Şimdi Ara

Trafik kazalarının %25'i cep telefonu ve benzeri cihazların kullanımından kaynaklanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
4.867
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Trafik kazalarının %25'i cep telefonu ve benzeri cihazların kullanımından kaynaklanıyor

Gündelik yaşamımızın önemli bir parçası haline gelen cep telefonları, bazı durumlarda hayatımızı tehlike altına atabiliyor. Trafikte güvenliği arttırmak üzere çeşitli faaliyetlerde bulunan Karayolu Güvenliği Derneği'nin (Governors Highway Safety Association) 2000 yılından bu yana yazılmış 350 bilimsel yazıyı ve 8 büyük veritabanını da göz önünde bulundurarak yürüttüğü çalışmaya göre Amerika'da hemen her gün yaşanan trafik kazalarında dikkat dağınıklığının payı %15 ile %25 arasında değişiyor. Araç kullanma esnasında yaşanan dikkat dağınıklığının ağırlıklı sebebi olarak da cep telefonu vb elektronik cihazların kullanılması gösteriliyor.

2009 yılındaki araştırmaya göre Amerika'da ölümle sonuçlanan trafik kazalarının %16'sının sebebinin dikkat dağınıklığı olduğu ve bu oranın 2005 yılına kıyasla %10 artış gösterdiği belirtiliyor. Yine araç içinde cep telefonu vb cihazların kullanımının oluşturduğu dikkat dağınıklığından dolayı 2009 yılında 5500'e yakın ölümle sonuçlanan trafik kazalarında yarım milyona yakın kişinin yaralandığı ifade edilmekte.

Ulaşılan en ilginç sonuçlardan birisi ise araç içinde Bluetooth kulaklık vb aksesuarları (hands-free) kullanmanın trafik kazalarında riski azalttığına dair kesin bir kanıtın bulunmaması. Her ne kadar araç kullanırken mesaj yazıp göndermeye çalışmak daha riskli görünse de (yeri geldiğinde hem ekrana hem de tuşlara bakmak zorunda kalabiliyoruz) Bluetooth kulaklıkla konuşurken dikkat dağılmaya başlamakta.

Amerika bu durumun çözümü için ne gibi yöntemlere başvuruyor? 30 farklı eyalette acemi sürücülerin araç içinde cep telefonu kullanması yasaklanmış durumda. 41 eyalette acemi sürücülerin mesajlaşması yasakmış, bunlara ek olarak 34 eyalette tüm sürücülerin mesajlaşması yasaklanmış durumda. 

Peki Türkiye'de trafik kazalarının durumu nasıl?

Ülkemizde  her yıl yaşanan 1 milyona yakın trafik kazasında 10.000'e yakın insan hayatını kaybediyor, 200.000'e yakın insan ise yaralanıyor. Ülkemizde yaşanan trafik kazaları genel olarak dört temel nedene bağlanmakta: Hız limitlerine uymama, hatalı sollama, öndeki aracı yakından takip etme ve alkollü, uykulu, yorgun araç kullanma.

Trafik kazalarının %25'i cep telefonu ve benzeri cihazların kullanımından kaynaklanıyor

• 2. resim galaxy s2 nin reklamından değil mi :)
  • bide 100 üstü giderken telefonla ilgilenenler biliyorum.Trafiğe çıkmamış insanlar anlayamaz zaten.Gerçekten telefonla ilgilenmek çok tehlikeli.
  • Dikkat dağınıklığı kaza nedeni olarak gerçekten önemli.

@..Knight.. ,
    Haberi "Motorlu Taşıtlar" bölümüne de yansıtabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 11 Temmuz 2011; 0:26:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: floydrose

2. resim galaxy s2 nin reklamından değil mi :)

Doğru yakalamışsınız. İkinci resim Galaxy S II reklamından alıntı.

@ Ömer

Düzenledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ..Knight.. -- 12 Temmuz 2011; 0:29:56 >
  • Konuşmam gerektiği zaman aracımı hemen sağa çekerim, kendi hayatım ve başkalarının hayatı her şeyden daha önemli..
  • Bir de yüksek sesle müzik dinleyenler var. Makyaj yapanlar, yemek yiyenler vs.
    Araç kullanmak, can taşımak ve karşıdakinin canına sadık kalmak sanıldığı kadar kolay ve sıradan olmamalı.
  • ayağını camdan sarkıtıp araç kullananların olduğu bir ülkedeyiz.
  • evet bende o yüzden ön dişlerimi kırdım :D
  • Bluetooth sistemleri araçlarda daha çok yaygınlaşmalı.
  • türkler, cep telefonu icat edilmeden önce de kötü sürüyordu zaten.. bana göre değişen birşey yok!
  • millet chat yapıyor msn'den be araç kullanırken. bunlar kaza yapıp öldükleri zaman hiç üzülmüyorum, yeterki kendisi ile birlikte başkalarını da götürmesin.
  • 2yıldır araç kullanıyorum. Telefonla görüşme ve mesajlasma cidden tehlike yaratıyor.

Ne derlerse desinler kadına ehliyet verilmesin. Annem otomatik kullanıyor. Viteste iken stop ediyor. Diyorum şöyle şöyle yapacaksın. Aman bana ne diyor. Trafikte de öyle. Bir şeyler diyorum. Neymiş hocası hep sağda git demişmis. Solla diyorum olmaz hoca böyle ddi filan. Ehliyet aldığımdan beri araca bindirtmiyorum. Hem bizim hem başkalarının sağlığı açısından ve aracın mekanik sağlığı açısından.

bu ülkede motor yasak olmalı. O kadar saçma sürüyorlar ki.

Trafik kazalarında en büyük sorun kırmızı ışık ihlali. Ve genelde haberlerde çıkar bi video filan.

110 hız limiti olan yerde o hızlarda gidiyordum sol şeritte sollaya sollaya. Cahilin biri arkasına bakmadan orta şeritten sol seride 50-60 gibi hızla önümü kapattı. ani fren ile ucu ucuna kurtardım. sonrasında ne var bea yavaş git diyen aptallarla dolu ülke. Sana ne lan. Sol şerit en hızlıya ait. 50 ile o şeritte giden sensin.
    110la gitmek hakkım.

Niyeyse kırmızı ışık ihlali haberde yok. Amac cep telefonuna laf atmak gibi geldi bana. Telefondan önce ışık ihlali yapanları önlemeliler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sadece Sürücü -- 11 Temmuz 2011; 11:00:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Only Gamer

2yıldır araç kullanıyorum. Telefonla görüşme ve mesajlasma cidden tehlike yaratıyor.

Ne derlerse desinler kadına ehliyet verilmesin. Annem otomatik kullanıyor. Viteste iken stop ediyor. Diyorum şöyle şöyle yapacaksın. Aman bana ne diyor. Trafikte de öyle. Bir şeyler diyorum. Neymiş hocası hep sağda git demişmis. Solla diyorum olmaz hoca böyle ddi filan. Ehliyet aldığımdan beri araca bindirtmiyorum. Hem bizim hem başkalarının sağlığı açısından ve aracın mekanik sağlığı açısından.

Trafik kazalarında en büyük sorun kırmızı ışık ihlali. Ve genelde haberlerde çıkar bi video filan.

110 hız limiti olan yerde o hızlarda gidiyordum sol şeritte sollaya sollaya. Cahilin biri arkasına bakmadan orta şeritten sol seride 50-60 gibi hızla önümü kapattı. ani fren ile ucu ucuna kurtardım. sonrasında ne var bea yavaş git diyen aptallarla dolu ülke. Sana ne lan. Sol şerit en hızlıya ait. 50 ile o şeritte giden sensin.
    110la gitmek hakkım.

Niyeyse kırmızı ışık ihlali haberde yok. Amac cep telefonuna laf atmak gibi geldi bana. Telefondan önce ışık ihlali yapanları önlemeliler.

sakin ol şampiyon demekten başka birşey gelmedi aklıma

• işi bilen icin konusurken sorun olmaz ama mesaj falan cekiceksem lambalarda işimi görmeye calisiyorum. yada cok acil bişeyse aracı ceker kenara işimi hallederim. trafigi tehlikeye sokmak kimsenin hakkı degil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Angelica -- 11 Temmuz 2011; 11:10:47 >
  • Telefonla konuşmayı, ambulansa yol vermekten daha önemli sayan sürücüler de gördüm. Bayağı küfretmiştim ama
  • Cep telefonları vb. cihazlar tabiki dikkat dağıtır. Bizim ülkemizde yazıldığı gibi kurallara uymamaktan kaza yapılıyor.
  • İnsanlar cep telefonlarıyla uğraşırken anlık gerçekleşen durumlarla baş başa kalıyorlar.Cep telefonu bekleyebilir,çokta önemliyse çekersin kenara işini halledersin.
  • dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi araba surerken baska işlerle ugrasmak gercekten cok yanlış
  • quote:

Orijinalden alıntı: Only Gamer

2yıldır araç kullanıyorum. Telefonla görüşme ve mesajlasma cidden tehlike yaratıyor.

110la gitmek hakkım.

otomatik viteste iken araba nasıl stop ediyor orasını kaçırdım ben

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.