Şimdi Ara

ADSL faturası? Lütfen bakın! Önemli!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
149
Cevap
0
Favori
51.615
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

En son yapılan öğrenci-öğretmen kampanyası 15 EKim'e kadar ADSL abonesi olanlar bağlantı ücreti ödemeyecek ve 1 ay da bedava kullanacaktı. Ben de bir çok kişi gibi bu kampanyadan faydalanmak istedim. Ağustos ayının ilk yarısında sözleşme imzaladık ve aylık 29 YTL olan "256 kbps 3 GB limitli" tarifesini kullanmaya başladık. (2 Kasım günü, vatani görevimi bayram iznine çıkararak gayriresmi olarak bitereceğimi düşünerek bu tarifeyi seçtim, izne çıkınca da tarifemi 256kbps olarak değiştirecektim)

Not: 1 Kasımdaki tarife düzenlemeleri öncesine ait tarife bu tabii ki.

Şimdi elimdeki faturaları günümüzden geçmişe doğru yazayım.

KASIM-2005 Dönemi, ÖDENECEK TUTAR: 29 YTL, SON ÖDEME TARİHİ:29.11.2005
    Aylık Ücret = 21,80
    Kıst Aylık Ücret = 0
    Vergiler(%18+%15)= 7,19
    Devir vs.
    TOPLAM = 29 YTL
    Kullanım özetinde de 2 Ekim ve 31 Ekim arasındaki internetin süre ve kullanım miktarını(byte) gösteren tablo var.
    Yani bu fatura Ekim ayındaki kullanımı göstermektedir.
    Kota aşımı söz konusu değildir.

EKİM-2005 Dönemi, ÖDENECEK TUTAR: 55 YTL, SON ÖDEME TARİHİ: 27.10.2005
    Aylık Ücret = 21,80
    Kıst Aylık Ücret = 19,62
    Vergiler(%18+%15)= 13,67
    Devir vs.
    TOPLAM = 55 YTL
    Kota aşımı söz konusu değildir.

KIST AYLIK ÜCRET'in tanımı (Faturanın arkasından):
    "Ay içinde abone olunması veya hız artırımı yapılması durumunda işlem tarihinden ay sonuna kadar alınacak ücret"

Bu durumda 55 YTL lik faturadaki;
    21,80 YTL lik "aylık ücret" EYLÜL ayı kullanımına,
    19,62 YTL lik "kıst aylık ücret" AĞUSTOS kullanımına karşılık gelmektedir.

SORU: Hani "1 ay bedava bağlantı" sözü nerede? Ben mi göremiyorum?
    Benim faturamda mı yanlışlık var? Yoksa sizde de bu durum söz konusu ve bir YALAN kampanyası mı var ortada?

Gelelim en önemli kısıma:
    1 KASIM'da yapılan tarife değişiklikleri açıklamasıyla benim tarife değişikliği düşüncem suya düştü. Ve zaten herkes ayaklandı..
    Ama Telekom tarafından yapılan açıklamayla talep geldiği takdirde 256kbps limitsiz tarifenin 49 milyona tekrar hizmete sokulabileceğini söylendi.
    Nitekim bu gerçekleşti ben de 21 Kasım 2005 tarihi saat 12-13 arasında elimde "Tarife seçimimi 256 kbps limitsiz olarak isteiğimi" belirten dilekçe ile bağlı
    bulunduğum Telekom Müdürlüğüne başvurdum. Akabinde eve döndüğümde yaklaşık 1 saat içinde bağlantı hızımın 256 kbps yapılmış olduğunu gördüm.
    Yani dilekçem kısa sürede işleme konmuştu.
    O tarihten (21 Kasım) bu yana bağlantı hızım 256 kbpsdir. Haliyle de tarifem limitsiz bir tarifedir.

Şu halde;
    1 Kasım - 21 Kasım arası: "512kbps 3GB limitli" aylık 29 YTL lik tarifeyi kullandım.
    Tarife değişikliği esnasında kota kullanımım 4GB idi yani 1gb aşmıştım. (Sürekli kontrol ediyorumdum adslkota.ttnet.net.tr'den)
    21 Kasım - 30 Kasım arası: "256kbps limitsiz" aylık 49 YTL lik tarifeyi kullandım. (Toplam 6GB indirme yaptım..)

Bu durumda bir fatura hesabı yapıyorum:
    1-21 kasım arası için 29 YTL
    1gb limit aşımı için 1024mb x 0,008872 YTL ≈ 9 YTL
    21-30 kasım arası 9 günlük kullanım = (9/30)x49 YTL = 14,7 YTL
    TOPLAM = 53 YTL hadi iyice yuvarlayayım 60 YTL

Şimdi sıkı durun...
    İki farklı bankanın internet bankacılığından fatura ödeme yapar gibi yapıp ARALIK-2005 Dönemi faturamın;
    yani "Kasım ayı kullanımımı" gösteren faturamın toplam tutarını öğreniyorum...

113,5 YTL!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Anladığım kadarıyla 21 kasımdan sonra indirdiğim 6gb kota aşımı olarak değerlendirilip ücretlendirme yapılmış. Hal bu ki ben o tarihten itibaren 256 kbps limitsiz bağlantı kullanıyorum zaman zarfında, madem ücretlendirilecek niye 256kbps'ye geçeyim ki??
    ve al sana 113,5 YTL fatura!!!!!

SORU: Hangi hesap doğru??
    Cevaplarınızı ve düşüncelerinizi bekliyorum...

Pazartesi günü telekom müdürlüğünü basmaya gidiyorum hakkımı aramaya!

• turk telekom adsl kanunları madde 9 sayı 5 bilmem ne vs vs valla şöle bakarken buldum bilmiyorum bu seni nekadar tatmin eder.

9) Limitli ADSL’de kota aşımı nasıl ücretlendirilir?

512 Kbps 3 GB/6 GB/9 GB Limitli tarifede belirtilen aylık ücretler peşin alınır; kota aşımında her bir MB(Megabyte) için 8.872 TL (0,008872) YTL üzerinden ücretlendirilir.

http://www.telekom.gov.tr/webtech/default.asp?sayfa_id=304

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CeSiN -- 24 Aralık 2005 16:16:20 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Cenks

turk telekom adsl kanunları madde 9 sayı 5 bilmem ne vs vs valla şöle bakarken buldum bilmiyorum bu seni nekadar tatmin eder.

512 Kbps 3 GB/6 GB/9 GB Limitli tarifede belirtilen aylık ücretler peşin alınır; kota aşımında her bir MB(Megabyte) için 8.872 TL (0,008872) YTL üzerinden ücretlendirilir.

oh ne iyi işte! peşin alacan tabi ben de 29 ytl mi veriyorum ve bunu faturama yansıt!. ama bakıyorum ki ay ortasında bu tarife bana göre değil arkadaş karar verdim... değiştiriyorum tarifemi ama o ana kadar 1 gb kotayı aştım bunu tabi ki yansıt faturaya!
    AMAAAAAAAAAAAA tarife değiştirdiğim tarihten itibaren bana kota mota sökmez arkadaş! ben bunun peşindeyim.

• quote:

Orjinalden alıntı: theanswer

quote:

Orjinalden alıntı: Cenks

turk telekom adsl kanunları madde 9 sayı 5 bilmem ne vs vs valla şöle bakarken buldum bilmiyorum bu seni nekadar tatmin eder.

oh ne iyi işte! peşin alacan tabi ben de 29 ytl mi veriyorum ve bunu faturama yansıt!. ama bakıyorum ki ay ortasında bu tarife bana göre değil arkadaş karar verdim... değiştiriyorum tarifemi ama o ana kadar 1 gb kotayı aştım bunu tabi ki yansıt faturaya!
    AMAAAAAAAAAAAA tarife değiştirdiğim tarihten itibaren bana kota mota sökmez arkadaş! ben bunun peşindeyim.

onda yanındayım zaten.bence çözülebilcek bi olay ama işte devlette biliyosun prosedür bol.önce yatrıcan sonra itiraz etcen.gerekli sebeplerini sunarak.onlarda hatasından döncek anca diğer faturada indirime gidilcek işte karşılık olarak.peşini bırakma sakın.bu ülkede biraz işin peşinde koşmak gerekiyo.en ufağından sakın fatura ne de olsa gelir deme 20 sinden sonra 22 si gibi ara 163 ü öğren.bunu sana demiyom genel sölüyom.inşallah sorunun çözülür arkadaşım.

• quote:

Orjinalden alıntı: Pisipisi

işin nasıl olması gerektigini bende biliyorum ama öle olmadı 2 hafta ugraştım dilekçe verdim boş takan yok herkes birbiriniğ kolluyo . ben dilekçeyi hatayı yapan adama veriyom adam kendinimi yakacak ?dedim sizi şikayet edecem " ya işte sitemde hata oluyo bazen yada biz hata yapabiliyoz" dedi . Kandına dedim senin yaptıgın hatayı benmi ödicem die kadın bana "ödeme" dedi kesti attı .

AY İÇİNDE TARİFE DEGİŞİMİ YAPAN ARKADAŞLAR : yaptıgınız tarife degişimi birsonraki aya yansıyacak sanıyoz ama öle yapmıyolar !! hata oluyo bu arkadaş gibi giriyo ona o faturayı öedetecekler !!!! tarife degişimi yaptıktan sonra elinize degişmiş tarifeli fatura gelmeden emin olmayın kullanımınızı o faturadan sonra ayarlayın!!!!!

Zıçtık o zaman. Şu fatura gelsin de...
    Sen mi
    Ayrıcahttp://www.sikayetvar.com/ a yazmayı düşünüyorum zaten. Üye firmalardan biri de telekom.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Pisipisi

işin nasıl olması gerektigini bende biliyorum ama öle olmadı 2 hafta ugraştım dilekçe verdim boş takan yok herkes birbiriniğ kolluyo . ben dilekçeyi hatayı yapan adama veriyom adam kendinimi yakacak ?dedim sizi şikayet edecem " ya işte sitemde hata oluyo bazen yada biz hata yapabiliyoz" dedi . Kandına dedim senin yaptıgın hatayı benmi ödicem die kadın bana "ödeme" dedi kesti attı .

AY İÇİNDE TARİFE DEGİŞİMİ YAPAN ARKADAŞLAR : yaptıgınız tarife degişimi birsonraki aya yansıyacak sanıyoz ama öle yapmıyolar !! hata oluyo bu arkadaş gibi giriyo ona o faturayı öedetecekler !!!! tarife degişimi yaptıktan sonra elinize degişmiş tarifeli fatura gelmeden emin olmayın kullanımınızı o faturadan sonra ayarlayın!!!!!

Zıçtık o zaman. Şu fatura gelsin de...
    Sen mi
    Ayrıcahttp://www.sikayetvar.com/ a yazmayı düşünüyorum zaten. Üye firmalardan biri de telekom.

sen hangi şehirdensin?eğer istanbul ise burda bi abimiz avrupa yakasına gayrattepe deki telekomun baktığını ve gayet ilgilenen insanlar olduğunu sölemişti.istersen bi şansını dene.tabi istanbul avrupa yakasında isen.

• quote:

http://forum.donanimhaber.com/m_5178482/tm.htm bir de buraya bakın!

öyle görünüyor ki sınırsıza ay içinde ne kadar erken geçilirse o kadar yüksek fatura geliyor ve ben ayın 1inde geçmiştim

unutmadan @theanswer kardeşim sonucu yazmayı unutmayasın benimde uğraşmam gerekecek galiba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marlo -- 29 Aralık 2005 2:03:18 >

• quote:

Orjinalden alıntı: marlo

quote:

öyle görünüyor ki sınırsıza ay içinde ne kadar erken geçilirse o kadar yüksek fatura geliyor ve ben ayın 1inde geçmiştim

unutmadan @theanswer kardeşim sonucu yazmayı unutmayasın benimde uğraşmam gerekecek galiba

ne kadar erken geçtiğin önemli değil, geçtiktan sonra ne kadar indrime yaptığın! çükü bütün hepsi kotaya dahil!! a.k. ya!
    Sonucu yazacağım buraya merak etmeyin.
    Alın size telekoma verdiğim dilekçe, siz de itiraz ederseniz, ki mutlaka edelim hep beraber, yararlanabilirsiniz.
    TTNET dilekçe

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sena23 -- 29 Aralık 2005 14:11:24 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: marlo

quote:

ne kadar erken geçtiğin önemli değil, geçtiktan sonra ne kadar indrime yaptığın! çükü bütün hepsi kotaya dahil!! a.k. ya!
    Sonucu yazacağım buraya merak etmeyin.
    Alın size telekoma verdiğim dilekçe, siz de itiraz ederseniz, ki mutlaka edelim hep beraber, yararlanabilirsiniz.
    TTNET dilekçe

benim 20 gb ı aşkın downloadım var bakalım nasıl olacak

dilekçe için teşekürler..

• bugün saar 9:40'ta telekomdan bir hanımefendi tarafından arandım amacı telefon açıp anlamadığım bir şey varsa bilgi vermekmiş... kota ücretlendirmesi aylık olarak yapılmaktaymış... telekoma gideceğim bu sefer müdüre çıkacağım.... beyler sesimizi çıkarmaz isek bu olay kapanır; tv, gazete vs duyuralım..

Serdar Güçlü'nün sitesi ve e-posta adresi:
    http://turk.internet.com/yazarlar/all.php?aid=96&show_articles=true
    serdar@turk.internet.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sena23 -- 2 Ocak 2006 10:23:36 >
  • quote:

bugün saar 9:40'ta telekomdan bir hanımefendi tarafından arandım amacı telefon açıp anlamadığım bir şey varsa bilgi vermekmiş... kota ücretlendirmesi aylık olarak yapılmaktaymış... telekoma gideceğim bu sefer müdüre çıkacağım.... beyler sesimizi çıkarmaz isek bu olay kapanır; tv, gazete vs duyuralım..

Serdar Güçlü'nün sitesi ve e-posta adresi:
    http://turk.internet.com/yazarlar/all.php?aid=96&show_articles=true
    serdar@turk.internet.com

bu nasıl bi saçmalık yaw kota ücretlendirmesi aylık olarak yapılmaktaymış
    son durumu bildirmeyi unutma...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.