Şimdi Ara

Apple: Lion ilk gün 1 milyon kez indirildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
4.079
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple: Lion ilk gün 1 milyon kez indirildi

Apple’ın Mac OS işletim sisteminin 10.7 sürümü Haziran ayında tanıtılmış ve OS X Lion adını almıştı. Çoklu dokunmatik özelliği, Mission Control görev yöneticisi, tam ekran uygulamalar, entegre Mac App Store, uygulamaları kolayca çalıştıran LaunchPad, sistemi yeniden başlattığınızda kaldığınız yerden uygulamaları çalıştıran Resume, dökümanları otomatik kaydeden AutoSave gibi 250’den fazla yenilik getiren OS X Lion sürümünün Mac App Store üzerinden satışa sunulacağı açıklanmıştı.

Böylece Apple hem kutu içinde satılan işletim sisteminin perakende masrafından kurtulacak hem de daha kolay ulaşılabilmesini sağlayacaktı. Nihayet OX S Lion’un bireysel kullanıcı versiyonu 29.99$’dan sunucu versiyonu 49.99$’dan 20 Temmuz’da Mac App Store’dan satışa sunuldu. 4GB büyüklüğündeki dosya Apple’ın sunucularından indirilebiliyor.

Bir işletim sisteminin internet üzerinden resmi olarak indirilebilir olması çok alışıldık bir durum değil. 4GB’lik bir dosyaya yüklenilmesi nedeniyle Apple’ın sunucularında sıkıntı yaşanacağı hatta çökmelere neden olacağı eleştirileri yapılmıştı. Ancak beklenen olmadı ve Apple yeni pazarlama stratejisinde ne kadar haklı olduğunu gösterdi.

Apple dün yaptığı duyuruda OS X Lion sürümünün ilk gün 1 milyondan fazla indirildiğini ve tarihte en hızlı satılan Mac işletim sistemi olduğunu açıkladı. Küçük bir hesapla indirme trafiğinin 3.6 Petabyte seviyesine çıktığını söyleyebiliriz.

Apple Global Ürün Pazarlama başkan yardımcısı Philip Schiller, OS X Lion’ın müthiş bir başlangıç yaptığını ve gelen tepkilerin fantastik olduğunu belirtti. 

Mac App Store 123 ülkede erişilebilir durumda. Kullanıcılar iTunes hesaplarıyla mağazaya ulaşabiliyorlar. Ancak mağaza uygulamasını kullanabilmek için işletim sistemini Mac OS X 10.6 sürümünden sonrasına güncellemek gerekiyor.

• Ben almasam 999.999'da kalırlardı :)) saka bir yana adamlar vaat ettiklerini yapıyorlar. Dijital download olayı da çok başarılı oldu. Yükleme uygulamasının icinden dmg çıkarıp sıfır kurulum yapmakta mümkün :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 6 Haziran'dan mac gun gecti? Bu kadar surede ne kadar bilgisisayar satildi?

Saniyorum ki Up-To-Date programiyla indirilen Lion'lar da bu 1 milyon sayisina dahil. Tam bir aciklama yok, bu yuzden 1 milyon satildi olmuyor.

Ayrica sunucularin cokmesini kim bekliyordu acaba? O kadar arsayi bosuna almadilar heralde server lari dosediler oraya :D
    24 saatta 4 milyon GB indirildiyse iCloud'un da dayanikli olacaginin kanitidir bence.

TTNet ile 1.2 MBps hizi aliyorum. Torrent'de 1.2 MB rahat goruyorum. Mac App Store ile indirirken 700-800 hizlarinda gidip geldim, buda normal bence.

Not: Amerika'daki Apple Store'larda Lion'i indirebilmek icin ayriyetten AirPort hazirlaniyo diye dedikodular vardi, ondan haber var mi? Yoksa Apple Store'un normal Wi-Fi'sindan genel olarak mi indirilecek.
  • Bir günde 30 milyon dolar.
  • Bugune kadar kullandigim en iyi Mac Os surumu
  • esaslı bir işletim sistemi olmuş. insan başından ayrılamıyor.
  • Normal laptop ve pc lere kurabiliyormuyuz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Adamlar çok akıllı pazarlama stratejisi yürütüyor.. Windows olsa 150$ der, uğraş ki bu paraları kazanasın..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ender

Normal laptop ve pc lere kurabiliyormuyuz

Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum sıkıldım artık windows a format atmaktan..
  • appleın ürünlerinin pahalı olmasına hep alışmışızdır da neden işletim sistemi güncellemeleri bana microsofta göre ucuz geliyor? bu indirmeyle sıfırdan kurulum yapılabiliyormu acaba? ve usb disk ile mi yapılıyor?

birde kullanıcılar önceki sürüme göre ciddi farlılıklar hissettiler mi acaba? çünkü çok metetmişlerdi bu sürümü..
  • quote:

Orijinalden alıntı: red_blade

quote:

Orijinalden alıntı: ender Normal laptop ve pc lere kurabiliyormuyuz
    Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum sıkıldım artık windows a format atmaktan..

Resimli mac kurulumu... mac kurmak iteyenler bi göz atsın işlemcinizin sağlam olması gerek söliğim ;)

• quote:

quote:

Sorunuzun cevabı:

http://forum.donanimhaber.com/m_50722375/mpage_1/f_/key_//tm.htm#50722375

Bugün bi sistem yedeği alıp Lion kurmayı deniycem...

• @tahir40 teşekkür ederim yüklenebiliceğini tahmin ediyordum aslında ama merak ettiğim hangi parçalarla nasıl performansı veriyor ?, daha 1 ay olmadan windows 7 ye format atmak zorunda kaldım birazdan format atıcam malasef :S
  • quote:

@tahir40 teşekkür ederim yüklenebiliceğini tahmin ediyordum aslında ama merak ettiğim hangi parçalarla nasıl performansı veriyor ?, daha 1 ay olmadan windows 7 ye format atmak zorunda kaldım birazdan format atıcam malasef :S

Format at, tüm yazılımları kur, sonra Ghost ile bir yedek al, ne zaman format atman gerekse 5 dakikada ilk gün format attığın gibi kullanırsın windowsu. Ben Snow Leopard kullanıyorum. Performansı aynı donanıma sahip bir Mac'le aynıdır, sonuçta aynı yazılım aynı donanım. Benim yüklediğim laptop 2 yıllık, sonuçta yeni bir sandy bridge mac'le boy ölçüşemez, ama gidip MActaki işlemci ram vs, donanımı aynı bir laptop alırsan güncel MAc performansı alırısn...
  • quote:

Orijinalden alıntı: tahir40

quote:

quote:

Sorunuzun cevabı:

http://forum.donanimhaber.com/m_50722375/mpage_1/f_/key_//tm.htm#50722375

Bugün bi sistem yedeği alıp Lion kurmayı deniycem...

Sorunun cevabi diyip kendi satis linkinizi vermeniz ne kadar cevap oluyor?

Google'da hackintosh olarak aratirsaniz osx kurma yollarina ulasirsiniz. Ancak hic bir zaman mac teki performansi alamazsiniz. Mac kullanmamis arkadaslar ayni performans oldugunu iddia edecekler normaldir ancak ikisinide kullanan farki anlar.

• quote:

quote:

@tahir40 teşekkür ederim yüklenebiliceğini tahmin ediyordum aslında ama merak ettiğim hangi parçalarla nasıl performansı veriyor ?, daha 1 ay olmadan windows 7 ye format atmak zorunda kaldım birazdan format atıcam malasef :S

Format at, tüm yazılımları kur, sonra Ghost ile bir yedek al, ne zaman format atman gerekse 5 dakikada ilk gün format attığın gibi kullanırsın windowsu. Ben Snow Leopard kullanıyorum. Performansı aynı donanıma sahip bir Mac'le aynıdır, sonuçta aynı yazılım aynı donanım. Benim yüklediğim laptop 2 yıllık, sonuçta yeni bir sandy bridge mac'le boy ölçüşemez, ama gidip MActaki işlemci ram vs, donanımı aynı bir laptop alırsan güncel MAc performansı alırısn...

Böyle bir şey yok. Resmi olarak Apple zaten sunmuyor. Gayri resmi sürümlerde ise aynı performans vermesi söz konusu değil. Bunu bütün macçiler bilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: OBA INC

quote:

quote:

Böyle bir şey yok. Resmi olarak Apple zaten sunmuyor. Gayri resmi sürümlerde ise aynı performans vermesi söz konusu değil. Bunu bütün macçiler bilir.

Herlade bütün macçiler dediğin bir bilgisayara binlerce dolar verip aynı donanıma sahip bi kaç yüz dolarlık bir pc'ye MAcOSX kurulduğunu görünce zoruna gidenler demek istiyorsun Birader sen git bir bak bakalım, o performans vermez dediğin Hackintoshlar performans testlerinden kaç puan alıyor? Genelde Maclar özellikleri ekran kartı yönünden oldukça zayıftır, Malum, adamlar bir monitörün içine sistem kurduğundan donanım parçaları genel olarak moobil işlemci/mobil ekran kartı gibi parçalarla kuruluyor. Sen bir sandy bridge işlemcili, Sağlam bir gigabyte(bildiğim kadarıyla çoğu Mac anakart gigabyte tarafından üretiliyor) anakart Bir de güçlü ekran kartı ile Hackintosh kurarsan piyasadaki en kral Mac yanına yaklaşamaz. Ben orjinla MAC de kullandım, PC'lere MacOSX de kurdum ve ona göre konuşuyorum. Sen neye göre konuşuyorsun bütün macçiler kardeşim :P Gidip bir PC'ye MacOSX kurup yazılımları çalıştırdın da memnun mu kalmadın? Çalıştırdığın bir Benmarchtan düşük puan mı aldı?

• Ucuzmuş cidden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: f85tr

eski makinalara kurulum yapan arkadaslar , performans hız ısınma açısından deneyimlerini yazabilirmi ? ?

+1 bekliyoruz ...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: OBA INC

quote:

quote:

Herlade bütün macçiler dediğin bir bilgisayara binlerce dolar verip aynı donanıma sahip bi kaç yüz dolarlık bir pc'ye MAcOSX kurulduğunu görünce zoruna gidenler demek istiyorsun Birader sen git bir bak bakalım, o performans vermez dediğin Hackintoshlar performans testlerinden kaç puan alıyor? Genelde Maclar özellikleri ekran kartı yönünden oldukça zayıftır, Malum, adamlar bir monitörün içine sistem kurduğundan donanım parçaları genel olarak moobil işlemci/mobil ekran kartı gibi parçalarla kuruluyor. Sen bir sandy bridge işlemcili, Sağlam bir gigabyte(bildiğim kadarıyla çoğu Mac anakart gigabyte tarafından üretiliyor) anakart Bir de güçlü ekran kartı ile Hackintosh kurarsan piyasadaki en kral Mac yanına yaklaşamaz. Ben orjinla MAC de kullandım, PC'lere MacOSX de kurdum ve ona göre konuşuyorum. Sen neye göre konuşuyorsun bütün macçiler kardeşim :P Gidip bir PC'ye MacOSX kurup yazılımları çalıştırdın da memnun mu kalmadın? Çalıştırdığın bir Benmarchtan düşük puan mı aldı?

i7 işlemcilerin kendisi zaten bir kaç yüz dolar

http://ark.intel.com/products/43122/Intel-Core-i7-720QM-Processor-(6M-Cache-1_60-GHz)

Şimdi bana tutupta pilastik kasalı gacur gucur eden PiSi leri örnek verme. Hernes biliyor ne mal olduklarını. Git bilgisyarcılara bak ellerinde tamir edilmeyi bekleyen yığında PiSi var. Kaç tane tamirlik Mac gördün peki? Binlerce dolar dediğin mac 600 dolardan başlıyor bu arada. Senin yaptığın Serçeye Mercedes logosu takıp Serçedes yapmaya kalkmak. Serçe ile Mercedesin aynı olmuyacağını herkes bilir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.