Şimdi Ara

Uzun soluklu bir elektrikli süpürge araştırması (Süpürge alacaklar okumalı!) (145. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.813
Cevap
151
Favori
1.029.763
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 143144145146147
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @bulut582 Electrolux'un süpürmede ki zorluğu yüksek emiş gücünden kaynaklı sanıyorum. İnce halıya her süpürge yapışır haliyle emiş gücünü düşürmek gerekli. Shagyy halılarda takılma oluyor diye biliyorum.
    Hepsiburada güzel indirim vermiş gerçekten bana gelse o indirim kaçırmazdım açıkcası
    HEPA13 Electrolux içinde alınıp takılabilir.
    Homend'in toz torbası daha küçük. Ayrıca ses düzeyi daha yüksek
    Fakir için bir şey diyemiyorum hiç araştırmadım sadece bizde Fakir Darky var ondan çok memmunum günlük kullanım için çok uygun emiş gücü de çok iyi
    Nilfisk için o kadar uygun satış olursa tabi ki kaçırılmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

quote:

Orijinalden alıntı: horsepower

quote:

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

quote:

Orijinalden alıntı: horsepower

Philips fc9912 mediamarkt da indirimde 50tl maxipuanla 849₺ Siparişimi verdim
    http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/PHILIPS-FC9912-01-2400-W-Marathon-Torbasız-Elektrikli-Süpürge-Toz-Torbasız-Süpürge-,103452,465740,1551527.html?langId=-14

Bende n11 den sipariş verdim bakalım nasıl bir alet.

İyi günlerde olsun benim fc9912 henüz gelmedi . Deneyince burada paylaşalım

Tamam hocam paylaşalım çunku daha yeni bir alet olduğu için net ortamında bir inceleme yok en azından bundan sonra alacaklara yol göstermiş oluruz.

http://forum.donanimhaber.com/m_98731153/f_//tm.htm#98731153
    philips fc9912/01 hakkında ufak bir inceleme yaptım bilgi arayanlar okuyabilir.

• renji kullanıcısına yanıt
    Vatanda bulamadım, izmir orjinli şu firmada var fiyat daha uygun, siz bulabildiniz mi?
    http://www.supurgenial.com/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ladex -- 29 Ekim 2014; 10:27:00 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ladex

Vatanda bulamadım, izmir orjinli şu firmada var fiyat daha uygun, siz bulabildiniz mi?

malesef baktığım şubede teşhir vardı. kararımı değiştirip samsunga döneceğim galiba
    Evet vatandaki teşhirmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: ladex

Evet vatandaki teşhirmiş.

şu ya da şunu alıp kurtulucam bugün heralde

Hayırlı olsun öyleyse, ben vazgeçmem ultracaptic animalden
    900 tlye bulmuşken alırım aybaşında hayırlısıyla..

• Orijinalden alıntı: esnafim35

Hocam aldım. Çok beğendik. Çekiş gücü oldukça iyi. Oldukça sessiz. Kesinlikle tavsiye ederim.
    [/qu

Hocam o toz zımbırtısı işe yarıyormu gerçekten biraz daha detaylı bilgi verirmisiniz ürün hakkında şimdiden teşekkür ederim
  • 1,5 senedir electrolux ultrasilencer 1800 kullanıyoruz. cok memnunuz . sesi çok az. emiş gücü çok yüksek. hepa filtre 12 yi 13 le değiştirebilirsiniz. süpermarketlerden 20 tl ye alıp değiştirmiştim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: uygar78

quote:

Orijinalden alıntı: esnafim35

Hocam aldım. Çok beğendik. Çekiş gücü oldukça iyi. Oldukça sessiz. Kesinlikle tavsiye ederim.

Hocam o toz zımbırtısı işe yarıyormu gerçekten biraz daha detaylı bilgi verirmisiniz ürün hakkında şimdiden teşekkür ederim

Hocam o toz şeysi acayip is görüyor. Valla bizde onu pek umursamayarak aldık ama tozları mıknatıs gibi çekiyor. Makinaya sokuyorsunuz tertemiz oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuketici06 -- 29 Ekim 2014; 19:23:04 >
  • quote:

quote:

quote:

Hocam o toz şeysi acayip is görüyor. Valla bizde onu pek umursamayarak aldık ama tozları mıknatıs gibi çekiyor. Makinaya sokuyorsunuz tertemiz oluyor.

Hocam teşşekür ederim cevapların için birde emiş gücü nasıl ? Çok zorlanıyormusunuz süpürürken birde koldan süpürge özelliği varmıdır birde toz hanesi büyüklüğü nasıl hemen dolcak gibimi teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: kanoute

halı süpürürken atlamaması takılmaması için ne yapmalı?

electrolux ultrasilencer kullanıyorum. gücü çok yüksek.

minimum a mı getireyim? başka ne yapılabilir. süpürge sapında bir şey var. onu indirince tıss diye hava sesi çıkıyor. öyle yapıp mı süpürmeli? yoks halıya bir başkası basmadan süpürmek mümkün değil :)

Halıya yapışması başlıktan kaynaklanıyor. Başlıkta hava alacak yer kalmayınca vakumluyor. Halı içindeki tozları çekmek için iyi bir şey olsa da halı üstündeki tozlar başlıkla ileri geri gidip gelir yapıştığında. Başlığın altına giremedikleri için sürekli kaldırıp tozları altına almak gerek başlığın. Ben geçen Conti Hercüles isimli bir süpürge aldım. 1600 watt verimli motor kullanıyor. Çekiş gücü inanılmaz. Elimi boru ağzına koyunca tutup içine çekecek resmen zor ayırıyorum. Ama onda da başlıklar halıya yapışıyordu. Başlıkların hava kanalları çok ufak olduğundan halıda tıkanıyor ve halı havaya kalkıyordu. Süpürmek çok zor bu şekilde kaldır indir tersten süpür falan işkence resmen. Turbo fırçası var aynı şekilde oda halıya yapışıyordu. Bende kendimce şöyle birşey yaptım ön kısmındaki küçücük hava kanalları vardı onları bıçağı ateşte ısıtarak kesip büyüttüm. en az yarım santim derinliğinde ve 1 cm genişliğinde büyüttüm iki kanalı. Şimdi o kadar rahat kayıyor ki halıda anlatamam. Ve halı üstünde hiç toz bırakmıyor öyle kaldır indir yapmama da gerek kalmadı. Ama böyle olunca da halı dibindeki tozları belki çekmeyebilir diye düşünüyorum. O yüzden normal başlığı var. O da aynen yapışıp kalıyor neye tutunsa. Ona ellemedim. Normal süpürmenin ardından halı içini vakumlasın diye o başlığı takıp halıyı bi güzel vakumluyorum. Böylece çifte temizlik yapıp kurtuluyorum sorunumdan. Ama dediğim gibi süpürgenin halıya yapışması başlıktan kaynaklı bir durum. Çekim gücü çok az olan süpürgede bile hava kanallarını sıfırla halıya yapışır. Anlamayan ne güçlüymüş der. Oysa süpürmek rahat olmalı. Başlık rahat kaymalı. Daha önce Arzumun sulu bir süpürgesini almıştım. Onun başlıkları bu konuda çok iyiydi. Öyleki ilk çalışığında hiç çekmiyor hissi veriyordu. Bu ne yahu dedik yağ gibi kayıyor çekmiyor mu ne. Sonra hortumu çıkarıp çekiş ağzına elimi koydum gayet iyi çekiyordu. peki yanlış olan ne acaba diye düşünürken daha 1 iki saat önce süpürgeyle temizlenmiş halının üzerinde ki 2 3 dakikalık deneme süresinde toz haznesini bir açtık ki içi full dolmuştu. Başlığa baktım hava kanalları gayet genişti. Bir sonra ki gün kardeşimin toz torbalı bosh marka süpürgesi vardı. Onu kullandık. Çekim gücü arzum gibiydi hatta biraz daha düşüktü. Ama halıya yapışıyordu. Başlığına baktım hava kanalları daracıktı. Anladım ki başlık çok önemli. Vakumlama iyi görünsede sadece başlığın altındaki hava çekilen yeri çektiğini ve bunu da kısa bir süre yapabildiğini çekecek hava azaldığından çekim gücünün fiziksel olarak azaldığını düşünebiliriz.

• Uzuun araştırmalar sonucu ve deneyimlerim sonucu elde ettiğim bilgileri sizinle paylaşmak istedim. Açıkcası ilk başta sulu veya toz torbasız modelde inat eden biriydim. Forumdaki yorumlardan sonra aklım biraz karışmış olsa da ne yazık ki foruma da pek güvenemediğimden kendim deneyimlemeyi daha doğru buldum. Çünkü bu tür forumlarda kullanıcılardan çok satıcı veya üreticileri oluyor maalesef. Onlar da adeta kullanıcıymış gibi yorumlar yazabiliyor. Birçok konuda başıma geldi bu durum. Ya da belli marka fanları çıkıyor sıkça. İlla kendi markalarını öneriyorlar. Bu yüzden forumda yazılanlar aklımın bir köşesinde durarak mümkün olduğunca deneyimleme yapmaya çalıştım. Burda ana temel konu aslında hangi tür süpürgenin alınması gerektiği. İnsanlar en başta sulu mu torbalı mı torbasız mı diye seçmekte zorlanıyorlar. Buna bir türlü bir karar verilemediğinden de akılllar çok karışıyor.

Ben de ilk olarak bu sorunu çözmek istedim aklımda. Evet sulular malum. Temizlik işi vs. zor zanaat. Temizlemesi kolay pratik bir ürün bulmak ise neredeyse imkansız. Ayrıca tozların hepsi suya hapsolmuyor hatta büyük kısmı hapsolmuyor. Hava akışıyla ilk giren tozlar suya çarpsa sonra devamlı hava akışı nedeniyle açılan hava boşluğundan ince tozlar v.s. taşınıyor dışarıya. Yani ilk giren havanın ardından gelen havadaki tozların büyük kısmı suya bile değmiyor. Ve yine nemli hava akışından dolayı makine içi bir müddet sonra koku yapmaya gayet elverişli oluyorlar. Yine de koku sorunu oluşana kadar uygun fiyatlı bir model kullanılabilir. Birçok markayı denemeye çalıştım sulularda. Hepsinin belli başlı sorunları vardı. Tam istediğim gibi bir şey maalesef bulamadım. Mutlaka bir şekilde o kirli suya veya içerideki pisliğe eliniz değiyor.

Daha sonra da çift özellikli veya birden fazla fonksiyonu olanları almak istedim örneğin. Ama araştırmalarımda tam anlamıyla güven veren bir model bulamadım. LG nin 7116 sulu ve hazneli modeli aynı zamanda halı yıkayabiliyordu. Bir ara onu alacaktım. Ama fiyatı çok yüksekti. Olsun alayım dedim, klavuzunda 200 watt çekim gücü yazarken sitede ve açıklamalarda 300 watt yazıyordu. Ve aklımda şüpheler olduğundan almaktan son anda vazgeçtim.

Sulu olayından tamamen vazgeçtim ve toz torbasız modellere yöneldim. Aklımda şöyle bir düşünce oluşmuştu kendi kendime düşünüp analiz yaparken. Torbasız modellerde evet siklon sistem güzel gibi görünse de kaba tozlar ancak hazneye savrulabilir ince tozlar hava akımıyla birlikte filtreye gelmez mi? İnce tozlar savrulmayla ne kadar ayrıştırılabilir?

Ve evet mağazalarda denediklerim ve yine alıp kullandıklarımda aynı durumu birebir gördüm. Filtrenin hazne içi veya dışının çok önemi yok sonuç aynı oluyor. Örneğin Homend 1204 almıştım. Gerçi onda yapısal bir sorunda mevcuttu ama şu oluyordu; Tozların bir kısmı hazneye dolarken biraz kullandıktan sonra artık bütün tozlar filtreye doluyordu.

Toz torbasızlarda 5 sistem var genel olarak.
    1.si hazne içinde filtresi olan (Filtre çok çabuk ve çok kirleniyor),
    2.si Hazne içinde değilde arkasında, yanında veya altında olanlar. Hani bu 3 veya 4. nesil siklonik sistem diye adlandırılan şey. (Homend 1204 de haznenin altında bulunuyordu); Bunların genel olarak hazne içindekinden fazla bir farkı yok. Tozlar önce siklon bölmeye girip bir kısmı toz haznesine doluyor bir kısmı da siklon bölümden içeri girip hemen altında, yanında arkasında olan hepa filtreye sarıyor. Bu durumda da filtreler çok hızlı kirleniyor ve her temizlikten sonra filtreleri mutlaka temizlemek gerekiyor. Temizlerken de toz v.s. içinde kalıyorsunuz.
    3.sü toz haznesi ayrı bölümde filtresi ayrı yerde olanlar; LG nin boshun modelleri gibi dışardan tutma kulpu olanlar. Bunlarda da sistem şöyle ki çekilen tozlar hemen girişte siklon bölüme giriyor ve burdan ayrışanlar toz haznesine dökülüyor. Yoluna devam eden hava motorun çıkış kısmında veya giriş kısmında bulunan filtreye geliyor. Bunun diğerlerinden tek farkı filtrelerin haznenin uzağında ayrı ayrı yerlerde oluşu. Peki işe yarıyor mu derseniz diğerlerine göre biraz daha geç kirleniyor filtre. Sonuçta yine aynı ince tozlar hazneye savrulamayarak havayla birlikte filtreye kadar gidiyorlar. Yani birbirinden farkı yok.
    4.sü multi siklon dedikleri sistem. Bunda birden fazla siklonik (Yani havayı savuran sistem) bölüm var. Hava ve tozlar içeri girdiğinde 2 yada 4 ya da daha fazla siklon bölümden savrularak ayrıştırılmaya çalışılıyor. Böylece görece daha fazla toz ayrıştırılıyor. Fakat aslında bunun da pek fazla farkı yok tekli sistemlerden. Çünkü her bölümden geçen hava farklı olduğu için tekliden kaçan toz bundan da kaçabiliyor rahatça. Sonuçta iş yine en son filtreye dayanıyor.
    5. si ise en etkili sistem. Bu sistem sanırsam şu an dyson larda var sadece. Görmedim ama resimlerinden ve internetten araştırdığım kadarıyla dyson da üst üste bindirilmiş siklonik bölümler var. Böylece aynı hava ve tozlar birden fazla siklon bölümde savrultuluyor. Zaten siklon sistemin başarılı olması için fiziksel olarak da böyle olması gerek. Filtreye gelene kadar aynı hava 4-5 hatta daha fazla sayıda siklon sisteme girip ayrıştırıla ayrıştırıla toz miktarı minimuma indirilmeli. Yoksa geri kalanı çok zahmetli ve kaba tozları ayrıştırmaktan başka bir işe yaramıyor.
    İşte bu konuda sanırım en iyisi dyson ama onunda fiyatı epey yüksek artı başlık sistemleri de galiba çok iyi değil. Kaba ve yoğun tozlarda tıkanıyorlar sanki. İnternetteki test videolarından edindiğim izlenim bu yönde.

Yani son olarak en zahmetsiz ve en etkili temizliğin TOZ TORBALI süpürgelerde olduğunu anlamış oldum böylece. Toz torbası ve filtre masrafları da ne yazik ki bu gülün dikeni. Ama tozla şunla bunla muhattap olmayacam ve etkili temizlik yapsın diyorsanız TOZ TORBALI dan şaşmamak gerektiğini deneyimlerim ve gözlemlerim araştırmalarım sonucu anlamış oldum. Kullan at sistem en garanti yöntem. Tabi torbalıların tekrar kullanılabileni de var ama onları boşaltırken yıkarken maruz kalacağınız tozları umursamazsanız tercih sebebiniz olabilir.

İlla toz torbalı istemem diyen varsa macera olsun diye benim gibi internet üzerinden belli başlı yerlerden alıp deneyebilir. Deneyimleyip iade edebilirsiniz beğenmediğiniz takdirde. Ama şunu söyleyeyim ki bence hiç gerek yok. Alabiliyorsanız iyi bir torbalı süpürge alın alamıyorsanız da en azından benim şu an kullandığım Conti Hercules (Aşağıda detaylı inceleme yazıma yer verdim) gibi bir şey alın. Her ne kadar toz haznesi olayı yukarıda bahsettiğim problemleri yaşatsa da aşağıda kendi geliştirdiğim yöntemlerle sorunları minimuma indirip kullanılabiliyor. Ayrıca hazneli oluşunun dışında gerçekten çok kaliteli bir ürün ve 200 tl. çok uygun HB den temin edilebiliyor. Kliksa da da aynı paraya alınabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gecemy -- 30 Ekim 2014; 18:30:14 >

• Şimdi ne kullanıyorum derseniz Conti Hercules diye bir süpürge aldım iki hafta önce. Homend 1204 toz torbalı ve torbasız kullanılabilen bir model daha almıştım bundan önce. Ama toz torbasız kısmı hikaye onu belirteyim. Sadece torbalı kullanabilirsiniz. Torbalı da standart bir cihaz olarak kullanılabilir. Çok öyle ahım şahım bir kalitesi ve aksesuarı da yok. Malzeme kalitesi eh işte. Basit plastikten yapılmış. Biraz zorlasanız rahatlıkla kırıp koparabilirsiniz. Klik sistem olayı en azından bundaki var olan sistem de öyle çok aman aman bir şey değil. Çok basit bir yapıda ve dayanıksız duruyor. Yani ileride o tırnakların ve mandalların aşınması kırılması, tutmaz olması çok çok olası. Torbasız hazneyi hiç denemeyin derim alan varsa temizlemesi bir ömür resmen işkenceye dönüyor. Ve haznenin tozların girdiği kısmın arka kısmıda açıklık bırakılmış(TASARIM HATASI). Hazneye doluşan tozlar hazneyi dolanıp arka kısımdan tekrar siklon bölüme doluşuyor. Sonuç ne varsa bir süre sonra hepa filtreye doluyor. Toz torbası ile kullanılabilir. Yanında hediye iki torba geliyor. Bunlar açılabilen içi boşaltılıp yıkanıp tekrar kullanılabilen türden. Ama bunun ne kadar sağlıklı olduğu veya olacağı şüpheli. Tozu boşaltırken o tozu solumamanızın bence bir çaresi yok. Toz torbasına yada hazneye ulaşmak için hortumu söküp kapağı kaldırmanız gerekiyor. Genel olarak 200 liralık bir cihaz için idare eder. Ama para verilip alınacak bir ürün değil bence. Zaten o yüzden iade ettim.

Ben iki özelliğini kullanabilirim diye almıştım. Ama toz hazneli kullanılamaz bir ürün. Sadece torbalı kullanılabilir. Öyle olunca da torbalı daha kaliteli bir çok ürün var onu kullanırım diye düşündüm. GG deki satıcı iade almamak için kırk takla atmış olsa da yasalar gereği ben haklı olduğumdan iade almaya mecbur kaldı. GG nin de desteğiyle. Süpürge içine toz çekti diye adam alamam dedi şalterler attı bende ï�Š. Tv yi açtın kanallara baktın o yüzden alamam geri gibi bir şey bu. Makine içine toz çektiyse ikinci el oluyor alamam dedi. Neyse bu kıllığının üzerine satıcının ben de inatla iade ettim.

Contiye gelirsek. HB den 200 liraya aldım. Öncelikle küçücük bir alet. Gövde malzemesi ABS den yapılmış. Gayet dayanıklı ve kaliteli duruyor. İnternette pek hakkında bir şey ve görsel bulamamıştım. Şansıma diyerek aldım. 1600 watt olmasına rağmen inanılmaz bir çekim gücü var. Homend 1204 400 watt çektiğini yazıyordu. Onunla kıyasladığımda Conti rahat 500- 550 watt çekiş gücüne sahip diyebilirim. Ve vatan da şu philipsin son seri hazneli süpürgeleri vardı. Çekişi epey güçlüydü. Elimi kapıyordu resmen Conti onu hiç ama hiç aratmadı. Elinizi boru ağzına koyun kapıyor adeta. Başlıktan bile elinizi içine çekiyor. Bu konuda beni çok şaşırttı. Ses olarak da gayet başarılı sessiz bir alet son ayarda bile rahatsız etmiyor. Artı aksesuarları çok kullanışlı ve pratik. En güzel yanı koldan kumanda. İki ince kalem pille çalışan koldan kumanda. Durdur, hızını düşür, arttır. Çok pratik. Küçük olması nedeni ile yerde kaplamıyor süpürge. Şu akrobat fırçası var ki oda çok pratik ayrıca o akrobat aparatta teleskobik uzayıp kısalabiliyor. Her türlü açıya kıvrılabiliyor ama kalitesi biraz düşük her an kırılacakmış gibi bir his yaratıyor. Teleskobik çelik borusunun mandalı çok pratik. Halka şeklinde geniş bir mandal. Halkayı elinizle tutup ileri sürün boru uzuyor geri çekin kısalıyor. Yani tek elle boruyu uzatıp kısaltabiliyorsunuz. Homend de mesala mandalı düğmeliydi. Düğmeye bir elinizle basıyor boruyu ya diğer elinizle çekiyordunuz ya da ayağınızla başlığa basıp çekiştiriyorsunuz. Ayrıca parçalar klik montajlı Conti de, mandallı her parça. Montaj klikleri de kaliteli duruyor işçilik güzel yani. Akrobat ve küçük fırçalar hariç.

Süpürgenin iki tane süpürme başlığının yanı sıra dar uç ve toz fırçası da var. İki süpürme fırçasından biri turbo. Ama bunda diğer turbolarda ki gibi üstte pervanesi yok. Direk hava ile fırça dönerse dönüyor. Oda sert zeminler için yapılmış yumuşacık tüyleri var. Halıda hiç dönmüyor bile. Ancak fırçayı ileri geri götürünce fırçanın ucu halıya değdiğinde tekerlek misali dönüyor o kadar. Neyse ama sert zeminde fırıl fırıl dönüyor. İkincisi hiçbir görselde yok ama normal bildiğimiz türden bir başlığı var. Ama kaliteli bir görüntüsü var. Sessiz fırça diye geçiyor açıklamalarında. Çünkü başlık 4 taraftan kapalı hava almıyor anlayacağınız. Bu yüzden ses de çıkmıyor. İki başlık da halı v.s ye vantuz gibi yapışıyor. Ancak 1. Ayara getirirseniz çekim gücünü o zaman rahatlıyor. Yani süpürmek hiç kolay değildi. Çok yapışıyor ancak geri geri çekerseniz hareket ediyordu. İleri doğru ittirmek çok zordu. Ben de kendimce bir çözüm geliştirdim. Turbo fırçanın önünde iki hava kanalı var. Ama derinliği çok az olduğundan halıda tıkanıyor hava çekilemiyordu. Ben de bıçağı ateşte ısıtarak o bölümleri kesip büyüttüm. Yaklaşık yarım cm derinlikte 1 cm genişliğinde sağ ve sol ön kısımlardan iki kanal açtım. Şimdi çok rahat süpürülüyor. Halıya yapışmadan rahat rahat gezdirebiliyorum fırçayı. Diğer sessiz fırça denilen normal başlığa ellemedim. Turbo fırçayla temizledikten sonra haftada bir falan onunla da vakumlatıp halı diblerini iyice çektiririm dedim. Gerçi vakumlamanın ne kadar işe yaradığı konusunda şüphelerim var. Ama iki makineyi de un testine sokmuştum. Homend 1204 ve Conti Hercules e halı üzerine un döküp iyece karıştırdıktan sonra temizlettim. Conti daha çabuk ve hızlıca temizlemişti. Tabi un kaba toz gibi halı üzerinde yürümediğinden başlığın altına giriyor ama kaba kirler vakumlamış başlığın altına girmiyorlar. Başlıkla ileri geri gidip geliyor. Ancak kaldırıp üzerine koyarsanız başlığı çektirebiliyorsunuz kaba kirleri.

Neyse gelelim Conti nin toz haznesine. Hazne malzemesi ABS den yapılmış gene. Gayet dayanıklı. Hortumu sökmeden hazneyi çıkarabiliyoruz. Üste kapağı var onu kaldırıp içerde hazneye ulaşılıyor. Yani hazne dışdan görünmüyor. Şu alttan açılıp dökülen haznelerden. Düğmesine basıyorsunuz alt kapak açılıyor ve tozlar dökülüyor. Şu yukarıda bahsettiğim 2. Tür siklon sistemden bu da. Hazne kutusunun arka kısmında yer alıyor hepa filtresi. Hemen siklon bölümün arkasına denk geliyor. Ama hazne biraz küçük haliyle makinenin boyutuna göre normal. Her temizlikte boşaltmak gerekiyor içini. Klozete döküp yerine koyuyorum. Fakat bunda da bahsettiğim gibi tozların hepa filtreyi çabuk kirletme durumu söz konusu. Dışa hava üfleme filtresi bir bez ve köpük filtreden ibaret. Ben bu filtrelere tam güvenemedim. Ayrıca hepa çabuk kirlendiğinden her temizlikten sonra temizlemek gerekiyordu. Hepayı temizlemek hazneyi temizlemekten daha zor. Önce filtreyi klozet kenarı ya da banyo duvarı o da olmadı dışarıda sert bir yere vurarak tozları dökmeniz gerekiyor. Bu esnada da olanca toz etrafa saçılıyor. Tabi siz de soluyorsunuz bir yandan. Burnunuz falan doluyor tozla yani o derece. Bu zahmetli bir iş. Ben de buna kendimce başka bir formül daha buldum. Artık bu sayede HEPA filtrem kirlenmiyor ve uzun süre de temizlik yapmak gerekmiyor. Ne yaptım derseniz dışarıdan bizim hanım 2- 3 liraya yarım metrekarelik 1.mm kalınlığında ince keçelerden almış. Keçe kumaşı. Ayakkabı keçesinin en incesi yani. Aynı filtre gibi bir yapısı var baktım hatta biraz daha sık bir yapıda. Aldım bu keçeyi önce hava üfleme filtresinin kapağını koydum üzerine kalemle kalıbını çıkarıp kestim bundan 2 tane. Kendi filtresinin üstüne bir de bu keçelerden iki ayrı filtre yapıp takmış oldum. Sonra hepa filtreye geldi sıra. Bunun içinde HEPA filtrenin kendi çerçevesi var. İç kısımda sünger filtre giren bir bölümü var hazne içine bakan. Önce tozlar bu süngere sıvanıyor ordan da hepa ya geçiyordu. Çıkardım o süngeri aynı o süngerden kalıp çıkarıp 3 er parçadan 3 set kestim. Ayrıca 3 set için birer tanede yarım cm dört bir yandan daha büyük bir parça daha kestim. Sünger filtre boyutunda olan 3 parça keçeyi hepa filtrenin içine yerleştirdim. O büyük olan son keçeyi de hepa filtrenin en dışına 3 parçanın üstüne koydum ve filtreyi haznedeki yuvasına oturttuğumda o büyük keçenin kenarları arada sıkışıp filtreyle hazne arasında ayrı bir bölüm oldu. Şimdi süpürdüğümde tozlar en dışdaki büyük keçeye ordan da bir altındakine geçiyor ama hepa ya fazla bir şey ulaşamıyor. Keçenin üzeri iyice toz tüyle falan kaplandığında çıkıyorum hazneyi söküyorum hepa filtreyi üzerindeki keçeleri alıp suda güzelce yıkıyor kurumaya atıyorum. Hazırladığım diğer keçe setini takıyorum hepa üzerine yerine takıyorum tekrar. Böylece kendimce toz v.s. den kurtuldum. Hepa filtreyi bu şekilde sanırsam 3- 5 ay yıkamadan rahat kullanabilirim. Zaten ne olur ne olmaz diye hepayı da şöyle sert bir yere bir iki vurdurup tozunu döküp öyle takıyorsunuz. Pek bir şey dökülmese de.

Şimdi diyeceksiniz ki keçe den hava akışı nasıl. Motor yanar mı falan. Şöyle söyleyeyim elbette çekim hafif bir düştü gibi. Normalin iki katı filtreleme yaptım neredeyse çünkü. Takarken sürekli çekimini kontrol ederek arkadan çıkan havayı kontrol ederek taktım. Çıkan havanın sıcaklığına v.s. baktım şiddetine baktım. Ve yaklaşık 2 haftadır kullanıyoruz hiçbir sıkıntı yok. Ve keçe filtrelerimde gayet başarılı ï�Š.

Sonuç olarak Conti Hercules'i hazne olayını çok beğenmesem de genel performans olarak 200 liralık bir cihaz için üst düzey buldum. Boru üzerine neredeyse tüm parçalarının takılabilmesi, Koldan kızıl ötesi kumandasının her açıdan rahat çalışabilmesi ve çok pratik oluşu, küçüklüğü, az enerji tüketmesi ve bu az enerjiye rağmen çok çok şaşırtıcı bir çekim gücüne sahip olması, aksesuar zenginliği, yatay dikey park edilebilmesi, malzeme kalitesinin iyi oluşu v.s. nedeniyle geri iade etmedim.

Homend in iki fırçası birde başlığı vardı çok yavan gelmişti bana. Ondan sonra bu ise yok yok gibi geldi adeta ï�Š.

Neyse şimdilik bozulana kadar veya kullanılmaz olana kadar kullanacağım süpürge olacak. Ama bir daha süpürge alacağımda artık aklımı karıştıracak bir şey yok. Kesinlikle toz torbalı alınması gerektiği kanaatindeyim. Benim gibi uzun uzun araşıtırıp bir türlü işin içinden çıkamayanlar için umarım bu yazım bilgilendirici olur. Biz çektik siz çekmeyinï�Š. Hatta şimdiden pusuya yattım. Uygun fiyat kampanya falan en idealini en ucuza bulabildiğim an almayı düşünüyorum torbalılardan bir tane. Alayım kullanmasam bile dursun kutusunda gün gelir kullanırım diyorum. Ya da bunu başka bir iş için kullanıp onu evde kullanırım. Ama bu da çok pratik kardeşim:) Koldan kumanda ile aç kapa çok eğlenceli. Hani dik bir süpürgem vardı onun yerine bunu kullanıp günlük, anlık temizlikler için genel temizlikler için de torbalıyı kullanırım belki de bilemiyorum. Ama TORBALI dan şaşmamak gerektiği benim kanaatimce kesindir artık. Süpürge arayan arkadaşlara da tavsiyem boşuna zaman harcamayın. Aklınızdaki acabaları atın bir kenara ve iyi bir torbalı süpürge almaya bakın. HEPA 13 lü falan filan artık. Torbalıya karar kıldıktan sonra ürünler ortada zaten. Buradan sonrası seçmek basit iş.

İki süpürgenin resimlerini paylaşacaktım ama yüklenemiyor bir türlü yüklenirse artık onlarıda ekleyeceğim yazının sonuna.

• Araştırmalarım sonucu her ne kadar gönlümde toz torbalı ve sessiz çalışan makine almak olsa da nişanlım torbalı istemeyince mecbur Samsung VCC8850 2200W Torbasız Elektrikli Süpürge aldık. Bunu tercih etmemizdeki amaç da çok pahalı birşey alıp masrafa girmemek oldu ve de hepa 13 filtreli olması bu ürünü Philips'e tercih etmemizde etken oldu. Süpürge bugün geldi. Küçük bir deneme yapıp sonra yaza kadar ortadan kaldırdık.
    Forumda süpürge hakkında detaylı bilgi bulamadım. Sipariş ederken biraz tedirgindim açıkçası. Faydalı olsun diye basit bir inceleme yaptım.
    Özellikleri:
    Renk
    Gövde Tango Kırmızısı

Maks Tüketim Gücü 2 200 W
    Emme Gücü 400 W
    Gürültü Seviyesi 79 dBA
    Toz Toplama
    Torba Torbasız
    Toz Kapasitesi 2 L
    Temel Özellik
    Boru Teleskobik AL Var
    Güç Denetimi Kol Kontrolü Var (Kızılötesi Kulp)
    Temizleme Genişliği 300
    Elektrik Kablosu Uzunluğu 7 M
    Hareket Yarıçapı 10,5 M
    360 Döner Hortum Var
    Otomatik Kablo Sarıcı Var
    Lastik Tekerlek Var
    Fırça
    Ek Fırça Parke Uzmanı Var
    Ana 2 Adımlı NB730
    Filtre
    Motor Öncesi Mikro Köpük + Mikro
    Çıkış Mikro HEPA13
    Aksesuarlar
    İnce Uç Var
    Toz Alma Var
    Döşeme Var
    Belirli Özellik
    LED Ekran Var

Mavi kutuda gelmesine rağmen içinden Kırmızısı çıktı. Rengi hoş olduğu için sorun olmadı

Makinenin küçük ve fazla yer kaplamaması hoşumuza gitti. Ev zaten küçük. Makine hem yatay hem dikey park edilebiliyor.

Kutudan çıkan başlıklar

Toz haznesi çıkarmak ve temizlemek gayet basit ve pratik.Toz haznesinin plastik kalitesi idare eder.

Hortum ve teleskopik sapı da kalite olarak iyi sayılır. Koldan kontrol mevcut. Koldan kontrol ile açma kapama ve güz artırma azaltma yapılabiliyor. Denemem de gayet başarılıydı.

Hepa filtrenin olduğu bölümü açmak birazcık zor ve plastik kırılacakmış hissi veriyor. O yüzden dikkatlice açıp baktım. Daha sağlam yapılabilirdi. Bu plastik kapak aksamı beğenmedim.

Süpürgenin sesi ile video çekmeyi unutmuşum. Kutuyu kaldırdım artık çekemem. 79db gürültüsü olması idare eder özellik. Hatun sorun etmeyince bende fazla takılmadım. Ama kullanırken rahatsız eden bir gürültüsü yok.
    Çekiş gücünü beğendik. Halıdan test için bir metrekare alan süpürdük çıkan pislik eski süpürgemin performansının ne kadar vasat olduğunu gösterdi.

Sonuç olarak,
    - Malzeme kalitesi ana gövde iyi ama bazı plastik aksamlarda idare eder. Daha iyi olabilirdi. Ürün rengi şık.
    -Boyut olarak çok iyi fazla yer kaplamıyor.
    -Kullanımı kolay, temizliği pratik.
    -Koldan kontrol başarılı, kutu içeriğinde pil de mevcut
    -Gürültü düzeyi bu tür makineler için yeterli
    -Çekiş gücü gayet iyi. 400 watt emiş gücü olması iyi.

Umarım almak isteyenler için faydalı olmuştur. Ben ürünü n11'den çeklerle 360 TL'ye aldım.

• Electrolux UltraSilencer modellerinden birisini alacağım zannedersem.. Yalnız bu üründe iki tip var.. Bir tanesi 1000 Watt 61db, diğeri 1800 Watt 65db.. Birisi Energysaver diğeri Usorigindb diye geçiyor. Sizce hangisini tercih etmeliyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kvnccelik

Electrolux UltraSilencer modellerinden birisini alacağım zannedersem.. Yalnız bu üründe iki tip var.. Bir tanesi 1000 Watt 61db, diğeri 1800 Watt 65db.. Birisi Energysaver diğeri Usorigindb diye geçiyor. Sizce hangisini tercih etmeliyim?

Bende electrolux ultrasilencer almayı düşünüyorum ama sizin gibi bu iki model arasında kaldım.
  • ELECTROLUX Ultra Captic Zucanimal = 799tl (yorumlarınızı alabilirmiyiz)

http://www.kliksa.com/u...ding&ref=akakce&v=1.8.1

http://www.mediamarkt.c...1463471.html?langId=-14

http://www.bimeks.com.t...-zucanimal-supurge.aspx

mediamartket teki müşteri temsilcinin anlattığına göre , dyson ile aynı sistemi kullanıyormuş ve baya iyiymiş,

Burdaki bilgili arkadaşların yorumlarını alabilirmiyiz.

Şuanda kampanyası var, 799tl ye satılıyor bazı mağazalarda

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam teşşekür ederim cevapların için birde emiş gücü nasıl ? Çok zorlanıyormusunuz süpürürken birde koldan süpürge özelliği varmıdır birde toz hanesi büyüklüğü nasıl hemen dolcak gibimi teşekkür ederim

Hocam ürünü alıcam da sizden cevap bekliyorum teşekkürler

• philips fc8657 nasıldır, kullanan veya yakından inceleyen var mı?..

turbo başlığı diğerlerinden farklı görünüyor, vakum yapan kanatçık bölümü çok küçük, sanki yok gibi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bayberty -- 31 Ekim 2014; 23:32:49 >
  • 
Sayfa: önceki 143144145146147
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.