Şimdi Ara

Styraporla Mantolamanin Zararlari (16. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
483
Cevap
14
Favori
59.191
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu yaz tatilinde Bodrumda tesadüfen ünlü Modaci Cemil Ipekci ilen sohbet firsatim oldu.

Cemil Ipekci de Straforla mantolamanin zazarli oldugunu söyledi. Benim baktigimdan daha baska bir olaya bakti.
    Yillarinda verdigi deneyimle sunlari dedi:

" Türk milleti cadir yapilardan Anadoluya yerlesti. Bu cadir kültüründen yerlesik düzene bizler kültürel olarak tam gecemedik.
    En eski yerlesik düzene gecen kültürlerden bir tanesi uzak dogudaki binlerce yillik kesintiye ugramadan gelen Kore kültürüdür" dedi
    Devam olarkda " Bundan 3 bin yil önce Korede evlerin altina killi toprakdan, mermer, tas dösemeylen beraber yerden isitmali mekanlar yapmislar, Evleri yerden isitmislar."

Ben bu bilgiye sahip degildim, Cok gezende bilirmis, iyi bir örnek.

Sanirim bizler metre karesi 10 Tl ye en ucuz straforla yalitim yapmaya daha devam edecegiz.
    Ev yapmakda, komsuluk yapmakda, sehirde yasmakda her sey kültür sorunu.
    Bizler cadir kültürünü benimsemis insanlarla beraber yasamayi ögrenmemiz lazim,

Devletin yasaklarla insanlari kisitlamasi bence dogru degil. Kendi evini yapan insan , en kaliteli binayi yapmasi önce kültür meselesi.
    Babasindan, akrabasindan , cevresinde gördügünü yapar insan.

Devletin yaptigi en iyi sey 99 depreminden sonra , bina yapimina ceki düzen getirmesi.
    Straforla yalitimda daha bir cok yangin faleketinden sonra , dogru düsürst bir yola sokabiliriz.
    Malasef durum bu. Türkiye de faleketlerden sonra önlem alinir, isler falaketden sonra bir disipline girer.

herkese saglikli , saglam ortamlar dilegimlen

www.mimaryuksel.ch
  • quote:

Orijinalden alıntı: mimaryüksel

Sayin Loko,

Bu yaz tatilinde Bodrumda tesadüfen ünlü Modaci Cemil Ipekci ilen sohbet firsatim oldu.

Cemil Ipekci de Straforla mantolamanin zazarli oldugunu söyledi. Benim baktigimdan daha baska bir olaya bakti.

" Türk milleti cadir yapilardan Anadoluya yerlesti. Bu cadir kültüründen yerlesik düzene bizler kültürel olarak tam gecemedik.
    En eski yerlesik düzene gecen kültürlerden bir tanesi uzak dogudaki binlerce yillik kesintiye ugramadan gelen Kore kültürüdür" dedi
    Devam olarkda " Bundan 3 bin yil önce Korede evlerin altina killi toprakdan, mermer, tas dösemeylen beraber yerden isitmali mekanlar yapmislar, Evleri yerden isitmislar."

Sanirim bizler metre karesi 10 Tl ye en ucuz straforla yalitim yapmaya daha devam edecegiz.

Devletin yasaklarla insanlari kisitlamasi bence dogru degil. Kendi evini yapan insan , en kaliteli binayi yapmasi önce kültür meselesi.

Devletin yaptigi en iyi sey 99 depreminden sonra , bina yapimina ceki düzen getirmesi.
    Straforla yalitimda daha bir cok yangin faleketinden sonra , dogru düsürst bir yola sokabiliriz.
    Malasef durum bu. Türkiye de faleketlerden sonra önlem alinir, isler falaketden sonra bir disipline girer.

www.mimaryuksel.ch

Merhaba Yüksel bey,
    cemil ipekçi ile sohbet içerigini burda paylaşmanızdan dolayı Teşekkür ederim.Cemil ipekçi faydalı bilgi vermiş.Böyle söyleşileri Tv de yapabilsek çok iyi olacak.Bizim insanımıza bu zararlı diye birşey anlatamayız.Ancak böyle yaparsan karlı çıkarsın diye ikna edebiliriz.Marmara depreminden sonra önlemi biraz olsun Devlet aldı.Köprüleri,viyadükleri,Hastaneleri,okulları ve Devlet kurumlarını Depreme dayanıklı hale getirdi.İnşaat sektöründe ise kayda deger bir gelişme olmadı.Yeni çıkan kentsel dönüşüm yasası ise bana göre korumadan çok ekonomiyi canlandırma düşüncesini taşıyor.Düşününki oturdugunuz Binaya yıkacagız diyorlar,4-5 Bina sahibi kabul ederse ortaya büyük yüksek bir Bina yapacagız ve herkese hakkını verecegiz diyorlar.Bina sahiplerine verilecek 10 kat ise 5-6 kat ta Binayı yapan kişiye kalıyor.Hep daha yüksek kar peşinde olacak Müteahhit.İstanbulu çok katlı Binalar kaplayacak ve ortada çok büyük Rant lar dönecek.Gariban insan yerinden kovulacak ve kenar semtlerden birisinde sana Daire verecegiz diyecekler.Bazı yerlerde kentsel dönüşümler yapıldı.Gittim baktım ve fark edebilecek şu oldu:Bina yeni yapılmış.Depreme dayanıklı deniliyor.Yalıtım 3cm başka bir degişiklik yok.Ben isterdimki yeni bir Şehir projesi çizilsin ve bu Proke göre daha düzenli ve Enerji tasarruflu Binalar yapılsın.Bu projede öncelik yeşilligin belirgin olması saglansın.Bunları konuşuyoruz tartışıyoruz ama hep sözde kalıyor malesef.

kusura bakmayın kısa kesmek durumunda kaldım.Bebek uyandıda:))

saglıcakla kalın
  • quote:

Orijinalden alıntı: loko

quote:

Sayin Loko,

www.mimaryuksel.ch

Merhaba Yüksel bey,
    cemil ipekçi ile sohbet içerigini burda paylaşmanızdan dolayı Teşekkür ederim.Cemil ipekçi faydalı bilgi vermiş.Böyle söyleşileri Tv de yapabilsek çok iyi olacak.Bizim insanımıza bu zararlı diye birşey anlatamayız.Ancak böyle yaparsan karlı çıkarsın diye ikna edebiliriz.Marmara depreminden sonra önlemi biraz olsun Devlet aldı.Köprüleri,viyadükleri,Hastaneleri,okulları ve Devlet kurumlarını Depreme dayanıklı hale getirdi.İnşaat sektöründe ise kayda deger bir gelişme olmadı.Yeni çıkan kentsel dönüşüm yasası ise bana göre korumadan çok ekonomiyi canlandırma düşüncesini taşıyor.Düşününki oturdugunuz Binaya yıkacagız diyorlar,4-5 Bina sahibi kabul ederse ortaya büyük yüksek bir Bina yapacagız ve herkese hakkını verecegiz diyorlar.Bina sahiplerine verilecek 10 kat ise 5-6 kat ta Binayı yapan kişiye kalıyor.Hep daha yüksek kar peşinde olacak Müteahhit.İstanbulu çok katlı Binalar kaplayacak ve ortada çok büyük Rant lar dönecek.Gariban insan yerinden kovulacak ve kenar semtlerden birisinde sana Daire verecegiz diyecekler.Bazı yerlerde kentsel dönüşümler yapıldı.Gittim baktım ve fark edebilecek şu oldu:Bina yeni yapılmış.Depreme dayanıklı deniliyor.Yalıtım 3cm başka bir degişiklik yok.Ben isterdimki yeni bir Şehir projesi çizilsin ve bu Proke göre daha düzenli ve Enerji tasarruflu Binalar yapılsın.Bu projede öncelik yeşilligin belirgin olması saglansın.Bunları konuşuyoruz tartışıyoruz ama hep sözde kalıyor malesef.

kusura bakmayın kısa kesmek durumunda kaldım.Bebek uyandıda:))

saglıcakla kalın

gelişmiş ülkelerde müstakil evler kullanılıyor, acaba biz neden yüksek evler dikmek peşindeyiz? uçaktan bakıldığında istanbul rezalet görünüyor.
  • Burda beni okuyanlara selamlar,

Sanirim Türkiye sehircilik ve konutda tam bir dönüm noktasinda.
    Bugün yarin ilk binalar yikilacak. Kentsel Dönüsüme baslaniyor.
    Bunun etkisini ilerdeki 10 sende cok acik görecegiz. Bugünlerde basliyacak calismalar gelecegi oldugu gibi degistirecek.
    Bu dönüsüm olmaliydi , evet ama hazirligi hic yok.

Kentsel dönüsümün etkilerini sirf ekonomik rant gözüylen baksakda. Su anda dahi ilerde 20 sene sonra önümüze cikacak problemleri kestirmemiz cok zor bir durum.
    Sehircilik kentesel dönüsümün icine cok fazla bilim dali girer. En basta soyologlar, toplum bilimciler, psikologlar vs..
    Bütün bu bilimlerin görüsleri sivil toplum örgütleri ilen tartisilip kentsel dönüsüm anayasa yapili gibi kentsel dönüsümün yol haritasi yapilmali.

Her kesin görüsü dikkatle dinlenmeli, toplumsal baris gibi cözüm bulunarak kentsel dönüsüm baslanmali.
    Sanirim kervan yolda düzülür göcebe mantigiyla kentsel cözüm gerceklestirilecek.

Kabullenmek gerekirse bizim költürümüzde, birbirimize danisarak en güzel cözümleri bulma degil.

Su anki durumda kim neyi ne kadar götürecek diye hesaplarla is yapiliyor.
    Cok katli binalara, otobüs gibi tika basa yolculuk eden toplum, ruh, beden, vs sagliga bakmadan nasil yolculuk ediyorsa.
    sanirim gelecekde daha kötü sekilde sikisarak, hic bir saglik kuralina uymadan, ses yalitimi isi yalitimi az olan. statik bakimdan saglam
    konutlarda yasayacagiz.

Tabiki yararlari olmayacak demekde yanlis bu dönüsümün. Bize miras kalan otoparksiz bina secenegi bu sefer daha cok otoparkli olacak.
    Yada daha yüksek binada manzaran daha güzel olur, eger önün aciksa tabi!!

Insanlar onuncu kata yürümeyecek asansöre binecek.
    Kombi , soba zehirlenmesi daha az olacak vs..

Su anda milyar harcanarak yapilacak binalari , bahceli, modern, teknik , saglikli yapma imkanimiz var.
    Umarim bu firsat kacmaz.

selamlarimla

www.mimaryuksel.ch
  • quote:

quote:

sayin Aydemir bey,
    Sanirim yanginlar ileride dahada cogalacak, Yeni dis cephesini yalitanlar icin sunlari demek istiyorum:

Yangini hic kimse istemez, zaten kaza ilen ortaya cikar. Cikan yangin alevide disariya camdan cikar,
    Eger disaridaki isalosyon malzemesi styrafor gibi yanici malzemeyse, Yangin bütün cepheye yayilir.
    Bu yanginin en azindan yayilmasini önliyebilirz. Bu elimizde.
    Bunun icin cok basit cözüm var.
    Strafor yapilmislara önlem almak daha masrafli , ama en azindan yeni yapilanlarda ufacik önlemle yangin rizikosu en aza indirilebilinir.
    Camlarin üst kismlarina en azindan tas yünü gibi yanmayan malzemeler kulanin.

selamlarimla

mimaryuksel.ch

Aydemir bey ve Yüksel beye merhaba,
    şuan mantolama piyasasında ciddi Fiyat savaşı var.Herkes daha ucuza daha hızlı bir şekilde Mantolama yapmayı vaad ediyor.Mantolama nın m2 sini 10-11 tl ye yapanlar var.Ne kadar kalitesiz Malzeme kullanılıyor siz düşünün.Devlet bu işe bir standart getirmedikçe biz nekadar koşuşsak boşa gidiyor malesef.Forumda daha iyi birşey yapmak isteyenler yazılanlara ve bilgiye deger veriyorlar o kadar.Yani bu işi Devlet belirleyecek önce.Sonrası gelir zaten.

yüksel bey ve loko kardeşim ayen katılıyorum.
  • quote:

Burda beni okuyanlara selamlar,

Sanirim Türkiye sehircilik ve konutda tam bir dönüm noktasinda.
    Bugün yarin ilk binalar yikilacak. Kentsel Dönüsüme baslaniyor.
    Bunun etkisini ilerdeki 10 sende cok acik görecegiz. Bugünlerde basliyacak calismalar gelecegi oldugu gibi degistirecek.
    Bu dönüsüm olmaliydi , evet ama hazirligi hic yok.

Kentsel dönüsümün etkilerini sirf ekonomik rant gözüylen baksakda. Su anda dahi ilerde 20 sene sonra önümüze cikacak problemleri kestirmemiz cok zor bir durum.
    Sehircilik kentesel dönüsümün icine cok fazla bilim dali girer. En basta soyologlar, toplum bilimciler, psikologlar vs..
    Bütün bu bilimlerin görüsleri sivil toplum örgütleri ilen tartisilip kentsel dönüsüm anayasa yapili gibi kentsel dönüsümün yol haritasi yapilmali.

Her kesin görüsü dikkatle dinlenmeli, toplumsal baris gibi cözüm bulunarak kentsel dönüsüm baslanmali.
    Sanirim kervan yolda düzülür göcebe mantigiyla kentsel cözüm gerceklestirilecek.

Kabullenmek gerekirse bizim költürümüzde, birbirimize danisarak en güzel cözümleri bulma degil.

Su anki durumda kim neyi ne kadar götürecek diye hesaplarla is yapiliyor.
    Cok katli binalara, otobüs gibi tika basa yolculuk eden toplum, ruh, beden, vs sagliga bakmadan nasil yolculuk ediyorsa.
    sanirim gelecekde daha kötü sekilde sikisarak, hic bir saglik kuralina uymadan, ses yalitimi isi yalitimi az olan. statik bakimdan saglam
    konutlarda yasayacagiz.

Tabiki yararlari olmayacak demekde yanlis bu dönüsümün. Bize miras kalan otoparksiz bina secenegi bu sefer daha cok otoparkli olacak.
    Yada daha yüksek binada manzaran daha güzel olur, eger önün aciksa tabi!!

Insanlar onuncu kata yürümeyecek asansöre binecek.
    Kombi , soba zehirlenmesi daha az olacak vs..

Su anda milyar harcanarak yapilacak binalari , bahceli, modern, teknik , saglikli yapma imkanimiz var.
    Umarim bu firsat kacmaz.

selamlarimla

www.mimaryuksel.ch

en az zararla kurtulmak dileğinden bulunmaktan başka söz söyleyemiyorum rantiye konusunda. evet dediğiniz gibi artılarıda olacak ama inşaAllah çok can yakmazlar ve elden geldiğince hayırlı sonuçlar olur.
  • Aydemir bey

Türkiye hizli gelisen , degisen bir ülke.
    1980 den sonra her sey daha hizli degismeye basladi.
    2002 secimlerinden sonra gelisme hizi gittikce artti.
    Bu degisiklikler belediye hizmetleri ve kentlesme dede net sekilde görünür hale geldi.
    Bizlerin evleride degisecek tabiki.

Sorulmasi gereken su. Nacil bir cözüm bulundu, ne yapilacak?
    Bu gün alinacak kararlar gelecegide etkileyecek.
    Otoparksiz yapilan binalar, sonucda yollari kapatan parketmis araba mesali.

Simdi tavuk kümesi gibi yapilan evleri, ilerde yanliz kalmak icin sehir disina cikmak istiyen milyonlarca insani yollar dökecek.

Yapilan her sey ilerde bir sonuc olusturur. Bazi problemler cözülürken bazi problemlerede yol acar.

Bina yapacaklara söylencek tek seyim var. Her türlü sagliginiza zarar vermiyecek en iyi konutu yapmaniz.

selamlarimla
  • quote:

Aydemir bey

Türkiye hizli gelisen , degisen bir ülke.
    1980 den sonra her sey daha hizli degismeye basladi.
    2002 secimlerinden sonra gelisme hizi gittikce artti.
    Bu degisiklikler belediye hizmetleri ve kentlesme dede net sekilde görünür hale geldi.
    Bizlerin evleride degisecek tabiki.

Sorulmasi gereken su. Nacil bir cözüm bulundu, ne yapilacak?
    Bu gün alinacak kararlar gelecegide etkileyecek.
    Otoparksiz yapilan binalar, sonucda yollari kapatan parketmis araba mesali.

Simdi tavuk kümesi gibi yapilan evleri, ilerde yanliz kalmak icin sehir disina cikmak istiyen milyonlarca insani yollar dökecek.

Yapilan her sey ilerde bir sonuc olusturur. Bazi problemler cözülürken bazi problemlerede yol acar.

Bina yapacaklara söylencek tek seyim var. Her türlü sagliginiza zarar vermiyecek en iyi konutu yapmaniz.

selamlarimla

yüksel bey bana göre gen eşapul şupul devam edecek. kendi sokağımızdan bahsedeyim sokağın yukarısını göremşyorum. ama hemen 1m aşağı yukarı çevermde 7-8 tane bina yapıldı. gürltüden zamanında klima servis çağıramadım yani okadar yoğundu. hiç brisininde otopark ı yok hocam. sokak çok uzun göremediğim yukarı tarafıd hesap edersek nerden baksanız 15--20 vardı yeni bina sayısı. benim oturduğum binalar gibi yüksek olanların hepsi kaçak. e şimdi bunları tek tek nasıl yıkacakalar. belediy ebaşkanı tv ye çıkıp diyor öyle tek tek bina yıkılmaz. komple ada ada yıkılır. e ozaman ne halt işlemey yeni bin ayaptırpta milletin parasını çöpe attıryorsunuz.

aynen dediğiniz gibi çözüldü gibi gözken koular ileride çözümsüzlük olacakmı nedir ne değildir zihnim çaokçalışmıyor inanın. bence çok zayıf gedecek sağlık konusundada yeni yapılar.
  • Merhaba Aydemir bey,

tabi kimse katilmayinca, yazilarimizda azalmaya basladi.
    umarim bir gün daha cok yorum yapma konumunda oluruz.
    selamlar

www.mimaryuksel.ch
  • quote:

Merhaba Aydemir bey,

selamlar

www.mimaryuksel.ch

çok haklısınız yüksel bey, bende foruma devamlı giremiyorum. üstünüze afiyet kaç gündür hasatenedeyiz yine. birçok konuyada yazamadım.

hocam forumda önemli konular ve başlıklar olduğu halde. kapkaç başlıklar açılıp esas bilkgilerin olduğu ana konular okunmuyor. kimse kusura bakmasın. yeni başlık açılmayacak diye kuralda yok ama adam bir konu açıyor. öbür uyanık kişi altına aynı başlığı açıyor. forumun kökleşmiş kişileri dahi bu başlıklara cevap yazınca sinir oluyorum inanın. forumdaki bilgi ise amacını şaşıyor. mu desem artık cümlem düzgün olmasada. cevap gelincede bu uyanık kişiler kar ettiklerini sanıp esas bilgiyi alacakalrı konuları okumuyor bile. e bende olsam okumam. demek bizler iyi dururken kötüyü tercih ediyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Merhaba Aydemir bey,

selamlar

www.mimaryuksel.ch

çok haklısınız yüksel bey, bende foruma devamlı giremiyorum. üstünüze afiyet kaç gündür hasatenedeyiz yine. birçok konuyada yazamadım.

hocam forumda önemli konular ve başlıklar olduğu halde. kapkaç başlıklar açılıp esas bilkgilerin olduğu ana konular okunmuyor. kimse kusura bakmasın. yeni başlık açılmayacak diye kuralda yok ama adam bir konu açıyor. öbür uyanık kişi altına aynı başlığı açıyor. forumun kökleşmiş kişileri dahi bu başlıklara cevap yazınca sinir oluyorum inanın. forumdaki bilgi ise amacını şaşıyor. mu desem artık cümlem düzgün olmasada. cevap gelincede bu uyanık kişiler kar ettiklerini sanıp esas bilgiyi alacakalrı konuları okumuyor bile. e bende olsam okumam. demek bizler iyi dururken kötüyü tercih ediyoruz.

geçmiş olsun Aydemir bey,umarım ciddi bir sıkıntı yoktur?
  • Gecmis olsun aydemir bey
    Bu arada herkesin kurban bayramini kutlarim
    sekamlar

www.mimaryuksel.ch
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Merhaba Aydemir bey,

selamlar

www.mimaryuksel.ch

geçmiş olsun Aydemir bey,umarım ciddi bir sıkıntı yoktur?

loko kardeşim çok teşekkür eder bayramınız kutlarım. Allah razı olsun kardeş imtihanımız hastalıklarla sanırım dünyada. şuan virüs kökenli hastalıklar dolaşıyor ortalıkta doktorlarda çok zor teşhis ediyor. kanserle benzeşen durumlar vardı yeğenimin testlerinde. hala endişe içindeyiz. herkez dikkat etsin çoluk çocuğuna olsun kendine olsun.
  • quote:

Gecmis olsun aydemir bey
    Bu arada herkesin kurban bayramini kutlarim
    sekamlar

www.mimaryuksel.ch

teşekkürler yüksel bey, sizlerinde kurban bayramı mübarek olsun.
  • Geçmiş bayramınızı Tebrik ederim.Aydemir beyin saglıgı daha iyidir umarım.

Yüksel bey bayramda Mardin'in Midyat ilçesinin bir köyünde Kurban kesmeye gittim.Mardini bilirseniz Taş evleriyle Meşhur oldugunu bilirsiniz.Gittigim köy çok Fakir ve eski bir yer.Altyapısının bile daha yeni yapılmaya başlanan bir yer.Köy evleri Taş tan yapılmış.Misafir oldugum evin Duvarı 60 cm kalınlıgındaydı.Çok yaşlı olmasına ragmen saglamlıgından hiç şüphe yer bırakmıyordu.Bayramda hava yogun yagmurlu ve soguktu.Evin içi ise aksine sıcaktı.Köydeki eski Taş evi ustaları ile konuştum.Yapılış tarzını anlattılar.Gerçekten bugüne bakarak eski yapıların daha saglıklı ve saglam oldugunu gördüm.Halk olarak Eski Taş evleri örnek alıp Kentsel dönüşüm yapmalıyız.Hem görüntü olarak güzel hemde saglıklı ve saglam.Allah nasip ederse bende yeni evimi bu şekilde yapacagım.Mardin den ölçüye göre Taş getirtmek göründügü gibi pahalı degil.Bu evleri yapan ustalar ise hala var.Düşünmeye deger diyorum.
  • Sayin Loko

Mardine hic gitmedim, filimlerden tas binalarini, dar sokaklarinin oldugunu biliyorum. Midyat ilcesini sadece duydum.
    Mardin aslinda medeniyetlerinde besigidir. Mardinde büyümüs oranin kültürünü almis insana Mardinde straforlu evi zaten zor satarsiniz.
    Ora insani saglikli konut nedir biliyorlar. Ora ikliminde,( daha soguk daha sicaktir.) en iyi klimali, ve isinmali tastan geleneksel yapilari zaten var.

Büyük sehirlerde rant pesinde kosan mütahitlerin konutlari tabiki saglikli tas binadan olmaz. Zenginde olsa, parasida olsa konutda oturma kültürü olmayan birinin
    tas bina yapmasi beklenemez.

Benim bastan beri bu formda insanlara anlatmak istedigimde tam bu:

Bizler eski medeniyetlerin mirascilari olarak yeni teknolojik olanaklarla, en kaliteli konutlari gelistirmek durumundayiz.
    Avrupadan gelen naylon türevi strapor, silikon gibi sagliksiz malzemelri kulanmadan konut yapabiliriz.

Not:
    Bu arada bina giris kapilarinda toplanan örümcekleri öldürmeden kovalamak icin:
    Boyanizin icine yumurta aki karistirin boyayin. ( Sarisini tavada yiyebilirsiniz)
    Eski kültürün neden sivayi yumurta akiyla yaptigini anlarsiniz.( Horasan Harci yumurta akindandir.)

selamlarimla

mimaryuksel.ch

• Durum budur :)
  • Merhabalar,

Bursa' da 15 yıllık 3 katlı kendimize ait bir müstakil evimiz var. 2. katta 110 mt kare alanda yaşıyoruz. Kışın son 3 yıldır 650-700 TL doğalgaz faturası ödüyoruz, fakat ısınamıyoruz. Herkes şunu söylüyor, farzedelim 10 bin TL' ye mantolama yaptırdık, bunu enerji tasarrufu ile 15 yılada amorti edebiliyormuşuz. Ever doğru olabilir ama ben kışın üşümek istemiyorum ısınmak istiyorum.

Ben mantolama yaptırmak istiyorum, ama Strofor olayını çok sağlıksız ve yangın için tehlikeli buluyorlar. Genelde taş veya cam yünü tavsiye ediyorlar.

Merak ettiğim 3 husus var;
    Birincisi farklı, daha kullanışlı mantolama malzeme tavsiyesi veya yöntemi varmıdır?
    İkinci hususda, 200 mt kare alan için 4 cm Strofor malzemesi ile 4 cm Taş Yünü malzemesi arasında ne kadar fiyat farkı vardır. Toplamda aşağı yukarı maliyeti ne kadardır.
    Birde bu işlerde duayen, profesyonel yer tavsiyesi edebilirmisiniz?

Yardımlarınızı bekliyorum...Şimdiden çok teşekkür ederim...
  • tumer bey

Türkiyenin enerji sorunu zaten belli. Isinma icin harcanacak para her yil katlanarak gene artacak.
    Sizin evinizin duvar kalinligini, ne tür pencereleriniz var yazmamissiniz. Bir binada en cok isi kapidan, camdan kaybedilir.
    Camlarin isi gecirimsizlik kat sayisina dikkat edin. Buna camcilar k degeri diyor sanirim.
    K degeri Almanyada su an 0,80 civarinda. Siz 1,1 degerinde cam bulursaniz sevinin. Ayrica profilininde 6 odacikli olmasina dikkat edin.
    Bu camlarin icindeki asal gazlarinda 10 yilda bir kactigini unutmamak gerekir.

Camdan sonra en saglikli ve ekonomik isi yalitimi duvarin disaridan kalinlastirilmasi. Bu kalinlik 60- 70 cm olmasini tercih ederim.
    En dis yüzeyine su itici nefes alan boyalar uygulanmali. Disaridan cephe yagmura nagmen kuru kalmali. Islak siva islak kazaga benzer.

Kalin duvar dogru , olmasi gereken yapidir. Ince duvarsa kurnazliga kacan cadir tipi ev demektir.
    Eger kalin duvar yaptirmam diyorsaniz , en uygun Tasyün tipi yalitimlardir. Bu malzemeninde kuru kalmasi sartdir.

Strafor en az 10 cm olmali, bu malzemeninde zararlarini bu sitede okuyabilirsiniz.

Kim hangi malzemeyi kaca yapar benim yurt disindan biri olarak bilmem mümkün degil.
    Sanirim yardimci olabildim?

size saglikli ortamlar dilerim

www.mimaryuksel.ch
  • quote:

tumer bey

Türkiyenin enerji sorunu zaten belli. Isinma icin harcanacak para her yil katlanarak gene artacak.
    Sizin evinizin duvar kalinligini, ne tür pencereleriniz var yazmamissiniz. Bir binada en cok isi kapidan, camdan kaybedilir.
    Camlarin isi gecirimsizlik kat sayisina dikkat edin. Buna camcilar k degeri diyor sanirim.
    K degeri Almanyada su an 0,80 civarinda. Siz 1,1 degerinde cam bulursaniz sevinin. Ayrica profilininde 6 odacikli olmasina dikkat edin.
    Bu camlarin icindeki asal gazlarinda 10 yilda bir kactigini unutmamak gerekir.

Camdan sonra en saglikli ve ekonomik isi yalitimi duvarin disaridan kalinlastirilmasi. Bu kalinlik 60- 70 cm olmasini tercih ederim.
    En dis yüzeyine su itici nefes alan boyalar uygulanmali. Disaridan cephe yagmura nagmen kuru kalmali. Islak siva islak kazaga benzer.

Kalin duvar dogru , olmasi gereken yapidir. Ince duvarsa kurnazliga kacan cadir tipi ev demektir.
    Eger kalin duvar yaptirmam diyorsaniz , en uygun Tasyün tipi yalitimlardir. Bu malzemeninde kuru kalmasi sartdir.

Strafor en az 10 cm olmali, bu malzemeninde zararlarini bu sitede okuyabilirsiniz.

Kim hangi malzemeyi kaca yapar benim yurt disindan biri olarak bilmem mümkün degil.
    Sanirim yardimci olabildim?

size saglikli ortamlar dilerim

www.mimaryuksel.ch

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.