Şimdi Ara

Özel Haber: AMD'nin 28nm işlemcileri hakkında resmi detaylar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
14.278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Başta netbook'lar olmak üzere giriş seviyesindeki dizüstü bilgisayarları, hepsi bir arada bilgisayarlar ve Mini-ITX anakartlar için geliştirdiği Brazos kod adlı Fusion platformuyla yüksek satış başarılarına ulaşan AMD, 2012 ile birlikte Brazos'un devamı niteliğindeki Deccan platformunu kullanıma sunmayı planlıyor. 

Bilindiği üzere Brazos platformu, 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Ontario ve Zacate işlemcilerinden oluşuyordu, çalışmaları devam eden yeni nesil Deccan platformuna ise 28nm ile geliştirilen Wichita ve Krishna işlemcileri güç verecek.

Düşük güç tüketimi göz önünde bulundurularak geliştirilen Bobcat mimarisinin güç verdiği Ontario ve Zacate işlemcilerinden farklı olarak Wichita ve Krishna işlemcilerine "Güncellenmiş Bobcat" mimarisi güç verecek ve tasarımda önemli güncellemeler sunulacak. 

AMD'nin Brazos serisi mevcut Fusion işlemcileri tek ve çift çekirdekli işlemcilerden oluşuyordu anca Deccan platformuyla birlikte performans çıtasını arttıracak önemli bir adım atılıyor ve işlemci modeline göre değişmekle birlikte çekirdek sayısı dörde çıkartılıyor. 

Aynı zamanda mimari güncellemelerle aynı segmentteki mevcut Fusion Ontario işlemcilerine göre %20 daha yüksek performans sunacağı belirtilen işlemcilerde bellek desteği 1600MHz'e çıkartılıyor ayrıca DDR3L olarak bilinen düşük güç tüketimli DDR3 belleklere de destek geliyor.

Yeni işlemcilerin performans odaklı güncellemelerini kısaca özetlemek gerekirse AMD, iki kat daha iyi çoklu uygulama performansı - multitasking-, %25 daha iyi DirectX 11 performansı ve  %15 daha fazla bellek bantgenişliği sunacağını ifade ediyor. 

Yeni üretim teknolojisi ve eklenen gelişmiş güç yönetim özellikleri sayesinde performans artarken güç tüketimini düşürdüğünü de dikkat çeken AMD, Blu-ray video oynatımı esnasındaki güç kullanımının %20'ye varan oranda azaltıldığını ayrıca daha iyi HD video deneyimi için yeni ileriş işleme tekniklerine yer verdiğini ifade ediyor.

Deccan platformunun benzer güç tüketim seviyesinde Brazos platformundan %30 daha fazla işlem gücü sunacağını ifade eden AMD, gelişmiş çoklu ortam yeteneklerine dikkat çekiyor ve SAMU teknolojisi ile medya içerik deşifrasyonunu işlemci çekirdeklerinden alarak bu sayede DVD ve Blu-ray medya oynatımı esnasında daha uzun pil ömrü sağladığını belirtiyor.

Deccan platformuyla birlikte AMD, netbook'lara ve giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlara çift GPU desteği getiriyor ve bu sayede işlemciye entegre grafik birimi ve ayrık ekran kartı, mini-bilgisayarlar için aynı platformda bir araya gelmiş olacak. 

Ontario ve Zacate kod adlı Fusion C ve Fusion E serisi işlemcilerinde olmayan Turbo Core teknolojisi de Deccan platformunun bir diğer önemli avantajı olacak ve bu sayede işlemciler ihtiyaca göre saat hızlarını dinamik olarak, kullanıcıdan bağımsız bir şekilde arttırabilecekler. 

AMD'nin resmi dökümanlarına göre 28nm üretim teknolojisiyle hazırlanan dört çekirdekli yeni işlemcilerin ısıl tasarım gücü 20 Watt, çift çekirdekli modellerin ise 8 Watt olacak.

Statik ekranda 1 Watt'ın altında, Blu-ray oynatımında ise 3.5 Watt seviyesinde (dört çekirdekli modeller) güç tüketecek olan işlemciler ile 11 saate varan pil ömrü sağlanabilecek. 

Yeni üretim teknolojisi, güncellenmiş mimari, yeni grafik birimi ve yeni teknolojileri bir arada sunacak 28nm işlemcilere anakart tarafında geliştirilmiş Hudson D2 çipsetli eşlik edecek ayrıca bu doğal USB 3.0 desteği de sunulmuş olacak.  

Yine AMD dökümanlarına göre 28nm Wichita/Krishna işlemcilerinin üretimi ikinci çeyreğin sonunda yani muhtemelen Mayıs/Haziran 2012 döneminde başlayacak. 

• Uzun zamandır bu piyasadan uzak kaldım. Bugün bakayım dedim, neler oluyor. Durum hiç değişmemiş... INTEL işlemci çıkarıyor, AMD ise haber...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alx

Uzun zamandır bu piyasadan uzak kaldım. Bugün bakayım dedim, neler oluyor. Durum hiç değişmemiş... INTEL işlemci çıkarıyor, AMD ise haber...

İntelin Fusion gibi bir çözümünü görürsen haber ver, ben de uzak kalmıştım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sajuuk

quote:

Uzun zamandır bu piyasadan uzak kaldım. Bugün bakayım dedim, neler oluyor. Durum hiç değişmemiş... INTEL işlemci çıkarıyor, AMD ise haber...

Piyasa 1155 soket ile doldu. AMD hala 2012 diyor. Ne kadar AMD simpatizanı olsam da AMD Fusion çıkarana kadar Intel de boş durmaz, ona karşılık verir. Çok geç geliyor AMD ve çok haber çıkarıyor.
  • önce proje ismi geliyor 5 - 10 yıl sonrada ürünün kendisi.
  • Deccal gibi olmuş adı :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: iskambildestesi

önce proje ismi geliyor 5 - 10 yıl sonrada ürünün kendisi.

amd kullanıcı dostu zırt pırt ürün çıkarıp para harcatmaz :D teknolojiyi yıllarca geriden takip ettirir ama kullanıcı dostudur :D:D

anti amdci deilim ama durum bu galiba çıkacak denilenler çıkmıyor
  • SİZ NE DİYORSUNUZ BE GİDİN ARAŞTIRIN ADAM GİBİ YILLARDIR ATOM PLATFORMUYLA KİM KİMİ GERİDEN TAKİP ETMİŞ ÖĞRENDE GEL ARAŞTIR ATOM DEVRİ BİTTİ FUSİONUN ATOMA NASIL NAL TOPLATTIĞINI DA HERKES BİLİYOR
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Sajuuk

quote:

Piyasa 1155 soket ile doldu. AMD hala 2012 diyor. Ne kadar AMD simpatizanı olsam da AMD Fusion çıkarana kadar Intel de boş durmaz, ona karşılık verir. Çok geç geliyor AMD ve çok haber çıkarıyor.

AMD Fusion'u çıkardı şu an takır takır çalışıyor, adamlar geliştireceklerini söylemişler daha ne istiyorsun... Bu arada forumda araştırırsan hangi işlemci en çok kullanılıyor diye 955 ve 965 olacaktır cevap.
  • 28 mi Amd gel şunu 22 yapalım,22 de anlaşalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: highgen

SİZ NE DİYORSUNUZ BE GİDİN ARAŞTIRIN ADAM GİBİ YILLARDIR ATOM PLATFORMUYLA KİM KİMİ GERİDEN TAKİP ETMİŞ ÖĞRENDE GEL ARAŞTIR ATOM DEVRİ BİTTİ FUSİONUN ATOMA NASIL NAL TOPLATTIĞINI DA HERKES BİLİYOR

future is fusion
  • Tarih çok geç amd mayıs ve haziran ayı içerisinde çıkaracağım diyorsa o ürün 2013 yılına kayar.Amd şu ürünü bu yıl bitmeden hazırlayıp pazara sunsa piyasayı domine eder.AMD ürünlerini çıkarana kadar çok geç kalıyor.
  • ustteki mesajin ustune soz soylenmez aslinda ama dh'ye tesekkur etmelisiniz.bd2'den onceden haberimiz olmasaydi simdi herkes bd'ye atliyor olurdu.simdiki fusionlari begenmeyen varsa! artik bunu beklesin.haber verince de kotu oluyor dh ne is anlamadim.
  • quote:

Helal olsun. En beğenilmeyen yorum olmuş ama forumun değişmeyenlerinden biri de fanatizm zaten. Brazos deccan bulldozer antin kuntin isim şekil şema gizli testler...
    Her şey var ama işlemci yok. AMD işlemci alacaksan en fazla Phenom II X4 955 200 - 250 TL'ye alırsın aklı olana yeter de artar da. Neticede fiyat kadar performans olur ama, fazlasını isteyen başka tarafa! Benden yorumunuza eksi repler kadar artı rep!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 16 Ağustos 2011; 16:47:00 >
  • hala amd ye kullanıcı dostu diyorlarya valla hayret

dx11 ilk çıkan 5800 serisinden yediği kazığı millet çabuk unutmuş heralde
  • quote:

Orijinalden alıntı: (((TeAcHeR)))

hala amd ye kullanıcı dostu diyorlarya valla hayret dx11 ilk çıkan 5800 serisinden yediği kazığı millet çabuk unutmuş heralde

Arkadaşım sen yeni çıkan hangi ekran kartına az para ödedin veya tam karşılığı dediğin parayı ödedin. Bu amd ile alakası yok yeni çıkaran pahalı satıyor bu kadar. Bunun Amd Nvidia veya İntal olması fark etmiyor hepsi aynı. Yanlı yorum yapmayalım.
  • adam konyali normal yane.
  • quote:

hala amd ye kullanıcı dostu diyorlarya valla hayret

dx11 ilk çıkan 5800 serisinden yediği kazığı millet çabuk unutmuş heralde

5xxx serisi barındırdığı teknoloji bakımından devrim niteliğinde idi kimsenin kazık yediği yok sen rahat ol çok merak ediyorum 480 ne kadar bayıldın
  • quote:

hala amd ye kullanıcı dostu diyorlarya valla hayret dx11 ilk çıkan 5800 serisinden yediği kazığı millet çabuk unutmuş heralde

5xxx serisi kartın yapısını ve özelliklerini bilmiyosun diye umuyorum, aksi taktirde o teknolojiye aldığı parada laf etmezdin. Nvidia'nın çıkartığı 460-480-580.... vs vs gidiyor. bunlar çokmu uygunki.

Birde bilmeyen arkadaşlar intel amd'den 20 kat daha fazla bütçeye sahipti, ati ile birleşmeden önce. Bırakında bu durumda intel amd'den daha hızlı işlemci çıkarsın. Amd kullanıyorum fakat intel2in i5 ve i7'lerini de oldukça severim. Fanatiklik gibi bir huyum yok. Amd'de yeni ürünlerini ortaya koysun, performansına bakın, yorumlarınızı sonra yapın. laf dalavere boş işler bunlar.

Fusionu görün, yapıyor bişiler
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.