Şimdi Ara

Piyasada ki ŞAHİNler sizce ne zaman sıfıra indirgenir? (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
503
Cevap
1
Favori
37.537
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Türk_ay

quote:

Orijinalden alıntı: ilkeregan

Son kasa Şahin 88 sonlarında çıktı diye biliyorum,göğüsten 4 vites olanı,2001 ile arasında 13 yıl var.13 yıl boyunca aynı araba satılır mı be vicdansızlar...

Hocam 1999 model Peugeot 206 ile 2012 model Peugeot 206 plus arasındaki farkları bir sayar mısın? 13 yılda Peugeot ne gibi, kaç tane farklı şeyler yapmış?

Yani 1999 model 206 da olmayıp da 2012 model 206 plus da olan ne var?

Bir de 1988 model Şahin / Doğan ile 2001 model Şahin / Doğan arasındaki farkları say. Bakalım bu 13 yılda Tofaş ne gibi, kaç tane farklı şey yapmış?

İkisinde de 13 yıl ortak. Ama Tofaşın 10 yıl geriden geldiğini de unutma.

• Yalnız konu o değilde,konuyu açan arkadaş bayağı bi rezil oldu foruma

Yahu konu başlığına baktıkça hala gülüyorum.Piyasadaki Şahinler ne zaman sıfıra indirgenirmiş?Hahaha,hatta

Yahu bi insan bu kadar mı bütün tepkileri kendi üzerine toplamayı başarabilir.Bu kadar mı içindeki çocukça duyguları dışarı vurabilir?Bu kadar mı bir kullanici kitlesini birkaç kelimelik bir başlık ile kendine düşman edebilir?Bu kadar mı düşüncesizce başlık nasıl açılır sorusuna cevap olabilecek kadar örnek teşkil edebilir?

Şimdi ben çıksam ve desem ki''Piyasadaki 2002 model accentler(arabanı her yerde anlattığın için ezberledik artık)ne zaman sıfıra indirgenir?'' desem,cevabın ne olurdu.

Yahu şu başlığı her görüşümde sinirlerim tepeme çıkıyor,sanki bindiği arabayı kendi çalışıp almışta,burda millete klavyecilik yapıyor.Senin o apaçi dediğin millet bile alnının teriyle almıştır,bunu da unutma,sevgili öğrenci kardeşim...

• quote:

Orijinalden alıntı: LionTech16

ALAK_

Konuyu açarken amacın neydi anlamadım. Bu konuyu açarken farklı görüşlerin geleceğini, senden farklı insanların da bu forumda olduğunu düşünemedin mi? Yeri geliyor %99'u diyorsun, yeri geliyor 10 da 1 i diyorsun, yeri geliyor hepsi diyorsun. Hepsi ya da %90'ı dediğin için zaten diğer arkadaşlar farklı örnekler vermişler. Bunlar uç örnekler deyip kestirip atamazsın. Eğer amacın forumda bir tartışma çıkarmak ise amacına ulaştın. Çünkü konu çok farklı yerlere gelmiş ve konunun amacından uzaklaşılmış. Senin 'apaçi' diye tabir edip fişlediğin insanlar, eğer bugün VW Golf 5.000 TL'ye alınabiliyor ve yıllık vergisi de 100 TL altı olsaydı Golf'e binecekti. Bu sefer de Golf apaçi arabası olacaktı sana göre. Burada demek istediğim bu insanları eleştirebilirsiniz (bu insanları asla savunmuyorum), niye bu arabayı kullanıyorlar diyebilirsiniz fakat ŞAHİN'i kullanan kişilerin tamamını damgalayamazsınız. Sizin yanlışınız burada.

Lütfen yazdıklarımızı göndermeden önce bir kez daha okuyup, karşımızdaki insanın kalbinin kırılmayacağından emin olalım.

• quote:

Orijinalden alıntı: İbrahimKıraslan

Yalnız konu o değilde,konuyu açan arkadaş bayağı bi rezil oldu foruma

Yahu konu başlığına baktıkça hala gülüyorum.Piyasadaki Şahinler ne zaman sıfıra indirgenirmiş?Hahaha,hatta

Yahu bi insan bu kadar mı bütün tepkileri kendi üzerine toplamayı başarabilir.Bu kadar mı içindeki çocukça duyguları dışarı vurabilir?Bu kadar mı bir kullanici kitlesini birkaç kelimelik bir başlık ile kendine düşman edebilir?Bu kadar mı düşüncesizce başlık nasıl açılır sorusuna cevap olabilecek kadar örnek teşkil edebilir?

Şimdi ben çıksam ve desem ki''Piyasadaki 2002 model accentler(arabanı her yerde anlattığın için ezberledik artık)ne zaman sıfıra indirgenir?'' desem,cevabın ne olurdu.

Yahu şu başlığı her görüşümde sinirlerim tepeme çıkıyor,sanki bindiği arabayı kendi çalışıp almışta,burda millete klavyecilik yapıyor.Senin o apaçi dediğin millet bile alnının teriyle almıştır,bunu da unutma,sevgili öğrenci kardeşim...

Sen şu kapak yapan insandın deme? Afedersin de kime rezil oldum? Onu geçtim şahinden daha geniş kullanıcı kitlesi olan bmw için desem ki: Bmw benim için en berbat üreticidir... Bundan kime ne? Ben öyle yazdığım için insanlar sence bmw sini satacak mı? Hayır, tıpkı şahin kullananların bu başlıktan sonra aracını satmadığı gibi.

Yalnız bu forumda benim gördüğüm, belki de Türklüğümüzle alakalı bir durum ama bunu sıkça yaşıyoruz, sürü psikolojisini. Sen de bu insanların başını çekenlerdensin. Herkes bir olayla ülkücü kesilir, bir anda herkes komunist olur, bir anda herkes vatan millet sakaryadır ve şahine apaçi dendiği anda bir anda herkes doğma büyüme şahincidir...

Alın terleriyle de alanlar güle güle kazasız belasız binsinler tamam eyvallah da, şimdi sırf allahın denyoları(gerçekten denyolardan söz ediyorum) alın teriyle aldı diye araçlarını, benimkisi babamın parasıyla diye ben öleyim mi? Bence trafikte onlardan daha önemli ve sarfettiğim oksijeni onlardan fazla hakediyorum :) alnından öperim güzel muavin kardeşim

Unutmadan: zaten araç benim falan değil, babamın arabası. İstediğim zaman istediğim kadar kullanabildiğim için aracım demekten çkinmiyorum. Babamın arabası benim değil, al mutlu ol :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ALAK_ -- 6 Aralık 2011; 14:39:50 >

• Haaaa,bu editlemeyi yaptığın iyi oldu bay ALAK

Önce git,gece gündüz çalış,gıdım gıdım para biriktirerek araba sahibi ol,ondan sonra milletin arabasına dil uzat.hadi ikile bakalım.
  • Piyasadaki Kuş serisi ve Broadway türü araçlar hakikatten sıfırlansa, piyasa ucuzlar. Orijinal tüpsüz Şahine 15-16 çekildiğini gören efsane kasa Toyotacı da ondan aşağı kalmıyor. Yerliler bile 10 bin liradan aşağı değil diyen Civic satıcıları da en aşağı 14-15 çekiyor anası babası belli olmayan arabalara, bu da böyle akıp gidiyor. Halbuki komple kalksa bu kuşlar güvercinler, Şahinciler de aynı paraya adam gibi arabaya binerler. Ama yok olur mu, laf söyletmezler 40 senelik teknolojiye.
  • quote:

Haaaa,bu editlemeyi yaptığın iyi oldu bay ALAK

Önce git,gece gündüz çalış,gıdım gıdım para biriktirerek araba sahibi ol,ondan sonra milletin arabasına dil uzat.hadi ikile bakalım.

Allahın sokak dillisi gelip bana ikile diyo,ben de hala cevap veriyorum.

Bazıları 1 kerede anlar bazıları 2 bazıları da 100 seferde anlar. Hepsine saygım var, sana BİLE.

O yüzden şu konuyu tekrar ele alıcam. Önce para kazan sonra milletin alın terine laf at demişsin ya hani, ulan sanki ekmeğinde olup gecesi gündüzüyle alnının teriyle çalışana laf atmış da allahın fakiri şahine biniyor demişim, olaya bak ya...

Benim hangi kitleye apaçi dediğimi, denyo dediğimi, trafşik teröristi dediğimi sen şurda o kadar mesajımdan çıkaramadıysan, gelip bana çiftçiyi, emeki öğretmeni örnek verdiysen, sana yazık.

• quote:

Orijinalden alıntı: ALAK_

quote:

Haaaa,bu editlemeyi yaptığın iyi oldu bay ALAK

Allahın sokak dillisi gelip bana ikile diyo,ben de hala cevap veriyorum.

Bazıları 1 kerede anlar bazıları 2 bazıları da 100 seferde anlar. Hepsine saygım var, sana BİLE.

O yüzden şu konuyu tekrar ele alıcam. Önce para kazan sonra milletin alın terine laf at demişsin ya hani, ulan sanki ekmeğinde olup gecesi gündüzüyle alnının teriyle çalışana laf atmış da allahın fakiri şahine biniyor demişim, olaya bak ya...

Benim hangi kitleye apaçi dediğimi, denyo dediğimi, trafşik teröristi dediğimi sen şurda o kadar mesajımdan çıkaramadıysan, gelip bana çiftçiyi, emeki öğretmeni örnek verdiysen, sana yazık.

Sokak Dillisi ne demek?

• quote:

Orijinalden alıntı: Türk_ay

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: last_legant

Parası ona yettiği için alıp adam gibi kullanana lafım yok. Ama genel intibası nerde bi tip hepsi bunu kullanıyo... Gördüm mü cinnet geçiriyorum.

Artı sonsuz üzeri sonsuzun karesi.

Anlatmaya çalıştığım bu ancak pek çok insan geniş çerçevede düşünemiyor. Bir şey söyledik mi hemen savunma.

Hocam senin anlatmaya çalıştığın bu felan değil. Kendi kendinle çelişiyorsun. Önceki mesajlarında yazmışssın. İstisnalar olabilir ama işte o istisnalar benim önyargılarımı kırmaya yetmiyor felan tarzı yorumlar yapmışsın.

Senin anlatmaya çalıştığın ve başından beri savunduğun şu; Şahin = Apaçi !!!

Ne kadar istisna da olsa sen bu kadar dar bir çerçeveden bakarken, savunmaya geçen insanlar nasıl geniş çerçeveden baksın?

İlk mesajında ne demişssin?

Arkadaşlar sakın bu durumu kendini beğenmişçesine bir yorum olarak görmeyin ancak inanılmaz antipatim ve büyük bir önyargım var bu arabaya karşı. Benim için yolda giden her şahini kulanan apaçidir. Bunu asla küçümsemek olarak görmeyin, görseniz bile aracın fiyatıyla alakası olmadığnı bilin. Tipo, uno, lada , bis, taunus, hepsine binerim de, şahine asla

Sizce ne zaman bu araçlar piyasadan yok olup gider?

İlk mesajında yazdıklarınla bu mesajında yazdıkların çakışıyor.

İlk mesajında şahine asla binmem demişssin. Yani senin antipatin, içinde kim olduğu, nasıl kullandığı değil, direkmen araba. Arabayı hedef alarak başlık açıyorsun, sonra da değişik yorumlar yapıyorsun. Sen şahine binsen o bahsettiğin hanzolar gibi mi bineceksin? Zannedmiyorum. Ama sen, demek ki senin çerçevenden bakan başka insanların, sen ne kadar adam gibi de binsen sana apaçi damgası vuracağını düşünüyorsun.

Şimdi de kalkmış, "adam gibi binene lafım yok" tezini savunuyorsun.

Bir daha düşün istersen.

• Kim ne derse desin, TOFAŞ kuş serisi bu memleket ile özleşmiş arabalardır. Vakti zamanında her ne kadar FIAT patenti ile üretilsede bu ülke için üretilmiş bu ülkenin o zaman ki şartlarına, alım gücüne göre üretilmiş arabalardır. Ben 124'de doğdum. Doğduğum yıl 1975 ve babamın 74 model beyaz 124'ü hastane kapısında beklermiş. 124 yerine 1981 yılında 131 Şahin geldi. Ve 1990 yılına kadar sürekli değişken T stoplu beyaz 131 Şahin dönemi başladı bizde. 1990 - 2004 Ekim arası siyah renkli 90 model Şahine bindik ve 2004 Ekim ayında 170527. km'de siyah Şahinin yerini şu an ki arabam 2005 model Symbol aldı.
    Orjinal ve temiz 131 serisi asla ölmesin. Orjinal, temiz ve bakımlı T stoplu bir 131'i hiç bir arabaya değişmem.
    Zamanında KOÇ kimsenin alnına silah dayayıp alın ulan bu arabayı yoksa vururum sizi demedi. İyi ki de üretmiş. Varmıydı başka üreten? Yoktu!!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CAD34 -- 6 Aralık 2011; 15:20:25 >
  • Toplumda trafiği tehlikeye atan, insanları rahatsız eden insanlar elbette var, ve bu insanlar arasında ekonomik durumu nisbeten zayıf olanların kuş serisi araçları daha çok tercih ettiği de bir gerçek.

Durum böyleyken, kuş serisi araçlar piyasadan kalkınca bahsi geçen topluma zararlı insanların da ortadan kaybolacağını düşünmek yanlış. Kuş serisi bittiği gün aynı kişiler başka araçlara yönelecekler, bu sefer de "Piyasadaki X ler ne zaman sıfıra indirgenir" diye başlık açılacak.

Özetlemek gerekirse, Şahinler "apaçilik" diye adlandırılan şeyin bir nedeni değil, sonucu. Nedenleri tartışacağımıza kolaya kaçıp sonuç üzerinden genellemeler yaparak kuş serisi kullanan düzgün insanları da incitiyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: coder61
    Özetlemek gerekirse, Şahinler "apaçilik" diye adlandırılan şeyin bir nedeni değil, sonucu. Nedenleri tartışacağımıza kolaya kaçıp sonuç üzerinden genellemeler yaparak kuş serisi kullanan düzgün insanları da incitiyoruz.

Hocam şu yorumun altın değerinde, sayfalarca konunun özeti aslında bu, insanlar bunu görmek istemiyor. Şhin tabiki bir sebep değilama sonuçolduğu bariz ortada.

Sonuç üzerinden genellemeler yaparak da kuş serisi kullanan düzgün insanları kıramayız, çünkü onlar kendini biliyor, artı biz de onları biliyoruz.
  • Sen kuş serisi kullananları fazlasıyla kırdın acımasız genellemelerin,önyargıların yüzünden.

Sen kuş serisi kullananları,taunusa,torosa binerim ama şahine asla diyerek kırdın zaten.

Sen kuş serisi kullananları,yolda kalırsam,bir kuş serisinden yardım almam diyerek kırdın zaten.

Sen kuş serisi kullananları,apaçi,kro takımının yaptıkları rezillikleri,diğer kullanıcılara malederek,piyasadaki şahinler ne zaman sıfıra indirgenir başlığıyla kırdın zaten.

Sen kuş serisi kullananları,''Sokak dillisi'' diyerek kırdın zaten.

Sen kuş serisi kullananları apaçiliğin arabayla değil,gelir düzeyiyle,cahillikle olduğunu anlamayıp,bütün suçu kuş serisi kullanıcılarına atarak kırdın zaten.

Dahada sayıyım mı?
  • Genelleme de yapsam istisna her zaman istisnadır, senin için benim için değil, herkes için.

Taunusa binerim, torosa binerim evet şahine binmem aynen öyle. Efendi bir şahin kullanıcısı buna kırılacaksa buyursun kırılsın.

Yolda kalırsam bir kuş serisi kullanıcısından yardım almam diye bir şey demedim :)

Apaçi kro takımının yaptığı rezillikleri şahin kullananlara mal etmemin sebebi, rezil kesimin %90 ının şahin kullanması, bunun herkes farkında, efendi şahin kullanıcıları da.

Son olarak ben kuş serisi kullanıcılarına sokak dilli demedim, sana dedim.

ikile,bas git, bak işine, zart zurt demektense hiç mesaj atma daha iyi.
  • 2008 yılında Ramazan ayında iftara gidiyorum ve Mecidiyeköyde Ali Samiyen stadının önünde trafik kilit. Önümde beyaz AUDİ Q7 var ve herif kaldırıma çıkıp bir iki araba öne geçti. Şahin değildi bu AUDİ Q7!!!!
  • quote:

Genelleme de yapsam istisna her zaman istisnadır, senin için benim için değil, herkes için.

Taunusa binerim, torosa binerim evet şahine binmem aynen öyle. Efendi bir şahin kullanıcısı buna kırılacaksa buyursun kırılsın.

Yolda kalırsam bir kuş serisi kullanıcısından yardım almam diye bir şey demedim :)

Apaçi kro takımının yaptığı rezillikleri şahin kullananlara mal etmemin sebebi, rezil kesimin %90 ının şahin kullanması, bunun herkes farkında, efendi şahin kullanıcıları da.

sokak dilli demişsin madem.

cevap ver bay Alak

sokak dilli ne demektir?ben neden sokak dilliyim?

yukarıda da sordum,cevap vermedin.

• quote:

quote:

Genelleme de yapsam istisna her zaman istisnadır, senin için benim için değil, herkes için.

sokak dilli demişsin madem.

cevap ver bay Alak

sokak dilli ne demektir?ben neden sokak dilliyim?

yukarıda da sordum,cevap vermedin.

Sokak dilli, benim yetersiz türkçemin, yetersiz kelime dağarcığımdan kaynaklanan doğan bir deyimdir. Belki sözlüklerde yeri yok ama benim ağzımdan öyle çıktı. Çok zor değil anlaması, nasıl hitabetmesi gerektiğini bilmeyen demek, saygısız demek, diye çoğaltılabilir.

Şimdi cevabını aldığına göre ikile. Gördüğün gibi hiç mi hiç hoş kalmıyor, hele ki burda yaşça büyük abilerimiz var, umumi alan, efendi olmakta fayda var.

• eğer ki şimdi sen en son ikile dediğim cümleme bakarak yine bir genelleme içerisine gireceksen,ve bu cümleye bakarak,düşüncesizce sokak dilli olduğuma kanaat getireceksen,ki şu anda böyle bir cevap vereceksin.önyargın yine tavan yaptı diyeceğim.

neden mi?

çünkü bir kişinin kişiliğini,forumda ise diğer mesajlarını,forum geçmişini bilmeden son cümleye bakıp önyargıyla sokak dilli demen,konunun başından beridir kuş serisi kullanıcılarına ettiğin ağır ithamlardan bi farkı kalmaz...

eğer ki,konun başından beridir düşüncelerin şiddetle kınandığı halde,sana kızdıkları halde gövde gösterisi yapıyor,büyüğünü küçüğünü bilmiyorsan,dediğim dedik,çaldığım düdük diyorsan,önyargıların duvar olduğu düşünce sisteminden dolayı herkesle tartışmayı bir haltmiş gibi düşünüyorsan,asıl sokak dilli,değil ne sokak dillisi,sokak düşünceli sensin demektir.

eğer ki sen içindeki düşünceleri saygı çerçevesi içerisinde belirtmiyor,bir kullanıcı kitlesine saldırarak söylüyorsan,bahsettiğin apaçilerden hiçbir farkının kalmadığını bilmeni isterim.

eğer ki sen,kullanıcı kitlesinden özür dilemezsen,ben de dahil,gözümde asıl apaçi sensin bilesin...

• Amcam eskiden kaportacıydı, 20 yıl önce bıraktı, şimdi araba alıp satıyor... Tekir yaylasında yazlığı var, yaylaya çıkmadan önce SW bir araç alır, yayladan indikten sonra da satar.

Bu yıl 1996 model bir KARTAL SL almış, hidrolik direksiyonsuz model. LPG'li ve işli. Araç o kadar orjinal ve temiz ki yazdan önce resimlerini çekmiştim, bulursam burada paylaşacağım.

Bugün arabayı satmış. 8.100 TL'ye. Döviz kuru olarak değerlendirildiğinde ve 1 USD 1.80 olarak hesaplandığında 8.100 TL ÷ 1.80 TL/USD = 4.500 USD.

Bu araç 15 yıl önce 9.000 USD veya 10.000 USD civarındaydı. 15 Yıl sonra değerinin % 50'sine yakınını halen taşıyor. Bu araçların iktisadi kıymetleri Türk otomobil piyasasının geçmişini bırakmak istemediğine bir işaret. Yakın geçmişte ve güncel olarak üretilen ve satılan otomobillerin imalatçıları ve ithalatçıları ile sineğin kanadından dahi yağ çıkartan hükümet bu işareti görmek zorunda. Türkiye'de ortalama bir otomobil yaşanabilir makul bir maaşı kısa sürede biriktirerek satın alınabilmeli.

Yatırıma bakınız; dünyada koleksiyonluk, süper spor ve klasik otomobiller dışında 15 yıldan sonra hangi araç kıymetinin % 50'sini koruyabilmiş. Neden korumuş? İİBF'nin İktisat Bölümünden bu yıl mezun olacaklar. Buyurun size tez konusu!

Taner Göde

• sahin kartal ve dogan araclarin biran once piyasadan kalkmasisini gercekten cok. İstiyorum
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.