Şimdi Ara

4 yıllık üniv. mezunları kaç ay askerlik yapıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
1
Favori
54.344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evet lisans mezunları kaç ay, myo mezunları kaç ay askerlik yapıyor

• Myo'lar normal 15 ay 4 yılıklar ise 6 ay kısa dönem dıye bılıyorum
  • Açık öğretim bile okusan 4 yıllık bitirip gidersen - 6 ay

MYO ve Lise- 15 ay

Orda okulu bitirirsen eğer - 15 ay olarak başlarsın belgelerin gidip gelmesi 1-2 ay sürüyor ama 6 ay'a düşüyor sonuçta.
  • MYO lara haksızlık yapılıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: JAMESx

MYO lara haksızlık yapılıyor

Bir ülkede eğitim düzeyi arttıkça,paralel olarak mezun olunan seviyenin önemide düşüyor.

Önceden minimum lise mezunu şartı aranırken şimdi üniversite mezunu ve 2 dil bilme şartı aranıyor.

Sanırım ülkemizde genç nüfus çok fazla.MYO'larda askerliklerini 6 ay yapsalar,askerlik yaptıracak asker kalmazdı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: @WP VOLK@N

quote:

Orijinalden alıntı: JAMESx

MYO lara haksızlık yapılıyor

Bir ülkede eğitim düzeyi arttıkça,paralel olarak mezun olunan seviyenin önemide düşüyor.

Önceden minimum lise mezunu şartı aranırken şimdi üniversite mezunu ve 2 dil bilme şartı aranıyor.

Sanırım ülkemizde genç nüfus çok fazla.MYO'larda askerliklerini 6 ay yapsalar,askerlik yaptıracak asker kalmazdı.

6 ay değilde, 9 ay olabilirdi ama liselilerle aynı koşullarda askerlik yapması yalnış bence

• Diş hekimleri askerliklerini doktor olarak mı yapıyor yoksa normal asker mi?
  • Askere gitmeden önce üniversite mezunları bir sınava girer.Bu sınavda 15 ay rütbeli ve maaşlı olarakmı yoksa 6 ay K.D(kısa dönem) olarak mı yapacağı belirlenir.Yine bu sınavla görev yerine gönderilirsin.

Atıyorum doktor isen bir hastane,gata veya bir birliğin sağlık ocağı olabilir.Ama k.d olarak yapıyorsan normal asker olarak yaparsın,branşına pek bakılmaz..

Şahsen ben neye göre belirlendiğini halen çözemedim.Sınavı çok iyi geçen 15 ay teğmen olarak gidenide tanıyorum yine çok iyi geçip 6 ay gideni de.

Şans ve O an ordudaki ihtiyaca bağlı olarak belirleniyor galiba.

6 ay - Kısa Dönem (askerler arasında poşet)
    15 ay-Teğmen (askerler arasında komutan) olarak adlandırılırsın.Askerliğin biteceği için yükselemezsin ama Teğmenlik güzel bir rütbedir askerlikte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vommel -- 1 Ağustos 2011; 0:06:18 >
  • 5 ay 18 gün yapıyorlar
  • 4 yıllık mezunu ya 5.5 ay ya da yedek subay olursa 1 sene yapıyor. Yedek subaylıkta da acemi eğitimi sonrasında maaş alıyor, lojman veriliyor.
  • Askerden yeni geldim sayılır. 5,5 ay gibi bir süre de tamamladım .
  • Myo okuyup dikey geçişle 4 yıl okursa peki ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: @WP VOLK@N

Askere gitmeden önce üniversite mezunları bir sınava girer.Bu sınavda 15 ay rütbeli ve maaşlı olarakmı yoksa 6 ay K.D(kısa dönem) olarak mı yapacağı belirlenir.Yine bu sınavla görev yerine gönderilirsin.

Atıyorum doktor isen bir hastane,gata veya bir birliğin sağlık ocağı olabilir.Ama k.d olarak yapıyorsan normal asker olarak yaparsın,branşına pek bakılmaz..

Şahsen ben neye göre belirlendiğini halen çözemedim.Sınavı çok iyi geçen 15 ay teğmen olarak gidenide tanıyorum yine çok iyi geçip 6 ay gideni de.

Şans ve O an ordudaki ihtiyaca bağlı olarak belirleniyor galiba.

6 ay - Kısa Dönem (askerler arasında poşet)
    15 ay-Teğmen (askerler arasında komutan) olarak adlandırılırsın.Askerliğin biteceği için yükselemezsin ama Teğmenlik güzel bir rütbedir askerlikte.

Düzeltelim öncelikle Asteğmen olarak gidersin son 3 ay Teğmen rütbesi alırsın kalmak istersende K.k.k. subay sınavlarına girer (Zorluk = Öss x 10) Kadrolu subay olabilirsin.

• MYO mezunu olarak gidersek rütbe ne oluyo peki ?
  • Bu asteğmenlik için yapılan sınavın önemsiz olduğunu, sınav sonucuna bakılmadan, rastgele atanabileceğini duymuştum. Bunun doğruluk payı nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: D4rKSh4D0w

MYO mezunu olarak gidersek rütbe ne oluyo peki ?

er
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pazzo 07

Myo okuyup dikey geçişle 4 yıl okursa peki ?

Farketmez yedek subay yada kısa dönem olarak gidersin yeterki Ünv. Eğitimini 4 seneye tamamla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

Bu asteğmenlik için yapılan sınavın önemsiz olduğunu, sınav sonucuna bakılmadan, rastgele atanabileceğini duymuştum. Bunun doğruluk payı nedir?

%100 Doğrudur alakası yok.O anda ordunun doktor'a ihtiyacı varsa Tabip Asteğmen yada Müzisyene ihtiyacı varsa Müz.Asteğmen olursun bankacıyı napcak ordu :) ama yinede eğitim birliklerinde asteğmen olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AnilOzaydin

quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

Bu asteğmenlik için yapılan sınavın önemsiz olduğunu, sınav sonucuna bakılmadan, rastgele atanabileceğini duymuştum. Bunun doğruluk payı nedir?

%100 Doğrudur alakası yok.O anda ordunun doktor'a ihtiyacı varsa Tabip Asteğmen yada Müzisyene ihtiyacı varsa Müz.Asteğmen olursun bankacıyı napcak ordu :) ama yinede eğitim birliklerinde asteğmen olabilir.

Peki bir bilgisayar mühendisliği mezununa askerde ne görevi verebilirler?

Tabii şu eşit süreli askerlik olayının gelmesiyle bu farklı tip askerlikler kalkmazsa...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 1 Ağustos 2011; 20:19:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: teknomaster

quote:

Orijinalden alıntı: D4rKSh4D0w

MYO mezunu olarak gidersek rütbe ne oluyo peki ?

er

Genelde çavuş oluyo Myo mezunları :)
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.