Şimdi Ara

Apple, Lion Kurtarma Diski Asistanı'nı yayınladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
2.892
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Apple, Lion Kurtarma Diski Asistanı'nı yayınladı

Apple Mac OS serisinin son versiyonu olan OS X Lion sürümünü piyasaya sürdü ve ilk kez Apple Mac Store üzerinden indirilebilen OS X Lion büyük bir başarı elde etti. İşletim sisteminin piyasaya çıkışından sonra gözler geleneksel olan kurtarma aracının çıkışını beklemeye başlamıştı.

Apple müşterilerini daha fazla bekletmedi ve Lion Kurtarma Diski Asistanı’nı yayınladı. Bu asistan ile harici disklerde ve yeni olarak USB flash disklerde kurtarma yazılımları oluşturmak mümkün hale gelebiliyor.

Lion Kurtarma özelliği disk sürücüleri tamir etmek veya yeniden yüklemek için CD-DVD gibi fiziksel sürücülere ihtiyaç bırakmıyor. İçerisinde Time Machine yedeklerinden geri yükleme yapma, Safari ile internette gezinme, Disk Utility ile diskleri tamir etme ve Lion’ı yeniden yükleme gibi araçlar bulunuyor.

Lion Kurtarma Disk Asistanı kurtarma bölümünü bir harici hard disk veya USB sürücüsü üzerine kopyalamaya da izin veriyor. Böylece gerekli olduğunda dışarıdan Lion sürümünü tamir etmek veya yeniden yüklemek mümkün oluyor.

Kurtarma bölümü hazırlamak için 1GB boş alana sahip bir USB bellek ve hard disk üzerinde bir kurtarma bölümü olması gerekiyor.

Asistan USB belleği formatladıktan sonra yönetici şifresi istiyor ve kurtarma diskini oluşturmaya başlıyor. İşlem tamamlandığında ise USB bellek üzerinde görünmeyen bir kurtarma bölümü oluşmuş oluyor. Lion Kurtarma özelliğini kullanmak için Mac bilgisayarını yeniden başlatırken Option tuşuna basılı tutmak gerekiyor. Ardından gelen listeden Kurtarma Harddiski seçimini yapmak yeterli oluyor.

Asistanı kullanmak istemeyenler ise yine Apple tarafından lisanslı olarak dağıtılan ve bir Lion kopyasının yüklü olduğu USB belleği 69$’a temin edebiliyorlar. 

• apple ve recovery ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: IceRulez

apple ve recovery ?

niye ki noldu ?
  • Yıllardır bir-iki istisna, böyle bir uygulamaya ihtiyaç duymadım ancak Disk Utility gerçekten basit ama çok iyi bir disk programı.
  • isteyenler 69$ dolar veriyor hazirina.ama forumdakiler cogunlukla max 30Tl ye hallederler electro vatan falan ucuz flash kayniyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuffkiLLe

quote:

Orijinalden alıntı: IceRulezapple ve recovery ?
    niye ki noldu ?

çökmüyor diye biliyorum ben daha önce kullanmışlığım yok ondan şaşırdım
  • quote:

quote:

quote:

niye ki noldu ?

bknz:kırılmayan bardak
    Çökmüyo diye bişi yok hurafelere inanmayın :)
  • quote:

quote:

quote:

niye ki noldu ?

bende çöktüğüne şahit olmadım ama internette denk gelmiştim 1-2 kere

• quote:

quote:

quote:

niye ki noldu ?

17 yıldır mac kullanıyorum, Mac OS 9'u tek bir dosyayla bile oynarak çökertebiliyorduk manuel olarak, nadiren çöktüğü de oluyordu. ancak Mac OS X'te aynısını denemedim (artık bıktığım için) ama çöktüğüne de hiç denk gelmedim.

Siz bu programı bakım aracı gibi düşünün en iyisi.

• iphone ve ipad cıktıktan sonra apple ürünleri daha cok tercih edilir oldu bunun sonucunda hacker ve korsanların hedefi haline gelmeye basladı apple iphone ipad ve mac için ne zaman bir yazlılm tanıtsa aynı gün webte oluyor ve çoğu kişide indiriyor bunların arasında kötü amaçlı yazılımda olabilir
    ve tabi kacınılmaz olarak mac için yapılmıs virüsler cıkmaya baslamıştır
    sebebi bu olabilir
    çökmeyen bir sistem için kurtarma aracı olması için
    bunu doğuran sebepler olması lazım yani şikayetler demekki mac çöküyor uğraşıpta çökertemeyenler yeterince çaba harcamamışlar :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat2O98 -- 15 Ağustos 2011; 18:09:29 >
  • Mac OS X çökmez demek yanlış. Zor çöker daha doğru bir tabir. Her sistem çökertilebilir, ama pencereleri çökertmek OS X'i çökertmekten daha kolay; o bir gerçek. Bunun en önemli etkeni, UNIX altyapısı kullanan OS X'in çekirdek işletim sistemi(ki UNIX'in pencerelerden daha sağlam, çoklu kullanıcı desteğinin çok çok daha iyi olduğunu bilmeyen yoktur) ile üzerinde çalıştırdığı 3. parti programları iyi bir şekilde yalıtabilmesi. Program çökse bile sistem sağlıklı kalabiliyor çoğunlukla. Ama asıl etken(bana göre) donanım stabilitesi, malum Mac donanımı sabit. PC ise öyle değil, her türlü donanımı çıkarıp takabiliyoruz. Buda, gerek yetersiz sürücü desteği gerekse bilinçsiz kullanıcı sebebi ile çökmelere neden olabiliyor. Benim PC'imin kasası sürekli açık mesela. Ama iMac veya MacBook'da bu pekde mümkün değil. Nacizane bir kullanıcı olarak(uzman değilim) bilgilerim dahilinde fikirlerim bunlar.

P.S. Eğer bilinçli bir kullanıcı iseniz sisteminiz kolay kolay çökmez, ister pencere ister kedi olsun.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.