Şimdi Ara

Kocaelindeki Bologna Sistemi Hakkında[Kocaeli Yazacak Arkadaşların Dikkatine!]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
9.713
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Netteki araştırmalarım sonucu Kocaeli üniversitesinde bologna sürecine girilmiş sanırım avrupa birliğine uyum için falan filanmış.Şöyle ki normalde bir ünide kişi sınavdan 35 alsa bile çan eğrisi sayesinde veya birinci veya 2. büt veya yaz okulu sayesinde dersi geçebilirken kocaelinde 65 altında alırsan dersten direk kalıyorsun bu her bölümde geçerli.Fazla etkilemez diye düşünenler sorularını öğrencilere yöneltsin etkileyip etkilemediğini görsün. başka hangi üniversitelerde varsa yazarsanız sevinirim.

quote:

Orijinalden alıntı: EhrimeN

Birkaç şeyi netleştireyim sizin için:

Yeni öğrenciler için geçme notu (CC) 65'dir. 65 ve üzerinde puan alınan dersler başarılı sayılır. Bir dersten 50 ile 64 arasında not alırsanız koşullu başarılı olursunuz. Koşullu başarılının anlamı da eğer o yarıyıl içerisinde dönem ortalamanız 2.00 ve üstünde ise o dersi de geçersiniz. 2.00'ın altındaysa o dersi alttan alırsınız. 50'nin altında not alınan dersler direk alttan alınır. Ve evet, bütünleme ve yaz okulu da yoktur.

Ayrıca bu yönetmeliğe tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi dahil değil. Onların yönetmeliği ayrı.

Ayrıca mezun olduğumuz zaman alacağınız diploma, eğer alabilirseniz, diğer diplomalardan daha değerli olacak.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• avrupa birliğine uyum ne alaka yahu ? bak yazıcaktım sanki tercihlere ama soğudum bu dediğin yüzünden.
  • Avrupa'daki üniversitelerle öğrenci alışverişi için gerekliymiş hocam ama İTU veya yıldızın daha once bu tarz şeyler yaptığını sanmıyorum daha bilgili arkadaşlar aydınlatacaktır mutlaka.
  • Bologna Süreci Nedir?

Bologna süreci 2010 yılına kadar Avrupa Yüksek Öğretim Alanının oluşturulması için ortaya konan hedef ve reformları ifade eder.

Her ülkede ulusal durum ve kültürle uyumlu olmak kaydıyla eğitim kalitesini iş dünyası ve sivil toplum beklentilerine uygun bir şekilde artırmayı, deneyimleri paylaşmayı, işbirliğini, kazanılan yetkinliklerin geçerliliğini sağlamayı amaçlamaktadır.

Bologna Süreci 1999 da 29 Avrupa ülkesinin Eğitim Bakanlarının bir araya gelmesi ile başladı. 2001 de Türkiye bu sürece dahil oldu. Halen 47 ülke bu süreç kapsamında olup 2010 yılında sürecin tamamlanması beklenmektedir.

1999 yılında Yükseköğretim kurumlarında öğrenci/öğretim üyesi hareketliliğini teşvik, kolay anlaşılır ve karşılaştırılabilir derece sistemi, ortak kredi sistemi, lisans/yüksek lisans şeklinde iki kademeli eğitim, kalite güvencesi ve Avrupa doktora ve araştırma alanlarının oluşturulması şeklindeki programla yola çıkıldı. Her 2 yılda bir yapılan takip ve geliştirme toplantıları sonucunda 2007 de Londra' da 3 kademeli eğitim sistemi (lisans, yüksek lisans, doktora), ulusal yeterlilikler çerçevesi, kalite güvencesi (Avrupa ilke ve standartları ile uyumlu), öğrenci katılımı, uluslararası katılım, diploma ve öğrenim sürelerinin tanınması, yaşam boyu öğrenme ve ortak derecelerin oluşturulması önerileri kabul edildi.

Her iki yılda bir ülkelerin Bologna sürecindeki aktivitesi izlenmekte, rapor yayınlanmakta olup süreç 2010 da tamamlanacaktır.

kocaeli üni. sitesinden 2010 da kalkacak sistem deniliyo.

• Celal Bayar Üniversitesi'nde de böyle. Çan falan yok, ne alırsan o. Bence öylesi daha iyi. Çan sistemini de görüyoruz bazen, adam 35 ile ders geçiyor.

Ayrıca yine bazı üniversitelerin aksine finalde minimum 60 alma sınırı var. İsterse vizen 100 olsun.

Anlayacağınız üzere harf sistemi yok, 4'lük sistem de. ama değiştireceklermiş, tabi sonraki sene yürürlüğe girer.
  • Kocaeli Üniversitesinde bologna süreci yüzünden yaz okulu yok,bütünleme sınavı yok, çan yok ve geçme notu 65,yani öğrenciler açısından okulun uzaması demektir bu . Ayrıca yatay geçişi bile yasaklamışlardı, geçen sene kaldırdılar bu sene ne yaparlar gerçekten kestiremiyor insan. Tercihinizi yaparken bunlara dikkat edin
  • Up!
  • tıp da da durum böyle mi?
    tıp fakültesinin hastane ile aynı bina oldugunu duymuştum o da ayrı bir durum..
  • mesajım bulunsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

Celal Bayar Üniversitesi'nde de böyle. Çan falan yok, ne alırsan o. Bence öylesi daha iyi. Çan sistemini de görüyoruz bazen, adam 35 ile ders geçiyor.

Ayrıca yine bazı üniversitelerin aksine finalde minimum 60 alma sınırı var. İsterse vizen 100 olsun.

Anlayacağınız üzere harf sistemi yok, 4'lük sistem de. ama değiştireceklermiş, tabi sonraki sene yürürlüğe girer.

Nasil celal bayardan memnun musun hocam staj imkanlari vb...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkfire45

quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

Celal Bayar Üniversitesi'nde de böyle. Çan falan yok, ne alırsan o. Bence öylesi daha iyi. Çan sistemini de görüyoruz bazen, adam 35 ile ders geçiyor.

Nasil celal bayardan memnun musun hocam staj imkanlari vb...

Ben çok memnun değilim; ama şimdi girecekler daha memnun olacak. Çünkü rektör değişti, arkasında hükümet desteği var. Adam makine mühendisi ve gerçekten iyi işler yapacak gibi duruyor. Hazırlık sınıfı getiriyor, %30 ingilizce getiriyor, geçme notu yükseldi, yaz okulu geldi, erasmus geldi, kampüs olanakları gelişti, gelişiyor, gelişecek. Benim zamanımda bunların hiçbiri yoktu. Manisa sanayi bölgesi, hatta bir kere Avrupa'nın yatırım yapılacak en iyi yeri seçildi. OSB sürekli büyüyor, orada iş var.

Staj imkânına gelince, birkaç kişiye hoca ayarlamış onun haricinde herkes kendi ayarladı. Benim son stajım BOSCH'ta oldu, gayet güzeldi.

• tıp da da aynı durum söz konusu mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cartilage

tıp da da aynı durum söz konusu mu?

Bildiğim kadarıyla bu durumun olmadığı herhangi bir bölüm yok.
  • Up.Bu sistemin geçerli olmadığı bölüm var mı acaba?
  • Birkaç şeyi netleştireyim sizin için:

Yeni öğrenciler için geçme notu (CC) 65'dir. 65 ve üzerinde puan alınan dersler başarılı sayılır. Bir dersten 50 ile 64 arasında not alırsanız koşullu başarılı olursunuz. Koşullu başarılının anlamı da eğer o yarıyıl içerisinde dönem ortalamanız 2.00 ve üstünde ise o dersi de geçersiniz. 2.00'ın altındaysa o dersi alttan alırsınız. 50'nin altında not alınan dersler direk alttan alınır. Ve evet, bütünleme ve yaz okulu da yoktur.

Ayrıca bu yönetmeliğe tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi dahil değil. Onların yönetmeliği ayrı.

Ayrıca mezun olduğumuz zaman alacağınız diploma, eğer alabilirseniz, diğer diplomalardan daha değerli olacak.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

Bu son kısmı biraz daha açar mısın hocam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Reasonable

quote:

+
  • evet ? merak ettim
  • quote:

Orijinalden alıntı: yatalak kasif

quote:

Orijinalden alıntı: Reasonable

quote:

+

Avrupa'da yüksek lisans yapacaksanız veya çalışacaksanız diplomanız tanınıyor. Akredite olmamış bir üniversite mezununu tanımıyorlar. Belki denklik sınavı falan vardır, bilmiyorum. Avrupa'da da her ülke kabul etmiyor bunu, onu da belirteyim.

• Up!
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.