlamında) olduğunu söylediler. Motorun devrini ayarlıyor olsa gerek. Artık görev yerine gidince isteyeceğim bayramdan sonra inşallah öyledir. Düzelmiştir.
_____________________________3133 Mesaj
31 Ağustos 2011; 22:20:04 

Geçmiş olsun ama maaslesef kalitesiz bir makina almışsın,umarım sorunun burada biter.
Bir tavsiyem de şu olacak,konuyu beyaz eşya bölümünde aç, orada candoğan62 arkadaşımız okursa seni bilgilendirip önerilerde bulunacaktır.
_____________________________

Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır....M.K.Atatürk


 
3958 Mesaj
31 Ağustos 2011; 23:14:46 

Ah ah.

Arkadaşlar beyaz eşya forumunda size yırtınıyoruz ariston indesit arçelik gibi markaları almayın diye ama nerede. Aqualtis ile aynı fiyata AEG Protex satılıyor paranıza yazık ya...

Sorun amortisörlerde. Başka sebepten ötürü kazan makinenin duvarına vurmaz.
_____________________________ 
4 Mesaj
6 Nisan 2015; 1:25:36 

Değerli arkadaşlar Bosh 1610 makinam var sıkmaya geçerken vurmaya başlıyordu amortisördendir dedim gittim aldım değiştirdim ama sorun çözülmedi sonra orjinal sordum servisten aldım onu taktım yine sorun devam ediyor neden olabilir yardimci olursaniz sevinirim bu arada rulmanlar sağlam gibi ses gelmiyor< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
25 Mesaj
6 Ekim 2015; 21:19:30 

arkadaşım bendede altus vardı aynı sorunu yapıyordu kazan vuruyordu tamirci çağırdım amortisörleri arızalı dedi değiştirdi gitti yine aynı sorun devam etti tekrar çağırdım makinemi götürdü porogram attım dedi normal çalışıyor dedi inandım ama nafile sorun devam ediyor yine çağırdım yine götürdü makinemi bu sefer 2 defa çalıştırdım sorunsuz çalışıyor dedi ama sorun bende devam etti boşuna tamir ettirdim masraf ettim gittim bosch was247b3tr aldım alman malı ve almanya üretimi galiba makine yürüyorsa yani yerinden oynuyorsa aşırı derecede amortisörlerde sorun var anlamına geliyor yok yerinden oynamayıp sadece kazandan ses geliyorsa kazan vuruyor demektir sanırım bilgin olsun ve bence makinan 6 yıldan yaşlı ise yenisini al derim tabi ben uzman değilim sadece tavsiye ediyorum bu sorunları yaşadığım için karar sizin
_____________________________

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » Elektronik » Çamaşır Makinesi Arızası.. Kazandan ses geliyor.
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar


DH VİDEO

 
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.


DHBR3
0.328