Şimdi Ara

EL FRENİ SORUSU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
17.240
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • El freninin üzerindeki düğmeyi hem çekerken hem de indirirken kullanmak mı doğrudur?

Yoksa düğmeye basmadan sadece kolu yukarı çekmek mi doğrudur?

Düğmesiz çekince gırrrçç sesini duyuyoruz.

Düğmeye basarak çekince ses olmuyor.

Bu 2 yöntemden hangisi doğru?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi senersongur -- 24 Temmuz 2011; 21:02:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: senersongur

El freninin üzerindeki düğmeyi hem çekerken hem de indirirken kullanmak mı doğrudur?

Yoksa düğmeye basmadan sadece kolu yukarı çekmek mi doğrudur?

Düğmesiz çekince gırrrçç sesini duyuyoruz.

Düğmeye basarak çekince ses olmuyor.

Bu 2 yöntemden hangisi doğru?

İndirirken basmak zorundasin zaten ama kaldirirken gerek yok
  • Virajları el freni çekerek döneceğin zaman düğmesine basılı tutup çekersin. Onun haricinde direk tutup çek. Bugüne kadar el freninin düğmesi bozulan araca rastlamadım oldukça sağlamdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Selçuk ALAGÖZ

Virajları el freni çekerek döneceğin zaman düğmesine basılı tutup çekersin. Onun haricinde direk tutup çek. Bugüne kadar el freninin düğmesi bozulan araca rastlamadım oldukça sağlamdır

• quote:

Virajları el freni çekerek döneceğin zaman düğmesine basılı tutup çekersin. Onun haricinde direk tutup çek. Bugüne kadar el freninin düğmesi bozulan araca rastlamadım oldukça sağlamdır

Teknik olarak ne fark oluyor düğmeye basarak dönmekle, basmadan dönmek arasında?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sexuality

quote:

Teknik olarak ne fark oluyor düğmeye basarak dönmekle, basmadan dönmek arasında?

Bastığın zaman hemen indirebiliyorsun ama basmazsan daha zor iniyor o kaldığı dişte takılabiliyor. Şöyleki mesela el freni çekili ve indireceksiniz düğmesine basarak aşağı indirmezsiniz çok az yukarı çekip sonra indirirsiniz. Dönerken düğmeye basıp çekerseniz buna gerek kalmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lonely_man -- 24 Temmuz 2011; 21:16:19 >

• el freni ile dönüşte düğmeyi bırakmak tekerlekleri kilitler, düğme bırakılmazsa dönülür.

bahsi geçen 'gırc' sesini duymak bence gerekli. indirirken düğmeye basılır,çekilirken basılmaz. 'gırç' diye çekilir.
  • Düğmeye hep basarım.Zararı yoktur,daha önce tartışılmıştır.
  • Tam resmini bulamadım da cırt kelepçe mantığı var. Düğmeye bastığınızda boşa çıkıyor göbek.

EL FRENİ SORUSU
  • Sözkonusu düğme (buton, şalter, anahtar, tuş, çıkıntı, vb.) arka tekerleklerin fren balatalarını çeken telleri kumanda eden tırnaklı manivela kolunun gerdirme çarkı üzerinde bulunan mandalı kontrol eder.

Arkadaşlarımın ifade ettiği gibi el frenini bırakırken (!) basmak zorundasın, çünkü tellerin gerginliğini kumanda eden manivelanın tırnağını mandalı çekerek boşaltmak zorundasın, yoksa gerdirme çarkı gerginliğini bırakmaz ve balatalar diski veya kampanayı kilitlemeye devam eder. Çekerken ise bassan da olur, basmazsan da.

Ben basmam, Cart Kaba Kağıt sesini duyacak şekilde çekerim (ASX'te, çünkü PASSAT'ta EPB var).

Aşağıda PAW ve RACHET SEGMENT olarak gözle görülebilir.

EL FRENİ SORUSU

• Arka tekerlekleri Disk Frenli araçlarda bu sistem, fren balatalarını mı sıkıştırıyor?

Arka frenleri Kampana ve Disk olanlarda mekanizma farklı çalışıyor mu?
  • quote:

Arka tekerlekleri Disk Frenli araçlarda bu sistem, fren balatalarını mı sıkıştırıyor?

hayır aynı.
  • quote:

Arka tekerlekleri Disk Frenli araçlarda bu sistem, fren balatalarını mı sıkıştırıyor?

Bazı araçlarda kampana,
    Bazı araçlarda disk

ama

Bazı araçlarda arka tekerlerde hem DİSK, hem KAMPANA var!

Mesela MERCEDES-BENZ'lerin eski modellerinde dışarıda DİSK ama içeride (poryada) KAMPANA var, bu tabi davul gibi büyük bir kampana değil, fakat içinde el freni halatlarına bağlı balatalar var, pedal freni diske ve el freni de kampanaya kumanda ediyordu.

Mercedes Benz W124

EL FRENİ SORUSU

FIAT 244

EL FRENİ SORUSU

EL FRENİ SORUSU

EL FRENİ SORUSU

• Merhaba Taner Bey,

bildiğim / kullandığım tüm arkada da disk olan araçlarda göbekte kampana sistemi var. Aksi halde fren, aracı sabitleme amacıyla (Feststellbremse) olarak kullanılırken uzun süre fren momentinin azalmayacağı nasıl garanti edilebilir?

Saygılarımla
  • Cırt diye çekmem sevmiyorum neden bilmiyorum.Düğmeye basıp çekerim kontrol amaçlı bi diş daha çekip bir kere tık sesini duyarım yeter.Eğer kaldırım kenarındaysam direksiyonu da kaldırıma dik şekilde kırar vitesi 1 e alır inerim.
  • Aracın kitabında düğmeye basmadan çekin yazıyor.

Araç: Opel Astra H
  • çekerken düğmeye basmaya gerek yok ama alışkanlık olmuş yine de basıyorum. o zaman arkadaşların dediği gırç sesi gelmiyor. ama sonuçta diski kitliyor yine de. indirirken hafif yukarı kaldırıp öyle düğmeye basıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atmosphere -- 25 Temmuz 2011; 9:39:21 >
  • El freni çekmenin raconudur cart sesini duymak, o sesi duymayınca emin olamıyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sirdiesel

Merhaba Taner Bey,

bildiğim / kullandığım tüm arkada da disk olan araçlarda göbekte kampana sistemi var. Aksi halde fren, aracı sabitleme amacıyla (Feststellbremse) olarak kullanılırken uzun süre fren momentinin azalmayacağı nasıl garanti edilebilir?

Saygılarımla

Merhaba Sir Diesel,

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Gelişen zaman içerisinde araçların frenleme sistemlerinde de gelişmeler yaşandı ve bunlar toplu üretilen araçlara uygulandı. 2000 Yılında gördüğüm SEAT Toledo'yu satın alma sebeplerimden en önemlisi olmasa bile bir tanesi aracın DÖRT DİSK FREN olmasıydı. 2006'da aldığım FIAT Grande Punto'da yine kampana vardı fakat kapaklı jant olduğundan kampana görünmüyordu (zaten hemen paslanmıştı).

Şu an kullandığım PASSAT'ta el freni yerine Elektronik Park Freni var, klasik el freni sistemine ait hiçbir parça yok, park freni de arka tekerlerde bulunan fren disklerine baskı yapan balataların toroidal tork motoru ile sıkıştırılması sureti ile çalışıyor, zaten böylece AUTO-HOLD (gelişmiş HILL HOLDER) sistemi de bu düzeneğin yan ürünü olarak ortaya çıkıyor ve çok da işe yarıyor.

Saygılarımla,

Taner Göde

BMW'nin yeni SLIM RIM fren disk sistemi, daha hafif, daha etkili.

http://wot.motortrend.com/bmw-researching-lightweight-springs-brakes-reduce-unsprung-weight-66993.html

EL FRENİ SORUSU

EL FRENİ SORUSU

• quote:

Orijinalden alıntı: engişdene

El freni çekmenin raconudur cart sesini duymak, o sesi duymayınca emin olamıyorsun.

Uzun yolda da kolun üzerindeki düğmeye ara sıra basıp boşluğunu almak da keza öyle.

2003'te aldığım SEAT Toledo'nun el freni kolunun plastik kaplamasının sabitleme tırnağı sıcağın etkisi ile yumuşadığında el freni kolu yazın genelde elimde kalırdı, SEAT Yetkili Servis buna hiçbir çözüm bulamadı, emimin de bu sorun birçok SEAT Toledo sahibinde de devam etmekte.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.