- x
Piyasada ki ŞAHİNler sizce ne zaman sıfıra indirgenir?
502 Cevap29267 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

7951 Mesaj
4 Ağustos 2011; 2:53:27 

Arkadaşlar sakın bu durumu kendini beğenmişçesine bir yorum olarak görmeyin ancak inanılmaz antipatim ve büyük bir önyargım var bu arabaya karşı. Benim için yolda giden her şahini kulanan apaçidir. Bunu asla küçümsemek olarak görmeyin, görseniz bile aracın fiyatıyla alakası olmadığnı bilin. Tipo, uno, lada , bis, taunus, hepsine binerim de, şahine asla

Sizce ne zaman bu araçlar piyasadan yok olup gider?

FORUMDA DEĞİLSEM, BİL Kİ EVDE DEĞİLİM

2115 Mesaj
4 Ağustos 2011; 3:04:45 

bir an ben yazmışım gibi okudum, noktası virgülüne

237 Mesaj
4 Ağustos 2011; 3:07:35 

Vergi sistemi değişene kadar...

7274 Mesaj
4 Ağustos 2011; 3:12:21 

Piyasa ve vergi sisteme değişene, halkımızın alım gücü yükselene kadar.piyasada kalır.

mantık..

1774 Mesaj
4 Ağustos 2011; 3:14:26 

İstanbul'da pek kalmadı gibi artık şahin-doğan,işin tuhafı sokaklarda artık eski araçta göremiyorum pek fazla

F20 BMW 116i

741 Mesaj
4 Ağustos 2011; 3:39:38 

Sayısı çok azaldı zaten sürekli de azalır ama elbet küçük bi azınlık kullanmaya devam eder bence. Arabanın hastası çok

BMW

3136 Mesaj
4 Ağustos 2011; 3:49:36 

Genelleme yapmak yanlış. Maddi durumlarından dolayı babasından yadigar aracı kullanan yakın bir arkadaşım var, işten eve gidip geliyor. Apaçimidir şimdi bu?

Flickr galerim

7951 Mesaj
4 Ağustos 2011; 4:03:51 

quote:

Orijinalden alıntı: çekomastik

Genelleme yapmak yanlış. Maddi durumlarından dolayı babasından yadigar aracı kullanan yakın bir arkadaşım var, işten eve gidip geliyor. Apaçimidir şimdi bu?

Değildir. Benim gözümde apaçidir. Tanısam dzügün bir insan olduğunu anlarım, görürüm zaten. Benim babam doktor adam, biz de 10 sene öncesine kadar şahine binerdik

Ben sadece önyargımdan ve antipatimden bahsettim. Olayın iç yüzüne inmedim yani.

2389 Mesaj
4 Ağustos 2011; 4:08:45 

Bi 10 yıl sonra falan baya araç eksilir piyasadan heralde.

2009 Mondeo 1.6 Titanium

11702 Mesaj
4 Ağustos 2011; 4:09:27 

Alım güçleri düşük insanlar için Türkiye'de kullanılacak en mantıklı araçlar kesinlikle Şahin'lerdir.

Maalesef fakirlik yoksulluk çoğaldıkça eğitim seviyesinin düşüş gösterdiği bir ülkede yaşıyoruz.

Alım gücü düşük olan pek çok arkadaşımız otomobillere karşı olan sevgisini gidermek ve ihtiyacını görmek için bu modelleri satın almak zorunda.

Yoksulluk arttıkça eğitim seviyesindeki düşüşten bahsetmiştim 2 satır yukarıda. İşte bu noktada o cümle devreye giriyor. Bu otomobilleri kullanan genç arkadaşların çoğu da eğitim seviyesi düşük olan insanlar.

Aksi durumlar da muhakkak oldukça fazladır ama genel durum maalesef böyle.

Mesela sanayide çıraklık yapan gençlerin 5.000 lirayı denkleştirebildiği anda aldığı ve ülke şartlarına uygun olarak alabileceği en iyi araba şahin.

Aslında otomobil almalarının temel sebeplerinden birisi de dikkat çekmek ama maalesef altlarındaki araba buna uygun olmadığı için trafikteki davranışları ve otomobil kullanım stilleriyle bunu başarmaya çalışıyorlar. Bunu yapmalarının sebebi de yine yukarıda bahsettiğim bir durum. Cehalet.

Ama bu arkadaşlara kızmayın. Yaşadığımız ülke o insanlara eğitim durumunu yükseltmek ve yaşam şartlarını iyileştirmek adına en ufak bir şans tanımıyor.

Suç onlardan çok yaşadığımız ülkede.

Ama bu örneğe uymayan pek çok kullanıcı da mevcut. Anne ve baba önde, çocukları arkada oturu şekilde yolculuk yapan şahinler de muhakkak görüyorsunuzdur.

O yüzden ne bu arabaları kullananlara, ne de bu arabalara nefret beslemeyin.

Sorgulayın.

Neden güzel ülkemdeki bazı insanlar hala bu basit otomobillere binmek zorunda kalıyor?

869 Mesaj
4 Ağustos 2011; 4:13:42 

bende şahincileri apaçi gibi algılarım fakat içimde hep bir şahin aşkı var, çünkü arkadan itiş parçası ucuz ve kolay bulunan bir araba alternatifi ancak bmw e30 fakat oda şahin kadar yaygın değil 1 tane şahin alıp koycam kapının önüne gibi geliyo canım sıkıldığından motoru söksem taksam yeter bana şimdiki araçlar hep elektronik cart curt yağ çubuğu , filtre ve cam sileceklerinden başka bir yere müdehale edemiyoruz

Harita Mühendisi

resimdeki zatı muhterem benim bu arada :D

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Ağustos 2011; 4:15:55 

Hepsi olum makinesi biran once kalkmasi lazim piyasadan yoksa biz ab falan giremeyiz :::))))

Abs yok airbag yok klima yok ne var aslinda motor haric hicbirsey yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1997 Mesaj
4 Ağustos 2011; 4:17:26 

Daha vakit alır nedenmi; şuan forumun ilk sayfasında bile bu konuda dahil olmak üzere birer şahin,doğan ve kartal başlığı mevcut

7951 Mesaj
4 Ağustos 2011; 4:19:51 

@ time_keeper

Hocam çok güzel bir yorum, virgülüne kadar katılıyorum sana. Tabi ki emniyet kemerini her bindiğinde takan ve şerit ihlali yapmayan eli ayağı düzgün ŞAHİN kullanıcıları var. Ancak bu önyargımın oluşmasına sebep olan senin de dediğin gibi sanayide çalışan gençlerimiz parayı denkleştirdiği gibi, altlarına bir şahin çekmesi ve bunla yetinmeyip hemen ses çıkaran bir egzoz ve parlak jantları geçirmeleri, çakma xenonlar. Bildiğiniz üzere her 3 şahinden birisi FAÇA dır ve modifiyelidir, bu yüzden kurunun yanın da yaş da yanıyor. Böyle bir önyargım mevcut ve hiç bir zaman da yıkmayacağım, yıkmak gibi bir niyetim de yok :)

3187 Mesaj
4 Ağustos 2011; 4:22:36 

İnsanların araç almasına en azından bi yerden başlamasına olanak saglayan bu araçları bu kadar kötülemek yersiz.Kullanan tayfa egitimsiz yada gelir düzeyi az oldugu için böyle ön yargı ile yaklaşılıyor.Tabiki 5 milyarı olan çakal gidip şahin alıyor mesela.Ama ucuz parçaları ve kolay temin edilebilen parçalara sahip olan bu araçlar 90 lı yıllarda insanımızın araç sahibi olmasında büyük rol oynamış damga vurmuş,halende bu konuda hizmet vermektedir.Bu araçları bilip bilmeden ön yargıyla davranan sonradan görme insanların ne zaman azalacagını da ben merak etmekteyim.

Ben doğan şahin sahibi degilim.Zor da kalmadkça da almam.Ama insanların kıt kanaat biriktirdiği parayla alabilecekleri en mantıklı araçlar olan bu araçlara yapılan bu ön yargı gerçekten sinirlerimi bozuyor.Bu araçları aşagılayan insanların analarından m3 lerle mi dogdu onu da merak ediyorum.

Burda cebi şişkin 3-5 geniş işkembeli yada babası anası öyle olan insanların bu şekilde insanları ve onların arabalarını böyle sinir bozucu şekilde eleştirmelerine ve hor görmelerine illet oluyorum.O dalga geçtiğiniz 10 bin tl eder mi dediğiniz kartallar bile bugun kaç kişinin ekmek teknesi bunu biliyomuydunuz.

Şu hasta ruhunuzdan kurtulun,kibirden kurtulun,ön yargıdan kurtulun.Bişeyi eleştirmek yada kötülemek isteyen varsa önce aynaya baksın becerebilirse kendini sorgulasın.

Ölüler sanıyor ki ;diriler hergün helva yiyor...

3996 Mesaj
4 Ağustos 2011; 4:22:38 

kapı kolu kırılıyo 2.5 lira böyle parçası ucuz bi araba daha yok

10' Skoda Fabia II 1.2 Şeker Beyazı

Apple iPhone 5S 16GB

2615 Mesaj
4 Ağustos 2011; 4:25:24 

babam ve annem emekli olup sahil kasabasına yerleşince arabaya gerek yok dedi atv aldı arkasına kasa takabiliyor. Bi tanede triportör aldı baya bakım yaptı kışında onu kullanıyor.

92 model spring de bana kaldı.zamanında 1,5 yıl sıra beklemiş ekstra özellikler ekletmiş bu yüzden sattırmıyor sat desede satmam zaten resmen bu arabayla büyüdüm ben işim gereği çok sık şehirdışı yolculuk yapıyorum allaha şükür hiç yolda bırakmadı hiç kazası yok birkaç kez satayım dedim yapamadım içim elvermedi resmen :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NEŞELİMEŞEODUNU -- 4 Ağustos 2011; 4:29:10 >

7951 Mesaj
4 Ağustos 2011; 4:32:47 

@ Fatih211

Öncelikle sana sakin ol şampiyon diyorum ve boşuna martaval okumamanı öneriyorum. Benim aracım da accent 2002, çok lüks ve pahalı bir araç değil. Ancak şahin gibi, damga yemiş bir araç da değil. Burda çok bilmişlik yapmaya hiç gerek yok çünkü yazdıklarını zaten herkes biliyor. Bir arkadaş da yazmış yukarıda her binen apaçi değil diye, heralde değildir, biz bunu bilmiyor muyuz? Ancak bu araç mimlenmiş arkadaş, yalan mı? Ben de apaçilerin gözümde oluşturduğu kötü izlenimlerden dolayı bu araçlara karşı ön yargım ve antipatim var diyorum, allah allah :)

2389 Mesaj
4 Ağustos 2011; 4:38:43 

quote:

Orijinalden alıntı: Fatih211

İnsanların araç almasına en azından bi yerden başlamasına olanak saglayan bu araçları bu kadar kötülemek yersiz.Kullanan tayfa egitimsiz yada gelir düzeyi az oldugu için böyle ön yargı ile yaklaşılıyor.Tabiki 5 milyarı olan çakal gidip şahin alıyor mesela.Ama ucuz parçaları ve kolay temin edilebilen parçalara sahip olan bu araçlar 90 lı yıllarda insanımızın araç sahibi olmasında büyük rol oynamış damga vurmuş,halende bu konuda hizmet vermektedir.Bu araçları bilip bilmeden ön yargıyla davranan sonradan görme insanların ne zaman azalacagını da ben merak etmekteyim.

Ben doğan şahin sahibi degilim.Zor da kalmadkça da almam.Ama insanların kıt kanaat biriktirdiği parayla alabilecekleri en mantıklı araçlar olan bu araçlara yapılan bu ön yargı gerçekten sinirlerimi bozuyor.Bu araçları aşagılayan insanların analarından m3 lerle mi dogdu onu da merak ediyorum.

Burda cebi şişkin 3-5 geniş işkembeli yada babası anası öyle olan insanların bu şekilde insanları ve onların arabalarını böyle sinir bozucu şekilde eleştirmelerine ve hor görmelerine illet oluyorum.O dalga geçtiğiniz 10 bin tl eder mi dediğiniz kartallar bile bugun kaç kişinin ekmek teknesi bunu biliyomuydunuz.

Şu hasta ruhunuzdan kurtulun,kibirden kurtulun,ön yargıdan kurtulun.Bişeyi eleştirmek yada kötülemek isteyen varsa önce aynaya baksın becerebilirse kendini sorgulasın.

Ama cidden 10 bin tl etmez o arabalar

2009 Mondeo 1.6 Titanium

11702 Mesaj
4 Ağustos 2011; 4:48:27 

Trafikte insanları en çok rahatsız eden arabalar, pahalı arabalardır.

Konya yolu ve Eskişehir yolunu sıklıkla kullananlar benim bu düşünceme katılacaklardır.

Şahin, doğan kullananlar o adamların yanında masum kalıyor bana göre.

7951 Mesaj
4 Ağustos 2011; 4:54:19 

quote:

Orijinalden alıntı: time_keeper

Trafikte insanları en çok rahatsız eden arabalar, pahalı arabalardır.

Konya yolu ve Eskişehir yolunu sıklıkla kullananlar benim bu düşünceme katılacaklardır.

Şahin, doğan kullananlar o adamların yanında masum kalıyor bana göre.

Hocam burda size hak veremeyeceğim çünkü siz maddiyatı devreye soktunuz. Ben pahalı ya da ucuz diye kategorilendirmedim. Ben de bir otoban kullancısı olarak şunu söyleyebilirim. 100-120 km/h hızla sol şeritte giderken arkadan 200km/h ile selektör yaparak gelen pahalı bir araç beni rahatsız etmez, efendice yol veririm. Ancak sağımdan girip solumdan çıkmaya çalışan o şahinler yok mu?

11702 Mesaj
4 Ağustos 2011; 5:01:07 

quote:

Orijinalden alıntı: ALAK_

Hocam burda size hak veremeyeceğim çünkü siz maddiyatı devreye soktunuz. Ben pahalı ya da ucuz diye kategorilendirmedim. Ben de bir otoban kullancısı olarak şunu söyleyebilirim. 100-120 km/h hızla sol şeritte giderken arkadan 200km/h ile selektör yaparak gelen pahalı bir araç beni rahatsız etmez, efendice yol veririm. Ancak sağımdan girip solumdan çıkmaya çalışan o şahinler yok mu?

Ben maddiyatı devreye sokmadım. Bir gerçekten bahsettim.

Otobanlardan bahsetmiyorum.

Bahsetmiş olduğum yolları kullanıyor olsaydınız(ankara'nın ana arterleri) ne demek istediğimi anlardınız.

Altlarındaki 100.000 lira üstü araba olan insanların sıklıkla birbirleriyle yarış yaptığı yollardır buralar.

Bu yollarda sağınızdan gelip önünüze kıran otomobiller genelde lüks otomobiller.

Tecrübeyle sabittir.

Ah o bmw'ler yok mu?

533 Mesaj
4 Ağustos 2011; 6:17:49 

quote:

Orijinalden alıntı: time_keeper

Ben maddiyatı devreye sokmadım. Bir gerçekten bahsettim.

Otobanlardan bahsetmiyorum.

Bahsetmiş olduğum yolları kullanıyor olsaydınız(ankara'nın ana arterleri) ne demek istediğimi anlardınız.

Altlarındaki 100.000 lira üstü araba olan insanların sıklıkla birbirleriyle yarış yaptığı yollardır buralar.

Bu yollarda sağınızdan gelip önünüze kıran otomobiller genelde lüks otomobiller.

Tecrübeyle sabittir.

Ah o bmw'ler yok mu?

bence bunları pahalı arabalar veya ucuz arabalar diye sınıflandırmak yanlış olur çünkü İstanbulda'da genelikle ucuz arabalr bu tür hareketler içine giriyor özellikle Honda civic 106 gti vs bu arabaları her otabanda şehirçi yollarda illaki makas atarken sacma sapan hareketler yaparken görmek çok basit Pahalı arabalarda yapıyor fakat daha az benim gözlemlerime göre. Yani ucuz arabada pahalı arabada bu tür hareketler sergileyebilir tamamen kullanıcısına bağlı.

BMW

18966 Mesaj
4 Ağustos 2011; 6:48:24 

Şahin'i beğenirsin veya beğenmezsin, ayrı bir konu. Şimdiye kadar 3 veya 4 ŞAHİN'imiz oldu, bir tanesini de bayiden SIFIR aldım, hidrolik direksiyon ve merkezi kilitliydi. Ayrıca otomobillerin gerçekten PARA ettiği ve satışların patladığı 1993'te de 1988 model ama eski kasa Murat 131 ŞAHİN'i verip yerine 1993 model TEMPRA SX almış, o zaman parasının yarısını o eski arabayı takasa vererek ödeyebilmiştik.

Tabi zaman değişti, ŞAHİN üretimi durdu. Daha modern otomobiller imal edildi ama ülkemizde 20 yıldan fazla aynı bantta babadan oğula geçen bir meslek gibi üretilen ŞAHİN'ler Türkiye piyasasından belki de silinecek en son araçlardır. Parçası ucuz, tamiri daha da ucuz, her yerde para ediyor, yaygın ve zaman öldürmek için de aksesuar ve modifiyeye de müsait, ayrıca ufak tefek çizik, darbe gibi 50.000-100.000 TL'lik (bizim maddiyat alanımıza giren) araçlardaki can sıkıcı şeyler en genci 10 yılını deviren ŞAHİN'lerde olmaz. Kadınların yaşı, erkeklerin maaşı ve ŞAHİN'lerin kilometresi sorulmaz, yoktur çünkü.

Bu otomobiller piyasadan aniden silinseydi şu anda bunlarla zaman geçiren onbinlerce hatta yüzbinlerce genç uğraşlarından olacak, çok sayıda aksesuarcı, yedek parçacı ve üreticisi, tüccar, tamirci ve çırak sırf bu klasmandaki araçlar üzerinde uzmanlaştıkları için belki de işsiz kalacaklardı. Toplum maddi gücü kuvvetli, cebi para dolu olan, 28 platin kredi kartı ile gezen zenginlerden ibaret değil sadece. Bazı kenar, varoş mahallelerine gidin, orada da oto tamircileri var, askerliğini 20 yaşında sülüsünü alıp gidip yapıp gelenler var, Türk filmlerindeki gibi belki eskisi kadar fakir değil ama yoksul olan ve içinde yaşama sevgisi olan insanlar da var. Bunlar suçlu toplumsal artık değil, aklı başında ve namusu, şerefi ile yaşayan insanlar ve yok işte, anadan-babadan veya deden kalan 2 küp altın yok, bir ŞAHİN'i çok görmeyin bu nedenle.

PASSAT'ımı satıp ŞAHİN'le de gelirsem DH forumuna şaşırmayın. Ha, beni APAÇİ olarak damgalayabilirsiniz, ama ben ŞAHİN'e binmekten ŞEREF duyarım!

Saygılarımla,

Taner Göde

5666 Mesaj
4 Ağustos 2011; 7:05:45 

Türkiye'de bir nesil sahin ile büyüdü.

Benim yasım 37. 78 yılında bir tane Murat 124 almışız. Sonra 84 yılında, 78 model Murat 131 alarak bir üst sınıfa gecmiştik. Araç yilina gore ferah, konforluydu. Sonra 1988 yılında takasa vererek sahin almaya karar verildi. Sıraya girdik. 3 ay sıra vardı. Bize sıra gelmesine 1 ay kala kasa değişti. Yeni kasayı görmek için showroom'a pazar gunü gittik. Ana baba gunü gibiydi. Sahini aldıktan sonra 2 yıl kadar kullandık. Hatta alındıktan 3 ay sonra 1 aylık Avrupa seyahatine gitti. 2 yaşındayken 1 aylık Avrupa seyahati daha yaptı. İki defa Avrupa görmüştü. Fransa'ya kadar gitti geldi. Hiç sorunsuz.

Benim kendi şahinim hic olmadı. 1992 yılında taunus ile başladım. Spring, tipo, rover 620, BMW 320i, Honda accord, volvo s80 t6 ile devam ettim.
Ama su anda şahinim olsa bundan utanmam.

Sahin, doğan, Kartal, toros bir Türkiye gercegidir. Bunlar hep olacaktır. Pek olmayan otomobil tarihimizin kilometre taslarindandir. Büyük sehirlerde azalan bu otomobiller taşrada yasamaya devam edecektir. Parçası bol ve ucuz, sorun çıkaracak bir özelliği olmayan mekanik arabalardir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

3551 Mesaj
4 Ağustos 2011; 7:21:33 

Emekli olan yaşlı amcalar bizim oralarda köye bahçe içinde ufak bir ev ,makul fiyata işini karşılayacak bir şahin veya kuş serisinden birini alırlar bence tüm şahin kullananları abuk sabuk tip olarak nitelendirmek yanlış olur

213 Mesaj
4 Ağustos 2011; 8:36:06 

Üretim tarihleri itibariyle de dünya'nın önde gelen güvenlik testlerinden asla ve asla çıkamayacak olan, ecnebinin tedavülden kaldırdığı kalıpları satın alıp ilk iş olarak fren diskleri kar marjını arttırmak için söken; yan aynayı opsiyonel olarak satan, satan dediysek bir sene sonraya sıra veren ve bu süre zarfındaki zamları size ödeten,burnu bile kanamaması gereken binlerce insanın ölmesine ve yaralanması neden olan zorlama burjuvamız olan koç ailesine yakınını ürettiği kuş serisinin dandikliğinded dolayı kaybeden biri olarak bu mubarek günde beddualarımı iletirim, mezarda bile rahat olmasınlar!

7004 Mesaj
4 Ağustos 2011; 8:41:26 

Kıyamet günü

1016 Mesaj
4 Ağustos 2011; 8:41:53 

şahin ler bir gün uçup gidecek ha

satılık masaüstü pc

771 Mesaj
4 Ağustos 2011; 8:48:52 

quote:

noktasına kadar katılıyorum arkdasım eline saglık

594 Mesaj
4 Ağustos 2011; 9:01:26 

fiyatları ve parcaları ucuz, park sorunu vs. neredeyse yok. yok carptıydı yok cızıldıydı derdın yok. bırak yolun ortasına gel... ustune bır de ulkemızde ınsanların maddı durumu dusunuldugunde neden kalksın kı? hala trafıge bır sekılde cıkan anadollar var:)

bunun apacılıkle falan ılgısı yok. merak etmeyın zaten sahınle ne kadar bassanızda bır yere kadar gıder araba. cok da hızlanamaz. bence once su ıkıncı el vs bmw alıp da yollarda teror estıren, baba parasıyla hava atan apacıler kalksın tedavulden

özlü sözler yazacaktım ama durdum, o zamanlar eskilerde kalmış. vaz geçtim yazmaktan...

2267 Mesaj
4 Ağustos 2011; 9:03:27 

quote:

+++++++

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Skayn -- 4 Ağustos 2011; 9:05:06 >

4075 Mesaj
4 Ağustos 2011; 9:18:57 

quote:

katılıyorum yazıcak bişey bırakmamışsın bizlere
m3 ler konusuna koptum gülmekten

Privilège

5836 Mesaj
4 Ağustos 2011; 9:37:26 

quote:

Sonuna kadar katılıyorum

1399 Mesaj
4 Ağustos 2011; 9:51:33 

Eminim şu iğrenç modifiyeli şahini beğenen yüzlerce forum üyesi vardır.

0

0

0

1168 Mesaj
4 Ağustos 2011; 10:05:18 

Trafikte şahin yada doğan kullanan insanlar beni hiç rahatsız etmiyor aksine efenfi efendi gidiyorlar daha çok yaşlı insanlar kullanıyor. Ayrıca insanların maddi durumu buna el veriyor ki bu araçlara biniyorlar herkez ister daha iyisine daha güzeline binmeyi. Bu araç kullananlara apaçi tabiri kullanmak bir insanın kibirli ve sonradan görme olduğunu gösterir.

2011 Audi A3 1.6 Sportback

6126 Mesaj
4 Ağustos 2011; 10:18:12 

Büyük ihtimal 95-96 model civarında olan doğan slx ' imiz var araba çok güzeldi halada beğenirim :) silinmesini istemem

Bunun aynısıydı

http://www.sahibinden.c...x-1-6ie-55749845/detay/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burak® -- 4 Ağustos 2011; 10:22:03 >

2009 520D E60 SİYAH
2012 VW CADDY 1.6 TDI
2013 Kia RIO Hb 1.25 FANCY
Sadece camlar değil , hayatım film ... ;)

5901 Mesaj
4 Ağustos 2011; 10:21:01 

quote:

+1

Ayrıca şunu belirteyim apaçilik oranı E36 kasa BMW 3 serisinde Şahinden çok daha fazla. Şahinlerin %50'i apaçi ise E36'ların en az %90'i apaçi.

1532 Mesaj
4 Ağustos 2011; 10:42:30 

quote:

Orijinalden alıntı: ferrariman

yav arkadas deli oluyorum boyle insanlara neymis sahini gorunce apaci goruyomus morali bozuluyomus babasi doktormus .... peki seni gorunce morali bozulanlara ne demeli bu kadar godos olmayin insanlar ellerinde imkan olsa herzaman daha iyisine sahip olmayi ister. ........

godos mu

7454 Mesaj
4 Ağustos 2011; 10:51:25 

Yeni ehliyet alıp ilk arabası şahin olupta deli gibi kullanan gençler bu araçları pert ede ede ne zaman tüketirse ozaman piyasadan kalkar bu araçlar.

421 Mesaj
4 Ağustos 2011; 11:10:56 

Ben severim doğanları şahinleri 'bööömmm böbö böööömmmmmm' yaptıra yaptıra gezenlerin eğitim seviyesi araştırılmalı, arabaların bir suçu yok.

Bir şahin alacak olsam direk fabrika çıkışı gibi orjinal olanından alır o şekilde sadece bir binek araç olarak kullanırdım. Apaçilerin faturasını şahinlere kesmen yanlış. İktisatta buna tümleme yanılgısı denir...

Not: İktisattan kaldım.

Onunla kaplı her yanım ve ben kokardı her yanı.

4675 Mesaj
4 Ağustos 2011; 11:23:34 

quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Şahin'i beğenirsin veya beğenmezsin, ayrı bir konu. Şimdiye kadar 3 veya 4 ŞAHİN'imiz oldu, bir tanesini de bayiden SIFIR aldım, hidrolik direksiyon ve merkezi kilitliydi. Ayrıca otomobillerin gerçekten PARA ettiği ve satışların patladığı 1993'te de 1988 model ama eski kasa Murat 131 ŞAHİN'i verip yerine 1993 model TEMPRA SX almış, o zaman parasının yarısını o eski arabayı takasa vererek ödeyebilmiştik.

Tabi zaman değişti, ŞAHİN üretimi durdu. Daha modern otomobiller imal edildi ama ülkemizde 20 yıldan fazla aynı bantta babadan oğula geçen bir meslek gibi üretilen ŞAHİN'ler Türkiye piyasasından belki de silinecek en son araçlardır. Parçası ucuz, tamiri daha da ucuz, her yerde para ediyor, yaygın ve zaman öldürmek için de aksesuar ve modifiyeye de müsait, ayrıca ufak tefek çizik, darbe gibi 50.000-100.000 TL'lik (bizim maddiyat alanımıza giren) araçlardaki can sıkıcı şeyler en genci 10 yılını deviren ŞAHİN'lerde olmaz. Kadınların yaşı, erkeklerin maaşı ve ŞAHİN'lerin kilometresi sorulmaz, yoktur çünkü.

Bu otomobiller piyasadan aniden silinseydi şu anda bunlarla zaman geçiren onbinlerce hatta yüzbinlerce genç uğraşlarından olacak, çok sayıda aksesuarcı, yedek parçacı ve üreticisi, tüccar, tamirci ve çırak sırf bu klasmandaki araçlar üzerinde uzmanlaştıkları için belki de işsiz kalacaklardı. Toplum maddi gücü kuvvetli, cebi para dolu olan, 28 platin kredi kartı ile gezen zenginlerden ibaret değil sadece. Bazı kenar, varoş mahallelerine gidin, orada da oto tamircileri var, askerliğini 20 yaşında sülüsünü alıp gidip yapıp gelenler var, Türk filmlerindeki gibi belki eskisi kadar fakir değil ama yoksul olan ve içinde yaşama sevgisi olan insanlar da var. Bunlar suçlu toplumsal artık değil, aklı başında ve namusu, şerefi ile yaşayan insanlar ve yok işte, anadan-babadan veya deden kalan 2 küp altın yok, bir ŞAHİN'i çok görmeyin bu nedenle.

PASSAT'ımı satıp ŞAHİN'le de gelirsem DH forumuna şaşırmayın. Ha, beni APAÇİ olarak damgalayabilirsiniz, ama ben ŞAHİN'e binmekten ŞEREF duyarım!

Saygılarımla,

Taner Göde

Size tamamen katılıyorum. Bursa'da oturuyorum ve burası ŞAHİN'lerin anavatanı. Her an her yerde bir ŞAHİN, DOĞAN, SERÇE görebilirsiniz. Çok yakın bir akrabamız 1994 yılında ŞAHİN 1.6 aldı. Yıllarca kullandı, o arabada sayısız anılarımız oldu. Daha sonra 2006 yılında babamın dayısına sattı. İkisi de arabasına gözü gibi bakan, bütün bakımlarını günü gününe yaptıran insanlar. Babamın dayısına, oğlu eski arabası 96 Corolla'yı bırakınca ŞAHİN'i satmaya karar verdi ve babam aldı. Arabada hiçbir modifiye yok, kazasız ve orijinal renginde boyasız. Zaman zaman da ben kullanıyorum arabayı. Çoğunlukla babam kullanıyor ve araba en ucuz aile arabası. Yakıtı ekonomik (brc lpg kiti), parçası ucuz, bakımı kolay ve ucuz. Bu yüzden tercih ediliyor ve günümüz şartlarında tercih edilmeli de. Burada anormal bir durum göremiyorum. Eskiden ŞAHİN kullanıp satan ve günümüzde tekrar alan insanlar var. Bu insanları 'apaçi' diye damgalamak, ŞAHİN kullanan insana birşey kaybettirmez, ama size kaybettirir.

Gelelim sizin tabirinizle 'apaçi' lere. Bu insanların tek eğlencesi arabası. Eğer ceplerinde 1000 lira varsa bu arabaya sınırsız modifiye yapma imkanına sahipler. Ve bu arabayla trafikte çok tehlikeli davranışlar içerisine girmektedirler. Ama dikkat edilirse trafikteki her magandanın altında ŞAHİN yok. 106 GTI, CIVIC, LEON, GOLF, BMW, MEGANE COUPE, SAXO, CLIO HB... Bu liste böyle uzayıp gider. Şimdi konu sahibine soruyorum : Gördüğünüz her apaçinin altında ŞAHİN mi var?

Bir ŞAHİN, temiz bakımlı ve kazasız olduktan sonra her zaman alınabilir. Çünkü emekli insanlarımızın, yaklaşık 5000-9000 tl civarına sahip olabildiği, yıllık vergisi 84 tl olan başka bir aile arabası daha yok.

Bu ŞAHİN' lerin sayısı ne zaman 0'a iner?
İnmez. Ancak ileride yaşı geçmiş arabalara ötv indirimi, takasta ciddi indirim verilir. O zaman sayısı azalabilir. Ve hiçbir zaman sıfıra inmez sayıları.

Babamın ŞAHİN'ini zevkle kullanıyorum ve bundan Taner Abi gibi ŞEREF duyuyorum.

Son olarak ;
"Bir insanın önyargılarını kırmak, atom parçalamaktan daha zordur"

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

>> Dizel partikül filtresi (DPF) ve EGR'yi lütfen iptal ettirmeyin, insan sağlığı birkaç bin liradan çok daha değerlidir...
Hiçbir yakıt tasarruf cihazına inanmayın, dolandırıcılara para kaptırmayın ! Çocuğunuzun rızkı cebinizde kalsın...

5961 Mesaj
4 Ağustos 2011; 11:26:51 

Kimse kurusa bakmasında olayın Şahinle falan alakası yok. Bizde yıllarca kullandık, babamız havadan kazanmıyordu parayı, 91 Doğan L miz vardı 9 sene kahrımızı çekti, ben ve kardeşlerim araç kullanmayı onda öğrendik. Kazalar yaptık, kendimiz tamir ettik.

Bana sorarsanız sırf kullanıcı kesimi yüzünden almakta hep karar veremediğim araç BMW dir. BMW kullanıcı kesimi bence şahin kullanıcılarından çok daha kötü. Şahin kullanıcılarının yarısı sizin tabirinize apaçi ise, yarısı gelir seviyesinden dolayı bu araçları kullanıyor.

Peki ya BMW ciler ne?

Old Honda's newer die, they just get faster.

Green Mamba Returns / My Honda CRX Delsol Project & Redesign || Click For Details...

1532 Mesaj
4 Ağustos 2011; 11:33:48 

quote:

Orijinalden alıntı: evolvo

sokakta ilk gördüğün kıllı abiye 'godoş naber ? 'de, hastane masraflarını bana gönder kabulüm...

anlamını bilmediğiniz kelimeleri kullanmayın

gülmekten ağlıyorum

18966 Mesaj
4 Ağustos 2011; 11:36:54 

Sıfır ŞAHİN'in showroom'daki kokusu, muhteşemdi. [font="Times New Roman"]Bally gibi kokardı, yapıştırıcı, kauçuk ve plastik. Zemin halısının ilginç bir kir tutma özelliği vardı. Kiri bir defa tuttuktan sonra ömür boyu bırakmazdı. O zaman "ne çıkarsa bahtına" kuralı geçerliydi. Öyle arızalı ŞAHİN'i yetkili acemtaya götür de yoktu, zaten garanti 1 yıldı, 1 yıl dolduktan sonra aracı servise değil, sanayiye götürürdük.

Sağ aynası olmayan 100 km'deki ŞAHİN'e Adana'dan Gaziantep'e giderken Osmaniye'de balans ayarı yaptırdığımızı hatırlıyorum (1993).

Çok çabuk çürürdü, çok! Çekomastik sürerlerdi çürüyen yerlere. Pedallar da aşınırdı, ama yenisi 1 TL'ydi. Amortisör kulelerinin üzerine plastik OPAR kapak takardık, ulan onu bile Adana'da 1 yer satardı, Doğumevi (Bakımyurdu) Caddesinde. Arka perdesi olmaz, bir sürü şeyi olmazdı, bulabildiğim en kral ve en fiyakalı PIONEER Car Radio Casette Stereo sistemini takardım.

2688 Mesaj
4 Ağustos 2011; 11:53:51 

quote:

Orijinalden alıntı: banchi_doğan

Piyasa ve vergi sisteme değişene, halkımızın alım gücü yükselene kadar.piyasada kalır.

+1

3102 Mesaj
4 Ağustos 2011; 11:57:43 

Şahini tedavülden kaldırmak çözüm değildir. Sorun araç kullanmanın çocuk oyuncağı olarak kabul edilmesi ve her başvurana ehliyet verilmesindedir. Bir takım temel hakları kullanmak bağlamında "ekonomik durum" insanlar arasında elbette fark yaratmamalıdır, tüm insanlar eşittir. Fakat çevreye karşı saygılı olmak, aracını tehlike yaratmayacak şekilde sevk ve idare etmek ekonomik güç gerektirmeyen, öğrenilebilen, herkeste bulunması gereken değerlerdir. Tamircinin çırağı 5000 TL biriktirip eski bir otomobil alabilir, binebilir, en doğal hakkıdır. Fakat bunu toplum içinde kullanabilecek zihinsel donanıma sahip değil ise ya ona en baştan ehliyet verilmemeli, verildi ise de yeterli düzeye erişinceye kadar trafikten men edilmelidir. Trafik şakaya gelmiyor, çok kolay bir şekilde birden fazla kişinin katili olma ihtimali her an ceptedir.

1368 Mesaj
4 Ağustos 2011; 11:58:33 

quote:

Orijinalden alıntı: oeste

Eminim şu iğrenç modifiyeli şahini beğenen yüzlerce forum üyesi vardır.

0

0

0

Aşk parayla satın alınır bknz;Şahin-Doğan aşıkları 17.500 verip alabilir bu aleti...

İvedik sanayi civarında binaların arasından işlek yolun karşısındaki binaların arasına 70-80 ile dalan ''O GENÇLERİNİZİ'' yakaladı arkadaşlar (polisler)

Yukarıdaki araçın tıpkısın aynısı idiler!

Ne yapıyorlardı peki?

Kim karşıya arabaya veya yayaya çarpmadan en yüksek hızla geçebilir!Yol yaya bakımından pek işlek değil Allahtan ve de arabaların böğürtüsü duyulduğu için yayalar nispeten daha az tehlikede peki ya araçlar?

Bu şahin-doğan ile yapıyorlar bu olayı niye?İki sokak ötede tekrardan topluyor,aksiyona devam!!!
Evet gençliğimiz hünerlerini,ustalığını bu araçları ve yedek parça sıkıntısının olmamasını iyi kullanıyor bu araçların haklısınız...

Not:Olay gerçektir Ankarada olup duyanlar vardır belki...Araçların plakası yok çoğu çalıntı kolay çalındığı için bırak kaç ya da götür tamit et tekrardan devam herhangi bir çarpışma anında...
Çete olmuşlar adamlara ''Gık'' diyen ''Guk'' oluyor!

0

local://upfiles/327436/0C73CF07F0994A8EA6314AC70426C8C2.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aadrty -- 4 Ağustos 2011; 12:02:00 >

Ne imzası

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Ağustos 2011; 12:06:55 

quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Sıfır ŞAHİN'in showroom'daki kokusu, muhteşemdi. [font="Times New Roman"]Bally gibi kokardı, yapıştırıcı, kauçuk ve plastik. Zemin halısının ilginç bir kir tutma özelliği vardı. Kiri bir defa tuttuktan sonra ömür boyu bırakmazdı. O zaman "ne çıkarsa bahtına" kuralı geçerliydi. Öyle arızalı ŞAHİN'i yetkili acemtaya götür de yoktu, zaten garanti 1 yıldı, 1 yıl dolduktan sonra aracı servise değil, sanayiye götürürdük.

Sağ aynası olmayan 100 km'deki ŞAHİN'e Adana'dan Gaziantep'e giderken Osmaniye'de balans ayarı yaptırdığımızı hatırlıyorum (1993).

Çok çabuk çürürdü, çok! Çekomastik sürerlerdi çürüyen yerlere. Pedallar da aşınırdı, ama yenisi 1 TL'ydi. Amortisör kulelerinin üzerine plastik OPAR kapak takardık, ulan onu bile Adana'da 1 yer satardı, Doğumevi (Bakımyurdu) Caddesinde. Arka perdesi olmaz, bir sürü şeyi olmazdı, bulabildiğim en kral ve en fiyakalı PIONEER Car Radio Casette Stereo sistemini takardım.

Taner Abi belli ki sizde anısı var bu arabanın , ama artık kullanıcılarının çoğunluğu gerçekten "apaçi , sokakta karıya kıza hava atmaya çalışan , abuk subuk modifiye (!) ile kendini komik duruma düşüren , deldirdiği 3 kuruşluk eksozuyla hava atmak için insanları rahatsız eden vb" uzayan giden listenin bir parçası oldu nerede bir şahin görsem 2 kere düşünüyorum , eksozu delikse 3 kere , tampon taktırmışsa 4 kere , yazı yazdırmışsa 5 kere bunların hepsi dahil max. ses müzik açmışsa düşünmeden kaçıyorum.

Kavşaklarda yanlıyorlar , becereni oluyor rahatsızlık verip gidiyor , spin atanı oluyor trafiğe birbirine katıyor camı açıp bağıra çağıra küfür ediyor , el kol hareketi yapıyor , çoluk çocuk - kadın umursamadan 3 kuruşluk pilotajlarıyla boylarından büyük manevralara yelteniyorlar.

Çoğu parlak düğün gömleği giyer , sivri burun ( artık komiklik derecesinden sivri ) kösele ayakkabı giyerler , metroda - otobüste yaklaşmayın denk gelirseniz ya ter ya sigara kokarlar , üslupları iğrençtir , "K" yerine "G" kullanırlar "La , lu" hayat felsefeleri olmuş , karşılarındaki insanı tanımadan gıcık edici bir biçimde "sen" diye hitap ederler.

Dapdaracık sokakta yanlarken dayımın motosikletine vurdu geçen sene gerizekalı bir "ŞAHİN" pilotu (!).

Toplumdan dışlanmış oluyor çoğu , tabi bu anlattığım çoğunluk için geçerli , sizin gibi "gerçek insan" olanlarıda çıkıyor arada ama çok çok arada

Hürmetler

3750 Mesaj
4 Ağustos 2011; 12:22:40 

bu araçları kullananların çoğu problemli gençler, vasıta amaçlı kullanan insanlar da var tabi, ama azınlıkta, o yüzden genel olarak apaçiler diyebiliriz...yolda doğru düzgün gidenini ve geceleri de çakma xenonsuz olanını çok az gördüm..

Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır

7873 Mesaj
4 Ağustos 2011; 12:27:16 

Reno broadwayler fairwayler bu araçları havada karada yerken, buna rağmen daha az yakarken, daha kaliteli bir içmekana sahipken millet bunları tercih etti, 94 te sıfır broadway 230 milyonken bunlar 150 milyon mu neydi.

4675 Mesaj
4 Ağustos 2011; 12:29:13 

Azınlık olan apaçi kesiminden...

>> Dizel partikül filtresi (DPF) ve EGR'yi lütfen iptal ettirmeyin, insan sağlığı birkaç bin liradan çok daha değerlidir...
Hiçbir yakıt tasarruf cihazına inanmayın, dolandırıcılara para kaptırmayın ! Çocuğunuzun rızkı cebinizde kalsın...

1175 Mesaj
4 Ağustos 2011; 12:40:44 

Apaçiler bittiği zaman

2577 Mesaj
4 Ağustos 2011; 12:48:29 

"kuş serisi" bir an önce piyasadan defolup gitmeli Fiat' ın adını da zedeliyor. yok efendim siena şahinin yeni kasasıymış, yok albealar kuş serisinin yeni haliymiş bilmem ne... hayatımda en nefret ettiğim araçlardır şahin, doğan, kartal

mesela şu arkadaşın facebook duvarındaki paylaşımlara bakın gelde çıldırma

http://www.facebook.com...p?id=1294002569&sk=wall

1399 Mesaj
4 Ağustos 2011; 12:54:47 

Fiat ın bazı spor arabaları çok güzel hakkını yemeyelim.

http://www.sahibinden.c...abarth-51874899/detay/#

3750 Mesaj