Şimdi Ara

Android ve iOS satışları ikinci çeyrekte akıllı telefon pazarının yüzde 62'sini ele geçirdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
2.845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Android ve iOS satışları ikinci çeyrekte akıllı telefon pazarının yüzde 62'sini ele geçirdi

Bir dönemin Nokia, RIM ve Windows Mobile hakimiyeti altındaki akıllı telefon pazarı 2007 yılında iPhone, 2008 yılında ise Android işletim sisteminin akıllı telefon pazarına girmesinden sonra tamamen değişti. Büyük bir atılıma giren akıllı telefon pazarında şimdi Android ve iPhone hakim durumda.

Bu hakimiyeti Gartner analiz şirketi son raporuyla da tescilledi. Rapora göre 2011 yılında önceki yıla göre yüzde 16.5 artan akıllı telefon satışları yıl toplamında 428.7 milyon birime ulaşmış durumda.

İkinci çeyrekteki satışlar ise yüzde 74 oranında artış gösterdi. Tüketiciler genelde giriş ve orta seviye Android telefonlara yönelirken mali krizlerden dolayı Batı Avrupa pazarında daralma yaşanıyor.

İkinci çeyrekteki akıllı telefon satışlarının yüzde 62’si iPhone ve Android cihazlarına ait. Mobil telefon pazarının hakimi yine Nokia. Ancak pazar payı bu çeyrekte yüzde 7.5 azalma yaşadı. Samsung, LG ve RIM ise Nokia’dan pazar payı kaptı. İkinci çeyrekte geçen yıl aynı döneme göre satışlarını artıran firmalar Apple, ZTE, Huawei ve HTC oldu.

Apple akıllı telefon satışlarındaki artış yıl bazında yüzde 2.4’den 4.6’ya çıkmış durumda. 15 yeni ülkede 42 yeni operatör ile yapılan anlaşma Apple’a çok olumlu yansıdı. Apple özellikle Çin’de 7. büyük telefon perakendecisi ve 3. büyük akıllı telefon üreticisi oldu.

Akıllı telefon satışları ikinci çeyrekte 108 milyon birim artış gösterdi. Android işletim sistemi ikinci çeyrekte yüzde 43.4, yıl bazında ise 26.2’lik pazar payı elde etti. Symbian ise yüzde 40.9’dan 22.1’e geriledi. Nokia stokları eritmeye devam ederken 5 milyon akıllı telefon, 9 milyon standart işletim sistemli telefon satışı yaptı. Samsung 5 milyon Galaxy S II satışıyla üçüncü büyük akıllı telefon üreticisi oldu.

Pazar payı yüzde 7 azalan RIM, beşincilikteki yerini ZTE’ye bıraktı. Blackberry 7 ve QNX modellerine rağmen RIM’i zor bir üçüncü çeyrek bekliyor. Gartner 2011 ikinci yarısında belirsizliğin hakim olacağını tahmin ediyor. Buna rağmen 2011 yılında mobil cihaz satışları yüzde 12 artış gösterecek.

• Symbian %40 dan %22 ye düşmüş ölmüş yani... bu hızla düşmeye devam ederse seneye %2 ye düşebilir...

Galaxy S2 5 milyonu bulmuş :)
  • Apple iphone u anca cinlilere satar
  • quote:

Orijinalden alıntı: NDS

Symbian %40 dan %22 ye düşmüş ölmüş yani... bu hızla düşmeye devam ederse seneye %2 ye düşebilir...Galaxy S2 5 milyonu bulmuş :)

onumuzdeki yillar icin yapilan projeksiyonlarda %1 bile gozukmuyordu zaten. o yolda hizla ilerliyor.
  • nokia boşuna sırtını microsoft ve wp7 ye dayamamış
    symbianın durumu çok vahim
    2007 2008 den beri ismini kullanarak telefon satmaya çalışıp durumun farkında olmadan kendini hala rakipsiz lider gibi taklit edilen bir firma zanneden ve bu yüzden
    symbianlı telefonlara gerekli desteği ve donanımı vermeyen kendi kendini bitiren ve bu durumdan çıkmak için dahada beterini yapıp kurtulmak için windows phone u kullanmaya çalışan bir nokia
    symbian ve nokia için herzaman umudum vardı ama bu haberle ve gördüğüm rakamlarla
    yerle bir oldu
    bu saatten sonra nokia donanımı güçlü sym,meego yada wp7 telefonları diğerleriyle yarışamaz
    fiyat indirimleri yapar durur akıllı telefon pazarında yer bulması çok zor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat2O98 -- 11 Ağustos 2011; 19:11:46 >
  • quote:

Symbian %40 dan %22 ye düşmüş ölmüş yani... bu hızla düşmeye devam ederse seneye %2 ye düşebilir...Galaxy S2 5 milyonu bulmuş :)

İphone 5 çıkmadan daha 10 milyon ön siparişi var ;)
  • Android ve İOS den başka akıllı telefon varmıki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FightForBeer -- 11 Ağustos 2011; 20:44:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: canberx

quote:

daha hiç bir şeyi belli olmayan bir telefona hangi 10 milyon ön sipariş vermiş? olmayan bir şeye nasıl sipariş verilebiliyor o zaman bende iphone 6 ön siparişi verdim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: canberx

quote:

Orijinalden alıntı: NDSSymbian %40 dan %22 ye düşmüş ölmüş yani... bu hızla düşmeye devam ederse seneye %2 ye düşebilir...Galaxy S2 5 milyonu bulmuş :)

liseli detected. tanıtımı bile yapılmayan telefonun siparişi verilmez :D her moralim bozuldugunda bu mesajı okucam feci koptum ya :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkr96

Apple iphone u anca cinlilere satar

Kime sattığı önemli değil kaç tane sattığı önemli adamlar için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: murat2O98

nokia boşuna sırtını microsoft ve wp7 ye dayamamış
    symbianın durumu çok vahim
    2007 2008 den beri ismini kullanarak telefon satmaya çalışıp durumun farkında olmadan kendini hala rakipsiz lider gibi taklit edilen bir firma zanneden ve bu yüzden
    symbianlı telefonlara gerekli desteği ve donanımı vermeyen kendi kendini bitiren ve bu durumdan çıkmak için dahada beterini yapıp kurtulmak için windows phone u kullanmaya çalışan bir nokia
    symbian ve nokia için herzaman umudum vardı ama bu haberle ve gördüğüm rakamlarla
    yerle bir oldu
    bu saatten sonra nokia donanımı güçlü sym,meego yada wp7 telefonları diğerleriyle yarışamaz
    fiyat indirimleri yapar durur akıllı telefon pazarında yer bulması çok zor

Kesinlikle doğru. Nokia o zamanlar akıllı telefon pazarında yüzde 70'lere dayanan bir paya sahipti. O kadar büyümüştü ki bunun verdiği rahatlıkla gaflet içersine düşmüştü. Rakipleri Cortex tabanlı cihazlar çıkarırken Nokia sırf maliyeti düşürüp daha fazla kâr yapayım mantığıyla düşük donanıma devam etti ve uzun vadede bunun etkilerini görmeye başladı. Kendi yaptığı hatalar yüzünden Symbian günah keçisi haline geldi. Bir de geldiği durumun sebebi Symbianmış gibi kalkıp onu terkediyor. Onu da geçtim MeeGo gibi bir sistemi bırakıp WP7'ye bel bağlaması akıl mantık dışı.

• quote:

Orijinalden alıntı: carnador

quote:

Orijinalden alıntı: ilkr96

Apple iphone u anca cinlilere satar

Kime sattığı önemli değil kaç tane sattığı önemli adamlar için.

Sende haklısın dostum
  • Gelecek sene diğerleri tamamen silinecek gibi.
  • android falan hikaye bu piyasanın kalıcı tek işletim sistemi ios'tur gerisi suyu bulandırıyor bıraksınlar bu işleri
  • quote:

Orijinalden alıntı: ferhatonair

android falan hikaye bu piyasanın kalıcı tek işletim sistemi iostur gerisi suyu bulandırıyor bıraksınlar bu işleri

Hadi diyelim onlar işleri bıraktı ve piyasada sadece IPhone var. Sen alabilecek misin 5.000 TL'ye IPhone?

Cahil cahil konuşmayın ayrıca da. İşletim sistemi sırf Android diye alınan telefonlar var, ancak işletim sistemi IOS diye alınan telefon yok. Adı var IPhone'un ondan alınıyor. Yoksa işletim sisteminin üstünlüğünden değil. Aynısından iki tane telefon çıkarsınlar birisine Android, diğerine IOS kursunlar Android olan daha çok satar.
  • 10.000 tl olsun yine alırım iphone dan başka tel asla kullanmam diğerlerini bedava verseler almam bir kere kullanan asla vazgeçemez iphone başka bir dünyadır :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 12 Ağustos 2011; 11:02:54 >
  • o kadar da olsun yani... Forum da fanboyları bile yeter.
  • quote:

10.000 tl olsun yine alırım iphone dan başka tel asla kullanmam diğerlerini bedava verseler almam bir kere kullanan asla vazgeçemez iphone başka bir dünyadır :)

Apple ekmek yapsa tanesini 100$'dan satsa iBread'den baskasini da yemezsiniz eminim.

• quote:

Orijinalden alıntı: danGerfuLL

quote:

10.000 tl olsun yine alırım iphone dan başka tel asla kullanmam diğerlerini bedava verseler almam bir kere kullanan asla vazgeçemez iphone başka bir dünyadır :)

Apple ekmek yapsa tanesini 100$'dan satsa iBread'den baskasini da yemezsiniz eminim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.