Şimdi Ara

Apple mobil telefon endüstrisinin karının üçte ikisini topladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
4.469
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple mobil telefon endüstrisinin karının üçte ikisini topladı

Dünyanın en değerli markası Apple üstün pazarlama stratejisi sayesinde her yıl cihaz satışlarını katlayarak artırıyor. Hem taşınabilir müzik oynatıcı piyasası, hem tablet piyasası hem de mobil telefon piyasası Apple tarafından domine ediliyor. Apple'ın liderlik koltuğuna oturduğu son pazar akıllı telefon pazarı olmuştu.

Bir dönemin açık ara önde akıllı telefon üreticisi Nokia son analizlerde %15.2'lik pazar payı alarak  ilk sırayı %18.5 ile Apple'a ikinci sırayı ise %17.5 ile Samsung'a bırakarak üçüncü sıraya gerilemişti. Apple'ın önlenemez yükselişi piyasadaki kar dağılımını da direkt olarak etkiliyor.

Piyasada onlarca Android işletim sistemi yüklü cihaz varken Apple'ın her pazarda tek bir modeli bulunuyor. Böylece rakipleri gelirleri paylaşırken Apple tüm gelirlerini tek elde topluyor. 

Asymco firmasından Horace Dediu tarafından tüm büyük cep telefonu üreticilerinden toplanan son çeyrek verileriyle yapılan mobil telefon pazarı kar analizine göre Apple tüm mobil telefon pazarı karının üçte ikisini toplamayı başardı.

Pazardaki oyunculardan Nokia, Motorola, Sony Ericsson ve LG son çeyrekte mobil telefon pazarında karlarını artıramayan firmalar.  Diğer firmalardan Samsung %15, RIM %11, HTC ise %7.4 ile bu pazardaki karını artırdı. En önemli rakam ise mobil telefon pazarında Apple'ın elde ettiği %66.3'lük kar.

Diğer hiç bir firmanın erişemediği bir orana erişen Apple bu sayede toplam pazar karının üçte ikisini kasasına koymuş oldu. Mobil cihaz pazarında bu tarihi bir başarı olarak kabul ediliyor. Son gelen haberlere göre ise Apple'ın 76 milyar doları aşkın nakit birikimi ABD bütçesinden bile fazla hale geldi.

Apple mobil telefon endüstrisinin karının üçte ikisini topladı   

• 75 milyar dolar mı? Yuh! Sosyal projelere katkısı nedir Apple ın acaba? Bir yatırım yapıyor mu? Vakfı falan var mı?
  • Apple düşmanları basar birazdan burayı... "Böyle aptal, her ürettiği cihazı düşünmeden satın alan angutlar olduğu sürece olur tabi" diye başlarlar söze. Ama sorsan aynı adama, varmı hayatında ürettiğin birşey diye cevabı hayır olur muhtemelen. Çünkü üretmeyi bilen üretene saygı saygı duyar. Bu tür haberleri yorum kapatın lütfen.
  • Oha yuh cus deve 75 milyar dolar 0_o ¡!
  • nerden nereye.
    90larda batmanın eşiğinden 2000lerde zirveye...
  • Doğru strateji ile batmaktan kurtulup zirveye yolculuğun hikayesi. 75 milyar amerikan doları.. akıllara zarar nakit!

IOS ANDROID kavgasına gerek yok.. Takdir edilmeli ki adamların pazarlama stratejisi DOĞRU... Hele ki reklam kısmı süper
  • quote:

Orijinalden alıntı: broodofqueen

Apple düşmanları basar birazdan burayı... "Böyle aptal, her ürettiği cihazı düşünmeden satın alan angutlar olduğu sürece olur tabi" diye başlarlar söze. Ama sorsan aynı adama, varmı hayatında ürettiğin birşey diye cevabı hayır olur muhtemelen. Çünkü üretmeyi bilen üretene saygı saygı duyar. Bu tür haberleri yorum kapatın lütfen.

katılıyorum

ne felsefeci bir bakşış aşısıdır bu
    üretenler tüketiciler sayesinde üretebiliyor.Sen tüketiciyi üretmemekle suçluyorsun çok süper bi mantıklı düşünme sistemin var...
    yani şu yazdığın yazı öyle bir yazı ki bunu ayfancı bir düşünceden çıkmış olduğunu hemen anlayabilir okuyucular.Çünkü hiç bir mantığa sokamıyorsun fanboy mantığının dışında...
    Son olarak tüketiciyi düşünmeyen bir üreteci olmasada olur..şimdi üretici pazara bakar kaliteli fiyatı piyasaya göre uygun fiyattan almak ister.Dolayısı ile pazarda aynı ürüne farklı fiyat koyarak "pazarlama stratejisi" adı altında tüketiciye oyun oynayanlar olmasa da olabilir bana göre...Hatta bunların olmaması tüketicinin yararına olur diye düşünüyorum...Millet ısırılmış elmayı hatta çürük elmayı almaya devam ediyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: dextercan

75 milyar dolar mı? Yuh! Sosyal projelere katkısı nedir Apple ın acaba? Bir yatırım yapıyor mu? Vakfı falan var mı?

Buna örnek olarak Apple iPod Nano'nun Kırmızı renk olanını örnek verebiliriz sanırım. Product Red olarak satılan bu ürünün gelirlerinin bir kısmı Afrika'daki HIV/AIDS hastalarına gitmekte.

Ayrıca Japonya depreminden sonra iTunes Store'un giriş ekranına bir bağış kampanyası koymuşlardı. Kolay yoldan yardım toplamak amaçlı.

Eee bunları yapan firma bence daha birçok sosyal projede yer almıştır diye düşünüyorum.

Ayrıca Apple ürünlerinin hemen hemen hepsi doğaya uygun geri dönüşümü yapılabilir ürünlerden üretiliyor. Apple'ın siteside yer alan her ürünün sayfasında bu da ayrıntılı olarak gösteriliyor. Bunu da sosyal projeden sayabiliriz sanırım :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: GoLdenBlog

quote:

Orijinalden alıntı: dextercan

75 milyar dolar mı? Yuh! Sosyal projelere katkısı nedir Apple ın acaba? Bir yatırım yapıyor mu? Vakfı falan var mı?

Buna örnek olarak Apple iPod Nano'nun Kırmızı renk olanını örnek verebiliriz sanırım. Product Red olarak satılan bu ürünün gelirlerinin bir kısmı Afrika'daki HIV/AIDS hastalarına gitmekte.

Ayrıca Japonya depreminden sonra iTunes Store'un giriş ekranına bir bağış kampanyası koymuşlardı. Kolay yoldan yardım toplamak amaçlı.

Eee bunları yapan firma bence daha birçok sosyal projede yer almıştır diye düşünüyorum.

Ayrıca Apple ürünlerinin hemen hemen hepsi doğaya uygun geri dönüşümü yapılabilir ürünlerden üretiliyor. Apple'ın siteside yer alan her ürünün sayfasında bu da ayrıntılı olarak gösteriliyor. Bunu da sosyal projeden sayabiliriz sanırım :)

Microsoftla karşılaştırınca ufak kalıyor biraz. Sosyal sorumluluk açışından elinde bu kadar nakit olan bir firmanın bu tür islere bira daha önem vermesini beklerim. Yani ürünlerinin geri dönüşümlu maddelerden yapılıyor olması önemli bir sey ama + kapsamında olacağını sanmıyorum. Gerçi eleştirmek bize düşmez firmanın kendi parası istediği gibi kullanır ama bu tür sosyal sorumluluk kapsamındaki islere daha önem verirlerse ürünleri için yaptıkları reklamlardan daha az bir yatırım ile daha iyi ve güçlü bir tanıtım yapabilirler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Klasör.:X:.

quote:

Apple düşmanları basar birazdan burayı... "Böyle aptal, her ürettiği cihazı düşünmeden satın alan angutlar olduğu sürece olur tabi" diye başlarlar söze. Ama sorsan aynı adama, varmı hayatında ürettiğin birşey diye cevabı hayır olur muhtemelen. Çünkü üretmeyi bilen üretene saygı saygı duyar. Bu tür haberleri yorum kapatın lütfen.

katılıyorum

üretenler tüketiciler sayesinde üretebiliyor.Sen tüketiciyi üretmemekle suçluyorsun çok süper bi mantıklı düşünme sistemin var...
    yani şu yazdığın yazı öyle bir yazı ki bunu ayfancı bir düşünceden çıkmış olduğunu hemen anlayabilir okuyucular.Çünkü hiç bir mantığa sokamıyorsun fanboy mantığının dışında...
    Son olarak tüketiciyi düşünmeyen bir üreteci olmasada olur..şimdi üretici pazara bakar kaliteli fiyatı piyasaya göre uygun fiyattan almak ister.Dolayısı ile pazarda aynı ürüne farklı fiyat koyarak "pazarlama stratejisi" adı altında tüketiciye oyun oynayanlar olmasa da olabilir bana göre...Hatta bunların olmaması tüketicinin yararına olur diye düşünüyorum...Millet ısırılmış elmayı hatta çürük elmayı almaya devam ediyor

Evet felsefeci bir bakşış açısı sevgili kardeşim. Düzeltmem gerekirse, illaki üretmesine gerek yok, saygı duysun yeter... Bunu demek istedim. İkincisi bir tüketiciye satın aldığı ürünü baz alarak angut deme hakıını kimden alıyorsun, bu nasıl bir bakşış açısı acaba? Sen bana bunu anlat. Ben sana angut demiyorum, sen bana angut diyorsun. O yüzden sen anlat sevgili kardeşim; Ben neden angutum? Veyahut sen nasıl bir süper zekasında bu tuzağa düşmüyorsun? Anlatsana bana, belki bizde aydınlanır doğru yolu buluruz elektronik peygamberi.
  • toplam telefon sayisi olarak nokia cok fazla sayida unite satiyor. hala en buyuk nokia ne batmasi kardesim diye savunma yapanlarda var ama 100$lik mali %10-20 karla satmakla, 600$lik mali %100+ karla satmak ayni sey degil. aradaki farkda kar oranlarina alenen yansimis. nokia hala cok telefon satsada en karli segment olan ust segmenti tamamen kaybetmis durumda. alt segmentlerdede rekabet cok sert karlar dusuk. nokianin geleceginin parlak olmamasida bu yuzden
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Klasör.:X:.

quote:

katılıyorum

Evet felsefeci bir bakşış açısı sevgili kardeşim. Düzeltmem gerekirse, illaki üretmesine gerek yok, saygı duysun yeter... Bunu demek istedim. İkincisi bir tüketiciye satın aldığı ürünü baz alarak angut deme hakıını kimden alıyorsun, bu nasıl bir bakşış açısı acaba? Sen bana bunu anlat. Ben sana angut demiyorum, sen bana angut diyorsun. O yüzden sen anlat sevgili kardeşim; Ben neden angutum? Veyahut sen nasıl bir süper zekasında bu tuzağa düşmüyorsun? Anlatsana bana, belki bizde aydınlanır doğru yolu buluruz elektronik peygamberi.

aaa o cümleleri ben yazmadım ki siz yazdınız..mesajıma bakın bakalım angut kelimesi geçiyormu

Ayrıca düzetlmem gerekirse diye başlayan cümlenizi kabul etmiyorum.Lafı kıvırmam gerekirse demeniz gerekirdi...konuştuğunuzu kulağınız duysun ya da yazdığınızı gözünüz okusun.

Herneyse şu bir gerçek ki kimse kimseye aldığı ürün dolayısı ile hakaret edemez.Bu anlamda size katılıyorum çok çok doğru.Ancak tüketici biliçli mi bilinçsizmi diye sorgulamak lazım...Hani bilmemek değil öğrenmemek ayıp derler ya...Şu anda bile bir çok markada gerek tasarım gerek donanım gerekse yazılım konusunda daha iyi alternatiler olmasına rağmen daha uygun fiyatlı olmasına rağmen ve bunu bildiği halde ayfon sevdasına bu telefonu almaları insanın sahip olduğu düşünebilme yetisine mantığına ters.Tabi ki bu tersliğin Türkçe de bir çok karşılığı mevcut.Bu mevcut terimlerin olması burada sayabileceğimiz anlamına mı gelir? tabiki hayır.Zaten ben saymadım.Bunu siz söylediniz.Şimdi size katılmıyorum mu demeliydim?Peki burada mesaj yazmamdaki amaç nedir?Biliçli bir tüketici olarak bazı bilinçsiz kişilerin(fanfoy olmayan) koyun psikolojisine girmelerini engellemek.Bir şey üretmesem bile millet de farkındalık yaratmak.

edit:imla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Klasör.:X:. -- 30 Temmuz 2011; 22:03:51 >
  • cebinde 5 lirası olmayan liseli veletlerin,elinde İphone ile gezen sakış şişiren kızların ve kroların eline düşmüş İphone...alacaksamda almam mümkün değil...Stew i daha fazla zengin etmeye gönlüm el vermezzz...daha flaşlı videoları bile oynatamıyor...piyasaya yön vermesi dışında asla desteklemiyorum Apple...ha yön vermezsede bir yön veren olur oda dert değil ...
  • Apple her türlü satıyor,destegi veriyor,yazılımını geliştiriyor,kullanıcıyı yarı yolda bırakmıyor,reklamı yapıyor deyim yerindeyse KÖPEK gibi satıyor,varsa bunları yapan başka firmalar apple almasın millet gitsin başka marka alsın sizinde bu antifanlılığınız son bulsun nasıl olur acaba ?
  • belirli aralıklarla tek bir model piyasaya çıkardığından dolayı almaya devam edeceğim aslında apple ürünlerini.. diğer markalar gibi 2de1 ürün çıkarıp insanları keşke bunu değil şu modelini alsaydım durumunda bırakmıyor; diğer firmalar gibi yeni model çıkarttığında sadece bikaç ay önce çıkardığı telefonu üvey evlat moduna sokmuyor böylelikle.. bu kadar çok satmasının nedenide budur belki, donanımı en iyi değil, yazılımı en iyi deniyor ancak o da olmasın hadi, ancak müşteri memnuniyeti ve ürün desteği konusunda kimsenin apple ı birincilikten farklı bir sıraya koyacağını sanmıyorum.. en azından objektif olanların
  • Oha 2007'nin grafiğinde Nokia'da en büyük pay varken 2011'in grafiğinde Nokia yok. Böyle şutlarlar adamı işte.

Edit: Mesajımı eksileyen çok zeki arkadaşlara, yanlış bişey mi söyledim? İkinci grafikte Nokia yok, bu kadar basit.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .WondercrafteR. -- 1 Ağustos 2011; 14:17:43 >
  • Bugün gazetelerdede yazıyordu.Apple 75milyar dolarlık nakit para ile amerika birleşik devletlerini sollamış durumda... 2 milyar dolar fazlasıyla ....jobs yakında ülke satın alır. kiytiriktan cep telefonuyla ağır sanayiyi gecmis

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musti198080 -- 30 Temmuz 2011; 22:06:17 >
  • grafiği neden şu şekildede okumuyoruz? 2007 de sadece "ben" diyan nokia bugün akıllı telefonda yok acaba 2011 de "ben" diyen apple neden 2015 te olsun? 76 milyar dolar meselesine gelince abd bütçesinden fazlaymış elindeki nakit! Buna inanana saf kelimesi bile yetersiz abd nin sadece savunma bütçesini netten araştırın lütfen.(tabi birde bir devletin bütçesinin tam olarak ne demek olduğunuda)
  • quote:

Orijinalden alıntı: srky43

Bugün gazetelerdede yazıyordu.Apple 75milyar dolarla amerika birleşik devletlerini sollamış durumda... 2 milyar dolar fazlasıyla ....jobs yakında ülke satın alır. kiytiriktan cep telefonuyla ağır sanayiyi gecmis

O amerikan devletinin elindeki nakit miktarı ülkenin tamamının serveti değil. Steve jobs kendini satsa amerikayı alamaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *RoyalBlue* -- 30 Temmuz 2011; 19:07:42 >
  • daha düne kadar Telsim'i Vodafone 4 milyar dolara satın almıştı,artık gerisini siz düşünün...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.