Şimdi Ara

Apple'ın A6 işlemcileri 2012 2. çeyreğe hazır olabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
3.992
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple'ın A6 işlemcileri 2012 2. çeyreğe hazır olabilir

Apple’ın iPad 2’de sunduğu çift çekirdekli A5 işlemcisinin halefi olacak A6 işlemcisinin üretimini patent kavgası yaşadığı Samsung’dan çekerek Tayvanlı TMSC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) firmasına verdiği daha önce haberlere konu olmuştu.

CENS sitesinin endüstri kaynaklarına dayanarak verdiği haberinde Apple’ın yeni A6 işlemcisinin 2012 2. çeyrekte piyasaya çıkacağı belirtiliyor. 28nm mimarisinde olacak ve yenilikçi 3D desteği sunacak işlemci 2012 ilk çeyrekte seri üretime geçecek. Siteye göre ARM tabanlı yeni yongalar hali hazırda test üretimi sürecinde ve başarıya ulaşmış durumda.

Apple’ın ortaklık kuralları gereği A6 işlemcisini TMSC firmasına ürettirmeden önce bazı test süreçlerinin yapılması gerekiyor. Apple ortağı olan firmanın kapasitesinin ne olduğunu görmeden kesinlikle sipariş vermiyor. 

Apple’ın iPad 2 ve iPhone 4 modellerinde kullandığı A4 ve A5 işlemciler Samsung tarafından üretilmişti. Ancak Apple’ın yeni nesil işlemcilerini 28nm mimarisinde üretmeyi planlaması nedeniyle rota Samsung’dan TMSC firmasına dönmüştü.

TMSC firması NVIDIA ve Qualcomm gibi firmalardan da işlemci üretimi siparişi alıyor. Ancak bu firmaların üretim taleplerindeki düşüş nedeniyle üretim bandının büyük kısmını Apple için ayıran TMSC bu konuda yorum yapmaktan kaçınıyor.

Apple’ın A6 işlemcisinin tam olarak özellikleri bilinmiyor. 28nm mimarisinde olacak işlemcilerin yüzde 30 daha az enerji harcayarak yüzde 50 daha fazla performans artışı sağladığı ve ısınma seviyesinin oldukça düşük olduğu belirtiliyor. 

Eğer işlemcilerin piyasaya çıkış tarihi doğruysa A6 işlemcisi taşıyacak iPad 3 modelinin de bu tarihlerde tanıtılması ihtimali beliriyor. 

• 2012 haziran temmuz gibi ipad 3 ü duyurur stoklara gelmesi ağustos eylül ü bulur millet hemen kapışır bişi varmış gibi onu geçtim asıl iphone 4s/5 halefi 2012 sonbaharında piyasaya çıkar o zaman gerçekten Android ve Apple çekişmesine tanıklık ederiz.

TSMC hakkında bi kaç şey daha söyliyim hacimli olarak Apple a mı Nvidia'ya ya mı yoksa AMD ye mi üretim yapacak. sıkıntılı bir süreç yaşanacak düşüncesindeyim.Üretim noktasında buradaki üreticilerden alternatif sahibi olanı AMD çünkü Globalfoundraies mevcut fabrikaları bir an önce yeni üretim teknolojisine entegre edebilirse çok ciddi atılımlar yapabilir.

Apple'ın A6 işlemcilerini markayı sevmesem benimsemesemde teknolojik bir ürün olarak bekliyorum...
  • boşuna zahmet ediyorlar
    çıksada almam zaten :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: erencexor

boşuna zahmet ediyorlarçıksada almam zaten :)

onlar da çok üzüldü
  • İşlemcinin ısınma seviyesinin düşük olması, performansın %50 artması ve enerji kullanımının %30 azalması gerçekten çok iyi. Bu gidişle Apple bir sonraki MacBook Air modelinde de kendi işlemcilerini kullanacak gibi görünüyor...

quote:

Hadi ya o zaman Apple'a haber verelim de boş yere uğraşıp çıkarmasınlar ürünü sen almayacaksan.

Ya arkadaşım lütfen şöyle yorum yazacaksanız yazmayın.
  • quote:

aynen.. :P
  • quote:

Orijinalden alıntı: makeles

quote:

Orijinalden alıntı: erencexorboşuna zahmet ediyorlarçıksada almam zaten :)

+1
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerokeso

quote:

quote:

+1

aynen. sen almayınca zaten adamlar hemen iflas edicekti.
  • he he almayın koçum aferin size... :D sanki o işlemci satılacakmış gibi..
    yazık size ya, üzülüyorum valla şu halinize.
  • 5 çıkacak diye 4 almayanlar için çok kötü bir haber, şimdi 6'yı bekleyecekler.
  • Marka "sevmek" ve "benimsemek" fanboyluk emaraleridir. En tepedeki yorum muhtemelen bir Android fanboyuna ait. Neden Android forumlarında boy göstermezlerde her Apple haberine atlarlar hiç anlamam... Ben iPhone kullanıyorum, ama yakınımdaki herkese Android kullanan telefonları öneriyorum. Bu bir tercih meselesi, bunu anlamak bu kaadr zormu? Ayrıca "birşey varmış gibi kapışılacak" cümlesi garip. Belkide gerçekten birşey var ama sen o kadar körsünki göremiyorsun. Bir de işin o tarafından bak! Bu teknoloji uleması tavırlar hiç hoş değil. Sanki HTC CEO'su amcam!
  • quote:

Orijinalden alıntı: funkmaster

5 çıkacak diye 4 almayanlar için çok kötü bir haber, şimdi 6yı bekleyecekler.

A5 işlemci şu an mevcut zaten, A6 işlemci 2012'de çıkıp Apple'ın yeni ürünlerinde kullanılacak.

5'i bekleyenler 6'yı bekler derken iPhone'dan bahsediyorsunuz ama konu o değil, işlemci.

do you understand me?
  • Ben de bir çok kişinin neden anlatmak istediklerini anlatırken bazı kelimeleri doğrudan söylemeye çekindiklerini anlamam, sanki ingilizce fanboy yazınca adam ona fanatik dediğini anlamayacak mı? :)
  • quote:

quote:

quote:

+1

ohoo siz almazsanız ben hiç almam. söyleyin çıkarmasınlar A6 falan
  • Eger Apple iPhone 5 i bu sonbahar da çıkarmaz ise iPhone 5 2012 yılında A6 işlemcisi ile çıkar. Anlamadığım niye bu kadar geç çıkarıyorlar. iPhone 4 ü üstünde bir çok telefon var ve pazardan nemalaniyorlar. Performansından mı memnun değiller acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dextercan

Eger Apple iPhone 5 i bu sonbahar da çıkarmaz ise iPhone 5 2012 yılında A6 işlemcisi ile çıkar. Anlamadığım niye bu kadar geç çıkarıyorlar. iPhone 4 ü üstünde bir çok telefon var ve pazardan nemalaniyorlar. Performansından mı memnun değiller acaba?

yüzeysel olarak bakarsak evet dediğiniz mantıklı ancak eylül ayında çıkması beklenen yeni iphone un sorunlarından biri de işlemciydi.. Apple ipad2 de kullandığı a5 işlemcisini yeni nesil iphone da da kullanmak istiyor ancak bu öyle aynı işlemciyi direk takarak olmuyor malesef ipad2 de kullanılan işlemcinin boyutları iphone a konulamayacak düzeyde büyük.. boyutları küçültmek gerekiyor ancak bu da ısınma sorununu beraberinde getiriyor.. bu ısınma sorunuyla alakalı haberler çıkmıştı forumda ve medyada merak ediyorsanız eğer ufak bi aramayla bulunabilir sanıyorum sözün özü, apple iphone 5 e a6 işlemciyi malesef çıktığı gibi koyamayabilir, daha yeni a5 işemciyi iphone a entegre edebilmişken a6 da karşılaşacakları sorunları bu kadar kısa sürede çözebileceklerini zannetmiyorum.. iphone'da a6 işlemciyi görebilmemiz için iPhone 5ten sonraki nesil cihazı bekleyeceğiz muhtemelen

• quote:

Orijinalden alıntı: TuffkiLLe

quote:

Orijinalden alıntı: dextercan

Eger Apple iPhone 5 i bu sonbahar da çıkarmaz ise iPhone 5 2012 yılında A6 işlemcisi ile çıkar. Anlamadığım niye bu kadar geç çıkarıyorlar. iPhone 4 ü üstünde bir çok telefon var ve pazardan nemalaniyorlar. Performansından mı memnun değiller acaba?

yüzeysel olarak bakarsak evet dediğiniz mantıklı ancak eylül ayında çıkması beklenen yeni iphone un sorunlarından biri de işlemciydi.. Apple ipad2 de kullandığı a5 işlemcisini yeni nesil iphone da da kullanmak istiyor ancak bu öyle aynı işlemciyi direk takarak olmuyor malesef ipad2 de kullanılan işlemcinin boyutları iphone a konulamayacak düzeyde büyük.. boyutları küçültmek gerekiyor ancak bu da ısınma sorununu beraberinde getiriyor.. bu ısınma sorunuyla alakalı haberler çıkmıştı forumda ve medyada merak ediyorsanız eğer ufak bi aramayla bulunabilir sanıyorum sözün özü, apple iphone 5 e a6 işlemciyi malesef çıktığı gibi koyamayabilir, daha yeni a5 işemciyi iphone a entegre edebilmişken a6 da karşılaşacakları sorunları bu kadar kısa sürede çözebileceklerini zannetmiyorum.. iphone'da a6 işlemciyi görebilmemiz için iPhone 5ten sonraki nesil cihazı bekleyeceğiz muhtemelen

Demek istediğinizi anladım ama A6 işlemciyi iPhone 5 üzerinde deneyip çıkarabilirler. Çünkü iPad 3 bu sonbahar da çıkacağı dedikoduları var. Sonuc olarak A5 işlemcisi ile çıksa bile iPhone 5 hic yoktan galaxy s2 nim gerisinde kalacaktır performans acısından ama işlemci ile oynayabilirlerse orasını bilemeyeceğim. Kişisel olarak iPhone 5 çıksa bile almayacağım. iPhone 4 yetiyor şimdilik A6 işlemcili iPhone çıkınca alırım. 3D destekli iPhone u merak ediyorum gercekten.

• quote:

quote:

quote:

+1

Fandroid ler ve saçma sapan yorumları.. Her konuyu kirletmek konusunda oldukca başarılı bu arkadaşlar... Binlerce android forumu mevcut gidin tatmin olaylarınızı orda yapın!
  • Bu zamanda hala ıphone alan var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: FRAPS

Bu zamanda hala ıphone alan var mı ?

cem yılmaz ın bir lafı vardı - ne zaman çıktınız mağaradan ? - diye.. internetle tanışık olmanız ilginç.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.