Şimdi Ara

Nvidia, Tegra 2 platformu için MeeGo sürücüsü yayınladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
2.932
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Android Honeycomb işletim sistemli tabletler için referans platform olan aynı zamanda  çok sayıda Android telefona güç veren Tegra 2 yongada sistem platformu, MeeGo sürücülerine kavuştu. Nvidia tarafından yayınlanan sürücüler sayesinde Motorola Xoom, Asus Transformer ve Samsung Galaxy Tab gibi tabletlere MeeGo kurabilmek mümkün.

Nokia ve Intel öncülüğünde geliştirilen ancak Windows Phone platformuna adapte olan Nokia'nın orta-uzun vadede desteğini kesmesi beklenen MeeGo işletim sistemi için Intel'in çalışmaları ise devam ediyor ve önümüzdeki bir yıl için düşünülen güncellemelerin planladığı ve geliştirme çalışmalarının da başladığı belirtiliyor. Nvidia tarafından dünyanın çift çekirdekli ilk ARM işlemcisi olarak sunulan Tegra 2 platformunun, MeeGo sürücülerine kavuşması büyük önem taşıyor çünkü şimdiye kadar satılan Tegra 2 tabanlı milyonlarca cihaz, yeni sürücülerle birlikte MeeGo işletim sistemine adapte olabilecek.

Nvidia tarafından yakın gelecekte resmi desteğin de sunulması beklenen MeeGo işletim sistemi için son günlerin en popüler cihazı hiç şüphe yok ki Nokia'nın yeni nesil akıllı telefonu N9. Texas Instruments'ın 1GHz'de çalışan OMAP3 işlemcisinden güç alan 3.9-inç ekranlı telefona ek olarak geliştiricilere özel telefon olarak N950 modeli de hazırlandı. 

• Cok iyi bi haber nvidia bu sira iyi oc ye destek baska sistemlere destek :)
  • Güya destek gelmeyecekti herkes bu sisteme destek gelmez diyordu ne oldu? Bakın destek verenlerin sayısı bir bir artıyor. Belki önümüzdeki yıl Tegra 2'li MeeGo kullanan cihazlarla karşılaşabiliriz. Tabi Nokia olması imkansız. :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • söz konusu nvidia ve sürücüleri olduğu zaman sanırım sürücü konusunda bu kadar hassas ve kaliteli iş çıkaran başka firma yok.. ha hiç mi hata yapmıyor yapıyor ama adamlar çalışıyorlarda hata yapıyorlar.. hiç tenezzül etmeyen firmalar var.. neredeyse her işletim sistemine ait cihazların sürücüleri bulmak mümkün.. bu haberede hiç şaşırmadım doğrusu nvidia yine kendi adına yakışan yapmış.. ama keşke bu platformu (meego) destekleyecek bir kesim de olsa.. çıkmaz sokak gibi bir işletim sistemi.. çıktı ama geleceği yok.. yada en azından şimdilik geniş bir kesim tarafından öyle düşünülüyor..
  • MeeGo'ya destek artmaya başladı, umarım en azından Windows Mobile kadar başarılı olur (tabi Windows Mobile'ınkine başarı denebilir mi tartışılır).
  • Bide MeeGo WP7'den fazla satarsa gör o zaman Nokia'yı :) Elop bağırır ikinci kez yanıyoruz diye :) Yürübe MeeGo kim tutar seni, Android'den daha performanslısın, uygulamalarını çalıştırabiliyorsun, sürekli geliştiriliyor en önemlisi OpenSource.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alper#

Bide MeeGo WP7'den fazla satarsa gör o zaman Nokia'yı :) Elop bağırır ikinci kez yanıyoruz diye :) Yürübe MeeGo kim tutar seni, Android'den daha performanslısın, uygulamalarını çalıştırabiliyorsun, sürekli geliştiriliyor en önemlisi OpenSource.

MeeGo'nun Android'den performanslı olduğu kanısına nasıl vardınız? Şu anda MeeGo kullanan telefon yok ki. Ayrıca MeeGo şu anda Android uygulamalarını çalıştıramıyor bildiğim kadarıyla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bl00dyHell

quote:

Bide MeeGo WP7'den fazla satarsa gör o zaman Nokia'yı :) Elop bağırır ikinci kez yanıyoruz diye :) Yürübe MeeGo kim tutar seni, Android'den daha performanslısın, uygulamalarını çalıştırabiliyorsun, sürekli geliştiriliyor en önemlisi OpenSource.

MeeGo'nun Android'den performanslı olduğu kanısına nasıl vardınız? Şu anda MeeGo kullanan telefon yok ki. Ayrıca MeeGo şu anda Android uygulamalarını çalıştıramıyor bildiğim kadarıyla.

Android sanal makine (bkz. Dalvik)üzerinde çalışıyor MeeGo ise native(doğal) çalışır. Herzaman sanalmakine daha çok performans ister ve native'den daha yavaştır.

• quote:

Elop ona da bir kulp bulur. Zamana ihtiyaç var, henüz çok yeniyiz vs. Nokia'nın tek şansı WP7'nin fiyasko ile sonuçlanması. Umarım WP7 ile smartphone piyasasında dibe vurur. Dibe vurduğunda yaptığı hatanın farkına varacacaktır. Gerçi bu durumda Elop'un ikinci kez platformumuz yanıyor diye bağırma şansı olamayabilir. Çünkü böyle bir durumda belki de yerinde yeller esiyor olacak. :) Bu firmalar için öncelikli şey kârdır. Ortak olan şirketler bir projeden kâr edemediklerinde ortaklık riske girer, bu her ortak proje için geçerlidir. Şayet büyük umutlarla yapılan bu ortaklık fiyasko ile sonuçlanırsa Nokia anlaşmayı bozma yoluna gidebilir. Çünkü hiçbir firma kâr edemediği bir şey için boşu boşuna para harcamaz. Ki MeeGo'ya dönüş yolu da sadece bu fiyaskoya bağlı. Eğer ki başarılı olursa vay Nokia'nın haline. :)

• quote:

quote:

quote:

Android sanal makine (bkz. Dalvik)üzerinde çalışıyor MeeGo ise native(doğal) çalışır. Herzaman sanalmakine daha çok performans ister ve native'den daha yavaştır.

megoda dalvik alien var, sanal makinenin sanalı sen düşün artık.

• quote:

Orijinalden alıntı: sugar_klavyeci

quote:

Elop ona da bir kulp bulur. Zamana ihtiyaç var, henüz çok yeniyiz vs. Nokia'nın tek şansı WP7'nin fiyasko ile sonuçlanması. Umarım WP7 ile smartphone piyasasında dibe vurur. Dibe vurduğunda yaptığı hatanın farkına varacacaktır. Gerçi bu durumda Elop'un ikinci kez platformumuz yanıyor diye bağırma şansı olamayabilir. Çünkü böyle bir durumda belki de yerinde yeller esiyor olacak. :) Bu firmalar için öncelikli şey kârdır. Ortak olan şirketler bir projeden kâr edemediklerinde ortaklık riske girer, bu her ortak proje için geçerlidir. Şayet büyük umutlarla yapılan bu ortaklık fiyasko ile sonuçlanırsa Nokia anlaşmayı bozma yoluna gidebilir. Çünkü hiçbir firma kâr edemediği bir şey için boşu boşuna para harcamaz. Ki MeeGo'ya dönüş yolu da sadece bu fiyaskoya bağlı. Eğer ki başarılı olursa vay Nokia'nın haline. :)

wp7 mangoyu baştan aşağıya inceledim. mükemmel bir sistem. ama bu kadar symbian aşığı varken bu iş olmaz. ayrıca elop elindeki tüm ms hisselerini sattı ve şu anda elinde nokia hissesi var. adam kendi geleceğini, kariyerini ve parasını tehlikeye atacak kadar salak deği

herkesi mantıklı düşünmeye davet ediyorum. aşağıdaki videoyu bir kere izleyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Football Mania

quote:

quote:

quote:

Dalvik Alien Android uygulamalarını çalıştırmak için kullanılan bir program. Sanal makine olmasının sebebi Java ile çalışması. Doğal uygulamalarda yazılabilir. MeeGo'nun SDK'sı yani Qt ile

• arkadaslar artik tum tegra 2 li cihazlara direk meego kurup native olarak kullanabiliriz olarak mi gormemiz lazim bu haberi?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Dalvik Alien Android uygulamalarını çalıştırmak için kullanılan bir program. Sanal makine olmasının sebebi Java ile çalışması. Doğal uygulamalarda yazılabilir. MeeGo'nun SDK'sı yani Qt ile

androidde java virtual machine olmadığı için dalvik kullanılmıştır. android'de kullanılan dalvik iken meego'da kullanılan alien dalvik'dir.

http://thehandheldblog.com/2011/02/08/alien-dalvik-android-apps-meego-maemo/

bunun sayesinde android uygulamaları meego'da çalışacaktır. meego'da native olarak kaç kişi uygulama geliştirecek görürüz.

• Offff video yu izlerken fenalık geldi resmen :S
  • quote:

wp7 mangoyu baştan aşağıya inceledim. mükemmel bir sistem. ama bu kadar symbian aşığı varken bu iş olmaz. ayrıca elop elindeki tüm ms hisselerini sattı ve şu anda elinde nokia hissesi var. adam kendi geleceğini, kariyerini ve parasını tehlikeye atacak kadar salak deği

http://www.youtube.com/watch?v=vJpEuMidcSU

WP7 stabil olabilir ama işlevsellik sıfır. Onu da geçtim o menü yapısı nedir öyle? Kullanışsız ve göze hitap etmekten uzak saçma sapan bir arayüz. WP7 videolarını izlerken sıkıntı basıyor insanı. Symbian aşıklığıyla bu işin alâkası yok. Hem zaten kimin aşık olduğu belli. Elindeki hisseleri satmış olmasına rağmen Microsoft ile iş yapmaya devam ediyor.

Mantıklı düşünmen için o videoya bakmaya gerek yok.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki WP7 MeeGo'nun yanında 5 para etmez bir işletim sistemi.

Bir de MeeGo'lu N9'a bakalım.

4:55'e dikkat! Bu şekilde multitasking yapabilen başka bir sistem var mı? 20'ye yakın uygulama var ve cihazda en ufak kasma dahi yok. Bu kadar işlevselliği sunabilen ve bunları yaparken de stabilliğinden zerre kaybetmeyen bir sistem. WP7 bu sistemin 10/1'i etmez.

Ayrıca MeeGo'da sanal makine diye bir şey yoktur. Onu cihaza sonradan yüklersin. Android'deki gibi sistemin içinde dahil olan bir şey değil. Sanki MeeGo sanal makine üzerinde çalışıyormuş gibi MeeGo'da sanal makine var demek yanlış. MeeGo Linux çekirdeğinin olduğu gibi aktarılmış halidir. Android gibi kırpık Linux kerneli üzerine inşa edilmiş bir sistem değil. Dolayısıyla ondan çok daha iyidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 31 Temmuz 2011; 18:30:19 >

• geçen birebirde intelin meego girişimini kendi mobil alanda işlemcilerini satmak için yaptığı ifade edliyordu.Eğer gerçekten böyleyse intel mobil alandan Meegosunu alsın gitsin...İntelin girdiği yerden hayır gelmez...İntelin olduğu yerde f/p oranını unutun...Aklıma daha neler neler geliyoda neyse....
    İyiki Nokia meegodan vazcaydı...
  • quote:

quote:

quote:

Hay canını sevdiğimin n97 si benim telefonum ya
    N9 u sabırsızlıkla bekliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Klasör.:X:.

geçen birebirde intelin meego girişimini kendi mobil alanda işlemcilerini satmak için yaptığı ifade edliyordu.Eğer gerçekten böyleyse intel mobil alandan Meegosunu alsın gitsin...İntelin girdiği yerden hayır gelmez...İntelin olduğu yerde f/p oranını unutun...Aklıma daha neler neler geliyoda neyse....

Bunun dediğin şeyle hiçbir alakası yok. MeeGo sadece Intel'in değil diğer yarısı da Nokia'nın. Üstelik Intel'in rakipleri bile destek vermeye başladı. F/P oranı ile Intel'in en büyük rakibi olan AMD MeeGo'ya destek vereceğini açıklamıştı şimdi ise Nvidia destek veriyor. Yani bu konuda sadece Intel'i görüp MeeGo'ya kötü gözle bakmak saçmalık ve bilgisizlik. Nokia'nın kendi işletim sistemi varken ve üzerinde böylesine müthiş bir potansiyel varken kalkıp bir başkasının işletim sistemine bel bağlaması aptallıktan başka bir şey değil. Nokia elindeki iplerin hepsini Microsoft'a vererek artık kontrol sende ne yaparsan yap dedi ve kendi özgürlüğünü kaybetti.

Intel'i sevmiyor olabilirsin ama sırf Intel'e olan düşüncelerin yüzünden böyle bir sistem için bunları yazman yanlış. Her şeyden önce açık kaynaklı bir sistem. WP7 gibi bizi kendi dünyasına hapsetmeyecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 1 Ağustos 2011; 0:34:07 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Klasör.:X:.

geçen birebirde intelin meego girişimini kendi mobil alanda işlemcilerini satmak için yaptığı ifade edliyordu.Eğer gerçekten böyleyse intel mobil alandan Meegosunu alsın gitsin...İntelin girdiği yerden hayır gelmez...İntelin olduğu yerde f/p oranını unutun...Aklıma daha neler neler geliyoda neyse....

Bunun dediğin şeyle hiçbir alakası yok. MeeGo sadece Intel'in değil diğer yarısı da Nokia'nın. Üstelik Intel'in rakipleri bile destek vermeye başladı. F/P oranı ile Intel'in en büyük rakibi olan AMD MeeGo'ya destek vereceğini açıklamıştı şimdi ise Nvidia destek veriyor. Yani bu konuda sadece Intel'i görüp MeeGo'ya kötü gözle bakmak saçmalık ve bilgisizlik. Nokia'nın kendi işletim sistemi varken ve üzerinde böylesine müthiş bir potansiyel varken kalkıp bir başkasının işletim sistemine bel bağlaması aptallıktan başka bir şey değil. Nokia elindeki iplerin hepsini Microsoft'a vererek artık kontrol sende ne yaparsan yap dedi ve kendi özgürlüğünü kaybetti.

Intel'i sevmiyor olabilirsin ama sırf Intel'e olan düşüncelerin yüzünden böyle bir sistem için bunları yazman yanlış. Her şeyden önce açık kaynaklı bir sistem. WP7 gibi bizi kendi dünyasına hapsetmeyecek.

Nokianın elinde zaten symbian gibi iletim sistemi var.Bakalım symbian ne yapabilecek.Bence işin ehline yani mikrosofta devretmesi çok iyi oldu.Ayrıca nokia kendi servislerini wpye de entegre edeceğini düşünüyorum.ayrıca nokia dan bahsediyoruz biz nokia ile intel işbirliği içindeyken sence nokiya ya kendi işlemcilerinden başka işlemci kullandırırmı?Nokia belki de bunu önceden sezdi ve daha iyi bir alternatif bulunca vazgeçti...Ayrıca meego daha çok intel tarafından geliştirilen bir işletim sistemi.Dolayısı ile ipler intelin elinde...Görüldüğü gibi nokia olmasa bile meegoya devam edebiliyor :)

İnteli fiyat konusunda sevmiyorum.yoksa intelin işlemci tarafındaki üstünlüğü var.Ama intel dışında alternatif olmazsa işte o zman bizim için kötü olur.Bu bağlamda nokianın mikrosoft ile yaptığı işbirliği hem yerinde bir seçim hemde piyasa açısından daha iyi oldu...Açık kaynaklı işletim sistemi istiyorsan android var zaten.Meego da devam edecek intel ile birlikte...Ortada bir sorun yok bence.Nokia bize çok iyi alternatif sunacak.Ve başarıyı mikrosof ile bulacak.Sadece ben değil analistlerin bile öngörüsü böyle...Gidişata bakıyoruz bence çok iyi gidiyorlar.Bir mango güncelllemesi wpnin bir çok eksikliğini kapattı.Bence arayüz konusunda alışagelmiş bir şey yapsaydı bu sefer kopyacı yada çakmacı olarak nitelendirlecekti...Kaldıki o kutucuklar baya dinamik bir yapı katmış.Üstelik stabilite diyorsan hem videolardan hem de kullananlardan görüldüğü üzere çok iyi...
    tek eksiği marketin zaman dolayısı ile diğerlerine göre sade kalması.Bunun da çözümü sadece zaman.Sonuçta mikrosoftdan bahsediyoruz...Nokia telefonları çıkınca yaygınlaşacak ve inanıyorum ki ve iddalardan anlaşıldığı üzere f/p telefonları ile her kesime hitap edecek.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.