Şimdi Ara

Windows XP kullanımı ilk kez %50'nin altına düştü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
4.830
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Windows XP kullanımı ilk kez %50'nin altına düştü

Microsoft’un en yaygın kullanılan işletim sistemi halen daha Windows XP sürümü. Özellikle Windows Vista’da yaşanan hayal kırıklığı kullanıcıları daha fazla XP sürümüne bağlamıştı. Ardından büyük umutlarla Windows 7’yi piyasaya süren Microsoft bir yandan yeni işletim sisteminin pazar payını artırmaya çalışırken diğer yandan XP sürümünün pazar payını düşürmeye çalışıyor.

Windows XP’ye olan güvenlik desteğini SP1 ve SP2 paketleri için kaldıran Microsoft, SP3 için ise devam ettirme kararı almıştı. Bu çalışmalarla XP kullanımını %50 seviyelerine çeken Microsoft Temmuz ayında bir adım daha ilerledi.

Techspot sitesi işletim sistemi kullanımı hakkında Temmuz ayı için yaptığı pazar araştırması raporunu yayınladı. Rapora göre Windows sürümleri toplamda %0.63 düşerek %87.66 seviyesine geriledi. Mac OS sürümleri %0.22 değer kazanarak %5.59’a yükseldi. Linux sürümleri ise %0.03 artarak %0.98’e yükseldi.

Windows sürümleri arasında ise Windows 7 %0.74’lük artışla %27.87’ye, Windows Vista %0.28 düşüş ile %9.24’e, Windows XP ise %1.19’luk düşüş ile %49.94’e geriledi. Tahminler gelecek yıl Windows 7’nin XP’yi geçeceği yönünde.

2010 yılı sonunda Windows 7, %20 pazar payına ulaşmış, Nisan ayında ise %25 barajını geçmişti. Bunda 21 ayda 400 milyon kopya satmasının büyük katkısı var. 

Araştırmaya göre Windows XP halen pazarı domine ediyor. 14 Nisan 2009 tarihinde Microsoft XP ve IE6 için ana desteğini kestiğini açıklamıştı. Ancak yine de genişletilmiş desteği 8 Nisan 2014’e kadar sürecek. Bu tarihe kadar SP4 yama paketi çıkarması beklenen Microsoft’un SP3 desteğini keseceği tahmin ediliyor. Yani 3 yıl daha Microsoft, XP’yi desteklemiş olacak. 

• Windows Xp Türk insanı yaşadıkça bitiremezler desteği keserler ama bitiremezler. Ben bilgisayar işi yapıyorum i7 sisteme 6 gb ram alıyoruz gtx5xx seri ekran kartı alıyoruz ssd takıyoruz ama win7 ye geçiremiyoruz. Bizim milletimiz yeni istemiyor stabil olanı istiyor diyorum ama win7 daha iyi daha fazla reklam ve bilinçlendirme lazım. Devlet kuruluşları hala eski programlar ile bişeyler yaptığı içinde xp den başka sistem kullanamıyorlar. Bu kafanın değişmesi lazım arkadaş yeni öğrenmek ve geliştirmek lazım bunu yapamıyorsak pek ümit yok demektir. Kopyala yapıştır zihniyet içerimize işlemiş.
  • battlefield 3 geliyor ondan :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: namigencan

Windows Xp Türk insanı yaşadıkça bitiremezler desteği keserler ama bitiremezler. Ben bilgisayar işi yapıyorum i7 sisteme 6 gb ram alıyoruz gtx5xx seri ekran kartı alıyoruz ssd takıyoruz ama win7 ye geçiremiyoruz. Bizim milletimiz yeni istemiyor stabil olanı istiyor diyorum ama win7 daha iyi daha fazla reklam ve bilinçlendirme lazım. Devlet kuruluşları hala eski programlar ile bişeyler yaptığı içinde xp den başka sistem kullanamıyorlar. Bu kafanın değişmesi lazım arkadaş yeni öğrenmek ve geliştirmek lazım bunu yapamıyorsak pek ümit yok demektir. Kopyala yapıştır zihniyet içerimize işlemiş.

Tarayıcıların, programların, oyunların desteğini keserlerse bal gibi de bitirirler.

Ama tarayıcı ve program biraz yazılım sahibi firmanın vicdanında bu kadar geniş bir xp kullanıcısını kimse kaybetmek istemez. Ama en büyük güç yani oyunlar ile çok güzel darbeler vurabilirsiniz.

• Windows 7ye donanımı yetmeyenler haricinde diğerleri niye kullanır anlamak zor.
  • Bilgisayarları İyi olmayan kullanıclar mecburen windows xp kullanmak durumundalar :)
  • Halen muhasebe ve birçok alandaki programlar 7 ile uyumlu değilken üstüne 7 sürücüleri olmayan veya yetersiz donanıma sahip milyonlarca insan varken microsoft daha çok hayal kurar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: namigencan

Windows Xp Türk insanı yaşadıkça bitiremezler desteği keserler ama bitiremezler. Ben bilgisayar işi yapıyorum i7 sisteme 6 gb ram alıyoruz gtx5xx seri ekran kartı alıyoruz ssd takıyoruz ama win7 ye geçiremiyoruz. Bizim milletimiz yeni istemiyor stabil olanı istiyor diyorum ama win7 daha iyi daha fazla reklam ve bilinçlendirme lazım. Devlet kuruluşları hala eski programlar ile bişeyler yaptığı içinde xp den başka sistem kullanamıyorlar. Bu kafanın değişmesi lazım arkadaş yeni öğrenmek ve geliştirmek lazım bunu yapamıyorsak pek ümit yok demektir. Kopyala yapıştır zihniyet içerimize işlemiş.

turk halki pek cok konuda fazla konsarvatif. mecbur kalmadikca yana cok buyuk artisi olmadikca yeni degisik seyleri istemiyorlar, tercih etmiyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

quote:

Orijinalden alıntı: namigencanWindows Xp Türk insanı yaşadıkça bitiremezler desteği keserler ama bitiremezler. Ben bilgisayar işi yapıyorum i7 sisteme 6 gb ram alıyoruz gtx5xx seri ekran kartı alıyoruz ssd takıyoruz ama win7 ye geçiremiyoruz. Bizim milletimiz yeni istemiyor stabil olanı istiyor diyorum ama win7 daha iyi daha fazla reklam ve bilinçlendirme lazım. Devlet kuruluşları hala eski programlar ile bişeyler yaptığı içinde xp den başka sistem kullanamıyorlar. Bu kafanın değişmesi lazım arkadaş yeni öğrenmek ve geliştirmek lazım bunu yapamıyorsak pek ümit yok demektir. Kopyala yapıştır zihniyet içerimize işlemiş.
    turk halki pek cok konuda fazla konsarvatif. mecbur kalmadikca yana cok buyuk artisi olmadikca yeni degisik seyleri istemiyorlar, tercih etmiyorlar.

Biraz da duygusal bir milletiz belki, WinXP ile ilgili anılarımız oluşmuş, çocukluk, gençlik yıllarımıza ait.
    Ben XP'ye çok sıcak bakıyorum her daim :)

• Bizim millet hala 90lı yıllardan kalma ETA'yı kullanıyorsai ülkemizde wn7 bi 20 yıl sonra tam kullanılmaya başlanır artık
  • bak buraya yazıyorum

XP biterse , WİNDOWS'ta Biter ! :)

Linuxé geçmeme ramak kaldı zaten !!! :D
  • win7 adam akıllı geçmişe dönük programlara destek vermezse xp ye devam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erencexor

bak buraya yazıyorum

XP biterse , WİNDOWS'ta Biter ! :)

Linuxé geçmeme ramak kaldı zaten !!! :D

Yakın bir zamanda kullanan biri olarak, en azından windows un yanına kurun. Oyunlar dışında ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek kadar eğlenceli.
  • xp'den başkası yalan. win7 donanım iyi değilse çok yavaş çalışıyor. üstelik xp'nin desteklemediği program yok. her bakımdan xp 1 numara.
  • Hala xp diyen canlılar varken bunları mumyalamak lazım.
  • quote:

bak buraya yazıyorum XP biterse , WİNDOWSta Biter ! :)Linuxé geçmeme ramak kaldı zaten !!! :D

Seni tutan yok arkadaşım. Ayrıca şu microsoft'u yorumcular bitiremedi bi türlü, yok şundan biter yok bundan biter. Ha bitse elinize ne geçecek bu kadar istiyorsunuz. Şu micrsoft bitse en çok ben sevinecem ama bitmedi işte, bi microsoft batsa, windowslar yokolsa. Ahh ahh ne çok istiyorum. Millet linux veya mac kullanmak zorunda kalsa ne güzel olur. Donanımhaberde yorumcuların yarısı zaten apple hissedarı, ne güzel forumca zengin oluruz.
  • Pardus kurun kurtulun dostlar.
  • türk insanları biraz yeniliklere açık deil oyüzden xp sayısı fazla
    ama ben zamanla w7 nin yerini arttırmaya başlayacağını tahmin ediyorum
    vista dersen at gitsin çöpe %0.01 falan olur ilerde
  • Windows 8 ile beraber XP'nin tamamen bu piyasadan silineceğini düşünüyorum ben.
  • quote:

bak buraya yazıyorum XP biterse , WİNDOWSta Biter ! :)Linuxé geçmeme ramak kaldı zaten !!! :D

Windows'tan Linux'a geçmek Attan inip eşeğe binmeye benzer bence :)

Linux'a kötü demiyorum ama windows kullanan biri için durum bu olur.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.