Şimdi Ara

Araba anfisini evde kullanıcam...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
12.470
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2400w araba amfisine 1000 w pioneer sub bağlı bunu evde 600 watt lık power supply la çalıştırsam sistemim zarar görürmü????

parçalar;

ADS Ad 8000.4 2400 watt 4 kanallı amfi

Pioneer TS-W309 1000 watt Subwoofer

Alpine 280 watt MidBass

Codegen 600 watt ATX 12 v Power Supply

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi By Y-w-Z -- 20 Temmuz 2011; 19:35:57 >

• 2400watt'lık sistemi 600watt ile beslemek?

Sistemim zarar görür mü demişsiniz; kaldırmaz yakarsınız parçaları. 2400watt çıkış veren bir ampli'nin çektiği güç o düzeyde hatta +3,5 daha yüksekte olacaktır. Arada kazanç sağlayan sistemler kullanılmadığı sürece. Siz böyle bir soru sorduğunuza göre bahsettiğim sistemlerden kullanmayacağınız aşikar. Ayrıca araç için üretilmiş sistemleri eve yamamak yerine; ev için sistem seçip, alıp, kullanmanız çok daha mantıklı ve yerinde bir hareket olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xonar -- 20 Temmuz 2011; 22:09:20 >
  • Hocam patlatırsın her tarafı.
  • internette izlediğim sistemler 1000 watt ı geçik power supply larla bangır bangır çalıyolar... bi arkadaşa sordum böyle böyle bi sistemim war evde kullanıcam dedim bana 29 amperlik bi adaptör al dedi şimdi 29 amper yeterlimi çünkü bende şöyle düşündüm bu 600 watt lık power supply 27 amper güç üretiyo sesini sonlamıyacağıma göre olur herhalde dedim ama hep bi soru işareti wardı kafamda bu sitede çok bilgili insanlar war bana yol gösterir dedim sizce 29 amper azmı bana gidicek bi ekolayzer adaptörmü önerirsiniz onlarda 120 tl den aşağı değil ben en iyisi arabaya bağliğim.... (ew sistemi kullan demiştinya dostum bende 2 tane war) ama 1000 lik pioneer den dinlemek istemiştim neyse saolun bana yardımcı olduğunuz için yapcak bişi yok peder beyin arabasına bağlıyım 2 fırça çekicektir :D
  • kardeş bende bir zamanlar bağ evine kurmuştum bir sistem, 5 sene evvel.
    1 adet JBL 600.1 Mono anfi
    1 adet JBL 75.4 Stereo anfi
    2 adet Cadance 1000w subwoofer
    2 adet Alpine spr 17 mid takımı

ben sinyali bilgisayarla gönderiyorum kalite bir ses kartı almıştım creativin
    bilgisayarın poweri olmaz!
    gidiceksin bir trafo yapan elektronikciye en az 25 amperlik adaptör yaptırıcaksın kii ben 38 amper adaptör yaptırmıştım ses yarıda kesiliyodu..
    sen sana hesapla. 250 tl ye yaptırmıştım.
  • Nerden Biliyorsunuz Çalıştırmayacagını Denediniz mi ? 300 watlık 1 psu ile 1400 watlık anfi çalışıyor şu an pc de ve 1200 watlık pıoneer sub + 2 tane de 500 watlık hoparlör var güzel ses alıyorum ama tabiki akü yerini tutmaz ses yarıyı gectimi ışık gelip gedioyr anfi de ama verdigi ses insanı tatmin eder ha bu arkadasın anfisi 2400 watlık olabilir üzerindeki sigorta kaçlık dostum sen ona bak ve bagla düşük akım gelse zaten ses vermez onu gene anlarsın 2400 wat çok geliyor sanırım herkezin gözüne sigorta oldugu için bi sıkıntı cıkarmaz incelemek istiyenler jameson usa 505 Anfim ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknisye -- 21 Temmuz 2011; 21:24:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: teknisye

Nerden Biliyorsunuz Çalıştırmayacagını Denediniz mi ? 300 watlık 1 psu ile 1400 watlık anfi çalışıyor şu an pc de ve 1200 watlık pıoneer sub + 2 tane de 500 watlık hoparlör var güzel ses alıyorum ama tabiki akü yerini tutmaz ses yarıyı gectimi ışık gelip gedioyr anfi de ama verdigi ses insanı tatmin eder ha bu arkadasın anfisi 2400 watlık olabilir üzerindeki sigorta kaçlık dostum sen ona bak ve bagla düşük akım gelse zaten ses vermez onu gene anlarsın ..

Elektrik, elektronik hakkında bir bilginiz yok anlaşılan.

Ses yarıyı geçti mi ışık gidip geliyor diyorsunuz, üstüne aksini iddia ediyorsunuz. Stabil çalışma denilen birşey var. Böyle hareketle cihazlarını tehlikeye soktuğunuzun farkında değilsiniz, uyarayım yarın öbür gün bütün tesisatı elinize alabilirsiniz.

Ampli'nizin yaptığı görev basite indirgendiğinde elektrik enerjisini, ses enerjisine dönüştürmektir. Önce araştırın: Elektrik enerjisi, Ses enerjisi. 1400w ses enerjisi oluşturabilmeniz için +- 1400w'lık elektrik enerjisi kullanmak zorundasınız.

Kullandığınız ampli'de seviyeyi yükseltememenizin sebebi bariz olarak güç kaynağının yetmemesidir. Güç kaynağını yakıp, peşine ampli'yi yaktığınızda ne olacak peki? Kapasitesi 100kg olan asansöre 200kg bindirmeye çalışıyorsunuz, bilmem farkında mısınız?

Evet çalışır ama sağlıklı değil! Böyle bir sistem ne önerilebilir, ne de kullanılması doğrudur.

• quote:

Orijinalden alıntı: teknisye

Nerden Biliyorsunuz Çalıştırmayacagını Denediniz mi ? 300 watlık 1 psu ile 1400 watlık anfi çalışıyor şu an pc de ve 1200 watlık pıoneer sub + 2 tane de 500 watlık hoparlör var güzel ses alıyorum ama tabiki akü yerini tutmaz ses yarıyı gectimi ışık gelip gedioyr anfi de ama verdigi ses insanı tatmin eder ha bu arkadasın anfisi 2400 watlık olabilir üzerindeki sigorta kaçlık dostum sen ona bak ve bagla düşük akım gelse zaten ses vermez onu gene anlarsın 2400 wat çok geliyor sanırım herkezin gözüne sigorta oldugu için bi sıkıntı cıkarmaz incelemek istiyenler jameson usa 505 Anfim ....

Bu konuda bir şey bilmediğin belli sesi açıp ışık gidip geliyorsa 15 dk sonunda hem amfi hemde trafo cayır cayır ısınacaktır dengeli güç yetersizliğinden kaynaklanan durumlarda sistemi elinize alman kaçınılmaz

• bir psu anfi yetecek kadar güç beslemesi bende beklemiyorum çalıştırıyorum ama yetecek kadar ısısını koruyorum kaldırmıyacak kadar ses acmıyorum ve de bildigim için psu 2 tane var ayrıca 50-60 amper bir akım geciyor benim gibi birçok kişi böyle yapıyor 1 psu zaten ne kadar acarsan ac sesi psu kendini korumaya alıyor kendi kapatıyor 2 tane psu pek söz konusu degil anfiye yetiyor bir çok tandıklarım 1 psu da çalıştırıyor anfiyi ve de hepsinde sub var zarar görecek evet psu da anfi de ama psu kapattıgı için kendini sorun olmuyor ... Isınma mı ? çok az ısınmıyor bile Zaten çalıştırdıgım en fazla 1 saat dir ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknisye -- 23 Temmuz 2011; 18:46:24 >
  • 5 faradlık bi kapasitörde bağlasam sizce nasıl olur.... aslında 1000 watt a 1 farad yeter die bilirsiniz ama amfim 2400watt bu yüzden 2 farad olabilir die bilirsiniz ama ben almışken 5 farad olsun diorum :D
  • arkadaş adam bunu nasıl yapmış hadi son ses wermesekde inletir heryeri yine ben 1000 watt sub la bi ufak deneme yaptım kardeşimin tırışkadan bi 5+1 inin o küçün hoparlörlere giden kabloyu bi bağladım son ses wermediğim alde dışardan bass sesini duyuyodum 600 watt benim kafama yattı gibi bişey :D

http://www.youtube.com/watch?v=Cb5XsEuyt7s&feature=mfu_in_order&list=UL

buda sistemi kullandığı video

http://www.youtube.com/watch?v=6j-vztC3EBw&feature=mfu_in_order&list=UL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi By Y-w-Z -- 24 Temmuz 2011; 0:29:13 >

• PSU 12v verdiği için araba ampli'sini çalıştırır. Ayrıca düşük frekanslı sesler ortalığı inletir bu şekilde. Çok yüksek güce gerek kalmadan. Şöyleki benim 150w'lık el yapımı ampli'm de gayet evdeki camları inim inim inletiyor.

Ayrıca şunu belirteyim hayal ettiğiniz sistem, sahip olduğunuz ekipman ve bütçe ile sadece ve sadece gürültü yaratacaktır. Kaliteli bir ses değil. Herhangi bir yerde yüksek kaliteli bir sistem ile müzik dinlediğinizde bu sevdanızdan vazgeçeceğinize eminim.

Yüksek seste, yüksek kalite demek para demek. Millet boşuna binlerce lira dökmüyor bu sistemlere.

Zamanında heves ettik, bizde yapmaya kalktık böyle şeyler sonucu ele alınan ampli entegreleri, hoparlörler oldu. Yani bilmeden yorum yapmıyoruz burda.
  • kullan ve gör hocam içim rahat olsun
    bu arada 2400 w falanda bekleme o amfiden
    diğer bir konu ise amfinin randımanlı çalışması için olabilidiğince az kolon kullan power i yoran wattan ziyade paralel bağlanan kolon sayısıdır
    mesele benim oto amfim 1 ohm dur ve bileşenleri çok iyidir 2 ohmluk denemelerimde el yapımı özel power ım yüksek seste sorun çıkarırken 3 ohm da aynı ses seviyesinde daha rahat çalıyor işin geyiği boldur kullandıkça denedikçe çözersiniz kolay gelsin
  • Arkadaşlar ben gözümü karartıp yaptım sistemi şöyle söyliğim ewdeki cam çerçeve vitrin ayna ..... gerisini söylemiyim herşey zangır zangır 300watt RMS :D şöyle sözü tamamliğim anlatılmaz yaşanır ...... amfi ayarını saolsun MustangGT39 arkadaşım yardımcı oldu ayarladım ısınma yok buzgibi vede heryer inliyo titriyo odanın camı kırılcak sandım :D

Resimler....

• Arkadaşım öncelikle hayırlı olsun. O sistemi 600W psu ile besleyebilmen çok normal. çünkü kullandığın anfinin gerçek gücü yani rms gücü 600W bile değil. anfinin üzerinde yazan 2400W pmpo yani anlık güçtür. psu da yazan değer ise rms dir. yani ortalama güçtür. hoperlöründe yazan 1000W da pmpo güçtür. rms i 300-400W civarıdır. gönül rahatlığıyla o sistemi kullanabilirsin. herhangi bir problem oluşmaz
  • ben l7 ile 15 amperlik güç kaynağı kullandım 1 sene sorunsuz çalıştırdım bu ne olur
  • Arkadaşlar elimde 2000w edison amfi, 1 tane 700w premier subwoofer, 2 tane 600w kolon var. Bu sistemi evde kullanacağımdan 220v ile en ucuz maliyet ve en sağlıklı nasıl besleme yapabilirim? Bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşa çok minnettar kalırım. Bi de ekleyeyim; bu konuda hiç bir bilgim yoktur ama anlama eğilimim çoktur. Basit bi şekilde özetlerseniz çabuk anlayacağıma eminim ;) şimdiden çok tşkler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: selowatt

Arkadaşlar elimde 2000w edison amfi, 1 tane 700w premier subwoofer, 2 tane 600w kolon var. Bu sistemi evde kullanacağımdan 220v ile en ucuz maliyet ve en sağlıklı nasıl besleme yapabilirim? Bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşa çok minnettar kalırım. Bi de ekleyeyim; bu konuda hiç bir bilgim yoktur ama anlama eğilimim çoktur. Basit bi şekilde özetlerseniz çabuk anlayacağıma eminim ;) şimdiden çok tşkler.

12 v 30 amperlik switch mode olanlardan kullanabilirsiniz kısa devre korumalıdır
    tam kapasite ile çalışır

http://www.hepsikamera.com/balitech-3353-12v-dc-30a-switch-mode-adaptor-p-6037.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dephyr -- 24 Eylül 2011; 0:27:15 >

• çok tşkler kardeşim.. çok hızlı ve net çözüm sundun. siparişi verdim hemen. kolay gelsin
  • Evde 5 farad kapasitör falan kullanmayın havaya uçurursanız mazallah neler olabileceğini düşünmek bile istemem.

Videodan mikro Kapasitörün nasıl patladığını seyredin yeterli olacaktır sanırım.

http://www.youtube.com/watch?v=fyjFPhCtR0g
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.