Şimdi Ara

HTC, Apple'ın hangi iki patentini ihlal etti ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
4.267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• HTC, Apple'ın hangi iki patentini ihlal etti ?

Geçtiğimiz haftanın son iş gününde ITC'nin idari hukuk yargıcının, HTC'nin Apple'ın iki patentini ihlal ettiği yönünde karar vermesi; akıllı telefon dünyasında son dönemde yaşanan en önemli gelişmelerden biri oldu. Peki yargıca göre HTC, Apple'ın hangi iki patentini ihlal etti ?

İlk önce birkaç noktayı hatırlatmakta fayda görüyoruz. Bunlardan ilki verilen bu kararın son karar olmadığı; yani eğer yargıcın kararı ITC komiserleri tarafından onaylanır ise son karar verilmiş olacak. İkinci olarak HTC'nin yapacağı itiraz kabul edilirse; HTC açısından iki patenti ihlal etmek gibi herhangi bir sıkıntı olmayacak. Eğer HTC'nin itirazı reddedilir ve ITC'nin komiserleri de kararı onaylar ise HTC'nin Apple ile anlaşma zorunluluğu bulunuyor. Apple, anlaşmaya sıcak bakmaz ise HTC'nin ilgili patentlerle bağlantılı olan özellikleri cihazlarından çıkartıp satışına devam etmesi ya da ilgili cihazların satışını Amerika'da sonlandırması gerekiyor.

Gelelim haberimizin ana konusuna. HTC'nin ihlal ettiği yönünde yargıcın karar verdiği iki patent şunlar;

İki patentle ilgili olan ilginç nokta ise Apple'ın bu patentleri ne 2008 yılında ne de 2000'li yılların başında almış olması. Cupertino'lu "Seri iletilen veri için gerçek zamanlı sinyal işleme sistemi" ile ilgili olan patentini 1994 yılının Ağustos ayında, diğer patentini ise 1996 yılının Şubat ayında kayda geçirtmiş. Tarihlerden bahsetmiş iken patentlerle ilgili şu genel bilgiyi belirtmekte de fayda var. Ülkemizde ve diğer dünya ülkelerinde bir patentin geçerlilik süresi 20 sene. Bu süreden sonra buluşun konusu kamu malı sayılıyor.

HTC, Apple'ın hangi iki patentini ihlal etti ?

Bu uygulamanın Amerika'da başlama tarihi ise 15 Haziran 1995. Yani bu tarihten sonra kayda geçirilen patentlerin 20 senelik kullanım hakkı sadece mucidine ait. 15 Haziran'dan önce kaydettirilen patenlerde ise geçerlilik süresi patentin ilk uygulamasından 20 sene sonra ya da patentin kaydettirildiği tarihten 17 yıl sonra sona eriyor. Bu iki seçenekten hangisi daha ileri bir tarihe sebep oluyorsa o göz önüne alınıyor.

Apple'ın "Seri iletilen veri için gerçek zamanlı sinyal işleme sistemi" olarak tanımladığı 6,343,263 numaralı patent, genel örnek verilmesi gerekirse bir cihaz ile alınan ses, yazılı, görüntülü gibi verinin ağ üzerinden diğer cihazlara aktarılmasını sağlıyor. Bu patentle ilgili diğer bir ilginç nokta ise, içeriğinde cep telefonlarından ya da kablosuz ağlardan bahsedilmiyor olması. Daha yakın tarihte kaydettiriren 5,946,647 numaralı patent ise başlığından da anlaşılacağı gibi daha genel bir konu ile ilgili. Örnek vermek gerekirse; iPhone'da ya da Sensation'da bir mesajı açmak için, parmaklarınızı kullanıyorsunuz. Bu sırada ekrana dokunarak telefonunuza o mesajın verisinin açılması için emir gönderiyorsunuz.

Her iki patent için de oldukça genel örnekler verdiğimizden aklınızda "Bunları her cihaz yapıyor." şeklinde bir düşünce belirmiş olabilir. Fakat, verdiğimiz örneklerin başlangıç ve sonucu tarif ederken; başlangıçtan sonuca gidene kadar izlenen yolu tarif etmediğini unutmayalım.

Önümüzdeki haftalarda HTC ve Apple arasındaki bu konuda gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

• Bu patent haberleri de sıkıcı olmaya başladı artık. Yesinler birbirini de kurtulsunlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: mugurgok

Bu patent haberleri de sıkıcı olmaya başladı artık. Yesinler birbirini de kurtulsunlar
    Apple da mokunu çıkardı işin.

Senin taş satsan alacak bir sürü fan boyun var zaten. Neler ile uğraşıyorlar.
  • Patentlerin hak süresi 20 yıl denilmiş ama film ve kitaplarda bu süre çok daha uzun.Konu farklı normaldir ama benim kafama takılan konu şu x86 sonuçta patenti alınmış bir teknoloji, x86 nın ne zaman patent süresi bitecek bu konuda bilgisi olan var mı acaba?
  • Yahu şu Apple a laf atanları anlamıyorum siz Apple da hisse sahibi olsaydınız diğer firmalara zekatmı verecektiniz. Şirket olarak yapılması gerekeni yapıyorlar haklarını arıyorlar ve bunuda mahkeme yoluyla yapıyorlar zorbalıkla deil göründe ders alın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rap_turkk

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Rica etsem "Cupertino"nun ne olduğunu açıklayabilir misiniz?
  • kalifornia / Cupertino apple in merkez ofisinin bulunduğu il ilçe :D

quote:

Orijinalden alıntı: GhostBalaclava

Rica etsem Cupertinonun ne olduğunu açıklayabilir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: spaydix

kalifornia / Cupertino apple in merkez ofisinin bulunduğu il ilçe :D

quote:

Orijinalden alıntı: GhostBalaclava

Rica etsem Cupertinonun ne olduğunu açıklayabilir misiniz?
    ya dokunmatik olayında patent ulurmu allah aşkına...

kaç parmakla kaç çeşit kombinasyonla dokunma yapılabilir ki telefonda.... tekelleşme de bu kadar aptalca mantıkla olmaz. Çıkart kardeşim teknolojini, donanımını kaliten ortaya çıksın. Ozaman biz apple patent aldı diye tuşlu telefonlara dönelim apple da kendi kendine dokunsun...

• İyiki telefonu apple bulmamış yoksa halimiz dumandi.yok ahizemi kopyalamışlar.telefonlarına mikrofon koymuşlar tuş takımı koymuslara kadar giderdi Allah korusun :) Yakında manavlara pazarcilarada elma satmasınlar logomu çalmasınlar diye dava acarsa şaşırmayın :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musti198080 -- 17 Temmuz 2011; 18:33:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: jibe

Yahu şu Apple a laf atanları anlamıyorum siz Apple da hisse sahibi olsaydınız diğer firmalara zekatmı verecektiniz. Şirket olarak yapılması gerekeni yapıyorlar haklarını arıyorlar ve bunuda mahkeme yoluyla yapıyorlar zorbalıkla deil göründe ders alın.

"HTC tells Apple to compete instead of suing competitors"
    HTC apple'a yarışmacıları dava etmek yerine yarışmasını söylüyorhttp://www.droidmatters.com/news/htc-tells-apple-to-compete-instead-of-suing-competitors/

• Birde soyle dusunun. Yillarca caba harcayip, muadil teknolojiden daha ileri bir teknoloji yaratiyorsunuz. Sonra birileri gelip sizin yaratmis oldugunuz teknolojiyi, emekleri alip kendi urunlerinde kullaniliyorlar.

Ben olsam ne para, nede tekel olmak umrumda olmadan, sadece emeklerimi baskalarina yedirmemek icin aldigim patentleri sonuna kadar savunurdum.

Bu durumda, patent haklarini savunan butun sirketleri tebrik ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: srky43

İyiki telefonu apple bulmamış yoksa halimiz dumandi.yok ahizemi kopyalamışlar.telefonlarına mikrofon koymuşlar tuş takımı koymuslara kadar giderdi Allah korusun :) Yakında manavlara pazarcilarada elma satmasınlar logomu çalmasınlar diye dava acarsa şaşırmayın :)

• quote:

Orijinalden alıntı: jibe

Yahu şu Apple a laf atanları anlamıyorum siz Apple da hisse sahibi olsaydınız diğer firmalara zekatmı verecektiniz. Şirket olarak yapılması gerekeni yapıyorlar haklarını arıyorlar ve bunuda mahkeme yoluyla yapıyorlar zorbalıkla deil göründe ders alın.

Katılıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ymumuy

Birde soyle dusunun. Yillarca caba harcayip, muadil teknolojiden daha ileri bir teknoloji yaratiyorsunuz. Sonra birileri gelip sizin yaratmis oldugunuz teknolojiyi, emekleri alip kendi urunlerinde kullaniliyorlar.

Ben olsam ne para, nede tekel olmak umrumda olmadan, sadece emeklerimi baskalarina yedirmemek icin aldigim patentleri sonuna kadar savunurdum.

İyide apple'ın ürettiği bir tane teknoloji var mı ?
    Dokunmatik ekran zaten vardı, apple zaten varolan bir teknolojiye bir ekleme yaptıRDI (onuda başka bir firmaya yaptırdı).
    Şimdi bu muazzam bir teknoloji icadı mı oluyor ?

Eğer ilk dokunmatik teknolojisini üreten firma apple gibi bir firma olsaydı şu anda iphone'larınızda dokunmatik kullanamayacaktınız.

Burada apple başkaları bunu kullanamasın, sadece kendi cihazlarında kendisi kullanabilsin diye gitti patentledi.

Patent yasası birileri gerçekten birşeyler icad ettiğinde başkaları tarafından çalınmasın diye çıkarıldı.

Apple gibi firmalar cihazının camını çerçevesini patentlesin diye değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0tt0m@n -- 17 Temmuz 2011; 22:53:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 0tt0m@n

quote:

Birde soyle dusunun. Yillarca caba harcayip, muadil teknolojiden daha ileri bir teknoloji yaratiyorsunuz. Sonra birileri gelip sizin yaratmis oldugunuz teknolojiyi, emekleri alip kendi urunlerinde kullaniliyorlar.

Dokunmatik ekran zaten vardı, apple zaten varolan bir teknolojiye bir ekleme yaptıRDI (onuda başka bir firmaya yaptırdı).

Eğer ilk dokunmatik teknolojisini üreten firma apple gibi bir firma olsaydı şu anda iphone'larınızda dokunmatik kullanamayacaktınız.

Burada apple başkaları bunu kullanamasın, sadece kendi cihazlarında kendisi kullanabilsin diye gitti patentledi.

Patent yasası birileri gerçekten birşeyler icad ettiğinde başkaları tarafından çalınmasın diye çıkarıldı.

Alıntıları Göster
    Meyve veren ağaç taşlanır,apple'ın kıskançlığı.

• quote:

Orijinalden alıntı: 0tt0m@n

quote:

Kardeşim farkettiysen Apple şöyle haklı böyle haklı demedim. Ben Apple'dan değil, patent hakkını savunan bütün şirketlerden bahsettim. Şuan HTC'ninde Applea karşı patetnt davaları var. Forumu biraz araştırırsan görürsün ve onlarda sonuna kadar haklarını korumalıdırlar.

ayrıca dokunmatik ekranı ilk Apple bulmadı. Ama Iphonun kullandığı dokunmatik ekranın, Iphondan önce kullanılan basmatik ekranlardan olmadığını bildiğinizi umarım. Apple yeni, harbiden dokunmatik bir ekran yarattı ve eski bir basmatik kullanıcısı olan ben için 2008 yılında muazzam bir teknolojiydi. Samsung, HTC gibi şirketler Iphonun dokunmatik kalitesine son zamanlarda ulaştılar.

Diğerleri resmen bastrımatikken, kullanıcıya eziyet çektirirken, Bende olsam, 2008 yılına göre muhteşem kalitede ve kullanışlı olan bu dokunmatik ekranı patentlerdim.

Ayrıca Sanki Apple patent kurumuna rüşvet vermişte almış, gerçekten birşey icat edilmişki, Patent kurumuda bunları patentlemiş.?? Bunu sorgulamak ne sana nede bana düşer?

• Htc nin yeni telefonlarının çıkmasıyla diğer telefonların zor durumda kalacağı zaten biliniyordu. buradan görünen olay, apple ın kendisinden daha iyi bir ürün ortaya çıkmasını kaldıramıyor olması. Şunu da söyliyim; daha telefonlarda dokunmatik icat edilmemişken, yüksek hassasiyette dokunmatik özelliğe sahip monitörler vardı.
  • quote:

Ayrıca Sanki Apple patent kurumuna rüşvet vermişte almış, gerçekten birşey icat edilmişki, Patent kurumuda bunları patentlemiş.?? Bunu sorgulamak ne sana nede bana düşer?

Patentleme olayı öyle işlemiyor, istediğiniz en saçma sapan şeyi bile kendinize patentleyebilirsiniz.
    örnekhttp://www.funnypatent.com/
  • quote:

Orijinalden alıntı: abrenax

Htc nin yeni telefonlarının çıkmasıyla diğer telefonların zor durumda kalacağı zaten biliniyordu. buradan görünen olay, apple ın kendisinden daha iyi bir ürün ortaya çıkmasını kaldıramıyor olması. Şunu da söyliyim; daha telefonlarda dokunmatik icat edilmemişken, yüksek hassasiyette dokunmatik özelliğe sahip monitörler vardı.
    @ymumuy

kapasitif dokunma da apple in kesfettigi birsey degil sonucta.

http://en.wikipedia.org/wiki/Touchscreen#History

• quote:

Orijinalden alıntı: zengier

@ymumuy

kapasitif dokunma da apple in kesfettigi birsey degil sonucta.

http://en.wikipedia.org/wiki/Touchscreen#History

Ama patenti onda. Bu sinavdayken, birinin senin kagidini alip, ustune kendi ismini yazmasina benzer. Bunu hazmedebilecek bir insansan tartismaya daha gerek yok.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.