Şimdi Ara

İnternetteki ilk web sitesi 20. yaş gününü kutluyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
5.608
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İnternetteki ilk web sitesi 20. yaş gününü kutluyor

1991 yılında Tim Berners Lee tarafından Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi laboratuvarlarındaki bir bilgisayarda hayata geçirilen dünyanın ilk internet sitesi 20. yılını doldurdu.

World Wide Web standardını belirleyecek olan vakıf 1980’li yıllarda Berners-Lee tarafından CERN’de kurulmuştu. Vakfın amacı fizikçilerin dünyanın her yerinde aynı donanım ve aynı yazılım ile bilgi paylaşabilmelerini sağlamaktı. Berners-Lee çalışmalar esnasında yazı, resim, veri tabanı, dökümantasyon gibi pek çok farklı yapıdaki verilere ulaşılmasının HyperText adı verilen hiper ortamlarla sağlanabileceğini keşfetti. 

Nihayet 6 Temmuz 1991 tarihinde asistanı ile birlikte hiper text transfer protokolünü - HTTP temel alan dünyanın ilk web sitesini o dönem Steve Jobs’un başında olduğu NeXT firmasının hediyesi olan ve NeXTStep işletim sistemi ile çalışan bir bilgisayarda hayata geçirdi. O bilgisayar haliyle ilk web sunucusu, ilk hiper medya tarayıcısı ve web editörü oldu.

O tarihten sonra vakıf bu standardı ücretsiz olarak yaygın kullanıma sunma konusunda tartışmalar yaptı. 1993 yılında ise WWW ücretsiz olarak yayınlanmaya başladı. Unix, Commodore Amiga, Windows ve Mac OS standardı ilk benimseyen firmalar oldu.

Aradan geçen 20 yılda internet siteleri yüz milyonlar sayısına ulaştı. İlk sitenin temel aldığı HTML standardı artık 5. versiyonuna geçmek üzere. İnternet üzerinden her türlü video, animasyon, grafik dosyalarını izlemek mümkün. Kullanıcıyla iletişime geçebilen dinamik web siteleri tasarlamak için ASP, PHP gibi web programlama dilleri geliştirildi.  

İnternetin bundan sonra eskisinden daha da hızlı bir şekilde gelişeceği aşikar. Her gün yeni teknolojiler ve standartlar web üzerinde deneniyor ve uygulamaya konuyor.

İnternetteki ilk web sitesi 20. yaş gününü kutluyor 

• o zamanda kim düşünebilirdi bugünlere gelineceğini.hayal gibi adeta.
  • 20yıl sonra durum ne olacak, gerçekten merak ediyorum..?
  • Bu bizim saf halimiz işte. Bilimin getirdi ufa bir hediye. İnsan düşündükçe, çalıştıkça yolunda aydınlık günleri çok olacaktır. İnternet basit bir sistemdir, sizinde okuduğuuz gibi. İki bilgisayarda ki veri transferi ve bu transferleri görüntü haline getiren yazılımlar. Sonsuz bir iletişim aracı. İLİME SAYGIILLLLLAAAARRRR....
  • Bir nevi internetin, en azından bizim gibi bireysel kullanıcıların internetinin 20.yaş günü diye düşünüyorum. İyi ki doğdun internet iyi ki varsın. Bakalım ileride bize neler sunacaksın, kelimenin tam anlamıyla neye evrimleşeceksin.
  • KAR AMACI GÜTMEMİŞ OLDUKLARI İÇİN TAKDİR EDİYORUM
  • Doğum günü kutlu olsun
  • Gercekten kâr amaci gutmemeleri bu kadar gelişmesinde büyük etken
  • vay be resimler bile windows xp boot ekranındaki gibi
  • Birde siteye erisim olsaydi. ben sirf siteyi görmek icin girdim habere ama gel görki adres bile yok
  • Nerden nereye...Kim derdi ki 20 yıl sonra sanal alemin bu kadar hızlı gelişeceğini.Sosyal medyanın insanları bağımlı hale getireceğini...
  • Eee ilk sitenin adı ne?
  • Vay be reklamsız siteler. Ne güzel.
  • http://info.cern.ch/ sitenin adresi bu!
  • Kar amacı güdülmeyen rekabet edinilmeyen yerde ilerleme olmazBen şunu merak ediyorum bir veriyi download ettğimizde bazen saatlerce bekliyoruz bu teknoloji ilerlediğinde C sürücüsünden D sürücüsüne kopyalar gibi aktarım yapabilecekmiyiz çokta hayal gibi gelmiyor bana fakat çok çalışmak gerekir
  • 15-Mar-1985 ___ 26. yılını kutlayan ilk web sitesi olduğunu idda ediyor.
    WWW.SYMBOLICS.COM

bu nedir?
  • O ilk .com Sitesiymis. Onceden .com yokmus :D

quote:

Orijinalden alıntı: mumma

15-Mar-1985 ___ 26. yılını kutlayan ilk web sitesi olduğunu idda ediyor.WWW.SYMBOLICS.COMbu nedir?
  • 20 yıl sonra nerede olacağımızı şimdiden bilmek gerçekten zor.
  • 20 yıldan bu yana hiç değişiklik yapmamışlar sanırım
  • ilk site : info.cern.ch
    Hayal kırıklığına uğramayın. Orjinali olarak duruyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.