Şimdi Ara

Xbox 360 kol temizleme rehberi & led mod

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
1
Favori
9.618
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Xbox 360 ın kolları hepinizin malumu olduğu üzere kullanım sonucu oldukça kirlenebiliyor,
    Özellikle uzun süreçte terliyen eller hem sağlıksız ve pis bir görüntü ortaya çıkartıyor hem de bazı tuşların eskisi kadar verimli basmamasına sebep olabiliyor.
    Boş bir vaktimde hem kendime ait hemde ikinci el olarak sattığımız kolları temizleyeyim dedim ve aklıma bununla ilgili bir rehber yapmak geldi oldukça basit malzemelerle ve az zamanda oldukça güzel bir temizlik yapılabiliyor.(forumda benzer bir rehber varsa silinebilir)

Malzemeler:
    Kolları açmak için
    Torx 8 numara tornavida (yapı marketlerden tekli alınabilir 2.5 tl civarı)

temizlik için:
    Kağıt havlu
    Kulak çubuğu(opsiyonel)
    Boya fırası(opsiyonel)
    Mini yıldız tornavida(opsiyonel)
    antiseptik temizleme jeli(opsiyonel)

Önce kolun pil yuvasını çıkartıyoruz.

daha sonra çevredeki ve sticker altındaki toplam 7 vidayı torx tornavida ile söküyoruz

Alt kapağı çekerek çıkartıyoruz

Kolun anakartını ve tireşim motorlarını üst kapaktan çıkartıp ortalıktan kaldırıyoruz.

Tuşlar ve silikonları yerlerinden çıkartıyoruz oldukça kolay çıkıyorlar
    D-padi ise tutan 2 vida var bunları mini yıldız tornavida ile açıyor daha sonra klipsleri dışa doğru itiyoruz(açmadanda temizlik yapılabilir ama böylesi daha iyi)

alt ve üst kapaklar arasındaki rb tuşları ve gri ara kapağı söküyoruz. analog plastiklerini dışa doğru çekerek çıkartıyoruz.

Tüm parçalar resimdeki gibi çıkmış olmalı

Şimdi tüm plastik parçaları tek tek ılık su dolu bir kapta yıkıyoruz,tuş deliklerini ve kenarları fırça yardımıyla silmek oldukça yararlı oluyor
    yıkama bitince kulak çubuğu yada pamuğa sarılı ince bir şey ile kasa çevresinde kalan kirleri temizliyoruz
    Özellikte start ve back tuşlarının içerisi biraz özen istiyor
    Ben temizlik tam olsun diye kolları antiseptik jel ile silip tekrar duruladım (kuş gribi sırasında bolca satılandan) ki sizede öneririm hem kol parlıyor hemde güzel kokuyor
    Şimdi plastik aksamı kurumaya bırakıyoruz kağıt havlu ya sarıp 10-15 dakika bekletmeniz bu sıcaklarda yeterli
    http://img405.imageshack.us/img405/7366/75620232.jpg
    Tüm parçaların tamamen kuruduğuna emin olmak için tek tek kuru kağıt havlu parçalarıyla silerek toplamaya başlıyoruz

Önce ön kapağa tuşlar, dpad ve silikonları yerleştirip analog tuşlarını ön kapağa yerleştirip
    rb tuşları ve alt ara plastiği yerleştirdikten sonra kol anakartını ve üst kapağı sırasıyla takıyoruz.
    Kasayı aynen açtığımız şekilde 7 vidasıyla tekrar kapatıyoruz.

Yaklaşık 10 dakikalık işlem ve 15 dakikalık bekleme sonrası pırıl pırıl ve tertemiz bir kolumuz oluyor.

Bu arada ben plastik aksamların kurumasını beklerken board yüzeylerindeki bazı oksitlenmeleri temizleyeyim demiştim (bilmeden yapılırsa plastik aksam eritebilir diye nasıl yapılırı anlatmıyorum)
    Bu sırada cihazın led smdlerinin daha önce yaptıgımız bir işte kullandıgımız modelle aynı olduğunu fark edince onları başka renklerle değiştirdim bence ortaya güzel bir sonuç çıktı:

Sonuç:
    Umarım beğenilmiştir,
    Yorumlarınızı merakla bekliyorum

Can Gürsoy
    KonsolTürk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Konsolturk -- 13 Temmuz 2011; 2:40:50 >

• Led olayı güzel olmuş.Xbox'ı açıp fw atıp kapatmıştım kolaydı fakat gamepad'te aynısını yapabileceğimi sanmıyorum muhtemelen bozarım toplayamam geri
  • Oyun kolu elimizde kalmasın. Pis kullanmak daha iyidir.
  • led değiştirme sıcak hava istasyonu ve smd sökebilecek deneyim,el becerisi istiyor dolayısıyla son kullanıcının yapması oldukça zor

fakat kol temizliğini tornavidası olan herkes yapabilir tek dikkat etmek gereken noktası plastik parçaların tamamen kuruması gerekliliği,
    onun dışında sökmesi ve toplaması oldukça basit.
  • Mor led siyah gamepad çok güzel görünüyor.Boş vakitte deneyeceğim bir anlatım teşekkürler.
  • Bir de aynisin dualshock 3 icin yapsaniz cok iyi olur. Ps3 u acip icini temizledim ama kolu toplamak zor gibi.
  • Su led isini daha atraksiyonik sekilde deneyecegim tesekkurler
  • sakın parçaları tertemiz olsun diye dezenfektan içinde bekletmeyin,defenfektan sabun ve solüsyonların uzun süre kullanımda plastik eritme ,deforme etme özelliği vardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sk8ata

Bir de aynisin dualshock 3 icin yapsaniz cok iyi olur. Ps3 u acip icini temizledim ama kolu toplamak zor gibi.

elimizde bir çok ps3 koluda var,
    Boş bir vakitte açıp bakayım kolaysa onuda rehber olarak eklerim.

quote:

Orijinalden alıntı: MeDaLion_

Su led isini daha atraksiyonik sekilde deneyecegim tesekkurler

Merakla bekliyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Konsolturk -- 13 Temmuz 2011; 12:29:01 >
  • Elinize sağlık özellikle yaz aylarında kirler baya fazlalaşıyor.Bide sizde attırdığım yeni fwden sonra.
  • Cesaret edebilirsem bende bir ara temizleyeceğim
  • Gamepad'in köşe boşluklarını temizlemek için kürdan kullanıyorum. Baya kir çıkıyor.

Tetik tuşlarını ise gamepad aşağı bakıp kirler gamepad'in içine kaçmasın diye diş fırçası ile temizliyorum.

------------

Ama bence en ideali gamepad'i tuz ruhu dolu bir kaba atıp 1 hafta bekletmek.
  • Tesekkurler. Led olayı gayet guzel olmus
  • quote:

Orijinalden alıntı: Denonitros

Elinize sağlık özellikle yaz aylarında kirler baya fazlalaşıyor.Bide sizde attırdığım yeni fwden sonra.

Evet sıcaklar fena bu aralar :)

Bu arada bu işlem sadece temizlik değil aynı zamanda işlevselliklede alakalı bize gelen çoğu cihaz kolunda tuşlar olması gereken kadar rahat basılmıyor,süreç yavaş yavaş oluştuğundan kullanıcı fark edemeyebiliyor.
  • Evet cesaretimi topladım ve kolu açtım. Toplam temizliğim 1 saat sürdü ama gamepad "0" gibi oldu. Rehber için teşekkürler
  • ledler çok güzel olmuş
  • Çok güzel olmuş eline sağlık
  • süper
  • Ya ben joystickimi güzel güzel kullanıyordumda şimdi yeni joystick aldığımda farkettim benim ve 'den klik sesi gelmiyo(geliyoda yeni joystick kadar değil ). Birde tuşu ağır basmakla sanki bastıktan sonra yapışıcakmış gibi tam kelimelerle tarif edilemeyen bir his bırakıyo acaba kirden falanmı ? Temizlediğimde geçecekse açayım kolu. Yoksa hiç uğraşmayayım

• Çok güzel bir rehber olmuş, sürecin tek tek fotoğraflarla anlatılması bu işlemi yapacaklar için gerçekten çok önemliydi. Yorumlar ve sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin bu rehber, özellikle oyun kolunu kirden kaynaklı sorunlu kullananlar için ilaç gibi gelecektir.

Ama kişisel yeteneğimi de göze alarak kısa bir kanaat getirmek gerekirse, "kesinlikle açmam, açıp toplasamda eğer bir yerinde çıtırdı sesi vs. gelirse kafaya takarım". Belki o ses daha evvelden de vardı ama ben kendimde bulabilirim sorunu:))

En güzeli son ihtimal olarak açmak.

Ama yeteneği olan ve azıcık da olsa kendilerine güvenen arkadaşların mutlak surette rehberdeki işlemleri gerçekleştirmeleri yerinde olacaktır. Öte yandan benim gibi tek kolu olanlar değil de, bilhassa 2.kolu eskimiş olanlara nacizhane tavsiyedir:)

Tekrar teşekkür ederiz...
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.