Şimdi Ara

ADSL faturası? Lütfen bakın! Önemli!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
149
Cevap
0
Favori
51.615
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

En son yapılan öğrenci-öğretmen kampanyası 15 EKim'e kadar ADSL abonesi olanlar bağlantı ücreti ödemeyecek ve 1 ay da bedava kullanacaktı. Ben de bir çok kişi gibi bu kampanyadan faydalanmak istedim. Ağustos ayının ilk yarısında sözleşme imzaladık ve aylık 29 YTL olan "256 kbps 3 GB limitli" tarifesini kullanmaya başladık. (2 Kasım günü, vatani görevimi bayram iznine çıkararak gayriresmi olarak bitereceğimi düşünerek bu tarifeyi seçtim, izne çıkınca da tarifemi 256kbps olarak değiştirecektim)

Not: 1 Kasımdaki tarife düzenlemeleri öncesine ait tarife bu tabii ki.

Şimdi elimdeki faturaları günümüzden geçmişe doğru yazayım.

KASIM-2005 Dönemi, ÖDENECEK TUTAR: 29 YTL, SON ÖDEME TARİHİ:29.11.2005
    Aylık Ücret = 21,80
    Kıst Aylık Ücret = 0
    Vergiler(%18+%15)= 7,19
    Devir vs.
    TOPLAM = 29 YTL
    Kullanım özetinde de 2 Ekim ve 31 Ekim arasındaki internetin süre ve kullanım miktarını(byte) gösteren tablo var.
    Yani bu fatura Ekim ayındaki kullanımı göstermektedir.
    Kota aşımı söz konusu değildir.

EKİM-2005 Dönemi, ÖDENECEK TUTAR: 55 YTL, SON ÖDEME TARİHİ: 27.10.2005
    Aylık Ücret = 21,80
    Kıst Aylık Ücret = 19,62
    Vergiler(%18+%15)= 13,67
    Devir vs.
    TOPLAM = 55 YTL
    Kota aşımı söz konusu değildir.

KIST AYLIK ÜCRET'in tanımı (Faturanın arkasından):
    "Ay içinde abone olunması veya hız artırımı yapılması durumunda işlem tarihinden ay sonuna kadar alınacak ücret"

Bu durumda 55 YTL lik faturadaki;
    21,80 YTL lik "aylık ücret" EYLÜL ayı kullanımına,
    19,62 YTL lik "kıst aylık ücret" AĞUSTOS kullanımına karşılık gelmektedir.

SORU: Hani "1 ay bedava bağlantı" sözü nerede? Ben mi göremiyorum?
    Benim faturamda mı yanlışlık var? Yoksa sizde de bu durum söz konusu ve bir YALAN kampanyası mı var ortada?

Gelelim en önemli kısıma:
    1 KASIM'da yapılan tarife değişiklikleri açıklamasıyla benim tarife değişikliği düşüncem suya düştü. Ve zaten herkes ayaklandı..
    Ama Telekom tarafından yapılan açıklamayla talep geldiği takdirde 256kbps limitsiz tarifenin 49 milyona tekrar hizmete sokulabileceğini söylendi.
    Nitekim bu gerçekleşti ben de 21 Kasım 2005 tarihi saat 12-13 arasında elimde "Tarife seçimimi 256 kbps limitsiz olarak isteiğimi" belirten dilekçe ile bağlı
    bulunduğum Telekom Müdürlüğüne başvurdum. Akabinde eve döndüğümde yaklaşık 1 saat içinde bağlantı hızımın 256 kbps yapılmış olduğunu gördüm.
    Yani dilekçem kısa sürede işleme konmuştu.
    O tarihten (21 Kasım) bu yana bağlantı hızım 256 kbpsdir. Haliyle de tarifem limitsiz bir tarifedir.

Şu halde;
    1 Kasım - 21 Kasım arası: "512kbps 3GB limitli" aylık 29 YTL lik tarifeyi kullandım.
    Tarife değişikliği esnasında kota kullanımım 4GB idi yani 1gb aşmıştım. (Sürekli kontrol ediyorumdum adslkota.ttnet.net.tr'den)
    21 Kasım - 30 Kasım arası: "256kbps limitsiz" aylık 49 YTL lik tarifeyi kullandım. (Toplam 6GB indirme yaptım..)

Bu durumda bir fatura hesabı yapıyorum:
    1-21 kasım arası için 29 YTL
    1gb limit aşımı için 1024mb x 0,008872 YTL ≈ 9 YTL
    21-30 kasım arası 9 günlük kullanım = (9/30)x49 YTL = 14,7 YTL
    TOPLAM = 53 YTL hadi iyice yuvarlayayım 60 YTL

Şimdi sıkı durun...
    İki farklı bankanın internet bankacılığından fatura ödeme yapar gibi yapıp ARALIK-2005 Dönemi faturamın;
    yani "Kasım ayı kullanımımı" gösteren faturamın toplam tutarını öğreniyorum...

113,5 YTL!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Anladığım kadarıyla 21 kasımdan sonra indirdiğim 6gb kota aşımı olarak değerlendirilip ücretlendirme yapılmış. Hal bu ki ben o tarihten itibaren 256 kbps limitsiz bağlantı kullanıyorum zaman zarfında, madem ücretlendirilecek niye 256kbps'ye geçeyim ki??
    ve al sana 113,5 YTL fatura!!!!!

SORU: Hangi hesap doğru??
    Cevaplarınızı ve düşüncelerinizi bekliyorum...

Pazartesi günü telekom müdürlüğünü basmaya gidiyorum hakkımı aramaya!

• Kıst aylık ücret ne oluyor arkadaşlar banada 30 milyon kıst aylık ücret geldi
  • KIST AYLIK ÜCRET'in tanımı (Faturanın arkasından):
    "Ay içinde abone olunması veya hız artırımı yapılması durumunda işlem tarihinden ay sonuna kadar alınacak ücret"
    yukarıda yazıyor!
    55 YTLlik faturama da bak anlarsın...
  • tam dolandırıcı yuvası oldu bu telekomda telekom al sana tuttunmu telekom
  • Yaw benimde öğrenci belgeleri merkeze ulaşmamışmış ney miş ilk fatura bi geldi şaşırdık kaldık neyse hallettik 256 kbts limitsiz olan bağlantımı sorgusuz sualsiz 512 ye geçirmişler birde ona itiraz ettim hız 256 ya döndü ama fatura gelmedi daha bakalım ne olacak Allahım sen hepimizi telekomun gazabından koru yarrabim
  • sen o paraların üsüne soguk bi su içsen iyi olur tt de alınan para geri verilmez
  • Bunlar Artık DoğaL oLayLar Haline Geldi..

Biz Telekomu Laya Laya Bi Hoş oLduk Onlar Daha Bıkmadılar.. Türk Türkü Kazzıklarsa Elin Adamları ne yapar abi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeKiL -- 24 Aralık 2005 11:13:56 >
  • elime fatura bir geçsin de..
    Pazartesi gideceğim bakalım...
  • ya bana 2 aydır fatura gelmiyo uyuz olmuş durumdayım
  • aramıza sende hoşgeldin kardeş
  • yeni kalktım da kafam biraz garip zor anlıyorum kusura bakma öncelikle sana gelen faturalara baktım da gayet normal niye garipisiyosun ki.ben 18 ağustosta abone oldum.bana ilk fatura ekimde 38.5 ytl geldi.1 ay 12 günlük fatura bedelidir bu ücret.sonra kasımda 29 ytl geldi.bu ayda 29 ytl kesilmiş.ilk ay faturaları 1 aydan fazla süreyi kapsar diye 15000 kez zaten söledim ihtisas alanım olmakla beraber için rahat olsun sen aslanlar gibi kullanmışsın şuana kadar ve karşılığını ödemişsin aralığa kadar sorun yok yane.sen ağustosun 4-5 civarı fln abone omuşundur senden 1ay 25 günlük almışlar ekim faturasında işte.mantıken düşün ağustosta başlıyon kullanmaya ilk faturan ekim sonu geliyo bide ay başı abone olduysan nerdeyse 3 aya yakın yane kullanmışsın.ilk ay bedava işte ekim faturanda 2 aya yakın bi süreyi kapsıyo.

ben şunu çıkarttım bu işten bu ilk ay bedava olayı milleti bozuyo çünkü alışıyo enaz 2 ay fatura ödemeden gelince şoke oluyo herkes tamam tekrar bakcam ama şuan gördüğüm aralığa kadar sorun yok.

• bide şunu rica edip ya kasti yapılıyo ya da bilmeden yapılıyo ama daha bişi olmadan saldırmayın biyerlere.hee laf edicekseniz illa tarifelere laf edin hıza laf edin.ama şuan arkadaşa gelen 2 faturada da bir sorun yok.boşa galyana gelmeyelim
  • arkadaşım sırf senin şu aralık faturana cvp yazmak için karşılıklı cvp almam lazım.sen tam olarak ne zaman hız değişimine gittin net tarih olarak.cidden kafam çok kötü bakıyorum ama görmüyorum eniyisi bi hap alim yaaa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CeSiN -- 24 Aralık 2005 14:02:53 >
  • banada aynısı geldi
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hartson

ya bana 2 aydır fatura gelmiyo uyuz olmuş durumdayım

Aynen....
  • sevgili arkadaşlar yeter artık bu telekomun yaptıkları
    ben bu öğrenci kampanyası başlamadan 6 gün önce abone oldum oda benim kem talihim neyse
    tabi teklif ettim benide bu kampanyaya dahil edin diye ama nafile
    neyse bu kısım önemsiz ama tam 4 ay fatura göndermediler bu adamlar
    telefonla sordum bi problem varmı neden faturam gönderilmiyor diye
    yok normal dediler
    bende anlamadım
    telefon faturamız normal geliyor bizde düzenli olarak yatırıyoruz
    (zaten bu memlekette ne fatura yatıracan ne de vergi vercen bunu dedirtiyolar zorla..)
    daha sonra hattımızı kestiler ee n'oldu dedik ?
    gittik telekom müdürlüğüne
    adamlar bizde bir sorun yok sorun ptt de olabilir dediler faturayı başka bi adrese göndermiş olabilir
    dediler.
    sonra ptt ye gittik onlar fatura bize hiç gelmedi dediler
    yani telekom ptt yi ptt de telekomu suçladı.
    sonra itirazlardan sonra üzerinde yanlış adres olan bir fatura geldi nası olduğunu da anlamadım ya?
    ama isim doğru adres yanlış ama bizim adresimize gelmişti
    bir daha da gelmedi zaten
    tabi biz 4 aylık faturayı cezalı olarak yatırdıktan sonra..
    hala fatura gelmiyor bankadan otomatik ödeme talimatı verdimde ancak öyle yatırılıyor
    neyse burası Türkiye olur böyle vakalar TürkTelekom adamı kazıklar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vurucu -- 24 Aralık 2005 14:21:36 >

• öncelikle şöle bi yanılgın var arkadaşım senin aralık faturanda bikere 49 ytl sınırsız parası olcak.geri kalanı hesaplayalım şimdi.geri kalanı sildim benim de kafamı karıştırdın hee

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CeSiN -- 24 Aralık 2005 14:21:45 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Cenks

yeni kalktım da kafam biraz garip zor anlıyorum kusura bakma öncelikle sana gelen faturalara baktım da gayet normal niye garipisiyosun ki.ben 18 ağustosta abone oldum.bana ilk fatura ekimde 38.5 ytl geldi.1 ay 12 günlük fatura bedelidir bu ücret.sonra kasımda 29 ytl geldi.bu ayda 29 ytl kesilmiş.ilk ay faturaları 1 aydan fazla süreyi kapsar diye 15000 kez zaten söledim ihtisas alanım olmakla beraber için rahat olsun sen aslanlar gibi kullanmışsın şuana kadar ve karşılığını ödemişsin aralığa kadar sorun yok yane.sen ağustosun 4-5 civarı fln abone omuşundur senden 1ay 25 günlük almışlar ekim faturasında işte.mantıken düşün ağustosta başlıyon kullanmaya ilk faturan ekim sonu geliyo bide ay başı abone olduysan nerdeyse 3 aya yakın yane kullanmışsın.ilk ay bedava işte ekim faturanda 2 aya yakın bi süreyi kapsıyo.

ben şunu çıkarttım bu işten bu ilk ay bedava olayı milleti bozuyo çünkü alışıyo enaz 2 ay fatura ödemeden gelince şoke oluyo herkes tamam tekrar bakcam ama şuan gördüğüm aralığa kadar sorun yok.

hocam çok güzel diyorsun dediğin gibi 1 ay 25 günlük fatura! ama kampanyada 1 ay bedava sözü vardı ben bunu arıyorum, eğer bu söz olmasa fatura normal tabii ki!

en önemli mesele 2. bölüm 113,5 YTL lik fatura :)

• senden ricam var 163'ü aradın mı?aramadıysan orayı ara 2 ye bas ve 10 haneli adsl nosunu gir ordan kesin öğren şu aralık faturasını.doğrusu bu tarife değişikliği tam işkence çünkü adamlar neye göre hesapladığı belli değil.bu tarife değişikliği esnasında kullanıcının kota kullanımını kısması lazım.eğer bu adamlar ay başında geçirdiyse senin kasım kota aşımın batırmıştır bence.
  • quote:

Orjinalden alıntı: theanswer

quote:

Orjinalden alıntı: Cenks

yeni kalktım da kafam biraz garip zor anlıyorum kusura bakma öncelikle sana gelen faturalara baktım da gayet normal niye garipisiyosun ki.ben 18 ağustosta abone oldum.bana ilk fatura ekimde 38.5 ytl geldi.1 ay 12 günlük fatura bedelidir bu ücret.sonra kasımda 29 ytl geldi.bu ayda 29 ytl kesilmiş.ilk ay faturaları 1 aydan fazla süreyi kapsar diye 15000 kez zaten söledim ihtisas alanım olmakla beraber için rahat olsun sen aslanlar gibi kullanmışsın şuana kadar ve karşılığını ödemişsin aralığa kadar sorun yok yane.sen ağustosun 4-5 civarı fln abone omuşundur senden 1ay 25 günlük almışlar ekim faturasında işte.mantıken düşün ağustosta başlıyon kullanmaya ilk faturan ekim sonu geliyo bide ay başı abone olduysan nerdeyse 3 aya yakın yane kullanmışsın.ilk ay bedava işte ekim faturanda 2 aya yakın bi süreyi kapsıyo.

hocam çok güzel diyorsun dediğin gibi 1 ay 25 günlük fatura! ama kampanyada 1 ay bedava sözü vardı ben bunu arıyorum, eğer bu söz olmasa fatura normal tabii ki!

en önemli mesele 2. bölüm 113,5 YTL lik fatura :)

bana kaç ağustosta abone olduğunu söle sana tabloyu çıkartim 2 dk da.ben hep burdayım yaa sen ilk değilsin merak etme artık düşünmeden yazıyorum cevabı herkesin ilk karşı çıktığı şey ilk adsl faturasıdır ama sonra anlıyolar net olarak kaç ağustosta başladığını söle

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.