- x
Sade Bir Türkçe'yle Ey Türk Gençliği ve Onuncu Yıl Nutku
98 Cevap20886 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

1786 Mesaj
24 Aralık 2005; 14:17:33 

Bizlere ilkokul 1 de ezberletilen Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nde Atatürk'ün gençlere ne demek istediğini Osmanlıca kelimeler yüzünden anlamıyordum.Lise2'de Osmanlıca'ya ilgi duymaya başladım ve bir çok kelimenin anlamını öğrendim.Edindiğim birikimle bu hitabeyi daha sade bir Türkçe'yle yazdım.Gençliğe Hitabe'yle kalmadım ve Atatürk'ün 29 Ekim 1933'teki konuşmasını da yazdım.Bazı dil hataları yapmış olabilirim.Eğer bir hata yaptıysam beni uyarın ki hatamı düzeltebileyim.T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabımdan da yardım aldım.
Ulusal bütünlüğün sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla istediğiniz yerde yayınlayabilirsiniz.

Kız arkadaşlarla ilgili açılmış bir konu olmadığı için fazla umursanmayacağını biliyorum.Ama ben böyle bir çalışma yapmayı kendime görev edindim.Okuyan ve beğenen arkadaşların,konunun üstte tutulması amacıyla en azından "Emeğine Sağlık" yazmasını rica ediyorum.Okuyan herkese teşekkür ederim.

Gençliğe Sesleniş

Ey Türk Gençliği !

Birinci görevin,Türk bağımsızlığını,Türk cumhuriyetini sonsuza kadar korumak ve savunmaktır.
Varlığının ve geleceğinin tek temeli budur.Bu temel,senin en değerli hazinendir.Gelecekte bile,seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyecek içeriden ve dışarıdan düşmanların olacaktır.Bir gün,bağımsızlık ve cumhuriyeti savunmak zorunluluğuna düşersen,göreve atılmak için içinde bulunacağın durumun imkan ve koşullarını düşünmeyeceksin!Bu imkan ve koşullar,çok daha kötü bir durumda sana lazım olabilir.Bağımsızlık ve cumhuriyetini yok etmek isteyecek düşmanlar,bütün dünyada benzeri görülmemiş bir galibiyetin temsilcisi olabilirler.

Zorla veya hile ile yüce vatanın bütün kaleleri ele geçirilmiş,bütün tersanelerine girilmiş ve vatanın her köşesi doğrudan doğruya işgal edilmiş olabilir.Bütün bu koşullardan daha acı veren ve daha içler acısı olmak üzere,memleketin içindeki güç sahipleri aciz,doğruluktan çıkmış ve hatta ihanet içinde bulunabilirler.Hatta bu güç sahipleri kişisel çıkarlarını,işgalcilerin siyasi amaçlarıyla bağdaştırabilirler.Millet,çaresizlik içinde bitkin ve halsiz duruma düşebilir.

Ey Türk Geleceğinin çocuğu! İşte bu durum ve şartlar içinde bile görevin;Türk bağımsızlık ve Cumhuriyet'ini kurtarmaktır.İhtiyacın olan güç,damarlarındaki asil kanda bulunmaktadır.

Atatürk'ün Onuncu Yıl Konuşması (29 Ekim 1933)

Türk Milleti!
Kurtuluş Savaşı'na başladığımızın on beşinci yılındayız.Bugün Cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır.
Kutlu olsun!
Bu anda büyük Türk milletinin bir bireyi olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinç ve heyecanı içindeyim.

Yurttaşlarım ,
Az zamanda çok ve büyük işler yaptık.Bu işlerin en büyüğü,temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'dir.

Bundaki başarıyı Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak istekli ve kararlı yürümesine borçluyuz.Fakat yaptıklarımızı asla yeterli görmüyoruz.Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak zorunda ve kararındayız.Yurdumuzu dünyanın en gelişmiş ve en çağdaş ülkesi seviyesine çıkaracağız.Milletimizi en geniş esenlik aracı ve kaynakları sahibi yapacağız.Ulusal kültürümüzü çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkaracağız.

Bunun için bizce zaman ölçüsü,geçmiş yüzyılların fikir biçimine göre değil,yüzyılımızın hız ve hareket kavramına göre düşünülmelidir.Geçen zamana oranla daha çok çalışacağız.Daha az zamanda daha büyük işler yapacağız.

Bunda da başarılı olacağımıza hiç şüphem yoktur.Çünkü Türk milletinin karakteri yüksektir.Türk milleti çalışkandır,Türk milleti zekidir.Çünkü Türk milleti birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir ve çünkü Türk milletinin yürümekte olduğu gelişme ve uygarlık yolunda,elinde ve beyninde tuttuğu ışık kaynağı pozitif bilimdir(Fen Bilimleri).

Şunu da önemle belirteyim ki,yüksek bir insan toplumu olan Türk milletinin tarihi bir özelliği de güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.Bunun içindir ki,milletimizin yüksek karakterini,yorulmaz çalışkanlığını,doğuştan zekasını,bilime bağlılığını,güzel sanatlara sevgisini ve ulusal birlik duygusunu sürekli olarak ve her türlü araç ve önlemlerle besleyerek geliştirmek ulusal hedefimizdir.

Türk milletine çok yaraşan bu hedef,onu bütün insanlık dünyasında gerçek huzurun sağlanması yolunda kendine düşen uygar görevi yapmakta başarılı yapacaktır.

Büyük Türk Milleti ,

On beş yıldan beri giriştiğimiz işlerde başarı vadeden çok sözlerimi duydun.Mutluyum ki,bu sözlerimin hiç birinde,milletimin hakkımdaki güvenini sarsacak bir olumsuzluk yaşamadım.Bugün aynı inanç ve kesinlikle söylüyorum ki,ulusal hedefe tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin büyük millet olduğunu dünyada yaşayan bütün insanlar az zamanda bir kere daha anlayacaktır.

Türk Milleti,

Sonsuza akıp giden her on yılda bu büyük millet bayramını daha büyük şerefle,huzur ve refah içinde kutlamanı dilerim.

Ne Mutlu Türk'üm Diyene!

Benim yaradılışımda bir fevkalâdelik varsa, o da Türk olarak dünyaya gelmemdir.
Mustafa Kemal Atatürk

Forum Kuralları || İmza Kuralları || Şikayet Et Butonu || Nick Değişimi || SMS Onay Sistemi || Öneri ve Şikayetleriniz

138 Mesaj
24 Aralık 2005; 14:27:21 

UNUTMA

1786 Mesaj
24 Aralık 2005; 14:30:08 

Reklamlar yüzünden sağ taraf gözükmüyor sanırım.Eğer başka arkadaşlarda da öyleyse yazıyı aşağıdaki bir mesaja aktarabilirim.

Mustafa Kemal Atatürk

Forum Kuralları || İmza Kuralları || Şikayet Et Butonu || Nick Değişimi || SMS Onay Sistemi || Öneri ve Şikayetleriniz

414 Mesaj
24 Aralık 2005; 14:35:31 

Teşekkür ederiz.

Sonuca Odaklanın!

Focuss

2056 Mesaj
24 Aralık 2005; 14:50:56 

Arkadaşım çalışman çok güzel tebrik ederim. Bende bir sitede görmüştüm buna benzer bir yazı onuda buraya farklılık açısından koymak istedim. Hem ilk yazıldığı şekil hemde yeni türkçe ile yazılmış halini koyuyorum. Seninki ile hemen hemen aynısayılır. Gerçi şu durumda kelimelerin yazılış şekillerinden çok üzerlerine yüklenen anlamların doğru ifade edilmesi önemli sende bunu bence çok güzel yapmışın. Tekrardan teşekkür ederim.
Buyurun bendeki Gençliğe Sesleniş.

------------->
ATATÜRK'ÜN TÜRK GENÇLİĞİNE HİTABESİ - İLK HAL

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza
ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel, senin, en
kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden mahrum etmek
isteyecek, dahili ve harici, bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve
Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde
bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkan ve
şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve
Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir
galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın
kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları
dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün
bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde
iktidara sahip olanlar gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde
bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini,
müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakru
zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı!

İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk İstiklal ve
Cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil
kanda mevcuttur.

Ankara, 20 Ekim 1927

---------->

TÜRK GENÇLİĞİNE HİTABESİ - YENİ TÜRKÇE

Ey Türk Gençliği!

Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini, sonsuzluğa değin
korumak ve savunmaktır.

Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel, senin en
değerli güven kaynağıdır. Gelecekte de, yurt içinde ve dışında, seni bu
kaynaktan yoksun etmek isteyen kötücüller bulunacaktır. Bir gün,
bağımsızlığını ve cumhuriyetini savunmak zorunda kalırsan; ödeve atılmak
için, içinde bulunacağın durumun olanaklarını ve koşullarını
düşünmeyeceksin! Bu olanaklar ve koşullar çok elverişsiz olabilir.
Bağımsızlığına ve cumhuriyetine kıymak isteyecek düşmanlar, bütün dünyada
benzeri görülmedik bir utku kazanmış olabilirler. Zorla ve aldatıcı
düzenlerle sevgili yurdunun bütün kaleleri alınmış, bütün gemilikleri ele
geçirilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesine düşman
girmiş olabilir. Bütün bu koşullardan daha acıklı ve korkunç olmak üzere,
yurdunda, iş başında bulunanlar, aymazlık ve sapkınlık içinde
olabilirler. Üstelik, hainlik de yapabilirler. Daha kötüsü, iş başında
bulunan kişiler, kendi çıkarlarını, yurduna girmiş olan düşmanların
siyasal erekleriyle birleştirebilirler. Ulus, yoksulluk ve sıkıntı içinde
ezgin ve bitkin düşmüş olabilir.

Ey Türk geleceğinin gençliği!

İşte, bu ortam ve koşullar içinde bile ödevin, Türk bağımsızlığını ve
Cumhuriyetini kurtarmaktır! Bunun için gereken güç, damarlarındaki soylu
kanda vardır!

Söylev' den 20 Ekim 1927

Kaynağını hatırlamıyorum ama alıntıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .C.O. -- 24 Aralık 2005 14:51:30 >

Doğru zamanda doğru fren, HIZ kazandırır!!!

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
24 Aralık 2005; 15:13:01 

Büyük adam

Gençliğe hitabedeki koşullar birer birer gerçekleşmiş, ve Türk Milleti bu zor durumda dahi vatanını savınamyı bilmiştir...

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

1786 Mesaj
25 Aralık 2005; 14:36:54 

Gençliğe hitabeye bakılırsa vatanımızı zorla değil ama hileyle işgal etmeye çalışıyorlar.

Mustafa Kemal Atatürk

6284 Mesaj
25 Aralık 2005; 14:42:21 

ilkokula giderken; ben de, osmanlıca kelimeler nedeniyle birşey anlamıyordum..
hadi biz öğrenciydik o zaman.. ama milli eğitim bakanlığı bu duruma nasıl seyirci kalıyordu onu anlamıyorum..
içeriği anlamadan okuyup geçiyorduk resmen

iNSaNLaRı iNaNDıKLaRı ŞeYLeRDeN VaZGeÇiRMEK, BiRŞeYe iNaNDıRMaKTaN DaHa ZoRDuR..ernest renan

446 Mesaj
25 Aralık 2005; 14:44:33 

3504 Mesaj
25 Aralık 2005; 15:57:41 

budur be emeğine sağlık bende anlamıyodum hiç bişi sadece ezberden okuyodum şimdi harika olmuş...

Zatenkimse bizim vatanımızı zorla alamaz ancak hile hurda denerler... ama sadece denerler

1758 Mesaj
25 Aralık 2005; 16:37:37 

Çok güzel eline sağlık

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

1605 Mesaj
25 Aralık 2005; 16:38:13 

Emeğine Sağlık

1786 Mesaj
26 Aralık 2005; 12:19:52 

.C.O. ;

Senin yazmış olduğun gençliğe hitabenin kaynağını buldum.İktisat Bankası'nın teşvikiyle hazırlanan Nutuk kitabında.

Mustafa Kemal Atatürk

2056 Mesaj
26 Aralık 2005; 16:17:18 

Doğrudur arkadaşım. Bende bir milli bayramımızda bir sitede görmüştüm sanırım onlarda oradan almıştır. Zaten altta dediğin gibi Nutuk olarak belirtiliyor. Kaynak için teşekkür ederim.

Doğru zamanda doğru fren, HIZ kazandırır!!!

53 Mesaj
10 Ocak 2006; 13:48:33 

sağol kardeşim sen gibilerde olmasa türk gençliği ATAnın gençlere hitabını öğrenmeyecek herkesi bu konularda duyarlılığa davet ediyorum...

AŞK BİLE BİLE TUTSAKLIKTIR...!

0 Mesaj
10 Ocak 2006; 13:54:09 

emeğine sağlık

Ne güzel şey hatırlamak seni,
yazmak sana dair,
hapiste sırtüstü yatıp seni düşünmek :
filânca gün, falanca yerde söylediğin söz,
kendisi değil
edasındaki dünya...

1198 Mesaj
10 Ocak 2006; 14:25:29 

Eline sağlık

6597 Mesaj
12 Ocak 2006; 3:37:28 

Arkadaşlar ciddiye almayın deneme yaptım.

superman

159 Mesaj
12 Ocak 2006; 4:01:14 

jakoben emeğine sağlık.. Ama burayı üstte tutmaya çalışmak yetmez bu yazıya, izninle imzamı değiştiriyorum.

İnsanlar 10 gruba ayrılır: binary bilenler ve binary bilmeyenler

1786 Mesaj
12 Ocak 2006; 15:33:22 

quote:

Orjinalden alıntı: calendil

jakoben emeğine sağlık.. Ama burayı üstte tutmaya çalışmak yetmez bu yazıya, izninle imzamı değiştiriyorum.

Elbette kardeşim.Bundan gurur duyarım.

Mustafa Kemal Atatürk

34 Mesaj
12 Ocak 2006; 15:47:01 

emeğine sağlık her okuduğumda tüylerim diken diken oluyor NE MUTLU TÜRKÜM diyene

Sen ßenim kazanma umudumu hiç kayßetmediğim
ama hiç kazanıLmamış diğer yarımsın.
Ve ßu gece son kez seni kayßetmeye geLdim sevgiLi

4610 Mesaj
12 Ocak 2006; 15:51:44 

Ellerine, yüreğine sağlık...

608 Mesaj
12 Ocak 2006; 15:53:31 

Ata'nın geleceği yine gördüğünün en somut en belirgin göstergelerinden biri işte, teşekkür ederiz bu paylaşım için

Uzaklaştırılmış
13 Ocak 2006; 2:15:18 

Teşekkürler..
Güzel çalışma olmuş..

983 Mesaj
13 Ocak 2006; 4:02:46 

373 Mesaj
13 Ocak 2006; 9:42:39 

arkadaşım tamam çalışma yapmışın,emek harcamışın
ama Ata'mızın kullandığı orjinal kelimeleri araştırma zahmetine girmeden,onların ne manaya geldiğini merak etme zahmetine girmeden hazırcı olarak Nutku ve Gençliğe Hitabe'yi okumak O'na karşı saygısızlık olarak görüyorum.çünkü osmanlıca kelimelerde bir kelimenin birden çok manası bulunmakta.bizler O'nun hangi düşünceyle o kelimeyi kullandığını nerden bileceğiz.o kelimeyi anlamak için O'nun o anki halet-i ruhiyesini bilmemiz lazım.
2.olarak, Nutku ve Gençliğe hitabeyi okuduğumuzda edebi bir ahenk sözkonusu.siz bunu başka kelimelerle tercüme etmeye kalktığınızda o ahenk tamamen bozuluyo.
sonuç olarak,ATAMIZIN Nutkunu-Gençliğe Hitabesini aslından öğrenme- anlama zahmetine girişmeyeceksek tercüme gibi şeylerle orjinalini bozmaya yeltenmeyelim lütfen..ATAMIZ bu kadar basit anlaşılacak biri değil..

sd

2210 Mesaj
13 Ocak 2006; 10:30:15 

quote:

Kız arkadaşlarla ilgili açılmış bir konu olmadığı için fazla umursanmayacağını biliyorum.Ama ben böyle bir çalışma yapmayı kendime görev edindim.Okuyan ve beğenen arkadaşların,konunun üstte tutulması amacıyla en azından "Emeğine Sağlık" yazmasını rica ediyorum.Okuyan herkese teşekkür ederim

eline sağlık

1786 Mesaj
13 Ocak 2006; 13:58:25 

quote:

Orjinalden alıntı: onur_er

ama Ata'mızın kullandığı orjinal kelimeleri araştırma zahmetine girmeden,onların ne manaya geldiğini merak etme zahmetine girmeden hazırcı olarak Nutku ve Gençliğe Hitabe'yi okumak O'na karşı saygısızlık olarak görüyorum.çünkü osmanlıca kelimelerde bir kelimenin birden çok manası bulunmakta.bizler O'nun hangi düşünceyle o kelimeyi kullandığını nerden bileceğiz.o kelimeyi anlamak için O'nun o anki halet-i ruhiyesini bilmemiz lazım.
2.olarak, Nutku ve Gençliğe hitabeyi okuduğumuzda edebi bir ahenk sözkonusu.siz bunu başka kelimelerle tercüme etmeye kalktığınızda o ahenk tamamen bozuluyo.
sonuç olarak,ATAMIZIN Nutkunu-Gençliğe Hitabesini aslından öğrenme- anlama zahmetine girişmeyeceksek tercüme gibi şeylerle orjinalini bozmaya yeltenmeyelim lütfen..ATAMIZ bu kadar basit anlaşılacak biri değil..

Arkadaşım yaptığım şeyin,Gençliğe hitabenin sanatsal söyleyişini bozduğunu söylüyorsun.
Ama unutma ki burda çevirisini yaptığım şey sanat olsun diye söylenmiş bir şey değil.
Yani burada bir şiirden,bir romandan alıntı yapmıyoruz.Hece ölçüsü,aruz ölçüsü korumak gibi bir gayretimiz yok.

Ben daha iyi anlaşılması için bunu yaptım

Mustafa Kemal Atatürk

Uzaklaştırılmış
13 Ocak 2006; 14:09:07 

quote:

her zaman böyle polemik çıkartacak birleri mevcut zaten bu sitede(bazen bu bende oluyorum ) adam ne güzel yazmış şuraya okuyup ellerine sağlık diyeceğine abuk sabuk eleştiriler yapıyosun. ilkoklul 5nci sınıfa giden bi çocuğa bi bu arkadaşın burada yazdığı şekilde bide Atatürk ün yazdığı orjinal şekliyle okut hangisinden ne anlamış ondan sonrada bi sor bakalım. şimdi Atatürk ümü bulupta soracağız ey atam sen bu kelimeleri hangi halet-i ruhiye ile söyledin diye.saçma saçma konumayın Allah ınızı severseniz ya. ELLERİNE SAĞLIK JAKOBEN KARDEŞİM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi legendary -- 13 Ocak 2006 14:10:12 >

373 Mesaj
13 Ocak 2006; 14:20:54 

lütfen konuştuğun kelimelere dikkat et.saygı ve sevgi sınırları aşma.
ilkokuldaki çocuklarla haşir neşir olan benim.sen ne verirsen ona,onu alırsın.ilkokulda olup bilgisayarı canavar gibi senden benden iyi kullanan çocuklar var.niye çünkü teknolojinin içinde büyüyor.sen de şimdiden ona özbe öz Türkçemizi öğretirsen ilerde ATAMIZIN bu sözlerini tercümeden okumak zorunda kalmayacak,aslından anlayarak,yorum yaparak okuyacak.
bizlerde nette malayani şeylerle meşgul olacağımıza yine nette NUTKU,GENÇLİĞE HİTABEYİ sözlüğe bakma zahmetine katlanarak okuyabilmeliyiz.bu bence ATAMIZA bir vefa borcu.
''CUMHURİYETİ BİZ KURDUK,YAŞATACAK OLAN SİZLERSİNİZ.''

sd

Uzaklaştırılmış
13 Ocak 2006; 14:28:22 

quote:

lütfen konuştuğun kelimelere dikkat et.saygı ve sevgi sınırları aşma.
ilkokuldaki çocuklarla haşir neşir olan benim.sen ne verirsen ona,onu alırsın.ilkokulda olup bilgisayarı canavar gibi senden benden iyi kullanan çocuklar var.niye çünkü teknolojinin içinde büyüyor.sen de şimdiden ona özbe öz Türkçemizi öğretirsen ilerde ATAMIZIN bu sözlerini tercümeden okumak zorunda kalmayacak,aslından anlayarak,yorum yaparak okuyacak.
bizlerde nette malayani şeylerle meşgul olacağımıza yine nette NUTKU,GENÇLİĞE HİTABEYİ sözlüğe bakma zahmetine katlanarak okuyabilmeliyiz.bu bence ATAMIZA bir vefa borcu.
''CUMHURİYETİ BİZ KURDUK,YAŞATACAK OLAN SİZLERSİNİZ.''

iyi o zaman siz çocuklara eski türkçeyi öğretin okulda eve geldiklerinde de ailelerine dertlerini eski türkçeyle anlatırlar. neyse seninle daha fazla polemiğe giremem senin derdin zaten ortamda radikal gözükmek hadi onuda başardın. TEBRİKLER

1786 Mesaj
13 Ocak 2006; 14:30:26 

Gençliğe Hitabe soyut anlamlar içeren Edebi Eser olarak algılanmamalıdır.

Oradaki kelimelerin anlamını bilmediği için "ne diyor lan bu Atatürk" diyen bir sürü çocuk tanıdım ben.

Anlaşılan ilkokul çocuklarıyla yeterince haşır neşir olamamışsın.

Mustafa Kemal Atatürk

926 Mesaj
13 Ocak 2006; 14:32:26 

ellerine sağlık.

alyoşa şafağına at sürmek solamnia bozkırlarında

465 Mesaj
13 Ocak 2006; 14:33:55 

ilk önce emeğine sağlık...
ama bence bunların orjinalinden okumak ve anlamak daha iyi.
ben Türkçe öğretmeniyim... bütün dil üstadların sürekli orjinali savunurlar.
çünkü dil bir köprüdür.. bu zamanı geçmişle bağlar. eğer biz 80 yıl öncemizi anlamıyorsak yazık bizlere...
okuyup öğrenmemiz lazım...
haksız mıyım arkadaşalr...?

kusura bakma yine gecikmişim,
sevgiye on, ölüme beş...

1786 Mesaj
13 Ocak 2006; 14:37:46 

quote:

Orjinalden alıntı: halilgulen

ilk önce emeğine sağlık...
ama bence bunların orjinalinden okumak ve anlamak daha iyi.
ben Türkçe öğretmeniyim... bütün dil üstadların sürekli orjinali savunurlar.
çünkü dil bir köprüdür.. bu zamanı geçmişle bağlar. eğer biz 80 yıl öncemizi anlamıyorsak yazık bizlere...
okuyup öğrenmemiz lazım...
haksız mıyım arkadaşalr...?

80 yıl öncesinin anlaşılmazlığına bir parça da olsa son vermek için bunu yapmak şart oldu.
Dilimizi koruyamadık.Bunun suçu kimde?

Mustafa Kemal Atatürk

465 Mesaj
13 Ocak 2006; 14:39:54 

anlayamadık ama bunun çözümü sadeleştirmek değil....
orjinalini öğrenmek diye düşünüyorum...
düşünsenize bi arkadaşlar elin dilini öğrenmek için kurslara gidityoruz saatlerce kelime ezberliyoruz... peki kendi dilimiz için ne yapıyoruz...

kusura bakma yine gecikmişim,
sevgiye on, ölüme beş...

159 Mesaj
13 Ocak 2006; 14:54:21 

quote:

ilkokuldaki çocuklarla haşir neşir olan benim.sen ne verirsen ona,onu alırsın..

İlk okul öğretmenleri ilk okulöğrencilerini, Lise öğretmenleri lise öğrencilerini, Üniv. öğretmenleri de üniv. öğrencilerini iyi anladıklarını iddia ederler.. liseden mezun olana kadar 13 ayrı il 13 ayrı okulda okudum. 13 + 1 (üniv.) hayatımda (istisnaları saymazsak ki çok az) öğrencileri öğrencilerden daha iyi anladıklarını düşünen bir ton ukala ile karşılaştım. Hiç biri hatalı olabileceğini tezahür edemiyor.
Söz meclisten dışarı arkadaşım sana lafım yok, fakat hoca olmak demek öğrenciyi anlamaktan çok anladığını düşünmek oluyor (benim gördüklerime göre.. Ha benden renkli bir okul hayatı olduğunu daha kalabalık bir hoca arşivinin olduğunu düşünen ve bana yanlış düşünüyorsun diyen varsa konuşalım)
Arkadaşın çevirisi herhangi bir şeyin temellerini sarsmak amaçlı değil, kendi kafasında nasıl bu noktaya geldiğini bir düşünür müsün? Anlamadığını düşünüyor zamanında.. şimdi araştırmış (ki araştırdığını söylüyor bu kısmı atlama, yanlışı varsa kelime kelime tartışırız burada) araştırmayanları bilgilendirmeye çalışıyor.
quote:

sen ne verirsen ona,onu alırsın

Olayın bu kadar kontrolünüz altında olduğunu söylüyorsun.. Sen öyle diyorsan öyledir.
peki ne zaman veriyorsunuz bu öğretiyi? ben nerede kaçırdım? lise 2 edebiyat dersinde bile işlemedik.. Ha belki sen idealist bir öğretmensin her öğretmen öyle mi? bir yerde müfredattadır mutlaka ama işlenmediği zaman bu önemlli mesaj eksik kalıyor işte.

İnsanlar 10 gruba ayrılır: binary bilenler ve binary bilmeyenler

Uzaklaştırılmış
24 Kasım 2006; 22:40:19 

quote:

Kız arkadaşlarla ilgili açılmış bir konu olmadığı için fazla umursanmayacağını biliyorum.Ama ben böyle bir çalışma yapmayı kendime görev edindim.Okuyan ve beğenen arkadaşların,konunun üstte tutulması amacıyla en azından "Emeğine Sağlık" yazmasını rica ediyorum.Okuyan herkese teşekkür ederim.

Sen de Atarük gibi ileriyi görmüşsün ve konu kız konuları yüzünden geride kalmış.

Ata'm olabilecekleri o kadar önceden görmüş.Bizim de Ata'mıza karşı bi cevabımız var :

quote:

EY BÜYÜK ATA!

Varlığımızın en mukaddes temeli olan, Türk istiklalinin ve Türk Cumhuriyetinin ebedi bekçileriyiz. Bu karar, sarsılmaz irademizin değişmez ifadesidir.

İstikbalde, hiçbir kuvvet yolumuzdan döndüremeyecektir.
Bizler, bütün hızımızı senden, milli tarihimizden ve ruhumuzdaki sönmez insan ateşinden alıyoruz. Senin kurduğun temeller üzerinde attığımız her adım sağlam, yaptığımız her hamle şuurludur.

En kıymetli emanetin olan Türk istiklal ve Cumhuriyeti, mevcudiyetimizin esası olarak, eğilmez başların, bükülmez kolların, yenilmez Türk evlatlarının elinde ilelebet yaşayacak ve nesilden nesile devredilecek.

Bu mukaddes emanete yönelen dâhili ve harici bütün tecavüzler, iman dolu göğsümüze çarparak parçalanacaktır.

İstiklal ve Cumhuriyetimize kastedecek düşmanlar en modern silahlarla mücehhez olarak, en kuvvetli ordularla üzerimize saldırsalar dahi, milli şuurumuzu ve yenilmez Türk gücünün zerresini bile sarsamayacaklardır.

Çünkü İstiklal ve Cumhuriyetimize kastedenler, karşılarında beş bin yıllık şerefli Türk tarihinin yılmaz evlatlarını, cumhuriyeti ve inkılâplarının feyizli ve imanlı gençlerini bulacaklardır.

Peki biz gençler bu vatana , bu dökülen kanlara karşı ne kadar borcumuzu ödemişiz ? Onlar bizden kana karşı sadık kalmamızı istiyo.Bunu da sadece bayrağımıza,marşımıza,Ata'mıza sadık kalarak yapabiliyoruz ama bundan bile aciziz...

Uzaklaştırılmış
24 Kasım 2006; 23:08:26 

736 Mesaj
24 Kasım 2006; 23:28:37 

dilin değişimi sadece bizim dilimize özgü bir husus değildir. ingilizler de shakespeare'in orijinal metinlerini anlamıyorlar zaten... o yüzden bunu kayıp olarak düşünmek doğru olmayacaktır.
arkadaşımızın bu şekilde çevirmesi (veya alıntı yapması) bence hoş olmuş ne dendiğini çoğu genç arkadaşımız anlamıyor çünkü.
ama orijinal metni anlaşılmıyor diye bir köşeye atmamız doğru değil. çünkü atatürk gençliğe o sözcüklerle seslenmiştir ve ondaki şiirsel ahengi de zaten yakalayamayız günümüz türkçesine çevirmekle... o artık bir edebi eser olmuştur.

10 Mesaj
24 Kasım 2006; 23:40:50 

Emeğin için teşekkürler, düşüncende hiçbir sakınca görmüyorum. Siz Osmanlıca'yı öğrenelim orjinal metinlere bağlı kalalım, anlayalım diye savunacağınıza gelinde anaokullarında verilmeye başlanan yabancı dil eğitimi kisvesi altındaki yabancılık eğitimini sorgulayalım.

Tekrar emeğine sağlık arkadaşım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinanoglu.net -- 24 Kasım 2006; 23:48:01 >

Bütün Yurdunda iş başında bulunanlar, aymazlık ve sapkınlık içinde olabilirler.Üstelik, hainlik de yapabilirler.Türk milletindenim diyen insan, herşeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz.''Türk Ulusu bilmeli ki ulusal benliğini, milliyetçiliğini bilmeyen uluslar, başka ulusların avıdır.''M.K.ATATÜRK
Fransa'ya boykot benim için asla bitmeyecek.
''Nereden Nereye''

838 Mesaj
24 Kasım 2006; 23:46:40 

Teşekkürler emeğe saygı hele böyle bir konuda 1000 kere milyon kere ellerine sağlık

1786 Mesaj
21 Şubat 2007; 0:03:56 

Yukarı

Mustafa Kemal Atatürk

2168 Mesaj
21 Şubat 2007; 0:15:11 

Sarı-Lacivert

Uzaklaştırılmış
21 Şubat 2007; 0:18:52 

801 Mesaj
21 Şubat 2007; 0:23:20 

Eline sağlık

Uzaklaştırılmış
27 Şubat 2007; 23:41:41 

sağlasın çok güzel herkesin bakması lazım ve de okuması anlaması

904 Mesaj
27 Şubat 2007; 23:52:20 

Sağolasın.

4433 Mesaj
27 Şubat 2007; 23:56:49 

Çok güzel bir çalışma eline sağlık Saltuk

Yalnız ben orjinalini daha çok seviyorum, şöyle bir cümle var " Çok namusait bir mahiyette tezahür edebilir" süper valla

Uzaklaştırılmış
27 Şubat 2007; 23:58:05 

Teşekkürler

2412 Mesaj
27 Şubat 2007; 23:58:16 

eline sağlık teşekkür ederim

1786 Mesaj
28 Şubat 2007; 0:22:04 

Ben teşekkür ederim arkadaşlar

Vay be yaklaşık 1,5 yıl olmuş konuyu açalı.

Mustafa Kemal Atatürk

842 Mesaj
26 Mayıs 2007; 0:18:29 

Güncel

Sen verdikçe dost görünen çok olur iste de gör, hepsi birden yok olur.
Kendine yetmeyi öğren, tüm dünyanın malına gönlün tok olur.
Mevlana Celaleddin Rumi

1449 Mesaj
26 Mayıs 2007; 0:35:12 

HELAL OLSUN

UP

2442 Mesaj
26 Mayıs 2007; 7:56:21 

Emeğine Sağlık

Intel i5 4670k @3.8 GHz || MSI Z97 Gaming 5 || 2*8GB Kingston HyperX DDR3 1600 MHZ || EVGA GTX780 FTW Dual ACX || 128 GB HyperX SSD + 500 GB WD Caviar Black || Cooler Master RC-690 II || Corsair 750w

6022 Mesaj
26 Mayıs 2007; 8:20:03 

Elinize sağlık

Bursa Nutku

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

Mustafa Kemal Atatürk
Bursa, 5 Şubat 1933

0

1238 Mesaj
26 Mayıs 2007; 10:55:01 

3632 Mesaj
26 Mayıs 2007; 11:23:47 

Emegine Saglık

BeşiktAŞK

Uzaklaştırılmış
26 Mayıs 2007; 11:25:17