Şimdi Ara

Araştırmalar Android uygulamalarının %8’inin özel bilgileri sızdırdığını belirledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
4.710
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Araştırmalar Android uygulamalarının %8’inin özel bilgileri sızdırdığını belirledi

2007 yılında Google’ın büyük umutlarla mobil platforma kazandırdığı ve o günden beri katlanarak büyüyen Android işletim sistemi Apple iOS ile birlikte sektörün lokomotifi konumunda. Ancak denetim eksikliği ve açık kaynak olmanın verdiği dezavantajlar nedeniyle zararlı yazılım konusunda bir türlü sınıfı geçemedi.

Android Market arayüzünü yenileyen ve daha sıkı güvenlik tedbirleri almaya çalışan Google buna rağmen zararlı yazılımların önünü alamıyor. Zararlı yazılımın ortaya çıktığı uygulamalar hemen mağazadan kaldırılsa da önemli olan çıkmadan tedbir alabilmek.

Güvenlik firması Dasient’in teknoloji bölümü başkanı Neil Daswani Android Market’te halen %8 oranında kişisel bilgileri sızdıran uygulamalar olduğunu belirtiyor. Firma olarak 10 000 Android uygulamasını incelediklerini ve 800’ünde yetkisiz sunuculara kişisel bilgileri sızdıran hareketler farkettiklerini açıkladı. Uygulamalardan 11’i ise izinsiz SMS yolluyor.

Google’ın geliştiriciler üzerinde Apple gibi baskı kurmaması aslında bir bakıma daha özgür uygulamalar geliştirilmesine yardımcı oluyor. Ancak bunun bedeli de zararlı yazılım istilası oluyor. 

Artık Google’ın daha kısıtlayıcı davranması gerekiyor. Çünkü gitgide büyüyen zararlı yazılım tehlikesi Android Market platformunun sona erdirilmesine bile neden olabilir. 

Neil Daswani yaptıkları incelemelerin tüm sonuçlarını 30 Temmuz’da Las Vegas’ta düzenlenecek Black Hat Konferansı’nda basınla paylaşacak. 

• yaşasın açık kaynak(?)
  • İste bu nedenle sevemedim Android'i. İnternete girerken cekiniyorum resmen. Bu duruma cozum bulunmazsa su an kullandigim cihaz kullandigim son Android'li cihazim olacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • saçmalık resmen.kapat bütün uygulamaları 1 hafta boyunca.kendi uygulamalarını koy markete.hepsini tek tek elinden geçir.sonraki uygulamalarıda onay yöntemi ile marketine koy. bunu sade bi vatandaş olarak ben bile düşünebiliyorsam,milyonluk şirketin bunu sadece özgür alan için düşünmemesi saçma.
  • Burayı yıkarlar. Ayrıca haberde dendiği üzere daha önce de androidin kişisel verileri sızdırdığı yönünde çok iddia ortaya atıldı. Açıkçası bu yüzden androide mesafeli duruyorum ama yine de cezbeden birşeyler var bu androidde.
  • Sadece telefonlarda değil bazi yazılımlar bunu gelenek haline getirmiş ve 3. kişilere verilerimizi gönderiyor. Bu zamanda en büyük yazılım firmalari sözde anket başlıgı altında bunu yapiyorlar..
  • Her isletim sisteminde var bu kadar yasa disi yazilim kotu amacli yazilim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • google da tıpkı apple gibi markete giren uygulamaları incelemiyormu? bu uygulamalar nasıl markete girebiliyor anlamıyorum.
  • tap tap revenge diye bir oyun var oynayanlar bilir ben telefonuma en az 5 kere rom değiştirmeme rağmen oyunu kurduğum an beni tanıdı (imkansız! her seyi kazirim silerim yok ederim) sonra düşündüm dedim muhtemelen imei yi aldılar diye zaten ben kapattigim halde kendini tekrar açıyordu ios kullananlarda bir denesinler çok güzel olur (facebook entegrasyonu falan yapmadim ayrıca emailli şifreli bir profil olusturmada yok beni nasıl anladı??)

ayrıca kredilerle indirdigim sarkilari bile hatırlıyordu
  • Android güvenlik zaafı en yüksek işletim sistemi. Bunları söylediğimde bok atıyorsunuz diyen çok Android fanı oldu ama bu haber tokat gibi bir kanıt oldu söylediklerime. Üstelik bu araştırmada sadece 10 000 uygulama araştırılmış. Yani buzdağının görünen kısmı. 200 000 uygulamayı araştırsalar sayı kimbilir kaç olur. :)

Sadece uygulamalar değil Android'in kendisi de zaten bu işi yapıyor. Google Maps ile sizi sürekli izliyor, kişisel bilgilerinizi reklam veren şirketlere satarak sizin profilinize uygun reklamlar vererek sizin mahremiyetinizi çiğniyor. Kendisi bile bunu yaparken diğer uygulamalar mı yapmasın. Hani derler ya imam bunu yaparsa cemaat ne yapar diye aynen o hesap. :)

Google bunca şeyi bedava veriyor da bunu babasının hayrına mı veriyor? Bu devirde kim kime bedava çalışır? Yoksa Google bunca ücretsiz şeyi nasıl finanse ediyor sanıyorsunuz? Şimdi de kendisine yeni kaynak arayışlarına başladı. Google+ bunların sonuncusu. Google+ ile asıl amacı yeni kimlik bilgilerine ulaşmak ve onları kullanarak onlar üzerinden para kazanmak. Ayrıca Google doğru kimlik bilgileri için sahte profil açmanın önünü kesti.

@NDS, senin haberin olmadan senin bilgilerin oynadığın oyunun sunucusuna gönderiliyor. Ki buna hiç şaşırmadım. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 22 Temmuz 2011; 1:51:37 >

• Android açık kaynak şudur budur babasının hayrına yapmıyorlar ya bunu millet sanıyorki Google Android işletim sistemi ile amme hizmeti veriyor peki neden bedava apps i çok diye. Ben Apple ı felan savunmuyorum onunda geçmişi temiz deil. Ayrıca içerik hırsızlığının başını face**** çekiyor kişisel bilgileri kime kaça sattığını bile bilmiyoruz. Bu işlerden sıyrılmanın 2 yolu var. Ya kafaya fazla takmayacaksın gizlim saklım yok malım meydanda diyeceksin yada teknoloji ile aranı bozacaksın içerik hırsızlığını kim yapmıyor ki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jibe -- 22 Temmuz 2011; 1:31:50 >
  • quote:

Güvenlik firması Dasient’in teknoloji bölümü başkanı Neil Daswani Android Market’te halen %8 oranında kişisel bilgileri sızdıran uygulamalar olduğunu belirtiyor. Firma olarak 10 000 Android uygulamasını incelediklerini ve 800’ünde yetkisiz sunuculara kişisel bilgileri sızdıran hareketler farkettiklerini açıkladı. Uygulamalardan 11’i ise izinsiz SMS yolluyor.

devamı

bu araştırmanın sonucu olarak sizdirmaları engellemek için kardeş kuruluş olan antıvirus programlarını kullanmanız size %98'e varan güvenlik sağlayacaktır.

şeklinde devam eder.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdem_zeus

quote:

devamı

bu araştırmanın sonucu olarak sizdirmaları engellemek için kardeş kuruluş olan antıvirus programlarını kullanmanız size %98'e varan güvenlik sağlayacaktır.

şeklinde devam eder.

Dasient firmasina helal olsun android kullananlari karsilasabilecekleri tehditleri gostermis peki ayni sirketin diger os lerden bahseden arastirmalari da varmi ?

• Bunlar tehlikeli durumlar her işletim sistemi bu konuya dikkat etmeli sadece android değil.
  • Basmış burayıp Apple Nokia fanları gene.

Yaşasın açık kaynak yaşasın özgürlük!

:D :D
  • Olabilir dogrudur google da kontrol etmeden koymasin markete canim.
  • Abartmanın gereği yok ha ben FBI'da çalışıyorum diyorsan git apple al o zaman :)) Google mutlaka bir çare düşünüyordur ama bence yaygara yapıp vay android söyleymiş böylemiş bir daha almam demenin luzumu yok :) Apple alabilen alsın alamayanda symbian'a dönsün o zaman,kim ne derse desin ben android kullanacam bu saatten sonra kimse beni döndüremez bu fikrimden :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nightmare70

Abartmanın gereği yok ha ben FBIda çalışıyorum diyorsan git apple al o zaman :)) Google mutlaka bir çare düşünüyordur ama bence yaygara yapıp vay android söyleymiş böylemiş bir daha almam demenin luzumu yok :) Apple alabilen alsın alamayanda symbiana dönsün o zaman,kim ne derse desin ben android kullanacam bu saatten sonra kimse beni döndüremez bu fikrimden :))

Apple almak da mantıklı olmaz ki, nereden biliyorsun ki iphone"un bilgi sızdırmadığını?
  • quote:

Orijinalden alıntı: uLtRaTRim

quote:

Orijinalden alıntı: Nightmare70

Abartmanın gereği yok ha ben FBIda çalışıyorum diyorsan git apple al o zaman :)) Google mutlaka bir çare düşünüyordur ama bence yaygara yapıp vay android söyleymiş böylemiş bir daha almam demenin luzumu yok :) Apple alabilen alsın alamayanda symbiana dönsün o zaman,kim ne derse desin ben android kullanacam bu saatten sonra kimse beni döndüremez bu fikrimden :))

Apple almak da mantıklı olmaz ki, nereden biliyorsun ki iphone"un bilgi sızdırmadığını?

ki sızdırıyor.çok değil adamın biri appleye açtığı davada adam haklı bulundu.Dolayısıyla ios da paralı olsa bile bilgi sızdırıyor...Ha çok mu önemli bence değil.Tabiki telefondan kredi kartı önemli şifreler gibi bazı bilgilerinizi girmiyorsanız....Benim nerde olduğumu öğrensinler ne yapacakki?Bayramda el öpmeye mi gelecek ki gelse çok memnun da olurum yani
    Tabi bunların yanında bazı riskli şeylerde yok değil tmm konum bilgileri felan önemsiz gözükse de telefonda bulunan şahsi multimedia içeriğin internete düşmesi de olası...

Aslında burada google suçlu görünmüyor.Açık kodlu yazlımın verdiği kolaylığı bazı açıkgözlü yan kesiciler :D kendilerine belki de prim sağlamaya çalışıyorlar.Yani suçlu o programların üreticileri google değil...Google program erişim kısımlarını iyi ayarlamalı bence...Bunun yanında en güvenli işletim sistemi bence symbian... 3.parti uygulamalar telefona hack yapmadan doğru düzgün çalışmıyor çünkü işletim sistemi her müdahaleye izin vermiyor.Bağlantılarda kolay kolay kendiliğinden izin verilmiyor.Symbian gerçekten bu konuda müthiş...(s60 3rd ve yukarısı)

• istedikleri kullansınlar verilerimi no problem yani sonuçta siyasi , mafia yada ajan değiliz dimi senin bnm verilerimi alıp napcakki en fazla istatistiki olarak kullanırlar...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.