Notebook Isınma Sorunları, Çözümleri, Fan Temizleme
44 Cevap51323 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

4604 Mesaj
11 Ağustos 2011; 11:13:03 

Aşırı ısınmanın sebepleri nelerdir?

Aşırı ısınmanın sebebi basitçe, yetersiz soğutmadır. Dizüstü bilgisayarınızın soğutması, çeşitli sebeplerle zaman içinde yetersiz kalabilir.

Bu durumun ilk sebebi, hava kanallarındaki ve soğutucu fanlardaki tozlanmadır. Tozlanarak tıkanmış bir soğutma sistemi, yetersiz soğutmaya ve dolayısıyla aşırı ısınmaya sebep olur. Bir diğer ısınma sebebi ise, soğutma blokları ile soğutulan bileşenler arasındaki termal macunun zamanla bozulabilmesidir.

Notebook'un aşırı ısınmasını nasıl önlersiniz?

Kullanım yüzeyi:
Birçok dizüstü bilgisayar, soğutulması için gereken havayı alttan çeker. Dizüstü bilgisayarınızı düz olmayan (kanepe, dizlerinizin üzeri) veya yumuşak yüzeylerde (battaniye, yorgan, yastık vs.) kullanmanız durumunda, hava girişi engellenecektir. Bunun neticesinde bilgisayarınız yeterince soğutulamayacak ve aşırı ısınacaktır.

Bu durumdan sakınmak için, dizüstü bilgisayarınızı sert zeminlerde kullanın. Bu amaçlarla üretilmiş dizüstü standı veya herhangi, düz ve sert malzemeye sahip olan yüzeyi kullanabilirsiniz.

Notebook soğutucuları:

Dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış soğutucular iyi bir çözüm olabilir. Fanlı yapıları gereği, bu soğutuculardan birisini almadan önce ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmalısınız.

Dizüstü bilgisayarlarının, soğutma havasını genellikle alttan çektiklerinden bahsetmiştik. Bu sebeple, alacağınız dizüstü soğutucusu havayı yukarı vermek yerine aşağı çekiyorsa, soğutma performansını daha da düşürecektir.

Notebook'unuz soğutma havasını alttan çekiyorsa, yukarı üfleyen bir dizüstü bilgisayar soğutucusu almalısınız. Bunun yanında, pasif soğutucuları da tercih edebilirsiniz. Bu soğutucular, hava üflemek yerine metal yüzeyleri yardımıyla ısıyı dağıtarak soğutmayı kolaylaştırırlar.

Hala aşırı ısınma sorunu yaşıyorsanız;

Sert yüzeylerde kullanmanız veya dizüstü bilgisayar soğutucusu kullanmanıza rağmen, aşırı ısınma sorunu yaşıyorsanız; bilgisayarınızı tozlardan arındırmanız gerekiyor demektir. Hava kanallarında ve soğutucu fanlarında biriken tozlar, bilgisayarınızın sağlıklı bir şekilde soğutulmasını engeller. Ancak, garanti kapsamındaki dizüstü bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa, sorunu yetkili servisinde gidermenizi öneriyoruz.

Toz temizliğine hazırlık:

Herhangi bir temizliğe başlamadan önce bilgisayarınızın kullanma kılavuzunda, temizliğinin nasıl yapılacağını mutlaka inceleyin.

Daha sonra temizliğe başlarken, ilk olarak aşağıdaki adımları izleyin:

- Bilgisayarınızı kapatın.
- Bataryayı çıkarın.
- Güç kablosunu çıkarın.
- Statik elektriğe karşı önlem alın.

Başlayalım;

Gerekli Ekipmanlar:

• Notebook'un tüm vidalarını sökecek tipte tornavidalar. Genelde saatçi tornavidası denen setler işinizi görür; ama bazı markalarda Torx ya da başka tip vidalar bulunabilir.
  • Termal macun
  • Saf alkol, aseton, şayet ikisi de yoksa kolonya. Bunu eski termal macun ya da termal pad artıklarını temizlemekte kullanacağız.
  • Fırça. Yumuşak ve küçük bir fırçanız olmalı. Eğer yoksa, diş fırçası da iş görür. Elbette kuru olmalı!
  • Bez
  • Tercihan cımbız

Unutmamanız İçin söktüğünüz Vidaları Bi kağıda Nerden Söktüğünüzü yaza bilirsiniz.

Bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız hiç bulaşmayın.

1

Vidaları Belirlilen şekilde açın bu pek önemli değil ama ilk defa açacak olanlar kararsız kalmasın diye daha sonra ok yönünde kaldırın
    Fan ve heatsink’i yerinden dikkatlice kaldırın, Sıcaklığa ve sese neyin sebep olduğunu gördünüz mü

0

Fan ve heatsink’i yerinden söktükten sonra laptopunuzu ters çevirip üfleyerek, ya da basınçlı hava kullanarak içindeki tozu atın. Kesinlikle sanayi ya da taşınabilir, boya kompresörü gibi kompresörler kullanmamalısınız. Bunların hava basıncı çok yüksek olduğundan sisteme zarar verme ihtimali vardır. Bu işlemin ardından, fanları ve heatsink’i ayırmaya başlayın. Çıkmayan ya da zorlanan parçaları yerinden sökmeye kalkmayın. Fırçanızla, çok hafif şekilde fan çevresindeki ve kanatlarındaki tozu süpürün. Bu işlem sırasında çok nazik olmanızı öneririm. Bu tip plastik parçalar tahmininizden çok daha narindirler; üstelik plastik aksam fazla hareret görmüşse daha da gevrekleşmiş olacağından kolayca kırılabilir. Temizlediğiniz fan ya da fanları bir kenara koyup heatsinki temizlemeye koyulun. İnce kanalların içinde istediğiniz güçte kompresör kulllanabilirsiniz. Bir hava kaynağınız yoksa, kuvvetle üflemek tozların çoğunu atacaktır. İnce teller ve fırça ile inatçı toz öbeklerini kolayca temizleyebilirsiniz. Tüm kanalların ve fan yuvalarının iyice temizlendiğinden emin olduktan sonra kuru bir bezle tozunu alın.

Yapmamız gereken son bir iş daha kaldı. Eğer fan-heatsink ikilisini ilk kez söktüyseniz, çok büyük ihtimalle gri ya da bej rengi bir termal padle karşılacaksınız. Bunu çok dikkatle kazımamız gerekiyor. Çünkü heatsinkiniz büyük ihtimalle bakır, daha düşük bir ihtimalle aluminyumdur ve her ikisi de çok kolay çizilir. Çizikler, işlemci üzerine teması azaltır ve soğutma verimini şaşırtıcı derecede düşürürler.Termal macunu ince bi şekilde sürmelisiniz aksi takdirde macun yanlardan taşar buda işlemcinize zarar verir sakin oldun Temizliğin ardından, aynı işlemi heatsinkin oturduğu işlemci ve diğer entegrelere de uygulacağız.

Kanallar önünde devasa bir toz bulutu! Havanın önünü kesiyor ve fan sürekli tam devirde çalıştığı halde laptop aşırı ısınmadan kapanıyordu.
    Bu işlemlerin ardından heatsink ve fanınızı tekrar birleştirin. Artık geri toplamaya hazırız. Yapmamız gereken, heatsinkin işlemciye oturduğu yerlere termal macun uygulamak.Termal macunu olabildiğince ince sürmelisiniz! Hiçbir macun, ısıyı heatsink malzemesinden daha iyi iletemez, eğer fazla macun kullanırsanız ısı aktarımı az olacaktır. Bu malzemeler sadece mikron düzeyinde farkları kapatmak içindir. Ancak termal macun uygulamadan önce, fan-heatsink ikilisini yerine oturtmaya çalışın. Bunun basit bir nedeni var: yer çok dar olduğundan, genelde biraz “karmaşık manevralar” yapmanız gerekecektir. Eğer bunu yapmadan termal macunu sürerseniz muhtemelen heryere bulaşacaktır.

Dikkat etmeniz gereken ikinci nokta, vidaları fazla sıkmadan, karşılıklı olarak azar azar sıkarak vidalamanız. Birçok anakartta ve heatsink üzerinde buna engel olacak tarzda özel vidalar kullanılır ama buna güvenmeyin ve dikkatli, yavaş hareket edin.

Tags: Notebook'um aşırı ısınıyor, laptop aşırı ısınıyor, bilgisayarım aşırı ısınıyor, ısınma sorunu çözümü, ısınma problemi, notebook soğutucuları, dizüstü soğutucuları, laptop soğutucular, notebook temizleme, notebook fan temizleme, samsung laptop ısınma sorunu, asus laptop ısınma sorunu, toshiba laptop ısınma sorunu, lenova laptop ısınma sorunu, sony laptop ısınma sorunu, casper laptop ısınma sorunu, dell laptop ısınma sorunu, hp laptop ısınma sorunu, Laptop Isınma Sorunu Çözümü, Laptop Isınma Sorunu, Laptop Isınma Sorunu nasıl çözülür, Laptop Isınma Sorunu ne yapılır, Laptop Isınma çözümü, Laptop Isınma nasıl çözülür, Laptop Isınmasın diye, notebook Isınma Sorunu Çözümü, notebook Isınma, notebook aşırı ısınıyor, notebook Isınma Sorunu,

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S -- 31 Aralık 2012; 10:25:57 >

8304 Mesaj
    11 Ağustos 2011; 11:26:21 

Güzel çalışma olmuş, elinize sağlık.

### HARİCİ BİLEŞENLER BÖLÜM KURALLARI ### ###EV ELEKTRONİĞİ BÖLÜM KURALLARI###
    ÖNEMLİ: ARKADAŞLAR PM İLE SORDUĞUNUZ SORULARA YETİŞEMEDİĞİM İÇİN CEVAPLAYAMIYORUM. FORUM ÜZERİNDEN ALINTIYLA BANA ULAŞABİLİRSİNİZ.
    AMD Phenom II X4 955 Black Edition AM3 3.2 GHz 8 MB Cache 4, Gigabyte 880GA- UD3H AM3 AMD 880G / SB850 DDR3 1866 MHz (O/C) DV, Kingston 4 GB (2x2 GB) KIT Hyperx DDR3 1333 MHz CL7 XMP Ram, Cooler Master HAF 912 PLUS GX 80PLUS 750W Midt ATX, Sapphire HD 6950 GDDR5 1 GB 256Bit AMD Radeon DX11, Samsung 1 TB 32 MB SATA 2 7200 RPM, LG 3D Cinema TV 42LW4500, Sony PS3, Sony PSP 3000, iPOD Touch 4G 32GB White

162 Mesaj
    11 Ağustos 2011; 11:31:38 

Eline sağlık

728 Mesaj
    11 Ağustos 2011; 11:37:12 

Çok güzel eline sağlık. Müsadenle 1-2 ekleme yapmak isterim.

- Cihazın garantisi varsa kapaklarını açmamanız daha iyi olacaktır. Tozları temizlemek için bile olsa. Yetkili teknik servisin bu işi yapması ,cihazın garantisi açısından daha iyidir. Hem aşırı ısınma söz konusu ise zaten gerekli testleri yapıyorlar.

- En kötü notebook soğutucusu bile, hiç olmamasından iyidir.

Tabiki bunlar benim görüşlerim. Katılanlarda olacaktır katılmayanlarda...

Her türlü PC konfigürasyonları , bileşenleri, sunucular, iş istasyonları, notebooklar, netbooklar, ultrabooklar, tabletler, akıllı telefonlar ve yazılım lisansları (Windows, office ve diğer bütün yazılımlar) isminize/kurumunuza faturalı, uygun fiyata, garantili olarak temin edilir.
    Bilgi İçin PM İle İletişime Geçebilirsiniz.

4604 Mesaj
    11 Ağustos 2011; 11:41:19 

quote:

Orijinalden alıntı: BecHo-minaTor

Çok güzel eline sağlık. Müsadenle 1-2 ekleme yapmak isterim.

- Cihazın garantisi varsa kapaklarını açmamanız daha iyi olacaktır. Tozları temizlemek için bile olsa. Yetkili teknik servisin bu işi yapması ,cihazın garantisi açısından daha iyidir. Hem aşırı ısınma söz konusu ise zaten gerekli testleri yapıyorlar.

- En kötü notebook soğutucusu bile, hiç olmamasından iyidir.

Tabiki bunlar benim görüşlerim. Katılanlarda olacaktır katılmayanlarda...

Aynen öyle Garantili olan bilgisayarlar kesinlikle açılmamalı servisler bakımı küçük bi üçret karşılığında yapıyor zaten.

1301 Mesaj
    11 Ağustos 2011; 12:01:02 

HP DV6 serisi temizlemek için berbat seçim.

647 Mesaj
    9 Ocak 2012; 17:47:21 

Dostum benim Toshiba Notebook düz yüzeyde ısınıyor sistem fena olmamasına rağmen düük kaliteli oyunlarda bile fena ısınıyor. acaba bunun sorunu alt taraftaki fanın yeterli boşluğa sahip olmaması mı?

İmza

İmza

903 Mesaj
    28 Mayıs 2012; 14:23:17 

Elinize sağlık gerçekten çok yardımcı oldunuz.

Denizde bir bulutun öldürdüğü
    Japon balıkçısı genç bir adamdı.
    Dostlarından dinledim bu türküyü
    Pasifikte sapsarı bir akşamdı...
    Wepla id: Jakoben

27 Mesaj
    18 Temmuz 2012; 18:29:14 

merhaba arkadaşlar ilk defa dizüstü bilgisayarımın içini açtım ve fanın vidalarını söktüm.Ondan sonra ise ızgara ile fanı birbirine böyle üstünde bir şeritle bağlamışlar gibi.Fanın üstündede "Do not push the cover" yazıyor hafif hafif fanı tutup çekmeye çalıştım ama gelmedi fan sanırım o bant garanti için olmasın ?

ZacharyLevi

1369 Mesaj
    18 Temmuz 2012; 18:33:14 

Eline Sağlık

Mustafa Kemal Atatürk - Kemalist
    #BayrakŞereftir, Şerefsiz ne bilsin !

4604 Mesaj
    18 Temmuz 2012; 18:59:00 

quote:

Orijinalden alıntı: weiStainder

merhaba arkadaşlar ilk defa dizüstü bilgisayarımın içini açtım ve fanın vidalarını söktüm.Ondan sonra ise ızgara ile fanı birbirine böyle üstünde bir şeritle bağlamışlar gibi.Fanın üstündede "Do not push the cover" yazıyor hafif hafif fanı tutup çekmeye çalıştım ama gelmedi fan sanırım o bant garanti için olmasın ?

Açılmaması gerektiği için bant koymuşlar işte hocam, bence zorlama.

Ayrıca konuyu zamanında yanlış yere açmışım sanırım.

27 Mesaj
    18 Temmuz 2012; 19:09:42 

quote:

Orijinalden alıntı: S

Açılmaması gerektiği için bant koymuşlar işte hocam, bence zorlama.

Hocam tamamdır hallettim :D o ızgarayla fanı yakınlaştırmak için yapmışlar :D Kopartmadan hallettim :)

Buradaki arkadaşlarında yardımcı olabileceğini düşündüm o yüzden buraya açtım neyseki hallettim

ZacharyLevi

7818 Mesaj
    18 Temmuz 2012; 19:18:57 

quote:

Yeri doğru. Sıcaklık sorunu-Teknik yardım. Alakalı.

Flickr || Pixoto || DH Sergi
    @@@ || Pentax K10D || Pentax-DA 50 mm F1.8 || Pentax-A 50 mm F1.7 || @@@
    @@@ || Sigma 70-300 F4-5.6 APO DG Macro || Pentax-DA 18-55 AL || @@@
    ∫ KOÜ-Makine Mühendisliği ∫

Comfortably Numb...

4604 Mesaj
    18 Temmuz 2012; 20:10:54 

quote:

Orijinalden alıntı: weiStainder

Sorunun çözüldüğüne sevindim.

quote:

Orijinalden alıntı: Stainless..

quote:

Yeri doğru. Sıcaklık sorunu-Teknik yardım. Alakalı.

Hmm, öyle diyorsan öyledir.

966 Mesaj
    20 Temmuz 2012; 18:23:46 

quote:

Hmm, öyle diyorsan öyledir.

Hocam benim pc de çok ısınıyor resmen gözümün önünde nefes nefese kalıyor. Fanı temizlemeye karar verdim ancak bende o termal macun yok onsuz olur mu direkt temizleyip yerine geri taksam. Gerekliyse nerede satılır?

Aa

4604 Mesaj
    20 Temmuz 2012; 18:28:54 

Termal macun şart hocam, heleki bir notebookta. Bilgisayarcılardan rica edersin tek kullanımlık bir şey verirler.

966 Mesaj
    20 Temmuz 2012; 18:30:42 

Tamam hocam ama yemedi Ben bi soğutucu alıyım 10 tl ye en iyisi.

Aa

966 Mesaj
    21 Temmuz 2012; 12:57:21 

quote:

Termal macun şart hocam, heleki bir notebookta. Bilgisayarcılardan rica edersin tek kullanımlık bir şey verirler.

Hıcam ben söktüm fanı altında dediğiniz gibi ped falan göremedim sadece gümüş rengi bir tabaka vardı ?

Aa

539 Mesaj
    7 Ağustos 2012; 6:25:28 

beyler bende de aynı sorun mevcut. Oyun oynayamaz oldum son 1 aydır. 2 yıl oalcak notebooku alalı, eskiden en kral oyunlarda bile ısınmazken şimdi cm 01/02'de bile ısınıp kendi kendini kapatıyor.

Soğumasıda uzun sürüyor, dün sinirlenip poşete sardım 5 dakikalığına buzluğa koydum. Bilgisayar kendine geldi

esprisi bir yana ben kurcalamak istemiyorum. Kırarım mırarım, Allah korusun. Herhangibir bilgisayar tamircisi kaça halleder bu işi tahminen bilgisi olan var mı?

1374 Mesaj
    12 Ağustos 2012; 16:44:43 

quote:

Orijinalden alıntı: san lorenzo

beyler bende de aynı sorun mevcut. Oyun oynayamaz oldum son 1 aydır. 2 yıl oalcak notebooku alalı, eskiden en kral oyunlarda bile ısınmazken şimdi cm 01/02'de bile ısınıp kendi kendini kapatıyor.

Soğumasıda uzun sürüyor, dün sinirlenip poşete sardım 5 dakikalığına buzluğa koydum. Bilgisayar kendine geldi

esprisi bir yana ben kurcalamak istemiyorum. Kırarım mırarım, Allah korusun. Herhangibir bilgisayar tamircisi kaça halleder bu işi tahminen bilgisi olan var mı?

Tamirciler 50-60 liraya yapıyormuş.

4105 Mesaj
    15 Ağustos 2012; 23:12:54 

Konu çok faydalı olmuş, favorilerime ekledim, bende de samsung r522 xs08tr var, alalı 3 sene oldu sanırım, ilk başlarda colin mcrae dirt 2, assassins creed gibi sağlam oyunları kaldırıyor iken şu an battlefield 1942'yi bile zor çalıştırıyor. İçini daha önce hiç açıp temizlemedim, sanırım bi el atmanın zamanı gelmiş.

Eski kullanıcı isimlerim:
    Drummer (2010 - 2011)
    ßoost (2007 - 2010)
    sinanC (2006 - 2007)

NSFW

304 Mesaj
    21 Ağustos 2012; 13:01:59 

Arkadaşlar notebook temizleyen bazı dükkanlara çok güvenmeyin.
    Acer Aspire 6930g kullanıcısıyım. Bilgisayar oyunları açarken kendini kapatmaya başlamıştı bende Temizliğini yapan bi servise götürdüm.
    İçini açtı fandaki Kara pamuğu vs çıkardı temizledi yanlız termal macunu sürme şekli garibime gitmişti. Tüpü boşalttı ve ekran kartını vs taktı.
    Eve geldim Skyrim'i açtım ve 5 dakika sonra Notebook kendini kapattı ve anladımki çözümü artık yok dedim.
    Dün Mediamarkt'den termal macun aldım ve ekran kartı üzerindeki termal macunu tamamen temizledim ve çok ince bir şekilde sürdüm ve Skyrimi denemek için tekrar açtım. PC 4 saat oldu ve hala kapanmadı...
    Bazı konularda Forumları araştırın ve bilgi sahibi olun.
    Yerimde başka biri olsa 300-400Tlye elden çıkarmaya çalışırdı bilgisayarını...

5364 Mesaj
    1 Ekim 2012; 16:18:07 

Eline sağlık,yer imlerime ekledim konuyu.ben de acer 5750g var,alalı daha 1 yıl olmadı ama oyunlarda özellikle düşük grafikli cod2 oyununda bile elimi hava çıkışına yaklaştıramıyorum,çok fazla ısınıyor ve bu durumdan rahatsızım.kapağını açsam daha garantisi 2 yıl var,onun için garantinin çöpe gitmesini istemiyorum.

Ne yapabilirim?

304 Mesaj
    1 Ekim 2012; 22:30:19 

madem garanti var sakın kendin elleme ve servise yapsınlar.

7 Mesaj
    21 Ekim 2012; 22:50:54 

arkadaslar bnmde casper marka laptobum var ancak format attırdım 8 gb ram var ken suanda 3 gb ram oldugunu gösteriyo önceden windows 7 home basic ti smdi ise professionel olmus acaba bundan mı alakalı yardımlarınızı bekliyorum..

4604 Mesaj
    23 Ekim 2012; 11:53:45 

quote:

Orijinalden alıntı: tuncer59

arkadaslar bnmde casper marka laptobum var ancak format attırdım 8 gb ram var ken suanda 3 gb ram oldugunu gösteriyo önceden windows 7 home basic ti smdi ise professionel olmus acaba bundan mı alakalı yardımlarınızı bekliyorum..

64 bit yerine 32 bit sistem kurmuşlar.

7 Mesaj
    23 Ekim 2012; 15:10:48 

arkadaşlar bnmde casper marka pc im var özellikleri 8gb ram 1 gb nvidia gt520m ekran kartı i5 işlemci 5,4 puanı var fakat suan bilgisayarı alalı 3-4 ay oldu ilk aylar gayet iyidi bf3 pes 12 gbi oyunları kaldırıyodu fakat suan kasma problemi var format attıralı 1 hafta oldu ama oyunlarda kasma problemi yasıyorum ısnma problemide var bu konuda yardımcı olablirseniz yardımcı olurum teşekkürler..

4604 Mesaj
    23 Ekim 2012; 15:33:17 

quote:

Orijinalden alıntı: tuncer59

arkadaşlar bnmde casper marka pc im var özellikleri 8gb ram 1 gb nvidia gt520m ekran kartı i5 işlemci 5,4 puanı var fakat suan bilgisayarı alalı 3-4 ay oldu ilk aylar gayet iyidi bf3 pes 12 gbi oyunları kaldırıyodu fakat suan kasma problemi var format attıralı 1 hafta oldu ama oyunlarda kasma problemi yasıyorum ısnma problemide var bu konuda yardımcı olablirseniz yardımcı olurum teşekkürler..

Sıfır aldıysan Casper'ların kendi recoverysi olur onunla at format.

173 Mesaj
    28 Nisan 2013; 1:08:17 

Arkadaslar laptop garantisi geçmiş veya garantisini fazla takmayanlar için bir soğutma yöntemi daha var.Laptolarını sökebilen kullanıcılar için söylüyorum pcnizi açıp fan ve ızgara arasındaki tozu temizledikten ve termal macununu yeniledikten sonra fana gelen kabloları inceleyin fana giden 3 kablo bulunur bazılarında 4 bunlar;siyah(-) kırmızı(+) sarı(bios kontrolünde cpu sıcaklığına göre devri ayarlayan kablo) eğer varsa mavi(buda biostan veya everest gibi programlarda fan devrini gösteren kablo laptoplarda nadirdir.Şimdi kabloların ne işe yarıdığını öğrendikten sonra işimiz sarı olan yani biosun cpu sıcaklığına göre fan devrini ayarladığı kabloyu kestiğinizde bios bu ayarlamayı yapamaz ve fan maximum devirde döner bunun hiçbir zararı yok fakat fan hep maximum düzeyde döneceği için kafanızı şişirebilir.Ses umrumda değil benim pcim soğusun yeter diyenler direk kesip bırakabilir.Ben kendi laptopumda buna bir çözüm üretip sarı kabloyu kesip iki ucunuda uzatıp laptop kilit deliğini bilmeyeniniz yoktur oraya küçük bir anahtar yerleştirdim (oyuncak arabadan söktüğüm).ve yapıştırdım.Şimdi oyun oynayacağım veya ısınmaya sebep olacak bir yazılım çalıştırdığım zaman anahtarı açıp biosu devreden çıkarıyorum fan tam güçte soğutma tam normal kullanımda ise anahtarı kapatıp fan devrini yine biosun ayarlamasına izin verip sessiz biçimde işime devam ediyorum.Bu sitede laptopları ile sorunlu ve kurcalayan insan dolu olduğu için paylaşmak istedim.İlgilenenler olursa daha detaylı anlatabilirim...

Uzaklaştırılmış
    Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    5 Ağustos 2013; 17:23:34 

çok güzel benim kullandığım en pratik çözüm pc üzerine buzluktn aldığım buzları bir kaç kat poşete saıp fan çıkışının üstüne ve ısınan dğer yerlere koymak oldu işe yarar bi yöntem tavsiye ederim
    not: bilgisayara su kaçırmayın aman ha! :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atakan0298 -- 5 Ağustos 2013; 17:24:08 >

1859 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    TqMaqe
    5 Ağustos 2013; 19:18:58 

Bakır plaka koysam dizüstü bilgisayarımın altına, ne kadar faydalı olur?

8144 Mesaj
    5 Ağustos 2013; 19:36:50 

quote:

Orijinalden alıntı: TqMaqe

Bakır plaka koysam dizüstü bilgisayarımın altına, ne kadar faydalı olur?

bakır plakaya bi taraftan bi fan ile hava üfürtürsen güzel olur

1859 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    TqMaqe
    5 Ağustos 2013; 20:03:42 

Deneyeceğim.

1374 Mesaj
    5 Ağustos 2013; 20:18:42 

O değilde kaç kere açtım termal macun sürdüm tozları temizledim. Neresi bozulduysa uçak motoru gibi çalışıyor fan. Eskiden en ağır şekilde çalışsada böylesine beni rahatsız etmiyordu. Şimdi tüm odayı rahatsız ediyor sesi.

4604 Mesaj
    5 Ağustos 2013; 21:05:15 

quote:

Orijinalden alıntı: BrainDamaged

O değilde kaç kere açtım termal macun sürdüm tozları temizledim. Neresi bozulduysa uçak motoru gibi çalışıyor fan. Eskiden en ağır şekilde çalışsada böylesine beni rahatsız etmiyordu. Şimdi tüm odayı rahatsız ediyor sesi.

Fanlarını yağlaman gerekiyor, bilmiyorsan hiç uğraşma fazla koyarsın, akıtırsın falan bi' fanın uğruna komple PC gider.

1374 Mesaj
    5 Ağustos 2013; 21:09:30 

quote:

Fanlarını yağlaman gerekiyor, bilmiyorsan hiç uğraşma fazla koyarsın, akıtırsın falan bi' fanın uğruna komple PC gider.

Fanı daha önce hiç yağlamadım hocam o değil de geçende fanı temizliyordum aralarını 1 parçasını kırdım hani olur fanın dönen kısmı 10 parça falan olur aralarında boşluklu dönen kısım. Bilmem anlatabildim mi Notebook fan değişimi nasıl olur bilmiyorum beni bu konuda aydınlatırsan sevinirim.

Bu fan yağlama işine bakmam gerekecek. Ama önce şu fanı bi değişiyorsa değiştirelim.

1374 Mesaj
    5 Ağustos 2013; 21:11:42 

Ek olarak temsili resim ekleyeyim.

0

Sağ taraftaki parçanın tek parçasını kırdım.

4604 Mesaj
    5 Ağustos 2013; 21:21:18 

Değişir ama bulmakta biraz zorlanabilirsin, muadilini yada çıkmasını bulman gerek.

1374 Mesaj
    5 Ağustos 2013; 21:28:27 

quote:

Değişir ama bulmakta biraz zorlanabilirsin, muadilini yada çıkmasını bulman gerek.

Ben bilgisayarcılara gidip bir sorayım. Casper laptop fanı varmıymış. Hocam fan temizliği yaparken fanı laptopa bağlayan kablo ve kablonun ucunda bir parça laptopa giriyor. Bu parça çıkıp tekrar girebiliyor mu? Yoksa çok feci strese giriyorum fan temizliği yaparken kopacak falan diye.

4604 Mesaj
    5 Ağustos 2013; 22:36:09 

Genelde küçük bi' sokete takılı olur. Yani takılıp çıkarılabilir.

1374 Mesaj
    6 Ağustos 2013; 1:18:17 

quote:

Genelde küçük bi' sokete takılı olur. Yani takılıp çıkarılabilir.

Eyvallah, yarın bilgisayarı tekrar temizlemek için açacağım. Fanı da tamamıyla çıkartırım inşallah.

97 Mesaj
    24 Eylül 2013; 2:29:40 

yeni fan alıp takabiliyormusun notebooga çok ısınıyor aşırı çok değil ama ses çok geliyo hatta baya bildiğin ötüyo fanı açıp temizledim açmadan öncede ses geliyodu düzelmedi yağlayım bide öyle deneyim fan zaten küçük bi damla yeterli olacaktır sanırım eğer değiştrebiliyosa nerden fan bulabılırım

57 Mesaj
    28 Ocak 2014; 2:21:24 

Elinize sağlık

Bu mesajda bahsedilenler: S

Zor Diyorsun;
    Zor Olacak Ki İmtihan Olsun!

- Hz.Mevlana
    HDD: 500GB

3 Mesaj
    30 Nisan 2014; 17:30:46 

arkadaşlar en kolayından nootbooklar için hiç değilse fanını için bir soğutucu alabilirsiniz

-Donan_prof@

90 Mesaj
    23 Temmuz 2014; 10:39:21 

Arkadaşlar benim Notebook fan sorunum var. İçerisinde bikaç oyun yüklü fakat fanın çalışması gereken oyunlarda fan çalışmıyor(çalışmadığından oyun takılıp pc kendini kapatıyor) yüklü olmayan basit oyunlarda fan çalışıyor. Benim sıkıntım fanın çalışması gereken oyunda neden fan çalışmadığı. Ayrıca Notebooklerda oyun oynanmadığını biliyorum. Bağzı adobe programlarında da sıkıntı yaşıyorum.

Özellikleri:

*Windows 7 Home Premium

*İntel i5 460M

*ATI HD 5470 gDDR3 1GB S

*4 GB Ram

* 500 hdd (yarısı anca dolu)

Not: Ekran kartım arıza yaptı. 2 Yıllık garanti süresini 1.5 ay geçtiği için garantiyede gönderemedim. Tamirciye vermek zorunda kaldım. Şuan normal kullanımda problem yok ama 1-2 oyun ve programda fan düzensizliği mevcut. Ayrıca BİOS ayarlarımda gözükmüyor. F2 ile menüye F4 ile Samsung Recovery'e giriş yapıyor.

Sayfa:   [1]
    Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Teknik Yardım » Notebook Isınma Sorunları, Çözümleri, Fan Temizleme
    Sayfa: [1]
    Foruma Git
    Bölümde Ara
    Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
    Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.672