Şimdi Ara

BOSE Sinema Ve Müzik Sistemleri Genel Konu (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
662
Cevap
16
Favori
42.482
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Can Derman

quote:

Acoustimass 10 nun frekans aralığını bilen ?

"I have an old copy of "Sound and Vision" April 1999 (page 52-53 where they review the Bose Acoustimass 15 system the bass module only could muster 46Hz - 202 Hz and the speakers 280Hz - 13.3kHz "

46 hz - 13.3 khz gibi rezil bir değere sahipmiş daha dinlemedim ama aldığıma alacağıma pişman oldum

Bence once dinleyin, bendeki acustimass 10'dan sinema icin cok memnunum. Bass yetersizligi hic hissetmedim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

"I have an old copy of "Sound and Vision" April 1999 (page 52-53 where they review the Bose Acoustimass 15 system the bass module only could muster 46Hz - 202 Hz and the speakers 280Hz - 13.3kHz "

46 hz - 13.3 khz gibi rezil bir değere sahipmiş daha dinlemedim ama aldığıma alacağıma pişman oldum

Bose kötü diye yabancı forumlarda okurdum ama derdim ki herhalde popüler markanın kötülenmesidir... Bugün tesadüfen gördüm, bu konunun ilk sayfasında bir link var, keşke Türkçe'ye çevrilse de insanlar anlasa... Mesela tiz sürücüler için o verilen frekans aralığı +-10dB şiddeti için verilmiş, genelde hoparlör frekans aralıkları -+3dB ile verilir...

Link bu:http://www.intellexual.net/bose.html

Grafik de bu, şaka gibi....

BOSE Sinema Ve Müzik Sistemleri Genel Konu

Herhalde 80 yaşında olup duyma problemi olan karakterlerin başrolde oldukları filmleri evde birebir yaşamamız için dizayn edilmiş... Bu sistemi alan seven arkadaşlar kusura bakmasınlar ama söylenmesi gerekiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: asukrumercan

quote:

quote:

Bence once dinleyin, bendeki acustimass 10'dan sinema icin cok memnunum. Bass yetersizligi hic hissetmedim.

filmlerdeki üst frekans performansı nasıldı acaba 13.3 khz kağıt üzerinde çok düşük görünüyor
    (bir ara jbl pro 8340 kullanmıştım ondada + - 3 db de 16 khz idi üst frekans sınırı ve buna rağmen baya tatmin edici bir sesi vardı)

@Ersin'ciğim valla henüz gelmedi cihazlar bekliyorum hayırlı mı oldu hayırsız mı gelince göreceğiz ama specleri çok kötü duruyor bakalım gerçek sesi nasıl olacak

• quote:

Orijinalden alıntı: dustdevil

quote:

quote:

Bose kötü diye yabancı forumlarda okurdum ama derdim ki herhalde popüler markanın kötülenmesidir... Bugün tesadüfen gördüm, bu konunun ilk sayfasında bir link var, keşke Türkçe'ye çevrilse de insanlar anlasa... Mesela tiz sürücüler için o verilen frekans aralığı +-10dB şiddeti için verilmiş, genelde hoparlör frekans aralıkları -+3dB ile verilir...

Link bu:http://www.intellexual.net/bose.html

Grafik de bu, şaka gibi....

Herhalde 80 yaşında olup duyma problemi olan karakterlerin başrolde oldukları filmleri evde birebir yaşamamız için dizayn edilmiş... Bu sistemi alan seven arkadaşlar kusura bakmasınlar ama söylenmesi gerekiyor.

Teorik olarak yazdiginiz dogru olsa da normal insan icin verilen 20-20000 degerleri cok ideal degerlerdir, duyma kaybi icin 80yasina kadar beklemeniz gerekmez. Aslinda imkaniniz varsa bir universitenin veya kapsamli klinigin audiology laboratuarinda duyma testi yaptirin. Ben universitede okurken yaptirdigimda 18000'e kadar duyabiliyordum, uzerinden neredeyse 20 yil gecti, simdi herhalde 15000-16000 seviyesindedir. Bu sebeple sesi hosunuza gidiyorsa kagit verilerine pek aldirmayin. Benim hosuma gidiyor..

• merhabalar.

bu başlığı güncel gördüğüm için buraya da yazmak istedim. kusur ettiysek affola....

orta vadede bir ses sistemi almayı planlıyorum. konuyla ilgili merak ettiklerim çok. hangi marka hangi amfi , net bilgim yok maalesef. bu konuda cahilim.yardımcı olursanız çok sevinirim. sorularımı ve beklentilerimi maddeler halinde sıralamaya çalıştm.

1. kesinlikle paket set almak istemiyorum çünkü alabileceğim en iyi sesi almak istiyorum. bu nedenle receiver (amfi), hoparlör ve blueray disc player ve de gerekirse ayrı bir cd player almak istiyorum.

2. plak arşivim var. evde 70lerden kalma pikabımız, sonrarında 90ların başında aldığımız müzik setiyle şimdiye kadar bunlarla idare ettim ama almayı düşündüğüm sistemle (ya da sistemlerle) bu plakları da en iyi şekilde dinlemek istiyorum. planladığım bu sisteme ne marka pikap almak gerekir?

3. kaset/cd arşivim de oldukça geniş. dolayısıyla iyi bir stero ses beklentisi içindeyim.

4. 99-2003 yılları arasında oldukça fazla orjinal dvd film aldım. Ancak blueray player hala almadığım için bu disclerden yok. yeni alacağım cihazlarla hem bu dvdleri hem de 3d blueray filmleri izlemek istiyorum.

5. 7.1 ya da 5.1 hoparlör arasında kararsızım...amacım 5.1 hoparlör seti alıp, 2 tane de kule alarak 7.1'e tamamlamak. ama bu böyle mi yapılır yoksa dirk 7.1 hazır olarak satılanlardan mı almak gerekir bilmiyorum.

6. a/v amfilerle iyi bit stero ses elde edilir mi ? yoksa en iyi ses kalitesi için hem a/v receiver hem de stero amfi mi almak gerekir? salonda 2 tane amfi bulunması görüntü/kablo karmaşası yaratır mı? mükemmel bir performans için 2 ayrı amfiye gerek var mı ( biri sinema biri müzik için) yoksa gereksiz mi?

7. markalar konusunda bir fikrim yok. pioneer, harman/kardon, technics, yamaha, marantz??? hem sinema hem müzik için tek bir tane receiver yeter denecek bir marka var mı? yok bunun için 2 ayrı receiver alman gerek derseniz a/v için hangi marka/model; stereo anfi için ahngi marka/model önerirsiniz?

8. 3d blueray playerda müzik cd.si dinlemek ile deck bir cd playerda müzik dinlemek ses kalitesi için fark edr mi? bir harman/kardon cd player bin küsür tl civarında...bir cd playerın bu fiyatta olması, ses kalitesinden mi yoksa marka/dizayn vs ile mi ilgili?

9. iphone bağlantısı, wifi, internet radyo, sıkıştırılmış formatlar (divX, mkv vb), usb girişi gibi özellikleri de olsa fena olmaz hani.

10. 30m2lik bir salonda kullanılacak.

11. ps3 ya da diğer oyunlarla alakam yok. oyun oynamaktan anlamam...amacım, dvd izlerken her türlü detayı duymak. müzik dinlerken de sesini çok açmadan ki açamam zaten apartmanda oturuyrum, en ince enstrüman-vokal seslerini en hassas derecede duymak, özellikle canlı ya da akustik kayıtlarda herbir enstrümanın sesini hissetmek istiyorum.

12. nihai olarak, 5.1 ya da 7.1 hoparlör seti, 3d blueray player, gerekiyorsa ayrı bir cd player, sinema için amfi, gerekiyorsa müzik için ayrı bir stero amfi ( 1 tane yeter derseniz o 1 tane cihazın), pikap, kule için hangi marka hangi modelleri önerirsiniz?

not: bütçem ise 15-20 bin tl.ye kadar çıkabilirim. gözümü karattım çünkü...20 yıldır hayalini kurduğım bir şey bu. istanbulda oturuyorum. bu yaşa kadar müzik ve sinemayı çok sevmeme rağmen bis sistemim olamadı. ekonomik açıdan uygun olamadım, aile evindeydim, sonrasında 2-3 kişi bekar evi derken kısmet 32 yaşından sonraya kaldı...

yorum-cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

• @asukmercan

Elbette ses kişinin hoşuna gidiyorsa birşey denemez. Ama şu işten az çok anlayan biri bu hoparlörlerin frekans cevabına bakıp bırakın 1000 dolar ya da Türkiye fiyatı ile 4 bin TL etmesini, çok daha azını etmeyeceğini okuyabilir. Bose frekans cevabını değiştirip kulağa hoş gelecek şekle getirmiş olabilir ama burada sadece ses değişimi değil kayıpları da var. Mesela TV'lerde vivid modu olur kimisi bunu sever, ama ayar ile normal referans renkler tekrar elde edilebilir. Burada ise renk paleti dar olan ve asla aılamayacak TV gibi bir durum var, resim güzel gözükebilir ama kayıplı, orjinal değil.... Yanlış anlama olmasın, ben sesi kötü sistemleri bile zaman zaman dinlemeyi seviyorum ama bu kadar para vermek ya da verilmesine göz yummak ters geliyor.

Bu arada dB olarak seviyesini bilmiyorum ama 17 küsür kHz'ye kadar tonları duyabiliyorum, yine de çok iyi duyma kabiliyetim olduğunu söyleyemem, orta frekanslarda biraz kayıp var.

• evde yaptığım testler sonrasında maksimum 15 küsür khz sağ kulağım 16 khz ise sol kulağımın duyduğunu farkettim bu test esnasında hem kulaklık hemde normal hop. kullandım sonuçlar aynı işin özeti kullandığım ekipmanlarda hata yoksa bariz bir kayıp var kulaklarımda
  • msj bulunsun baya iyi konu :)
  • bu ne ya bası hem eq dan hem anfiden hemde modülden sonuna kadar kısmama rağmen çok yüksek geliyor sat ları bose un manualinde large seçin demiş ondan mı yapıyor anlamadım
  • Gece gece yarım yamalak kalibrasyon yapayım dedim ilk olarak tavandaki karpuz kafama indi ardından ev ahalisinin linç girişiminden sonra kalibrasyonu yeni tamamlayabildim yarım yamalak bir kalibrasyonun ardından ses gerçekten inanılmaz oldu sanırım odanın akustiği ile ilgii bir durum yarın daha ince ayarlar yapıp
    ayrıntıları yazarım

şunuda eklemeden geçmek istemiyorum gerek receiver gerekse bose konusunda çok yardımcı olan hatta öyleki sırf bu gün bana yetiştirebilmek için yolda tam 4 saatini geçiren Adım elektronikten Selçuk beye çok teşekkür ederim her ne kadar piyasada müşteri memnuniyetinden daha çok kendi menfaatini düşünen bir çok esnaf olsada tek tükte olsa böyle esnafların kalmış olması çok sevindirici
  • quote:

evde yaptığım testler sonrasında maksimum 15 küsür khz sağ kulağım 16 khz ise sol kulağımın duyduğunu farkettim bu test esnasında hem kulaklık hemde normal hop. kullandım sonuçlar aynı işin özeti kullandığım ekipmanlarda hata yoksa bariz bir kayıp var kulaklarımda

Bu testi evde nasil yaptiniz merak ettim, anlatirmisiniz?

Acustimass sonucunu da bekliyorum.. kafaya dikkat..
  • room eq wizard programı ile sistemi test ederken aklıma geldi bir anda her zaman kulağımın çok hassas ve iyi duyduğunu düşmüşümdür bende aynı programdan sine wave yollayarak test ettim yanılmıyorsam test esnasında yamaha rx a 2010 ve polk audionun kolonları vardı baktım maksimum seste bile 16 khz sine wave i
    duyamıyorum ardından sonynin mdr ds1000 kulaklığı ile denedim sonuç aynı
  • Bose iyidir,dediğğim gibi hem Acoustimas 15 hemde stereo hoparlörü olan kule tipi 701 ini kullanıyorum:-)Bose'nin bir tek yönünü eleştiririm türkiyede distribütörü olan modern elektronik çok pahalı satıyor. Bose ürünlerini,ucuz denk getirirseniz kaçırmayacaksınız :-)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KMLSNY -- 16 Haziran 2012; 15:29:09 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

merhabalar.

bu başlığı güncel gördüğüm için buraya da yazmak istedim. kusur ettiysek affola....

orta vadede bir ses sistemi almayı planlıyorum. konuyla ilgili merak ettiklerim çok. hangi marka hangi amfi , net bilgim yok maalesef. bu konuda cahilim.yardımcı olursanız çok sevinirim. sorularımı ve beklentilerimi maddeler halinde sıralamaya çalıştm.

1. kesinlikle paket set almak istemiyorum çünkü alabileceğim en iyi sesi almak istiyorum. bu nedenle receiver (amfi), hoparlör ve blueray disc player ve de gerekirse ayrı bir cd player almak istiyorum.

2. plak arşivim var. evde 70lerden kalma pikabımız, sonrarında 90ların başında aldığımız müzik setiyle şimdiye kadar bunlarla idare ettim ama almayı düşündüğüm sistemle (ya da sistemlerle) bu plakları da en iyi şekilde dinlemek istiyorum. planladığım bu sisteme ne marka pikap almak gerekir?

3. kaset/cd arşivim de oldukça geniş. dolayısıyla iyi bir stero ses beklentisi içindeyim.

4. 99-2003 yılları arasında oldukça fazla orjinal dvd film aldım. Ancak blueray player hala almadığım için bu disclerden yok. yeni alacağım cihazlarla hem bu dvdleri hem de 3d blueray filmleri izlemek istiyorum.

5. 7.1 ya da 5.1 hoparlör arasında kararsızım...amacım 5.1 hoparlör seti alıp, 2 tane de kule alarak 7.1'e tamamlamak. ama bu böyle mi yapılır yoksa dirk 7.1 hazır olarak satılanlardan mı almak gerekir bilmiyorum.

6. a/v amfilerle iyi bit stero ses elde edilir mi ? yoksa en iyi ses kalitesi için hem a/v receiver hem de stero amfi mi almak gerekir? salonda 2 tane amfi bulunması görüntü/kablo karmaşası yaratır mı? mükemmel bir performans için 2 ayrı amfiye gerek var mı ( biri sinema biri müzik için) yoksa gereksiz mi?

7. markalar konusunda bir fikrim yok. pioneer, harman/kardon, technics, yamaha, marantz??? hem sinema hem müzik için tek bir tane receiver yeter denecek bir marka var mı? yok bunun için 2 ayrı receiver alman gerek derseniz a/v için hangi marka/model; stereo anfi için ahngi marka/model önerirsiniz?

8. 3d blueray playerda müzik cd.si dinlemek ile deck bir cd playerda müzik dinlemek ses kalitesi için fark edr mi? bir harman/kardon cd player bin küsür tl civarında...bir cd playerın bu fiyatta olması, ses kalitesinden mi yoksa marka/dizayn vs ile mi ilgili?

9. iphone bağlantısı, wifi, internet radyo, sıkıştırılmış formatlar (divX, mkv vb), usb girişi gibi özellikleri de olsa fena olmaz hani.

10. 30m2lik bir salonda kullanılacak.

11. ps3 ya da diğer oyunlarla alakam yok. oyun oynamaktan anlamam...amacım, dvd izlerken her türlü detayı duymak. müzik dinlerken de sesini çok açmadan ki açamam zaten apartmanda oturuyrum, en ince enstrüman-vokal seslerini en hassas derecede duymak, özellikle canlı ya da akustik kayıtlarda herbir enstrümanın sesini hissetmek istiyorum.

12. nihai olarak, 5.1 ya da 7.1 hoparlör seti, 3d blueray player, gerekiyorsa ayrı bir cd player, sinema için amfi, gerekiyorsa müzik için ayrı bir stero amfi ( 1 tane yeter derseniz o 1 tane cihazın), pikap, kule için hangi marka hangi modelleri önerirsiniz?

not: bütçem ise 15-20 bin tl.ye kadar çıkabilirim. gözümü karattım çünkü...20 yıldır hayalini kurduğım bir şey bu. istanbulda oturuyorum. bu yaşa kadar müzik ve sinemayı çok sevmeme rağmen bis sistemim olamadı. ekonomik açıdan uygun olamadım, aile evindeydim, sonrasında 2-3 kişi bekar evi derken kısmet 32 yaşından sonraya kaldı...

yorum-cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

receiver olarak pionner lx-(x)5 veya yamaha rx a 2010 ve 3010 öneririm bu ürünlerin stereo performansı avr ler arasında hatırı sayılı kalitededir hatta orta düzey bir stereo anfi ile bile kıyaslayabilirsiniz stereo performanslarını hop. konusunda işin içine müzikte gireceği için frontları floor standing almanız gerekecek
    7+1 veya 5+1 konusuna gelince oturma alanınız arka duvara yakınsa 5.1 işinizi görecektir illaki 7.1 istersenizde surroundbackleri bipole almanız gerekmekte ama arka duvarla aranızda mesafe olacaksa 7.1 çok daha iyi performans gösterecektir bu durumda surroundları dipole alıp surround backleri monopole veya bipole alırsanız iyibir sistem toplamış olursunuz. kolon seçimini ise öneriler doğrultusunda değil dinleyip zevkinize göre yapmanızı öneririm

• Can Bey teşekkürler...
  • quote:

Can Bey teşekkürler...

Rica ederim

bose konusunda yorumum ise tam bir hayalkırıklığı oldu benim için detaylardan çok yoksun bu işe yeni başlayanlar için belki ama kulakları az çok üst düzey sisteme alışmış birisi için tam bir felaket
  • can bey bendede var bose 10 ben çok memnunum yanlış bir ayar olmasın
  • quote:

Orijinalden alıntı: nickelx

can bey bendede var bose 10 ben çok memnunum yanlış bir ayar olmasın

•  BOSE Sinema Ve Müzik Sistemleri Genel Konu

Bose oncelikle pazarlama harikasıdır. Onun dısında teknolojsi iyi fakat fiyatının karsılıgı iscilik ve malzeme kalitesi dusuktur.
    Bose hic bir urununde teknik ozellikleri tam belirtmez. Spl, frekans aralıgı gibi degerler acıklanmaz.
    Bose am10 konusuna gelirsek yukardaki grafik gayet normal. Yapıya baktıgınız zaman bu sonucta sorun yok.
    Bose am10 uydularında genis frekans aralıgında calısan 2 adet 2.5 inch hoparlor vardır. Tiz unitesi yoktur. Haliyle oyle 20 kHz gibi frekansları beklemek kendini kandırmak olur. 20 kHz lere cıkabilmek icin tweeter kullanması hatta dome tweteer kullanması lazım.
    Am10 bilindigi gibi muzik degil sinema odaklı sistem. Muzikte cok eksigi vardır. Full range calısan sistem degil. Ama sinemada yeterli gelecektir.

Fakat muzik icin tasarlanan stereo kabinlere baktıgımızdada aslında tweteer unitesinin yine kagıt membranlı oldugu gorulmekte. Kagıttan tiz unitelerinin kullanımı tarih oldu. Cunku agırlar ve agır membranda yuksek frekansta titresemez. O yuzden dome kullanılır cok hafif olurlar 20 kHz cevapları verebilirler. Bose neden hala bu tizleri kullanıyor anlamak mumkun degil. 201, 301, 601, 701 kabinlerine bakın anlarsınız. Onlarında ust frekans cevabı muhtemelen yetersizdir ve bose bunu acık etmemek icin +-3dB sınırları icindeki frekans cevabını yazmıyor.

Bose am uyduda kullanılan genis band driver:
    Bu hoparlorun 20 kHz lere cıkmasını beklemeyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 18 Haziran 2012; 15:01:53 >

• quote:

quote:

Can Bey teşekkürler...

Rica ederim

bose konusunda yorumum ise tam bir hayalkırıklığı oldu benim için detaylardan çok yoksun bu işe yeni başlayanlar için belki ama kulakları az çok üst düzey sisteme alışmış birisi için tam bir felaket

Sadece okuyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.