fakir işi su soğutma bilgisayar yaptım
95 Cevap13532 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

26 Mesaj
12 Ağustos 2011; 18:05:10 

Su Soğutmaya geçmeden önce hikayesini anlatmak istiyorum ki, su soğutmamın geçtiği evreleri daha ne ortaya koyabileyim.

Babama laptop alınca, onun masa üstü bana kaldı. Asus M2V-MX SE anakart AMD Athelon X2 5200+ 2.7 Ghz işlemci 2GB ram vardı üstünde. Bende oyun oynarım havasına gittim Powecolor HD 4850 1GB GDDR5 ekran kartı aldım. Ancak oyunlarda 3 4 sn lik takılmalar meydana geliyordu. ekran kartını garantiye yolladım ancak bir sonuç çıkmadı. Ben de kızdım, anakart işlemci ve ram i satıp yerine ASUS M4A88T-M USB3 anakart AMD Phentom X2 560 Black Edition İşlemci 6GB ram 1333 Mhz Kingston ram aldım. Ekran kartı bu sistemde de arıza çıkartınca acaba sıcaklıktan olmasın dedim. Daha sonra öğrendim ki ekran kartı arızalıymış. Zaten nemli bir el ile ekran kartını elleyince onu da kısa devreden yaktım. Yandığına da o kadar çok sevindim ki Neyse konuya dönecek olursak sıcaklıkları ölçtüğümde ekran kartı 80 derece işlemci 70 derece dolaylarında dolaşıyordu. Hava soğutma sistemlerini biraz netten inceledim ancak kafama pek yatmadı. Su soğutma işine girmeye karar verdim. Öncelikle blokları sanayide kendimiz üretsek havasına girdik. Fakir işi olacak ya. Makine mühendisi dayıoğlu ile birlikte biraz kafa patlattıktan ve piyasa araştırması yaptıktan sonra, sanayide işlerin bize satın almadan daha pahalıya mal olacağını anladık. İnternet üzerinde araştırmalar yaparken, Koolance adlı firmayı bulduk Fiyatlarında baktığımda Türkiye piyasasından çok daha düşük fiyatları var. öyleki işlemci bloğunu 24$ a satın aldım. Tabiki biz kargo parası biraz düşük olsun diye amerikadaniste firmasını kullandık. İşlemci, VGA ve Chipset bloğu ile 2mt bor ve bağlantı noktalarını kargo dahil toplam 120 $ evime kadar getirttim. Türkiyede bir işlemci bloğunun en az 60 - 70 $ olduğunu düşünülürse bedavaya geldi gibi bişey.

Tabiki sadece bloklar bir işe yaramıyor, su pompası lazım. biraz düşünüp biraz da akvaryumcu gezdikten sonra akvaryumcudan suyu 1mt yüksekliğe basabilen 600 lük bir pompa satın aldım 20 tl ye. bir de evin mutfağından hanıma yalvararak aldığımız 5 lt lik yağ damacanası :) Damacanayı iyice temizledikten sonra, bir oto elektirikçisinden de 10 şişe saf su aldım. (Şişesi 50 kr) Bir de carefourdan aldığım 1 lt lik deiyonize antifreezli cam suyu mavi :) 1.5 TL. Ancak daha sonradan musluk suyu ile idare ediyoruz Saf su borulardan dışarı çıkarsa tozdan havadan yine saflığını kaybediyor. O yüzden gerek görmedim saf suyu bir daha.

İlk etapta malzemelerim bu kadardı. Daha sonradan radyatör eklendi. Onun resimlerini daha sonradan ekleyeceğiz :) Sistemin tek sıkıntısı biraz fazla yer kaplaması. Ancak bu da masa üstü ya laptop gibi kucağımıza alıp gitmiyoruz. Kasa mod işi girmeye başladım yavaştan. Kafamda plexiden veya ahşap cam karışımı biraz daha büyük bir kasa yapıp içine bütün malzemeleri oturtmak. Tabiki şu anda hanım onlar için bütçeye izin vermiyor. Zaten biz Türklerin en büyük sıkıntısı herhalde şu para. Zevkimiz için bile para harcarken ucuz olsun iyi olsun diyoruz

Sıcaklık Tablosu
İşlemci = Hava ile yaklaşık 65-70 derece. Radyatörsüz su soğutma ile, min suyun sıcaklığı, yük altında (Bad Comp. 2) 1 saatte 55 - 60 dereceye çıkıyor. Damacanadaki suyu değiştirince yine su sıcaklığı . Radyatör ile max fan hızında 28.9 derece sabit yük altında, bekleme modunda 27.6 derece. (Bad Company 2 ile 3 saat oyun sonucu)

Ekran Kartı = Hava ile yaklaşık 80 85 derece. Radyatörsüz su soğutma işlemci ile aynı. Radyatörlü su soğutma işlemci ile aynı.

Chipset = Hava ile 65 -70 derece arası. Radyatörlü ve radyatörsüz su soğutmalarda işlemci ile aynı.

Maliyet Tablosu
180 TL Bloklar Borular ve Rakorlar
20 TL Akvaryum Pompası
30 TL Radyayör
50 TL 18 cmlik fan (Min 60cfm - Max 150 Cfm hava aktarma, Min 17dB - Max 38dB Ses)
+

daha fazla sözü uzatmadan, sizi resimlerle baş başa bırakmak istiyorum.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

Asus M4A88T-M EVO USB3.0 - AMD Phentom X2 560 3.3 GHz Black Edition - Kingston 3x2GB Ram - Shapphire HD 3850 512MB 256Bit GDDR3 - Koolance Su Soğutma Sistemi

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Ağustos 2011; 22:08:47 

373 Mesaj
12 Ağustos 2011; 22:38:48 

Türk zekası panpa kutladım

Kalp daima soldan atar...

189 Mesaj
13 Ağustos 2011; 0:05:47 

harbi olmuş yani

Barış Manço, Cem Karaca, Zeki Müren öldü. Teoman bıraktı. Demet Akalın, Sinan Akçıl, İsmail Yk devam ediyor. Böyle ruh gıdası mı olur lan?

259 Mesaj
13 Ağustos 2011; 2:53:28 

cok guzel olmus

Corsair Obsidian Series 800D//Asus Maximus V Extreme, Z77//Intel Core i7-3770K//Corsair Hydro Series H100i//Corsair 16GB DDR3-1866 , Dominator GT//Series//Corsair Force Series GT 240GB, 2.5", SATA 6Gb/s//Western Digital Caviar Black 1000GB, SATA 6Gb/MSI N680GTX Lightning/// Creative Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Pro // // Samsung syncmaster 245B. 24"// Enermax MaxRevo 1500W //Windows 7 Ultimate 64bit

3420 Mesaj
13 Ağustos 2011; 9:57:14 

Ellerinize sağlık, çok emek vermişsiniz çokda güzel olmuş, benim merak ettiğim ses düzeyi ne alemde özellikle akvaryum motoru ses yapıyormu?

162 Mesaj
13 Ağustos 2011; 22:58:28 

oha adam fena yapmış :D

189 Mesaj
14 Ağustos 2011; 0:09:33 

sogutucu demirleri nerde neye göre yaptirip yada alabilirim

okuyunca gordum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi G&H -- 14 Ağustos 2011; 0:13:14 >

Barış Manço, Cem Karaca, Zeki Müren öldü. Teoman bıraktı. Demet Akalın, Sinan Akçıl, İsmail Yk devam ediyor. Böyle ruh gıdası mı olur lan?

581 Mesaj
14 Ağustos 2011; 0:28:57 

böyle emek harcanarak yapılan işleri seviyorum.eline sağlık arkadaşım

664 Mesaj
14 Ağustos 2011; 1:17:38 

Çok güzel olmuş tebrikler

LG OPTIMUS BLACK
Eminem Fan Club

26 Mesaj
14 Ağustos 2011; 5:28:51 

quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

Ellerinize sağlık, çok emek vermişsiniz çokda güzel olmuş, benim merak ettiğim ses düzeyi ne alemde özellikle akvaryum motoru ses yapıyormu?

pompa eğer damacanaya değmezse 0 ses değerse biraz tırıldıyor ancak biraz borulara dokunca o ses de gidiyor. Su bütün pompa sesini absorbe ediyor fanın sesi ise bana bağlı. kutusunda fan hızını kontrol etmeye yarayan kumandası vardı. onunla ihtiyaca göre ayar yapıyorum. ancak şunu söyleyebilirim, amd nin stok fanlarından (4 5 ay kullanıldıktan sonra) daha az ses yapıyor.

quote:

Orijinalden alıntı: G&H

sogutucu demirleri nerde neye göre yaptirip yada alabilirim

okuyunca gordum

soğutucu blokları sanayide CNR mi CRN mi öyle bir makine var. onlarla yaptırabilirsin ancak bizim konuştuğumuzda, adam bir tek malzeme için seri üretimimi durduramam diyorlar. iş olmadığı zaman da adam makine açılışına 150 200 lira gibi bi para istiyor. çok tanıdık olursa belki çok ucuza halledilir ancak, o makinenin de programlanması lazım metali nasıl işleyeceği. bakır çok zor bir metal işleme açısından. biraz ustalar bakır deyince geri duruyorlar. aliminyumda o kadar sıkıntı değil ama bakırdan da iyisi yok :) altın hariç

sıfırdan bu işe gireceklere elimden geldiğince bildiklerimi paylaşmaya hazırım. bir pompaya 120 TL diyorlar firebal da. gerçi o 12v bizimki 220 v ancak sonuçta iş görüyor. bence hem biraz zevk meselesi biraz da para meselesi bu işler. ah hanımdan bütçe çıksa daha neler yapıcam da

Asus M4A88T-M EVO USB3.0 - AMD Phentom X2 560 3.3 GHz Black Edition - Kingston 3x2GB Ram - Shapphire HD 3850 512MB 256Bit GDDR3 - Koolance Su Soğutma Sistemi

143 Mesaj
14 Ağustos 2011; 12:58:10 

o dijital termometreyi nereden ve kaça temin ettin

P4 631 3GHZ (CADER MİLL) (OC İLE 4000), ASUS P5B
zotac 9600 GT Synergy, 2*1 GB CORSAİR 800 MHZ,
160 GB SAMSUNG, 470 watt TT
BİM Fan Club

26 Mesaj
15 Ağustos 2011; 13:45:18 

quote:

Orijinalden alıntı: arda38

o dijital termometreyi nereden ve kaça temin ettin

10 liraya gittigidiyordan

701 Mesaj
15 Ağustos 2011; 14:09:17 

Gerçekten çok güzel yapmışsın

2945 Mesaj
15 Ağustos 2011; 15:09:32 

herşey güzel duruyorda biri bidona çarparsa ne olur merak edyorum.:D
benim yegende pc kasasına tekme atmıştı görüntü felan gitmişti:D

forum kurallarını aşırı saçma buluyorum.

Uzaklaştırılmış
15 Ağustos 2011; 15:30:38 

Büyük basari Tebrik ederim

1083 Mesaj
15 Ağustos 2011; 21:33:19 

Okadar küçük bi radyatör için süper değerler tabi blokların kaliteli olmasıda buna etken bence.Para harcanması gerekenler çok iyi seçilmiş ve güzel bi çalışma olmuş aslında yurt duşundan bi arkadaşın falan geliyorsa ona güzel bi sıvı getirtip hazneyi kan torbasından falan yaprsan ilginç bir çalışma olur.Ben uzun süre önce inanılmaz bi çalışma görmüştim kan temalı ona benzer bişiler yapabilirsin.

Project Blue Ice Queen

Toshiba A660-17M

Intel I7 2600K - Custom Watercooling - Asus Maximus Gene-Z/Gen3- Corsair Dominator Platinum 16GB 1866Mhz - MSI GTX 680 - Corsair Force GT 120GB - Corsair 800D - SeaSonic X750 - Samsung 2370 Led Monitör

26 Mesaj
16 Ağustos 2011; 4:52:48 

quote:

Orijinalden alıntı: black.rain

Okadar küçük bi radyatör için süper değerler tabi blokların kaliteli olmasıda buna etken bence.Para harcanması gerekenler çok iyi seçilmiş ve güzel bi çalışma olmuş aslında yurt duşundan bi arkadaşın falan geliyorsa ona güzel bi sıvı getirtip hazneyi kan torbasından falan yaprsan ilginç bir çalışma olur.Ben uzun süre önce inanılmaz bi çalışma görmüştim kan temalı ona benzer bişiler yapabilirsin.

aslında kafamda birkaç değişiklik daha var black.rain. geçen gün kasaya bir kaç değişiklik yaptım onların resimlerini koymadım mesela. öncelikle overclock yaptığımızda bazen BIOS resetlemek gerekebiliyor. bu durumlarda ikide bir kasanın içinde pin aramak yerine o bios resetini yapan 3lü dişe kablo taktım da bir switch e bağladım. onu da kasanın önünden matkapla bir delik açarak kasanın önüne yerleştirdim. şimdi tek şipşak ile bios reset yapabiliyorum. tabi bilmeyen adam kurcalarsa düğmeyi işimiz arap. tekrardan ayar yap. bir de radyatör fanının ayar düğmesini de aynen kasa önüne bir delik açarak yerleştirdim. kasayı da kırmızıya boyadım sprey boya ile. şu anda ferrari gibi oldu. bir de usb ve ses ön çıkışları kasanın altındaydı. onları da oradan kestim. dvd kapaklarının tekinden onlara göre delikler açarak, ön usb ve sesleri de kasanın üstüne çıkardım.

şu su soğutma meselesine gelirsek, onun için bikaç düşüncem var. önceliğim damacanadan kurtulmak. 2 - 4 arası yarım metre uzunluğunda 5 - 10 cm genişliğinde tüplerden bulabilirsem, damacanayı komple kaldırıp, suları o tüplere alacağım. bir de bu plastik borular ısınınca eğrilip büğrülüyorlar. onlar için de demir tellerden spral yapacağım yay şeklinde biraz da boyarım onları hem borular eğirilmez büğrülmez hem de biraz daha modifiye olur zannımca. fikirlerinizi bekliyorum.

32 Mesaj
16 Ağustos 2011; 21:28:25 

soğutucu blokları nereden aldınız acaba baktım fakat göremedim

26 Mesaj
16 Ağustos 2011; 21:50:45 

quote:

Orijinalden alıntı: kskleehunkar

soğutucu blokları nereden aldınız acaba baktım fakat göremedim

www.koolance.com inernet üzerinden amerikadan. ödemeyi paypal ile yaptım. ben kargo olarak, önce ups ile amerika içi washingtondan newyork a gönderttim. oradan da amerikadaniste.com aracılığıyla Türkiyeye getirttim. Amerika içi kargo az olsun diyerek, en ucuzunu seçtim. 11 $ kargo tuttu amerika içi. ama washingtondan new york a 10 günde gitti. new yorktan evime 3 günde geldi :) koolance firması ups worldwide ile anlaşmalı. istersen evine kadar getiriyorlar. bana sorarsan şimdi tekrar alacak olsam, koolance ups i seçerim. tek kargo takibi ayrıca fiyat yine hemen hemen aynıya geliyor. arada belki bi 5 - 10 $ oynar. eğer amerikadaniste.com hesabın zaten varsa o zaman onunla getirt ama yok ise ups i kullan. daha kolay olur.

26 Mesaj
16 Ağustos 2011; 22:21:12 

Yardımcı olması açısında Koolance üzerinden aldığım parçalar ve sayfa adresleri :
1- İşlemci Bloğu => http://www.koolance.com...info.php?product_id=115 => 19.95$
2- Chipset Bloğu => http://www.koolance.com...info.php?product_id=104 => 22.95$
3- Ekran Kartı Bloğu => http://www.koolance.com...info.php?product_id=393 => 24.95$ tam olarak bu değil. benim aldığımdan kalmamış ancak ister bunu isterseniz chipset bloğundan bir tane daha alabilirsiniz. Ben şuan kasamda chipseti pasif olarak soğutuyorum. çünkü küçük bir parça ve ondan ısı almak zor oluyor benim ana kartta. babam su motorunu çalıştırmayınca chipseti yakmıştı da biraz da ondan
4- Boru Geçiş Noktası => http://www.koolance.com...info.php?product_id=137 => 4.34$ (mutlaka iki tane alın. bence 3-4 tane almak lazım Türkiyede bulamayız. Ben de iki tane aldım. bozulur ya da eskirse ne yaparım bilmiyorum)
5- Borular 6mm => http://www.koolance.com..._info.php?product_id=46 => 0.99$ (alabildiğiniz kadar alın. nalburlarda sadece 8mm likleri oluyor ve çok adi oluyorlar. bu borular çok kaliteli)
6 Borular 10mm => http://www.koolance.com...info.php?product_id=171 => 1.29$ (aynen bunu da alabildiğiniz kadar alın yoksa 8mm ile canbazlık yapmak zorunda kalıyorsunuz)

toplamda 81.09$ yapıyor, 4-5ve6 dan ikişer tane aldığımızda. bence bir su soğutma için hiç bişey. kargoya da en az 30 - 40$ vereceğinizi unutmayın. ha oradalardan gelecek birini bulursanız ki ben bulamadım, o zaman 80 dolara su soğutma parçalarınız olur

32 Mesaj
16 Ağustos 2011; 22:37:35 

cevabın için teşekkürler

cevaplarından birinde borular yamuluyo demişsiniz 8mm liği kulandığınızdan dolayımı?

ekran kartı bloğunuz hangi kartları desteklemekte ?

10mm borular bu akvaryum pompasında sorun çıkarır mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kskleehunkar -- 16 Ağustos 2011; 22:48:03 >

26 Mesaj
16 Ağustos 2011; 22:59:56 

quote:

Orijinalden alıntı: kskleehunkar

cevabın için teşekkürler

cevaplarından birinde borular yamuluyo demişsiniz 8mm liği kulandığınızdan dolayımı?

ekran kartı bloğunuz hangi kartları desteklemekte ?

10mm borular bu akvaryum pompasında sorun çıkarır mı ?

1. evet 8mm borular yamuluyor çünkü bu nalburlardan hırdavatçılardan aldığımız borular çok ince. yamulma nedeni o. ancak amerikadan gelen borularda öyle bir sıkıntı yok. boru içindeki suyu taşıyabiliyor.

2. ekran kartı bloğumu hem powercolor HD 4850 de, hem Zotac 9500 GT de, hem de Sapphire HD 3850 de kullandım. sıkıntı yok. bu üç kartın işlemci yongalarının büyüklüklerine bakarsanız ayrıca blokların mauellerine bakarsanız orada en boy ve genişlik miktarlarını mm cinsinden veriyor. bu da size en önemli bilgileri verir.

3. sorunuzun cevabına gelince, 6. resimde sağda görünen büyük pompa ile 10 mmlik boru neredeyse tam uyumlu. gerçi boruyu hafif ısıtıp gerçirmeniz gerekiyor ancak çok büyük problem oluşturmadı bende. bir de işlemci bloğunun giriş çıkışları 10mm lik. diğer blokların ise 6 mm. bi önceki cevabımdaki 4. maddedeki bağlantı noktaları tam burada işe yarıyor 10mm den 6mm ye düşüp, sonra tekrardan 6mm den 10mm ye çıkmamıza olanak veriyor.

eğer amerikadan alış veriş yapacaksan, banada haber ver de birkaç parça da benim için söyleyiver. parası neyse ben vereyim. flowmetreler var çok şık şeyler birkaç parça da yedek olsun diye söylemem lazım da kargo parasını göze alamıyorum 20 dolarlık şeyler için

32 Mesaj
16 Ağustos 2011; 23:19:23 

yardımcı olmak isterdim ama önümüzdeki ay kasa alıcam . okul zamanında para biriktirip alıcam bu sistemi allah nasip ederse :D

ben gpu blockda alamıcam gtx 460 için en az 95 euro istiyolar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kskleehunkar -- 17 Ağustos 2011; 0:50:46 >

802 Mesaj
17 Ağustos 2011; 2:18:46 

eyw ustam on numara yapmışsın

şimdi bir sorum var sizlere

p400 thermaltake pompa
Alphacool NexXxoS Xtreme II 240 mm radyatör
Türk cpu bloğu baya sağlam ne resimlerine baktım hatta ekliyim
Sıvısı
thermaltake termal macunu
thermaltake rakorlar
uv duyarlı boruları

http://forum.donanimhab..._/key_//tm.htm#51145249
Cpu blok bunun aynısı

kargo içinde 110 lira çekti adam fiyat sence ne yapmam lazım alıyımmı ? cevap dönersen çok sevinirim

sence almalımıyım :D

resimler alıcağım sıvı soğutmanın resimleri radyatör resmi temsili

arkadaşlar yardımcı olun acemiyim 110 lira da anlaştık kazıkmı yiyorum yoksa fiyat iyimi ??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mhmtr57 -- 17 Ağustos 2011; 2:55:08 >

Amd Black X4 955 3.2 Ghz@ 4.0 -- Foxconn A7DA S 3.0 -- G SkiL 2x2 -- Hi LeveL 2x2 8 gb 1333 Mhz Dual channel -- Powercolor HD 6870 --Samsung HD502HJ 500 Gb x2 RaiD 0 -- Samsung HD103SJ 1 TB-- Sandisk Extreme 120 GB SSD -- High power 600 w Psu -- 240 mm Alphacool NexXxus extreme Radyatör-- Thermaltake p400 pompa -- Türk malı Cpu Blok -- LG M2232 22 " HDmi Full HD LeD

Galaxy S II

26 Mesaj
17 Ağustos 2011; 3:01:45 

quote:

Orijinalden alıntı: mhmtr57

p400 thermaltake pompa
Sıvısı
thermaltake rakorlar
uv duyarlı boruları

kargo içinde 110 lira çekti adam fiyat sence ne yapmam lazım alıyımmı ? cevap dönersen çok sevinirim

arkadaşlar yardımcı olun acemiyim 110 lira da anlaştık kazıkmı yiyorum yoksa fiyat iyimi ??

dostum fiyat iyi tabiki. ancak şunlardan emin ol!
1.cisi o blok senin anakartına uyacak mı?
2. blok üzerinde kohezyon(aşınma) ne durumda?
3. adam niye satıyor bu sistemi? cünkü bu parçalarla 0 dan almaya kalksan 300-350 arası bişey yapması lazım.
4. bu sistemin su tankı nerede? borunun içindeki suyla işin çok zor olur! Artı bu sistemi alsan bile sıvının sıcaklığını kontrol edecek bir yöntem geliştirmelisin. parçaların sıcaklığını bilgisayardan ölçersin ama sıvınınkini mutlaka ayrı ölçmen lazım.

Dostum fiyat çok iyi ANCAK bloğun anakartına uyacağından emin ol. Bloğun iç yüzeylerinin aşınmadığından ve sızdırma yapmayacağından emin ol. sistemin su tankı varmı sor. eğer yoksa ve sen bu sistemi alırsan bir de su tankı alman gerekecek. onu unutma. almak yerine bir reklamcıda pleksiglass (akrilik) ten yaptırabilirsin. almak ile aynı fiyata olur zannımca. biraz pahalı birşey çünkü pleksiglass. bir diğeri sadece işlemci mi soğutacaksın? eğer böyle düşünüyorsan sistem ideal. ama ekran kartım falan da işin içine girecek diyorsan, o pompa kaldırır mı?onu da öğren. radyatör işlemci ekran kartı chipset mofset ısılarını tek başına atabilir mi? atamaz ise yeni radyatör ve fan almak zorunda kalacaksın. power supply ın kaç watt? pompa + 2x 120lik fan + sistem + ekran kartını kaldırabilir mi? 250 -350 W PSU ile olcak işler değil bunlar. enaz 500 550 W ister bu sistem.

şunu hiçbir zaman unutma böyle durumlarda verdiğin parayı görmemen gerekir. çünkü gerçek bilginin fiyatı pahalıdır. ayrıca zevkin veresiyesi olmaz yazar bizim buralarda kahvehanelerde sistem sağlamsa ve aklın yattıysa al. ama malzemelerin sağlam olduklarını varsayarak konuşuyorum.

son olarak su soğutmadan ne beklediğin, su soğutma ile neler yaptığın, su soğutmayı ne için yaptığın soruları önemli sorular. şu yukarıda fotoğrafları duran bilgisayarı nerdeyse hiç açmıyorum. laptopu kullanuıyorum şu aralar. bu benim için bir keşif bir zevk bir heyecan bir birşeyler üretebilme fırtınası yukarıdaki soruları cevaplarsan alıp almaman konusunda da herşey kafanda netleşmiş olur

802 Mesaj
17 Ağustos 2011; 3:10:32 

quote:

Orijinalden alıntı: erdemsaid

quote:

Orijinalden alıntı: mhmtr57

p400 thermaltake pompa
Sıvısı
thermaltake rakorlar
uv duyarlı boruları

dostum fiyat iyi tabiki. ancak şunlardan emin ol!
1.cisi o blok senin anakartına uyacak mı?
2. blok üzerinde kohezyon(aşınma) ne durumda?
3. adam niye satıyor bu sistemi? cünkü bu parçalarla 0 dan almaya kalksan 300-350 arası bişey yapması lazım.
4. bu sistemin su tankı nerede? borunun içindeki suyla işin çok zor olur! Artı bu sistemi alsan bile sıvının sıcaklığını kontrol edecek bir yöntem geliştirmelisin. parçaların sıcaklığını bilgisayardan ölçersin ama sıvınınkini mutlaka ayrı ölçmen lazım.

Dostum fiyat çok iyi ANCAK bloğun anakartına uyacağından emin ol. Bloğun iç yüzeylerinin aşınmadığından ve sızdırma yapmayacağından emin ol. sistemin su tankı varmı sor. eğer yoksa ve sen bu sistemi alırsan bir de su tankı alman gerekecek. onu unutma. almak yerine bir reklamcıda pleksiglass (akrilik) ten yaptırabilirsin. almak ile aynı fiyata olur zannımca. biraz pahalı birşey çünkü pleksiglass. bir diğeri sadece işlemci mi soğutacaksın? eğer böyle düşünüyorsan sistem ideal. ama ekran kartım falan da işin içine girecek diyorsan, o pompa kaldırır mı?onu da öğren. radyatör işlemci ekran kartı chipset mofset ısılarını tek başına atabilir mi? atamaz ise yeni radyatör ve fan almak zorunda kalacaksın. power supply ın kaç watt? pompa + 2x 120lik fan + sistem + ekran kartını kaldırabilir mi? 250 -350 W PSU ile olcak işler değil bunlar. enaz 500 550 W ister bu sistem.

şunu hiçbir zaman unutma böyle durumlarda verdiğin parayı görmemen gerekir. çünkü gerçek bilginin fiyatı pahalıdır. ayrıca zevkin veresiyesi olmaz yazar bizim buralarda kahvehanelerde sistem sağlamsa ve aklın yattıysa al. ama malzemelerin sağlam olduklarını varsayarak konuşuyorum.

son olarak su soğutmadan ne beklediğin, su soğutma ile neler yaptığın, su soğutmayı ne için yaptığın soruları önemli sorular. şu yukarıda fotoğrafları duran bilgisayarı nerdeyse hiç açmıyorum. laptopu kullanuıyorum şu aralar. bu benim için bir keşif bir zevk bir heyecan bir birşeyler üretebilme fırtınası yukarıdaki soruları cevaplarsan alıp almaman konusunda da herşey kafanda netleşmiş olur

Ustam

http://forum.donanimhab..._/key_//tm.htm#51145249

cpu blok bu korozyonmudur nedir ondanda yokmuş sordum herşey sağlammış ve pompanın su tankı varmış şu şekilde resmini de koyıyım .. ve satmasının nedenide çocuk biraz varlıklı yani para var birde masaüstünü ful satmış sonra yeniden toplıycakmış gerçektente sattığından eminim ilanları gördüm o şekil yani 110 a alıyorum ozaman bende az daha ucuza almaya çalışıyordum :D

Ufaltılmış ön izleme resmi

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mhmtr57 -- 17 Ağustos 2011; 3:14:01 >

Amd Black X4 955 3.2 Ghz@ 4.0 -- Foxconn A7DA S 3.0 -- G SkiL 2x2 -- Hi LeveL 2x2 8 gb 1333 Mhz Dual channel -- Powercolor HD 6870 --Samsung HD502HJ 500 Gb x2 RaiD 0 -- Samsung HD103SJ 1 TB-- Sandisk Extreme 120 GB SSD -- High power 600 w Psu -- 240 mm Alphacool NexXxus extreme Radyatör-- Thermaltake p400 pompa -- Türk malı Cpu Blok -- LG M2232 22 " HDmi Full HD LeD

Galaxy S II

26 Mesaj
17 Ağustos 2011; 3:13:13 

sorularının cevabını aldıysan hayırlı uğurlu olsun diyelim

802 Mesaj
17 Ağustos 2011; 3:22:41 

quote:

sorularının cevabını aldıysan hayırlı uğurlu olsun diyelim

eyw ustam kaçırmıyım ozaman ben bunu perşembe arıyorum çocuğu alıyorum hemen bide satar matar :D

Galaxy S II

107 Mesaj
17 Ağustos 2011; 3:35:39 

cok guzel bı çalısma cok beyendım :)

Traveq0

21 Mesaj
17 Ağustos 2011; 16:09:29 

Çok başarılı, ama bu kadar uğraşmak yerine gidip fan alırdım :D

26 Mesaj
17 Ağustos 2011; 23:15:25 

quote:

Orijinalden alıntı: tqGaruda

işte işin sırrı da burada. zevk meselesi. artı herkes deniz kenarında yaşamıyor. 1600mt yükseklikte hava yoğunluğu epey azalıyor. fan her zaman işe yaramıyor. bir de suyun döndüğünü görmek pahabiçilemez

21 Mesaj
18 Ağustos 2011; 13:20:28 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tqGaruda

işte işin sırrı da burada. zevk meselesi. artı herkes deniz kenarında yaşamıyor. 1600mt yükseklikte hava yoğunluğu epey azalıyor. fan her zaman işe yaramıyor. bir de suyun döndüğünü görmek pahabiçilemez

Gerçekten harikasın ya

7147 Mesaj
18 Ağustos 2011; 19:30:34 

Kendi fikrinizle, emeğinizle yapmışsınız ve harika olmuş gerçekten, diyecek birşey bulamıyorum.

Fanlı soğutucular alsaydınız da muhtemelen işinizi görürdü. Ama kendi yaptığın birşeyi kullanmak bambaşka.

802 Mesaj
18 Ağustos 2011; 23:15:57 

usta alıcağım radyatör ve blok bu çok ucuza koymamışmı sencede ve kimse de mesaj yazmamış kıllandım bu işten biraz

http://forum.donanimhab..._/key_//tm.htm#50024821

Galaxy S II

802 Mesaj
19 Ağustos 2011; 18:32:16 

evet arkadaş lar :D sıvı soğutmamı almış bulunmaktayım kurulumunu yapmadım sıvı sızdırmazlık testi yapıyorum 5-6 saat dursun bu şekilde sonra montajını yapıcam ..

Galaxy S II

1914 Mesaj
21 Ağustos 2011; 0:39:28 

erdemsaid : Resimler uçmuş? :(

4645 Mesaj
21 Ağustos 2011; 8:27:14 

Herşeyin tam otomatik olmuş.

Moda Sahili

1914 Mesaj
21 Ağustos 2011; 13:16:02 

Heh şimdi resimleri görüyorum :)

66 Mesaj
21 Ağustos 2011; 14:02:03 

çok güzel olmuş, bir sistemin ekonomik olması da lazım...

The Engineer...
The PROГOKOL...

496 Mesaj
22 Ağustos 2011; 3:10:19 

hadi bakalım devamını görelim mehmet...

1513 Mesaj
4 Eylül 2011; 20:41:53 

quote:

Yardımcı olması açısında Koolance üzerinden aldığım parçalar ve sayfa adresleri :
1- İşlemci Bloğu => http://www.koolance.com...info.php?product_id=115 => 19.95$
2- Chipset Bloğu => http://www.koolance.com...info.php?product_id=104 => 22.95$
3- Ekran Kartı Bloğu => http://www.koolance.com...info.php?product_id=393 => 24.95$ tam olarak bu değil. benim aldığımdan kalmamış ancak ister bunu isterseniz chipset bloğundan bir tane daha alabilirsiniz. Ben şuan kasamda chipseti pasif olarak soğutuyorum. çünkü küçük bir parça ve ondan ısı almak zor oluyor benim ana kartta. babam su motorunu çalıştırmayınca chipseti yakmıştı da biraz da ondan
4- Boru Geçiş Noktası => http://www.koolance.com...info.php?product_id=137 => 4.34$ (mutlaka iki tane alın. bence 3-4 tane almak lazım Türkiyede bulamayız. Ben de iki tane aldım. bozulur ya da eskirse ne yaparım bilmiyorum)
5- Borular 6mm => http://www.koolance.com..._info.php?product_id=46 => 0.99$ (alabildiğiniz kadar alın. nalburlarda sadece 8mm likleri oluyor ve çok adi oluyorlar. bu borular çok kaliteli)
6 Borular 10mm => http://www.koolance.com...info.php?product_id=171 => 1.29$ (aynen bunu da alabildiğiniz kadar alın yoksa 8mm ile canbazlık yapmak zorunda kalıyorsunuz)

toplamda 81.09$ yapıyor, 4-5ve6 dan ikişer tane aldığımızda. bence bir su soğutma için hiç bişey. kargoya da en az 30 - 40$ vereceğinizi unutmayın. ha oradalardan gelecek birini bulursanız ki ben bulamadım, o zaman 80 dolara su soğutma parçalarınız olur

Konuyu baştan aşağı okudum ve gerçekten müthiş bir çalışma olmuş.Geleyim aklıma takılan sorulara.

Verdiğiniz siteden parçaları ayarladım ve 85 $civarında tuttu,kargo direk gelsin dedim yanında 80 küsür dolar yazısı çıktı bu rakam doğru mudur yoksa ne kadar öderim.

Eğer derseniz ki doğrudur amerikadan getirt deyip kargo ücreti tahminen ne kadar öderiz.

Sizden bolca yardım alacağım gibi hocam.Bende şu sıralar işlemciyi değiştirip değiştirmemenin kararı aşamasındayım .İşlemci E6420 4mb cache 2,13 ghz..Hava soğutmadan kurtulup o/c dibine vurmayı planlıyorum.İşte işlemci kalacak mı gidecek mi bi karar versek :)

Bu arada çalışmaların devamını bekleriz.

Forum Kuralları || İmza Kuralları || Şikayet Et Butonu || Nick Değişimi || SMS Onay Sistemi || Öneri ve Şikayetleriniz
Silkroad Online Bölüm kuralları || Silkroad Online Başlangıç Rehberi || Karakter ve Eşya Satış Kuralları|| Foruma resim ekleme
Hotan Fortress War Update Ön İnceleme
Kuralları okumamanın sonu(Ana Konu) | Kuralları okumamanın sonu(.swf version)

26 Mesaj
5 Eylül 2011; 16:18:53 

quote:

Orijinalden alıntı: murderuo

Konuyu baştan aşağı okudum ve gerçekten müthiş bir çalışma olmuş.Geleyim aklıma takılan sorulara.

Verdiğiniz siteden parçaları ayarladım ve 85 $civarında tuttu,kargo direk gelsin dedim yanında 80 küsür dolar yazısı çıktı bu rakam doğru mudur yoksa ne kadar öderim.

Eğer derseniz ki doğrudur amerikadan getirt deyip kargo ücreti tahminen ne kadar öderiz.

Sizden bolca yardım alacağım gibi hocam.Bende şu sıralar işlemciyi değiştirip değiştirmemenin kararı aşamasındayım .İşlemci E6420 4mb cache 2,13 ghz..Hava soğutmadan kurtulup o/c dibine vurmayı planlıyorum.İşte işlemci kalacak mı gidecek mi bi karar versek :)

Bu arada çalışmaların devamını bekleriz.

valla hocam şöyle söyleyeyim, 80 dolar kargo tutması normaldir. Ben şu yolu izlemiştim. Önce amerikadaniste.com üzerinden üyelik açtım. bu üyeliğe 23TL para ödedim. o zamanki dolar kuru ile. daha sonra da paketi amerikadan türkiyeye gönderirken, 65TL bir para ödedim. yine o zamanki dolar kuru ile. ve amerikada washingtondan new york a 11$ para ödemiştim yanlış hatırlamıyorsam. yaklaşık olarak 100 lira kargoya ödedim. yalnız was dan new york a 10 günde gelmişti kargo. kara yoluyla ordan da evime 3 günde. her halükarda tr den ucuz oluyor yine de

1513 Mesaj
5 Eylül 2011; 20:32:54 

Hocam öncelikle şunu deneyeceğim http://forum.donanimhaber.com/m_7826218/tm.htm bu konudaki gibi bloklarımı yapmayı düşünüyorum,yapı malzemeleri şirketinde çalıştığımdan ve cnc ile haşır neşir bir arkadaşım olduğundan

bu işi sanıyorum biraz daha ucuza mal edeceğim.Kafama tek takılan şey ise radyatör,çalıştığım yerin ismi organize sanayi olunca bunuda hallederim gözüyle bakıyorum.(Ustanın biriyle konuştum bana bedavaya bulabilirsin dedi).

İnşallah blokları alayım konuyu başlatacağim.

Forum Kuralları || İmza Kuralları || Şikayet Et Butonu || Nick Değişimi || SMS Onay Sistemi || Öneri ve Şikayetleriniz
Silkroad Online Bölüm kuralları || Silkroad Online Başlangıç Rehberi || Karakter ve Eşya Satış Kuralları|| Foruma resim ekleme
Hotan Fortress War Update Ön İnceleme
Kuralları okumamanın sonu(Ana Konu) | Kuralları okumamanın sonu(.swf version)

Uzaklaştırılmış
3 Ekim 2011; 3:08:49 

Güzel olmuş bende yapmak istiyorum bakalım başlayalım bı nasıl olucak

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

94 Mesaj
2 Kasım 2011; 14:32:21 

erdemsaid çok güzel bir çalışma olmuş eline sağlık...

ama benim bir sorum olucaktı

bu parçaları yurt dışından getirtmek yerine Istanbul da en uyguna nerden bulabilirim?

124 Mesaj
4 Kasım 2011; 22:29:32 

10 Numara Olmuş Gerçekten.

11408 Mesaj
24 Kasım 2011; 14:39:45 

Eline sağlık. Bu imkânla bundan iyisi olmazdı herhalde.

Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.
Eğer dikkatli değilseniz, gazeteler sizin zulüm gören insanlardan nefret etmenizi ve zulmü uygulayan insanları sevmenizi sağlar. Malcolm-X

▓ Dolandırıcılığa Karşı Önlem Tavsiyeleri... ▓ İkinci Elde Yeni Alışveriş Sistemi İçin Tavsiyeler...
▓ FPS Oyunları İçin Monitör Tavsiyeleri: Monitör için PM atmayın ve konuyu okumadan tavsiye istemeyin... ▓ Multi FPS Oyuncusunun Rehberi (Donanım, ISS, Oyun Ayarları)
▓ Corsair H100: İşlemciniz bu yöntemle 8˚C daha serin ▓ Black Ops Zombi'de fazla level yapmak için tüyolar

405 Mesaj
3 Aralık 2011; 19:28:26 

Helal olsun. Ellerinize sağlık. Süper olmuş !

Her şey kontrol altında gözüküyorsa, yeterince hızlı değilsin demektir.
PC Gameplay & Race simülation Video
http://www.youtube.com/user/imercanTR

3836 Mesaj
3 Aralık 2011; 20:08:47 

Tebrikler güzel iş çıkartmışsınız.

564 Mesaj
18 Aralık 2011; 1:14:48 

erdemsaid dostum eline sağlık az önce sigara içerken bende buna benzer birşey düşünüyordum çünkü elimde 4m ye basan akvaryum pompası var forumda görünce ahanda dedim olay budur. yanlız sendeki bidon ve pompa olayının vaziyetini görünce estetik katmakta fayda var sanki plexsiglass tan bir hazne tasarımı iyi olur diye düşünüyorum ancak bu seferde akvaryum pompasının yer sorunu doğacak. hmm biraz eşelemek lazım tekrar ellerine sağlık kazasız belasız kullanman dileğiyle.

GA-990FXA-UD5, AMD FX 8350, CORSAIR CL9 16GB DDR3, SAMSUNG 2TB HDD, ASUS GTX 760, AEROCOOL STRIKE-X GT DEVIL RED, RAIDMAX RX-1000AE PSU, A4 X7 KEYBOARD ve MOUSE

1013 Mesaj
22 Aralık 2011; 22:30:56 

hocam ellerin dert görmesin valla...işte ben buna beceri ve yaratıcılık derim...

NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

144 Mesaj
23 Aralık 2011; 17:09:12 

emeğine sağlık.çok güzel ve ince bir çalışma olmuş

847 Mesaj
4 Ocak 2012; 17:33:24 

radyatörrü nerden kaca temin ettin

11 Mesaj
11 Ocak 2012; 20:39:31 

çok güzel olmuş

293 Mesaj
13 Ocak 2012; 0:17:37 

buradaki arkadaştan gaza gelerek bende su soğutma sistemi yaptım el yapımı atlas marka bi su pompası ve kendi el yapımı blok yaptırdım dizaynı bana ait yalnız 2-3 kere çalışabildi ben ekran kartına yapmıştım biraz aceleye getirdim yaylı vida kullanmadım fazla sıktım blogu ve gpunun kenarlarındaki acıktaki küçük şeylere deydi çalışırken ve su an pert kart neyse arkadaslar kimseyi korkutmak istemem ama bu işleri denemeden önce eğer ekran kartı içinse daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim benim 3870 zaten miladını doldurmaya başlamıştı sebep oldu :) hıı bide tavsiyem eğer ekran kartı için yapıyorsanız ve blogun alanı gpuyu gecıyorsa kenarları yalıtkan bir yüzeyle kaplayın mutlaka ve mutlaka yaylı vida kullanın fazla baskı uygulatmayın yani sıkmayın karta :)