Şimdi Ara

Apple, Intel'i tehdit etti; İşlemcilerin güç tüketimini düşürün!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
186
Cevap
0
Favori
13.042
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple ile ilgili iddiaların ardı arkası kesilmiyor. iPhone 5 ve iPad 3 gibi ürünlere yönelik spekülasyonların yanında firma için zaman zaman masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarına yönelik söylentiler de ortaya çıkıyor. Bunlar arasında bizi en çok ilgilendirenlerinden birisi ise hiç şüphe yok ki şirketin Intel ile işbirliğini sonlandırarak AMD veya ARM platformlarına geçeceği iddiası.  Bu iddianın yakın zamanda gerçeğe dönüşeceğini doğrulayan somut bir veri şu an için bulunmazken, gelen son haberlere göre Apple, Intel'i tehdit etti.

Ultrabook olarak isimlendirdiği ultra-ince tasarımlı dizüstü bilgisayar konsepti için 300 milyon dolarlık yatırım planlayan ancak son gelen haberlere göre üreticilerin talepleri doğrultusunda yatırımın miktarını arttırabileceği de konuşulan Intel'de, Ultrabook Grup Direktörü Greg Welch açıklamasında "Apple, Intel'e ya işlemcilerin güç tüketimini düşürürsünüz ya da Apple'ı kaybedersiniz" dediğini belirterek bunun kendileri (Intel) için gerçek bir uyandırma ikazı olduğunu söyledi.

Apple, Intel'i tehdit etti; İşlemcilerin güç tüketimini düşürün!

Yol haritasında daha agresif olmayı planlayan Intel, 35 Watt TDP ile gelen standart voltaj özellikli işlemcilerinde bu değeri 15 Watt seviyesine düşürmeyi hedefliyor. Firmanın hali hazırda 18 Watt seviyesinde işlemcileri bulunuyor ancak bunlar daha yüksek maliyetli ULV sınıfı modellerden oluşuyor. Güç tüketimini aşağı çekme noktasında 3D transistörleri kullanacağı 22nm fabrikasyon sürecine büyük önem veren Intel, Ivy Bridge kod adlı 22nm işlemcilerinde ayrıca Yükseltilebilir TDP teknolojisini de kullanacak. Bu özellik sayesinde işlemci, kısa bir süre için en yüksek TDP değerinin üzerine çıkarak performansını arttıracak ve böylece ilgili iş yükünün daha kısa sürede tamamlanması sağlanacak.  

Apple'ın tehdidinin neden bu kadar önemli olduğunu rakamlar daha iyi açıklayacaktır. Fenomen haline gelen iPhone ve iPad sayesinde Apple, bilgisayar satışlarını da hızlı bir şekilde arttırmaya başladı zira iPhone ve iPad'den memnun olan  kullanıcıların yeni bir bilgisayar satın alma aşamasında Apple ürünlerine de öncelik vermeye başladığı belirtiliyor. IDC ve Gartner'dan gelen rakamlara göre Apple, küresel bilgisayar pazarının %5'ine, Amerika bilgisayar pazarının ise %10.7'sine sahip. Apple'ın ikinci çeyrekte bilgisayar satışları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %11.6 oranında büyüme kaydetti. 

• güzel demiş
  • Düşürmezlerse patent davası mı açacaklar yine?
  • En çok satan apple ürünleri taşınabilir cihazlar, bunlarda zaten intel işlemci yok, intel için apple önemli bir ortak ama bu segmentte intel için apple dan daha çok önemli firmalar var. tdp değerlerinin düşmesi herkes için iyi olacak ama bu haberler yüzünden millet apple a minnettar oluyor sonra bi bakmışsın heryer apple fanboy u. İşi yapan intel alkışı alan apple.
  • Apple intel i tehdit eder hale geldi vay be
  • arm e geçecek şimdiden yolunu yapıyor işte.
  • Bu kadar ahlaksız,haydut,zorba,ticari etik anlayışına sahip olmayan bir şirket görmedim.Daha 5-6 sene öncesine kadar microsoftun ağzına bakıyordu imaclerde çalışan windows yapsın diye.
    Şimdi iphonelerden yüklü miktarada gelir elde edip sonradan görmemişliğe bürünmek ne kadar iğrenç bişey.

Bu şirketin çalışma mantığı hiç güzel değil.Daha düne kadar kimsenin takmadığı bir şirketti.Şimdi eline biraz para geçince millete gözdağı vermeye kalkıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertekin

Bu kadar ahlaksız,haydut,zorba,ticari etik anlayışına sahip olmayan bir şirket görmedim.Daha 5-6 sene öncesine kadar microsoftun ağzına bakıyordu imaclerde çalışan windows yapsın diye.
    Şimdi iphonelerden yüklü miktarada gelir elde edip sonradan görmemişliğe bürünmek ne kadar iğrenç bişey.

Bu şirketin çalışma mantığı hiç güzel değil.Daha düne kadar kimsenin takmadığı bir şirketti.Şimdi eline biraz para geçince millete gözdağı vermeye kalkıyor.

Kapanmasını istediğim bir şirket. Bana göre ürünleri verilen paraları hak etmiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Bu kadar ahlaksız,haydut,zorba,ticari etik anlayışına sahip olmayan bir şirket görmedim.Daha 5-6 sene öncesine kadar microsoftun ağzına bakıyordu imaclerde çalışan windows yapsın diye.

biraz mı 314 milyar dolar sence az mı

ayrıca ben apple oldukça beğeniyorum macbook air kullanıyorum ve cihaz çok hızlı sorunsuz muhteşem bir ürün verdiğim parayı hak ediyor akıllı ol apple geç şu fusiona artık
  • o elmayı yerler
  • quote:

Orijinalden alıntı: dodomoco

quote:

ayrıca ben apple oldukça beğeniyorum macbook air kullanıyorum ve cihaz çok hızlı sorunsuz muhteşem bir ürün verdiğim parayı hak ediyor akıllı ol apple geç şu fusiona artık

Aferim genc apple senin gibiler oldukca daha coook kazanacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İntel'e kafa tutmakmı :) Bence hiç iyi yapmamışlar.
  • Bari AMD ile anlaşşasalar inteli bırakıp ta OSX'e amd desteği gelse
  • Ne zamandan beri pazarlamacılar üreticileri tehdit ediyor?
  • Hep Donanim tarafına güç sarfiyatını düşürmek yönünde yükleniliyor ancak asıl olması gereken bataryalarda daha devrimsel bir gelişme olması.
  • Apple a bakınca intelin tekelini arayacağız gibime geliyor. adamlar bikdiğin küstah. intel en azından el altından yapıyordu.
  • YAVAŞ!! yaya geçidi.kaç tane makina satıyonda kafa tutuyon geç amdye o eldekilerde gitsin :D casper bile daha fazla satıyor intel makina :)
  • Keşke intel ile sorun yaşayıp ayrılsalar sonra amd ile de ısı güç vb bi problem yaşasalar ayrılsalar ne güzel olur :)
  • Ağzı olan konuşuyor..

Hayatında apple markasına temas etmeyen adam hemen başlamış apple'a sallamaya...

Apple ürünü tercih ettiğim için çok memnunum.Apple a laf söyleyen genelde, fazla bilgi sahip olmayan, windows'tan başka işletim sistemi görmemiş kişilerdir ve çok görmüyorum çekememezlik yapmalarını..

Bunlar ticari taktiklerdir,apple ile intel bu konuyu kapalı kapılar ardında konuşur.Kalkıp medyaya duyurmazlar böyle birşeyi...Tabii bizim millet herşeye inanmaya hazır olduğu için pek şaşırmıyorum.

Pazarlama da durum böyle, birbirlerinin çıkarları sağlanmadıkça bu tarz haberler olmaz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F8946C419 -- 13 Ağustos 2011; 18:02:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: napolyon94

quote:

Orijinalden alıntı: dodomoco

quote:

Aferim genc apple senin gibiler oldukca daha coook kazanacak

size ne ne kullanırsam kullanırım sana mı soracam allahım yaa töbe ne istiyosun bu kadar hafif ve ince notebooklarda win7 olmuyor takılıyor ayrıca geçip atom kullanmaktansa air alır rahat rahat kullanırım

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.